BINNENLAND. stitutionel zegtdat alle onderwerpendie meer in het bijzonder tot het vraagstuk van vrede of oorlog betrekking hebbenter ver mijding van nuttelooze woordenwisselingen"door schriftelijke nota's zullen behandeld worden. De 12 leden worden bijgestaan door den heer Bencditiials secretariszoodat de vergadering uit dertien personen bestaatDe zittingen worden op onbepaalde tijden gehouden, naar gelang van den tijd voor het opmaken der proto collen benoodigd en naar gelang van de onderwerpen zelvewelke ter behandeling voorkomen. Men verwacht dat het vijfde punt het eerst behandeld zal worden. Na afloop der eerste zamenkomst hebben de leden eenen maaltijd bij den voorzitter bijgewoond, met uitzondering van lord Cowleg en Mehemed-beytusschen wien, naar men vermoedteen verschil over den voorrang was ontstaanech ter waren zij beide op het daarna gegeven concert.De graaf ■von Buol heeft namens de Keizerin - Weduwe van Oostenrijk aan Keizerin Eugenie de ridderorde van het Kruis met de Ster overhandigd, ingesteld in 1668 en slechts aan 25 Vorstin nen van regerende stamhuizen toegekend.De regering heeft ge last, dat dit jaar eene algeineene volkstelling zal geschieden.— Het hoofdbeginsel der amendementen door de bisschoppen, bij gelegen heid der vasten, uitgevaardigd, is het veroordeelen van dentegen- woordigen geest van wijsgeerigen en zedelijken vooruitgang: de bisschop van Arras noemt, de verdraagzaamheid »veel minder zacht heid des geestes dan wel zwakheid, minder liefde tot den naasten dan wel onverschilligheid voor de waarheid;" verdraagzaamheid, zoo als die thans begrepen wordtnoemt hij i/eene zedelijke on gevoeligheid, eene geestelijke verlamming."De letterkundige werken van Napoleon IIIhandelende over de geschiedenis, de staathuishoudkundeden oorlog en het leger, zijn thans volledig uitgegeven.De bekende tooneelkunstenares is uit Amerika te Parijs teruggekeerd hare reis schijnt niet aan de verwachting beantwoord te hebben. Kerkelijke Staat. Met Frankrijk zijn onderhandelingen over een te sluiten concordaat geopendwaarbij de Gallicaansche kerk eenige harer dusgenaamde vrijheden zoude afstaan en zich bij de eeredienst naar het Latijnsche voorschrift, voegen. Oostenrijk. De opheffing van het beslag der goederen en be zittingen van voormalige, thans in Piemont wonende Oostenrijk- sche onderdanenwaaraan Keizer Napoleon zich veel heeft laten gelegen liggen, is in beginsel aangenomen en de verordeningen deswegens zijn goedgekeurdmaar zoo gestelddat de bedoelde staatkundige uitgewekenen niet zeer gezind zijn er gebruik van te maken. De gouverneur van Lombardije mag namelijk die ophef fing niet toestaan dan aan degenen die daarin den loop van 1856 om verzoeken en zich schriftelijk verbinden zich in het vervolg be hoorlijk te gedragenook kunnen zij genoodzaakt worden hunne onroerende goederen binnen zekeren tijd aan anderen overt.edoen wat niet terug verzocht wordt, zal na 1856 verkocht worden. Pruissen. Van het in 1854 aan de regering verleende buiten gewoon crediet van 30 millioen th.om liet leger in zulk een staat te brengen, dat het geheel tot den krijg gereed was is tot ult° Dec. 1855 de som van 14,771,182 uitgegevenhet bewind verlangt nu de bevoegdheid in dit jaar, zoonoodig, over het verdere te beschikken; de commissie uit de afgevaardigden heeft eenparig in dien zin besloten.Onlangs is door de Kamer der Afgevaardigden een uit Pommeren ingediend voorstelom voor sommige misdrijven de stokslagen weder intevoerenafgewezen en thans ook door het Heerenbuis, met 75 tegen 30 stemmen verworpen, nadat de rege ringscommissaris het krachtig bestreden had.Den 28 Febr. is een stuk van de steile rotsde Siegldibij Boppardlosgeraakt en over den rijweg in den Rhijn gestort. Rusland. De Britsche opperbevelhebber in de Krim heeft, bij legerorder, de officieren gelast om zicli van do noodige equipement- stukken te voorzien, ten einde, des gevorderd, onverwijld in het veld te kunnen trekken. De haven van Balaclava is verklaard al leen te mogen dienen voor oorlogsschepenandere vaartuigen moe ten zich naar Kamiesch en Kasatz wenden. Het fort Alexander is, even als laat stelijk het fort Nicolaas, in zee geworpen.De ge neraal Luders