BINNENLAND. poorwegen overgenomen.— De Keizer heeft den Aartshertog Albreclit gemagtigd in Hongarije het standregt intevoeren in die plaatsen, waar dit wegens de toenemende straatrooverijen noedig is. Pruissen. De lijkdienst voor Keizer Nicolaaste Berlijn ge- - houden, is door den Koning en de Prinsen en eenige officieren ".A.van het naar hem genoemde regiment bijgewoond.De Kamer der Afgevaardigden heeft,, met 202 tegen 103 stemmen, besloten artikel 88 der constitutiewaarbij aan personen tot de regterlijke magt behoorende verboden werd andere bezoldigde betrekkingen te bekleeden, ter zijde te stellen; de regeringspartij was hier we derom der stemmen sterk.Dr. Philipp Sonopperrabbijn te Maagdenburgheeftuit naam der voornaamste Israëlitische ge meenten in Pruisseneen adres aan Keizer Napoleon gezonden om, bij de verzekering der regten van de Christelijke onderdanen der Porteook eenigzins te willen zorgen voor die der Israëliti sche dit adres is door Z. M. aangenomen.Uit Koblentz wordt gemeld, dat te Kreuznach en omstreken de honger-typhus heersöht en van wege de regering maatregelen genomen worden, tot be teugeling dier vreesselijke ziekte. Rusland. Den 12 Febr.des ochtends, zijn 3000 Russische Kozakken en infanteristen op de hoogte van Kardoubel, boven de vallei van Baidar, verschenen, maar, na eene korte verkenning, weder temggel rokken. De Fransche ingenieurs hebben dien dag 2 gedeelten doen springen der waterleidingwelke de dokken van Sebastopol van water voorzagzoo is ook het fort. Paul den 21 gesprongen en worden de groot.e barakken ondermijnd. Den 16 hebben de Engelschen een deel van hun belegeringsgeschut met 1000 artilleristen naar Balaclava gezonden, oin naar Enge land te worden ingescheept; zij waren ook voornemens troepen naar Trebisonde te zenden. Den 19 is, nadat het weder eenigen lijd veranderlijk was geweesteene gestrenge koude ingevallen de gezondheid van het leger was uitmuntend, maar do bezetting van Eupatoria werd zeer door scheurbuik gekweld. De Russen verlaten den omtrek van Kertsch; eene tijding spreekt van eene schermutseling, van 1500 Piemontezen met de Kozakken. De ge neraal Laders meldt, dat eene poging om het Russische wachtschip, ter plaatse waar het oorlogsstoomschip Wladimir is gezonkente overrompelenin tijds is ontdekt en door het geschut verijdeld. Den 28 is het sluiten van den wapenstilstand bekend geworden aan den maarschalk Pelissierwaarop den 29 bij de brug van Trac- tir eene zamenkomst is gehouden tusschen de hoofden van den staf der geallieerden en den generaal Tatschinoff, als vertegen woordiger van Luderswaarin eene volkomene schorsing der vij andelijkheden is bepaald.De generaal Bagration Muchranski bevelhebber in Mingrelieis, ter zake van zorgeloosheid bij den terugtogt van Omer-bassuvan zijn commando ontzet en ter be schikking van Luders gesteld.De admiraliteit heeftals maat regel van voorzorggelast alle landmerken en zeotonnen wegte- nemen en kustlichten uittedooven.De landmilitie bedraagt in 31 gouvernementen thans 350000 man, naar mate van 2 achter volgende oproepingen met schietgeweer en bijlen gewapend.De Engelsclie generaal Williams zal uitgewisseld worden tegen den generaal Kokonovitschgewezen bevelhebber van Kinburn.— Kei zer Alexander heeft, op het bekomen van het berigt derteekening j van de vredes-preliminairenonverwijld per telegraaf aan graaf 1 Orloff zijne goedkeuring te kennen gegeven.