BINNENLAND. digen oogstblijft ook het verbod van uitvoer der granen bestaan waardoor vele Fransche huizen hunne verbindtenissen niet kunnen nakomen en heeft de gezant Brenier daarvan te vergeefs de ophef fing verzocht.— In het begin des jaars is deligtiug van 12900 dei- reserve gelast en heeft de Koning onverwacht 8 luitenant-gene raals, 43 brigade generaals en verdere hoofdofficieren benoemd en de oprigting van een regiment Zouaven bevolen, zijnde ook elk der regimenten ruiterij met 1 eskadron vermeerderd. Oostenrijk. De bisschop van Bergamo heeft een mandement uitgevaardigdwaarin hij zichop het voorbeeld van dien van Milaannadrukkelijk verklaart tegen de vrijheid van drukpers welke zijn inziens niet strekt to't verspreiding van beschavingmaar de grootste rampen en onzedelijkheid veroorzaakt. Hij noemt haar eene vergiftige plant en de tegenstanders van preventive eensuur zonen des duivels. De regering heeft den Paus ernstig verzocht de Oostenrijksche prelaten het nemen van willekeurige maatregelen waardoor zij tegenover de bevolking in de waagschaal wordt ge steld, te verbieden en te gelasten met het openbaar maken der kerkelijke verordeningen te wachtentot dat de beraadslagingen over de invoering van het concordaat zijn afgeloopen.Het stads werkhuis voor bedelaars en landloopers te Weenen moet binnen 2 maanden worden ontruimd, om tot een seminarium te dienen; liet gymnasium te Schlackenwerthin Boliemen, is aan de Jesuiten overgedaan.Den 8 is de concessie verleend voor den spoorweg van Weenen naar Linz. met zijtakken naar Salz burg en Passau gezamehjk 55 mijlen langbinnen 5 jaren te vol- tooijen.Graaf v. Buol heeft aan den gezant te Berlijn kennis gegeven van de aanneming der Oostenrijksche voorstellen door Rus land en daarbij gemeld, dat Oostenrijk bij Engeland en Frankrijk zal aandringen, Pruissen tot de vredes-conferentie uitieuoodigen //waarop die mogendheid regt heeft, door het standpunt waarop zij is geplaatst en door hetgeen zij in het belang van den vrede heelt verrigt." De voorzittende Pruissische ministers. Manteujfel heeft den gezant v. Arnim te Weenen eene dépêche gezonden, welke als antwoord inhoudtdat Pruissen immer bemiddelend is opge treden en het krachtigst bij Rusland heeft aangedrongen om toe- tegeven dat het dus gereed is de vredes-preliminairen mede te onderteekenen, ingeval het door de geallieerden wordt uitgenoo- digd aan de conferentie deel te nemen, maar dat het daarover met Engeland en Frankrijk geene onderhandelingen kan openenom dat deze het tot dusver officieel geheel onkundig hebben gelaten omtrent den stand van liet Oostersche vraagstuk. Pruissen. Na hevige beraadslagingen en heftigen tegenstand der liberale partijheeft de Kamer der Afgevaardigden de wet aangenomen waarbij aan de bezitters van riddermatige goederen de handhaving der polieie op hun grondgebied wordt toegekend en opgedragen. Rusuand. Den 29 Jan. hebben de Russen uit de noorderforten van Sebastopol heviger dan ooit geschoten en wel tegen de ver woeste dokkenzonder de bondgenooten letsel te berokkenen den 31 hebben de Engelsche ingenieurs het laatste der donken doen springen, bij welke vernieling in't geheel 2 man zijn omgeko men de ijzeren deuren zullen naar Frankrijk vervoerd worden den 4 Febr., des middags, is ook het fort S. Nicolaas door de Fran- schen met 50000 kilo's buskruid, verwoestden 2 dier maand zouden 15 batterijen artillerie, met 400 officieren en onderofficieren, naar Frankrijk terugkeeren.