GEMEENTERAAD. ARRONDISSEMENT** REGTBANK. BURGERLIJKE STAND. strekkende tot ondersteuning ran behoeft igen en bevordering van kunstenen wetenschappen, is tot eersten of Swacnbroeder verko zen waarvan het fraaije diploma is vervaardigd door J. P. Ritselde leeraar in de caligrafie aan het gymnasium aldaar.Te Tilburg heeft in de manege een tweegevecht plaats gehad tusschen een burger en een officier van het garnizoenwaarbij beide gevaarlijk gekwetst zijnde justitie heef zich cle zaak aangetrokken.De kanonnier van Buren welke verdacht, wordt voor 7 maanden een koloniaal aan den Helder te hebben vermoordmaar zulks steeds ontkend heeftis ter dood veroordeeld.In den Haarlemmer- meerpolder zijndoor de laatste regensongeveer 3000 bunders ten deele bezaaid land, weder onder het water bedolven.Den 25, l ij de opvoering van Robert le diable, in de opera te 's Hagewaarbij Prins en Prinses Hendrik tegenwoordig waren, vatteden de voor ste schermen vuur. doch, na het nederlaten van het gordijn, werd zulks welhaast eebluscht. Denzelfden avond vierde de liedertafel Caecilia aldaar haar 25jarig bestaan na de uitvoering van eenige zangstukken, schetste de president het in die jaren voorgevallene cu deelde daarna mede, dat de beschermheer L'rins Frederikbij eigenhandig schrijven, eene zilveren medaille, met zijne beeldtenis en toepasselijk opschrifthad ingezonden, benevens eene doekspeld voor den directeuraan wien het gezelschap ook een souvenir van kristal en zilver, schonk. Onverwacht verschenen de lieder tafels Euphonia, Helikon en Vefeeniging in de feestzaal en begroet ten hunne kunstgenooten met eene aanspraak en liedereu.Den 20 geschiedde, in dezelfde stad, de uitreiking der te Parijs verwor vene onderscheidingenin de zaal der le Kamer, in tegenwoor digheid van de ministersde voorzitters der Kamersdeu Fran sehen gezant, de leden dor hoofdcommissie voor de Nederl.nijver heid en van den raad van bestuur der Kon. academie van beelden de kunsten te Amsterdamenz. Na het verslag der commissaris sen van. Hasselt en Witteringvoerde de minister van binnenl. zaken het woord, wenschtte de bekroonden geluk en reikte de medailles uil. Een aantal der bekroonden vereenigden zich daar na. in de versierde groote zaal der Oude Doelen, aan eenen maal tijd van omstreeks 100 personen, onder voorzitting van den pas genoemden minister.Een groot getal lieden hebben dezen win ter nabij Dutten het brood verdiend met het delven van keijen, voor den grindweg van Koevorden naar Dalen, waarvan men dagelijks voor GO tot 100 cents kon vinden.— De sal-ammoniak- fabriekanteu v. d. Eist en Matthes le Amsterdam hebben hunne werklieden eene geldelijke tegemoetkomingen een krachtig middag maal aangeboden, wegens de te Parijs behaalde bronzen medaille.— De katoenspinnerij te Enschede heeitaldaar en ie Gronauin liet afgeloopen boekjaar, 5000 balen katoen verwerkt, en aan hare deel hebbers een dividend van 13). pCt. uitgekeerd.De gemeenteraad van Haarlem heeft den 30met 20 tegen 1 stembesloten bij adres aan den Koning, liet verzoek van den raad van Amsterdam te ondersteunen, om de heffing van 150 opcenten op de rijksbelas ting van het gedestilleerd vooralle gemeenten verpligtend te maken.— Het houwen van een zeemanshuis op de bestaande fundering, hoek van den Kadijk tc Amsterdam, is den 31 aangenomen voor/73,060, door G. H. Kuiper.