— Z. M. heeft tot voorzitter van het Evang. consistorie te Petersburg benoemd den heer Uimanvroeger rector aan de hoogeschool te Dorpatmaar in 1842. om staatkundige aangelegenhedenontslagen; zulks heeft een goeden indruk in de Oostzee provinciënvooral onder de daar gevestigde Duitselicrsteweeggebragt. Sardinië. Reeds 2 van de 3, elk 1000 man sterke regimenten van liet Engelsch-Italiaansche legioen zijn naar Malthade plaats hunner bestemming, gezonden, waardoor de nog al sterke deser tie zaL belet worden.De Oostenrijksche annestie is niet toe passelijk op de in Sardinië genaturaliseerde uitgewekenen en mishaagt dus zeer. Spanje. In het laatst van February hebben te Malaga onlus ten plaats gehadwaarbij een inspecteur der polieie doodelijk is gewond.11e zitting der Cortes van den 25 is zeer onstuimig geweest: met 82 tegen 70 st. werd besloten het voorstel van een der leden om geene wetsontwerpen, tenzij spoed vereischende, te behandelen vóór de begrootingen en organieke wetten waren vast gesteld, in overweging te nemen; bij de vraag of dit naar de bu reaux verzonden zoude worden, of dadelijk in beraadslaging ko men, verklaarde de regering, met de regterzijde en het centrum zich voor het laatstemaar de linkerzijdevreezende dat de Cor tes na aanneming dier wetten ontbonden zoude worden, daarte gen; den volgenden dag werd de zaak voortgezet en het bewind hevig aangevallen door de heeren Calvo Ascensio en Orensedie meenden dat het voorstel van de ministers was uitgegaan, om de regten der natie te verkorten; echter werd met 149 tegen 93 st., in den zin der regering beslist. Daarentegen werd den 29tegen liet verlangen der ministers, met 112 tegen 94 stemmen, het a- inendement Lafuente aangenomenhouctende dat eene openbare betrekking niet vereenigbaar is met het mandaat van volksverte genwoordiger.— Den 5 Maart zijn de financiële ontwerpen van eten minister Sanla Cruz verworpendoor het staken der stem men 12 tegen 12bij de commissie der Cortes voor de begroo ting.- Eene verordening der stedelijke overheid van Madrid, betreffende de verpligte deelneming aan de nationale garde, ver wekt veel ontevredenheid. Turkije. Het door Omer-bassa verlangde ontslag is hem ge weigerd.— Volgens de plegtig uitgevaardigde hatti-sheriff zijn de volgende beginselen aangenomen: regt van eigendom ook voor Europeanenburgerlijke gelijkheid voor de wet van Christenen en Musuimannen; gelijkheid van belastingen voor beiden; conscrip tie met plaatsvervangingweglating in openbare stukken van ver melding van hoogere en lagere menschenrassenlevenslange be noeming der patriarchen; vaste bezoldiging voor de geestelijkheid; eerbiediging der geestelijke eigendommengemengde regtbanken vrij onderwijsonder toezigt van eene gemengde commissievoorts zal eene reorganisatie van de provinciale- en gemeente-besturen en de vestiging eener bank. tot regeling van het muntstelsel, vol' gen en het maken van openbare werken bij aanneming geschieden. Lord Eedclijfe wil zijn ambt nederleggen, het uitvaardigen van dit staatsstuk als het waardig eiude eener roemvolle diplomatieke loopbaan beschouwende. De Turken zijn intusschen meerendeeis diep gekrenkt, over de door den Sultan betoonde toegeeflijkheid; reeds het, gerucht van de waarschijnlijke afschaffing der slavernij heeft, in de Arabische provinciën aan de Roode Zee, tot bedenke lijke onlusten aanleiding gegevenin sommige voorname steden wordt het leven der Engelsclie en Franschc consuls bij voortdu- ring ernstig bedreigd; zoo ook is het gebed, bij de voorlezing der hatti-sheriff niet door den Scheick-ul-Islammaar door een een voudig priesterin de te Konstantinopel weinig bekende Arabische taal uitgesprokenwaarbij de vloek des Hemels over de ongeloo- vigen is ingeroepen.De regering heeft den uitvoer van gra nen naar de havens der ArchipelMiddellandsche en Atlantische Zeeën toegestaan en weder voor 100 millioen piasters papieren geld uitgegeven, waarover onder de leden van den Divan groot verschil van gevoelen heerscht.-- Wederom zijn onlusten onder de Turksche Kozakken te Sehumla door de overheid onderdrukt.