— Den 20 berigtte de generaal Ludersdat de geallieerden redouten aan de waadbare plaats derjTschernaya hadden willen opwerpenmaar daarin door het vuur der artillerie en scherpschutters verhinderd warenook hadden zij te vergeefs getracht zich bij den Genuëschen toren te versterken de Turksehe ruiterij te Eupatoria had gebrek aan paardenvoeder.Het ijs te Kertsch en Jenikalé opgeruimd zijnde, hebben de stoomschepen den kruistogt hervat.De gezondheid der Keizerin-Weduwe laat veel te wenschen over.Uit Odessa meldt men, dat de vreug de welke in die stad heerschteop liet vernemen van de tijding dat de Czaar de Oostenrijksche vredes-voorstellen had aangeno men buitengemeen groot wasde stad werd 's avonds geïllumi neerd. Sardinië. Keizer Napoleon moet er prijs op gesteld hebben dat dit rijk waardiglijk in de conferentie werd vertegenwoordigd, maar schijnt aan de hooge geestelijkheid te hebben toegegeven, dat Frankrijk niet geallieerd mag zijn met eene mogendheid, die in openbaren strijd met den Paus is; daarom moet hij in de eerste plaats op herstel der verstandhouding met Rome hebben aange drongen waarbij ook de minister Cavour meende dat men belang had en zich dus eenige opofferingen diende te getroosten de mi nister van binnenl. zaken Batazzi hield echter vol dathet on gelijk aan den kant van Rome zijndeelke inwilliging eene zwak heid. zoude zijn en strekken tot vermindering van den invloed van Sardinië in Italië. De meerderheid in den ministerraad het gevoe len van Cavour toevallende, wenscht Batazzi zijn ontslag.Te Turin heeft zich eene maatschappij gevormdmet een kapitaal van 20 millioen fr.om het eiland Sardinië te koloniserenwaartoe reeds 80000 bunders kroonland zijn aangekocht.De generaal la Marmora is te Turin met veel onderscheiding bejegend en fees telijk onthaald. De stedelijke regering te Genua, met de officie ren der nationale garde en de hoofden van den handelsstand wil len hem, vóór zijne terugreis naar de Krim, een maaltijd aanbieden. Spanje. De minister van financiën Bruil is afgetreden, omdat de overige leden van het kabinet zich niet wilden vereenigen met zijn ontwerp om de vroeger afgeschafte belasting op 5 artikelen van verbruik te herstellen; daarentegen willen zij nu de regten van octrooi van alle artikelen in de gewestelijke hoofdsteden en de zeehavens heffenhetgeen een algemeen misnoegen heeft te weeg gebragt.— Den 9 waren te Madrid allerwege weder oproe rige democratische proclamatiën aangeplakt.De Cortes heeft den 3m constitutionelen grondslagwaarbij de census tot kiesbe voegdheid op 120 realen werd gesteld, met 174 tegen 23st.,aan genomen en dien waarbij bepaald isdat ieder kiezer moet kunnen lezen en schrijvenmet 91 tegen 51 stemmen, verworpen. Iurkije. Omtrent het bijwonen der beide danspartijen door den bultan waarover de Turken meerendeels hoogst misnoegd zijn, verneemt men, dat de \orst over die bij den Engelschen gezant, waar hij zedelijk gedwongen was te verschijnenzeer ontevreden is geweest. Sir Bedcliffe had ook vele geestelijkeno. a. de Ar menische Patriarch, verzocht niet achter te blijven waar de Souve- rein verscheen, waardoor tusschen de gemaskerde en de echte Turken eene zonderlinge verwarring is ontstaan. Na één uur toe- vens is de Sultan, schoon met veel onderscheidingonder het los sen van het geschut ontvangen, reeds met de geestelijkheid ver trokken en toen ook de leden van het corps diplomatique het bal verlaten hadden, is de kok der ambassade als een beerenleider met een als een beer vermomd persoon binnengekomenwelke be spotting van Rusland den aanwezigen groot genoegen heeft ver schaft. Bij den Franschen gezant was de Sultan niet verzocht, maar heeft daar niettemin 4 uren geweest.— Z. H. heeft de 21 artikelen, welke in de conferentie over de hervorming der staats wetten'en de gelijkstelling der raijas zijn besproken, en waaronder velen de Oud-Turksehe partij hoogelijk mishagen, goedgekeurd, zullende het Keizerlijk hatti-selieriff deswegens naar Parijs worden gezondenom als annexe bij het te sluiten vredesverdrag te wor den gevoegd. De conferentie over de regeling der Vorstendom men is ontbondenzullende dit onderwerp verder te Parijs worden behandeld.-— De Patriarch van Armenie heeft den redacteur van een Armeniesch blad te Konstantinopel voor zijne geestelijke regt- bank gedaagdwegens een artikel waarbij hij krachtig op eene vereeniging der R. C. en Armeniesche christenen had aangedron- gen. Omer-bassa heeft te Redout-Kaleh 32000 man vereenigd; het corps Tunesische troepen is door koude en gebrek tot op eene vierde verminderd.