— J. C. Redeker aldaar heeft het plan ontwor pen voor eene tweede bad- en zweminrigtingaan den Buitenam- stel, Weesperzijdede abonnementen zijn op 5,— en/6.ge steld, waarvan er 100 voor de oprigting benoodied zijn.De Ko ning beeft den kunstschilder J. Bosboom benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw.— Den 5 Febr. hervat de 2e Kamer hare werkzaamheden. Zaturdag, den 25 Januarij, is de brug over het Kanaal, bij dc Friesche poortdoor het met eenen stoomsleepboot naar Amster dam gaande Amerikaansche koopvaardijfregat Robinson, kapt".Beckert, aangevaren en merkelijk beschadigd, zijnde een gedeelte van den muur vernield eir hot'geopende gedeelte aan de stadszijde een goed eintl van de sporen weggeschoven en de spilbalk gebrokenzoodat de overtogtstaande de herstellingmet eene schouw moet geschieden. Dingsdag avond werd voor korten tijd de klok geklept, terza ke van brand, in een huis aan den Koningsweg, en wel in eene bedstede met houtkrullen gevuldontstaanhetwelk zonder spoe dige hulp bij den hevigen windligtelijk van grootere uitbreiding had kunnen wordenmaar gelukkigzonder medewerking der aansnellende spuiten, is gebluscht. Zitting van den 30 Januarij 1S56, No. 2. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 13 Leden. Afwezig de Heeren Kluppel en van der Drift. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijnde, worden gelezen: 2 Eene missive van 11. II. Gedeput. Maten van Noord-Holland mcdedeelende het besluit van goedkeuring op do begrooting der dienstdoende Schutterijvoor 1856. 3. Eene nota van bedenkingen door II. II. Staten votrnoemd op den aan hunne goedkeuring onderworpen staat van begroot mg der gemeentevoor 1856. Bij de dadelijke behandeling dezer notawelke zicli in hoofdzaak bepaalt tot wijzigingen, uit den. gang der zaken met, betrekking tot de invoering van het plaatselijk belas tingstelsel, geboren, wordt de begrootingin overeenstemming met de gemaakte opmerkingen, doch zonder verandering der cij fers van ontvang en uitgaven, veranderd en gearresteerd 4 Eene missive van als boventen geleide eener nota van opmerkin gen,door Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zakenop de bij den Baad gearresteerde verordeningen van belasting op liet Geslagt, het Gedistilleerd, de Wijnen, Turf en Steenkolen, mitsgaders op het algemeen Reglement op den in-uit- en doorvoer ge maakt en, zonder do zaak in beginsel te rakenzich bepa lende tot veranderingen in den vorm en betere omschrijving van sommige artikelen. De Raad heeft, op voorstel van den Voorzitter, deze no ta in dadelijke behandeling genomen, en toegevende aan de gemaakte bedenkingende verschillende verordeningen dien overeenkomstig gewijzigd. 5. Een adres van den algem. Kerkeraad der Herv. Gemeente. Eu 6. Een dito, van liet R. Cath. Weesbestuur, beide aandringende op eene bespoedigde afdoening der aanhangige kwestie 'over het Burgerwees- en Huisarmenhuis. 7. Een voorstel van het Raadslid den Heer C. Bruinvis, gemo tiveerd door eene artikelsgewijze wederlegging der verschil lende punten, door den Heer J. van der Sluijs Veer, bij deszelfs voorstel, om het Burgerwees- en Huisarmenliuis tot een bepaald Gereformeerd Weeshuis te verklaren, aangegeven, cnstrekken de ommet afwijzing van het laatstgenoemde voorstelhet voornoemde Weeshuis als eene burgerlijke instelling te doen beschouwen en als zoodanig te doen belleeren. Op voorstel van den Voorzitter, wordt besloten: 1°. het voorstel van den Heer Bruinvis ter lezing voor de Leden op de Secretarie nederteleggen, en 2". om de gezamenlijke stukken, N°. 