heeft alle officieren, die met verlof te Odessa zijn, teruggeroepenzijne krijgsmagt is weder voor 3 maanden van leef- togt voorziende brug en positie van Genitscheck zijn thans zoo versterkt, dat zij behoorlijk verdedigd kunnen worden.Gene raal Murawieff heeft te Kars en Arclaglian eene zwakke bezetting achtergelatenen het gros van zijn leger bij Gumri zamengetrok- kenook beeft, hij eene aanzienlijke versterking naar de zijde van Kutais gezondenom die sterkte tegen de Turken te dekken. In de Oostzeebij Kroonstadt, gaat men ijverig voort geduchte toebereidselen tot tegenweer te makende vloot zal in de aanstaan de lente moeten bestaan uit 18 linie-schepen en fregatten, 14 kor vetten en 70 kanonneerbooten. Aan het maken van nieuwe forti ficatiën, naar de plannen van den generaal Schanzwerken 30000 man; zij bestaan in 3 rijen palen, dwars door de golf van Finland, omstreeks 6 mijlen van Kroonstadt en over 12 mijlen lengte, met slechts weinigegoed te verdedigen openingen. Sardinië. De generaal la Marmora is den 26 Febr. weder van Turin vertrokken, om zijne betrekking van bevelhebber over de Piemontesche troepen in de Krim weder te aanvaarden. Spanje. Op eene vraag van een lid der Cortes aan den minis ter van binnenlandsche zaken, welke ambtenaren van het lidmaat schap derzelve uitgesloten waren heeft de heer Lajuente een a- mendement voorgesteld deswegens eenige bepalingen inhoudende, onder anderen, dat de uitgesloten ambtenaren tusschen hunne c- penbare betrekking en hun mandaat als vertegenwoordiger moeten kiezen welke bepalingniettegenstaande den stelligen tegenstand des ministers, met 123 tegen 101 stemmen is aangenomen.Het deel van den noorder-spoorweg tusschen Valladolid en Burgos is toegewezen aan de heeren Pereire c. s.voor de maatschappij »le Credit mobilier," tegen eene staatssubsidie van slechts 142000 fr.de overige kapitalisten hadden ruim 276000 verlangdde aan leg moet binnen 3 maanden beginnen.De bisschop van Osma, van zijne verbanning naar de Canarische eilanden terugkeerende is te Cadix aan wal gestapt, onder liet gejuich der menigte, het lossen van het geschut en het luiden der klokken van alle kerken. Turkije. De westelijke gezanten hebben van dePorte hetregt van den eigendom voor de Christenen verlangd; het bewind heeft zich daar niet tegen verzet, maar daarvoor onderwerping aan de Turk- sche wetten geëisehtwelke vordering de gezanten gebillijkt heb ben, onder voorbehoud van wijziging der wet naar tijdsomstandighe den en streng toezigt op de beambten die met de uitvoering en handhaving belast worden. Lord Redcliffe heeft, zich nadrukkelijk verklaard tegen de wetvolgens welke ieder Musuiman, die zijn geloof verlaatmet den dood gestraft wordtde ministers hebben daaromtrent geene verbindtenis willen aangaanmaar beschouwen de wet als feitelijk afgeschaften durven tegenwoordig niet verder gaan, om oproer te voorkomen. Eenige wetgeleerden hebben eene vertooning op straat willen uitlokkenwelke niet gelukt en door den Scheik UI-Islam streng afgekeurd is; de Sultan verklaart ook met dergelijke manifestaties niet gediend te zijn.In de confe- rentiën over de Vorstendommen is vastgestelddat na het verstrij ken der volmagt van de beide bospodarseen voorloopig bestuur zal worden ingesteld en eene commissie van 12 Moldaviërs en 12 Wallachijers te Konstantinopel, onder bet oog der Porte, eene grondwet zal ontwerpen, gegrond op vertegenwoordiging bij verkiezing en benoeming van den landvoogd door"de Porte en hare geallieer denuit een aangeboden drietal; de Boijaren zullen belasting moe ten betalen en vreemdelingen eigendommen kunnen bekomen. Door het geheele rijk rigt eene ziekte onder het vee groot.e schade aan.Ismacl-bassa is naar Azie gezonden, om het bevel overte- nemen van Omer-bassadie met verlof naar Konstantinopel keert. Men wildat de laatste bepaaldelijk in ongenade is gevallenna dat hij verlangd had tot generalissimus van het Turksche leger en tot minister van oorlog te worden benoemd zullende bij weigering bet rijk verlaten zijne vrienden beschouwen dit gerucht als laster. Naar laatste berigtenis de liatti-slieriff des Sultans, betreffende de hervorming van den toestand der Christenen, openlijk voorge