— De Grieksche consul-generaal te Smyrna is met zijn zoon gevangen gezetomdat in zijne woning aldaar een fabriek van valsche munten ontdekt is.De Grieksche ambassa deur te Konstantinopel heelt den frauduleuzen handel in granen met de Russische havensonder Grieksche vlagtoegelaten en zal deswegens ten strengste gestraft worden. Zweden. De Kroonprins is tot Onderkoning van Noorwegen benoemd. Amerika. Na vele vergeefsche stemmingen is eindelijk den 2 Febr. de heer Banksmet 103 stemmen, tegen 100 op' den lieer Aikes en 11 op andere personen, tot Voorzitter van het Congres der Vereenigde Staten gekozen, zijnde vooraf goedgevonden,°dat de volstrekte meerderheid niet noodigmaar de betrekkelijke vol doende zoude zijn. Hij is een voorstander der in liet noorden der republiek omtrent den sla venstand heerschende begrippen en dus tegen de inlijving van Kansas gestemd39 afgevaardigden hebben te vergeefs tegen deze benoeming geprotesteerd.Hier te lande heersclit groote koudede S Laurensrivier is geheel bevroren boven den waterval der Niagara heeft zich eene ijsbrug ter dikte van 25 voeten gevormddie veilig gepasseerd kan worden.— In de staat Ohio hebben weder vreeselijke tooneelen plaats gehad. Eene schare van gevlugt.e slavendie over de bevroren rivier meende te ontvlugtenwas te vroeg overvallen door de policiebe- ambteu en moest zich verbergen in een huis, waaruit sommige hunner de beambten beschotendoch de wanhoop en vrees onder de ongelukkigen was zóó groot, dat o. a. eene moeder drie harer kinderen den hals afsneed. Zes slaven werden gevangen, terwijl acht -zich wisten te redden. Haiti. In December is de Neger-Keizer Faustin met 33000 man, in 3 afdeelingen, tegen de republiek S. Domingo opgetrok ken doch herhaaldelijk geslagen en tot den terugtogt genoodzaakt, welke ook is verhaast door het uitbreken eener zamenzwering hij heeft wegens het een en ander eenige generaals ter dood ver oordeeld. Egypte. De regering besloten hebbende dat de zonen der in- landsehe opperhoofden niet lauger van den krijgsdienst zullen ver schoond blijvenheeft het misnoegen daarover te Cairo gewapend verzet veroorzaakter zijn troepen uit Alexandrie afgezonden om de bewegingspartij, die eene zeer dreigende houding heeft aange nomen te bedwingen.- De graanprijzen zijn dalende. De Kamer van Koophandel te Haarlem heefteven als die te Groningen en elders bij adres aan de 2e Kamer verzocht, dat bij de nieuwe regterlijke instellingen de regtbauken van koophandel weder in het leven mogen worden geroepen.De Nederlandsche dwerg Jan Hannema is 30 malen te Berlijn ten tooneeie versche nen de Koninglijke familie heeft zich in hare loge met hem on derhouden.De kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te 's Gra- venhage heeft andermaal ds. Broens van Delft beroepen.De Ne derlandsche overheden te Smyrna hebben daar eene handelsschool gevestigdwaarin verschillendein het Oosten gebruikelijke talen worden onderwezen.De vermogende en kunstlievende Russische Prins Anatole Demidoffi heeft door Steuben eene schilderij doen ver vaardigen voorstellende Czaar Petereen stuk hout bewerkende en te gelijk zijnen secretaris le Fort dicterendeen hetzelve aan de Koningin-Weduwe geschonkenom in liet huisje te Zaandam ge plaatst te worden.Den 15 is te Goes het bouwen van eene alcohol-fabriek aanbesteed voor ƒ11,770 en is te 's Gravenhage in den ouderdom van 87 jaren, overleden F. IF. baron Fagelde laatst overgeblevene van den slag van Doggersbankinl78i, wel ke hij, als adelborst, 12 jaren oud, aan boord van het admiraal schip, bijwoonde. In 18i7 werd hij, na 40jarigen dienst, als ka pitein gepensioneerd, van welk pensioen hij, voor eenige jaren, ten behoeve van den Staat, afstand deed.Den 16 is te Krim pen aan de Lek, een steur van ongeveer 100 N.P.gevangendie aan de markt, voor goeden prijs, is verkocht.Tot dien dag was bij het departement van koloniën, ten behoeve der in Junij en Julij doorbrand en aardbeving geteisterde Molukseheeilanden, nog niet meer ontvangen dan 5221,85,Den 20 heeft de arr. regtbank te Amsterdam II. T. IF., IF. T. en J. L. D., wegens het verduisteren van 28000,aan bankpapier, veroordeeld res-

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2