5 6 en 7 met en benevens het vroegere voorstel van den Heer v.'d. isluijs Veer, tot nadere beschouwing enom berigt, aan de Commissie ter dier zake te renvoijeren. 8. Een besluit van den Schuttersraad der dienstdoende Schutte rij om daarop te verkrijgen de authorisatie van den Raad tot regeling bij af- en overschrijving van derzelvcr begroeting, voor de dienst van 1855. Besloten tot de nederlegging op de Secretarieter lezing voor de Leden. 9. Eene missive van Burg. en Wetli.1ot mededeeling van liet ontvangen gunstig berigtop de keuring van den Schermer- straatweg van wege het Provinciaal bestuur. Koor kennisgeving aangenomen. 10, 11 en 12. Drie verschillende missives van Burg. en Wetli., om authorisatie tot regeling van sommige op de gemeentebe- grootiug van 1855 overschredenc posten, bij af- en overschrij ving uit de post van onvoorziene uitgaven en andere daarvoor vatbare posten. Besloten tot de nederlegging dezer stukken ter Secretarie van de gemeente, tot inzage voor de Leden ter nadere behandeling. 13. Een adres van C. Kermeer en andere bewoners van het Hei lige Landwaarbij tlezelveu zicli beklagen over en redres ver zoeken van de slechte verlichting daar ter plaatse, bij avond en nacht. Gerenvoijeerd aan Burg. en Weth.tot onderzoek en verde re uitvoering. 1*1. Is in deliberatie genomen het rapport op de rekening en ver antwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken dienst 185-5. Ten gevolge van dat rapport, is de rekening goedgekeurd en gesloten. 15. Is gedelibereerd over het ter vorige vergadering doorJonkli'. D. C. de lHeu Fontein Kerschuir gedane voorstel, eii besloten om. zich met hetzelve vereeenigendenamens den Baad een adres van adhaisie aan het door de Stad Amsterdam ge daan verzoektot daar stelling eener algemeen werkende plaat selijke belasting op het Gedistilleerdaan Z. M. den Koning intezendenen is de uitvoering daarvan aan Burg. en Weth. opgedragen. 16. Na de door Burg. en Weth., volgens den eiscli van vroeger Raads besluit gegeven toelichtingenisten aanzien van de conti nuatie der huur van het voor de Stads Teekensohool in ge bruik zijnde huis, besloten: te beproeven in hoeverre de eigenaresse genegen zoude zijn, die huur voor den tijd van één jaar te verlengen en zijn ingeval van toestemmend antwoord, Burg. en Weth. geauth- riseerd daartoe te bestuiten. 17. De vergadering is opgeheven. Correctionele Zitting van 31 Januarij 1856. 1. T. G., op Texel, bij verstek hoon en mishandelinggeldbocle van 8,en gevangenisstraf van 3 dagen en kosten. 2. C. K.te Helderbij verstekovertreding van de plaatselijke verordeningen cn belastingen op liet houden van vermakelijk heden geldboete van 5,— en kostenen bij niet betaling der boete gevangenisstraf van 7 dagen. 3. C. B.te Schagen hoongeldboete van 8,— en kosten. 1. J. M.te Alkmaarmishandelinggevangenisstraf van 8 dagen cn kosten 5. G. V.te Alkmaareenvoudige diefstalgevangenisstraf van ééne maandie ondergaan in eenzame opsluiting, en kosten. ONDERTROUWD. Geene. GETROUWD. 27 Jan. Cornelis Alhertus Schouten en Aaltje Kopjes.— Joseph Wehnes en Maria Johanna Brandhorster. GEBOREN. 27 Jan. PietertjeD. van Jacob Borst cn Femmetje Gutter.— Wilhelmina Elisabeth, D. van Klaas Ooijevaar en Gerritje Langedijk.MagdalenaD. van Gevardus Cloeck en Cor nelia Arendina Berghuijs. 28 Willem, Z. van Evert Wolzak en Everdina Pauw. 30 Alida Cornelia Barbara, D. van Johannes Nicolaas Goes cu Agatha Catharina Wesscling.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2