lezen, ten aanhoore van eene menigte personen, waaronder vele geestelijke, burgerlijke en militaire ambtenaren, zoowel iurksche, als Christelijke. Do stemming was rustiger. Amerika. Van New-York is in de laatste dagen weder een schip met 300 vrijbuiters naar Nicaragua, in Midden-Amerika vertrokkenom zieli onder de magt van kapitein Walkerdie zich daar steeds staande houdt, te seliarën. Het sehilderijenkabinet van wijlen den Ileer A. van der Hoop, te Amsterdamgeopend den 7 Mei des vorigen jaarsis tot uit». Dec. door bijna 10000 personen bezigtigd, als 7288 tegen 10, 1053 tegen 25 en 1057 tegen 50 Centsalles ten voordeele der armen.Ds. Broens te Delft heeft op nieuw bedankt voor het beroep der Evang. Luth. gemeente te 's Gravenhage. De heer Conrad is aldaar teruggekeerd; binnen de 2 maanden zullen de leden der commissie wegens de doorgraving der landengte van Suëz zich weder vereenigen, om een nader besluit te nemen. Prins Eredenk heeft f 600,geschonken aan de gemeente Oos- terhout, als bijdrage voor eene nieuwe school en oudorwijzerswo- hing in Middelwijk aldaar.-- De Utrechtsche studenten zullen in Junij aanstaande het 220jarig bestaan der Ploogeschool vieren door eenen gecostumeerden optogt, voorstellende Prins Willem I en zijn tijdde fractie, welke zich voor eenigen tijd aan de vriend schap der meerderheid onttrokken heeft, houdt zioh met een plan voor een afzonderlijken optogt bezig.Den 21 Eebr., 's avonds te 9 ure is de meelmolen de Schooijer te Westzaan tot den grond toe afgebrand.Den 22 is te Zwolle het graven van een kanaal door de veenen van Slagharen tot aan Steenwijkermeer bij Koevorden aangenomen voor 69,900,— door E. Zwiertvan Dedemsvaart. Ten zelfden dage is te Groningenonder voorzitting van den Commissaris des Koniugseene bijeenkomst gehoudenwaarin is besloten tot de inpoldering van een gedeelte van den Dollard over- tegaan.Den 24 is te Amsterdam, in den ouderdom van bijna 83 jaren, overleden de dichter Hendrik Harmen Klijn. ridder van den Ned. Leeuw.Den 26 zijn op liet huis Zwanenburg, door de hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, benoemd tot dijkgraaf de lieer J. L. van den Burch te Haarlem en tot heem raden A. H. van Tienhoven te Ameide, Jr. Mr. H. Hoeufft van Vel zen te AmsterdamJ. van der Bregqen te RijnsaterwoudeJ. Lanser te ZijpeJr. Mr. D. T. Oevers van Endegeest te 's Gra venhage en Si. T. P. Prévinaire te Haarlem.De Hooge Raad heeft dien dag uitspraak gedaan in de zaak der heeren Salvador en Fongersappellanten tegen liet, vonnis van het hof van Noord Hollandalle aangevoerde middelen zijn ongegrond en onaanne melijk geoordeeld en alzoo is het beroep verworpen.In de bij eenkomst der 2e Kamer van den 27, heeft de regering een ontwerp ingediend, tot verhooging van het hoofdstuk marine over 1856, voor het maken van een nieuw droog dok te Willemsoord aan het Nieuwe Diep. De lieer van hennep stolde voor eene commis sie te benoementot onderzoek van de zaak der Staats-Loterij. In de Arnh. Ct. wordt verzekerd, dat de minister van justitie, bij circulaire van 20 dezerde regterlijke collegiën heeft aange schreven, om voortaan hunne voordragten ter vervulling van vaca tures geheim te houden.De zalmvisscherij in de Zuid-Holland- sche rivieren slaagt ditmaal gunstig.-- Uit Leyden meldt men, dat dezer dagen een veldwachter langs een huis gaande, eene vrouw baren manin hevige twisthoorde verwijten zijnen mak ker vermoord te hebben; gevangen genomen zijnde, heeft de schul dige zulks bekend, zijnde het lijk, van een poldergast, van zijn geld beroofdin het vorige jaar in eene sloot gevonden.- Den 28 is aan het Prov. gouvernement van Noord flolland besteed het houwen van eene kerk en eene kapel voor de Prot. en R. C. eerediensten, bij het gesticht Meerenberg, aan H. J. Sebil, te Haarlemvoor f 18,960,de aanbouw van eenige lokalen ter uitbreiding van dat gesticht,, aan J. C. van Berkumte Utrecht, voor f 23,700,en het bonwen eener nieuwe kerk en pastorie voor de R. C. gemeente te Wognum door J. Zeijlemakerte Hoorn, voor f 32,900.De benoeming van den heer C. Kroonburge meester van N. Scharwoude tot secretaris dier gemeente is door Z. M. bekrachtigd.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2