— De Hospodar van Wallachije, Prins Ghikaheeft al zijne Egypte- naren of Heidenen in vrijheid gesteld en aangekondigd dat hij de vrijheid der drukpers wil invoeren. Zweden. Te Stokholm is eene commissie gevormdom, onder voorzitterschap van den Kroonprins, een plan te beramen tot versterking van die stadop eene uitgebreide schaal. Baden. De regering heeft, aan den likeurstoker Belserte Pforz heim, een brevet van uitvinding verleend, voor liet stoken van wijngeest uit zaagsel en dergelijke. Mexico. Peubla is door eene bende opstandelingen, onder Tamirezvermeesterdde tijdelijke president der republiek zal 7000 man afzenden, om deze stad te heroveren. China. In Kwangsi hebben de opstandelingen vorderingen ge maakt en in Kiangsi zijn zij meester van 3 districtenook zegt men dat de noordelijke provincie Honan in opstand verkeert. Te Chin-Kiang-Foo heerscht eene besmettel,;ke ziektede zwarte tongpest genaamd, waaraan reeds meer dan 100000 menscheuzijn bezweken. Madagascar. In den nacht van 19 Oet. zijn 8 Franschen, waaronder de lieer d'Arvoy. vroeger consul op Mauritius, die zieh sedert eenigen tijd op dit eiland hadden gevestigd enmet behulp vaneen groot getal inlanderseene steenkolenmijn ontgonnen, door 1500 a 2000 geregelde soldaten der Koningin overvallen en wreedaardig vermoord, op 1 na, die, met 100, aan de slag- ting ontkomen arbeidersgevangen naar Emyrne is gevoerdde werkplaatsen zijn verwoest en alzoo is eene schade van 350 a 400000 francs aangerigt; de Koningin heeft deze zegepraal barer troepen aan de bevolking barer hoofdstad, onder het lossen van het geschut, bekend gemaakt..Men verwacht dat de Fransche regering geduchte voldoening zal vorderen. In de zitting der Hervormde Synode van 1855 is 22,899,— toegestaan tot opbouw en herstel van kerken en pastoriënwaar van in Noord-llolland te Hem2000,te Scharwoude ƒ1600,— en Westgrafldijk 700,—De Koning heeft, op H. D. geboorte dag de onderofficieren bij het leger eene tegemoetkoming van 15,op hun kleedings en reparatiefonds toegestaan. !Z.M. heeft benoemd tot, subst. officier bij de regt,bank te Hoorn, m*. 1). F. van Leeuwentot, dijkgraaf van den Beemster K. Bran/jes en tot burgemeester van Scliageu H. Li. de Meer.— De Hooge Raad heelt uitspraak gedaan in 2 zaken wegens vicarijgoederenvan den vrijheer van llerleveld en den heer Boutcens van Horssenzijn de de arresten van het, Hof van Gelderlandwaarbij het domein in t gelijk was gesteldvernietigd, de vordering ontzegd en uit gemaakt, dat die goederen noch door, noch ten gevolge der refor matie, het eigendom van den Staat zijn geworden.Birle van der Hoeve» buitengewoon opziener der jagt en visscherij, wonen de in de duinen tusschen Loosduiuen en Terheidewas naar zijn land gegaan, om te spitten; met etenstijd niet, te huis komende, zocht zijne vrouw hemmaar vond slechts zijne spade en hand moffenden volgenden dag keerde hij echter terug: een koniju uit zijn hol willende krijgenwas hij daar te diep ingekropen en het duinzand boven hem ingestort; het dier groef een nieuw gat, waardoor hij lucht bekwam tot hijna 24 uren door den land bouwer de Winter, mede in dc duinen wonendegevonden en gered werd.Het rijk correspondeert roet het gewestelijk bestuur over liet aanleggen van eenen grind- of mac-adamwegop het eiland Wieringen, waar de wegen in zeer slechten staat verkeerenen wel van het Oost- tot het IV esteindeover 9000 ellen lengtewaar van de kosten op 28000,zijn begroot.De regtsvoraering door den Staat tegen de gemeente Maastricht, tot afgifte van gebouwen die het rijk als eigendom opvordertis ingesteldzullende de ge meente zich verdedigenhoofdzakelijk op grond van verjaring. Den 28 Febr. zijn te 's Gravenhage en Leijden belangrijke arres- tatiën gedaanwegens het vervalschen van coupons.Den 29 is de zitting der gemeenteraad van Haarlemop voorstel van den heer üelcourtwegens het tegen den heer Salvador geslagen vonnis tot verlies zijner lnirgerscliapsregtenwaardoor hij dus ophoudt raads lid te zijn en de met hem genomene beslui! en onwettig zouden zijn, in afwachting van het door hem aan den Koning ingediende ver zoek om gratieverdaagd tot den 5 Maart. Alstoen was dat lid niet aanwezigwederom voor het Hof van Noord-Holland teregt

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2