BINNENLAND. H tcuwö. in dat vaarwater is nog veel ijs.—De Poolsche provinciën Tscherm- gow, Poltava, Charkow, Witebsk, Mohilew, Smolensk en Minsk, tot nu toe als overheerde gewesten door bijzondere gouverneurs bestuurd, ziju thans zoo verre georganiseerddat de gewone lands verordening er op van toepassing is verklaard.— De dames vau Moskau hebben aan de schepelingen der Zwarte-zee-vloot, welke naar de kusten der Oostzee zijn getrokkenbij hunnen doortogt, een prachtig gastmaal, gegeven. Turkije. Tusschen de Oostenrijksche bezetting te Bucharest en de inlandsche krijgsmagt hebben dikwerf bloedige vechtpartijen plaats.Vorst Ghika heeft van de boijaren, de geestelijkheiden de eorporatien in Moldavië een adres ontvangen, dooreenigedui zenden personen ouderteekendgerigt tegen cle besluiten van En geland. Frankrijk, Oostenrijk en Turkije, te Konstantinopel, over d; Vorstendommen, daar de Roumanen, meeneu dat zij de bevoegd heid' behooren te behouden om zeiven aan hun land die wetten te geven, welke zij noodig oordeeleu. In Wallachije is men met het opstellen van een dergelijk protest bezig.- De nieuwe ver ordening, betreffende de regten der Christ enen, maakt op de re negaten aan wier hoofd Omer-bassa wordt gerekend te staan geen gunstigen indruk. Al de Christelijke bisschoppen, met uit zondering van de R. C.maken zich gereed om bij den Sultan vertoogen intedieneu, tegen het opnemen van Christelijke recru- ten onder de Turksehe militie, zoowel in het belang van den gods dienst, als om dagelijks terugkomende ongeregeldheden te verhoe den.De Turken hebben Colchis ontruimdmet achterlating van weinige troepen in Mingrelie en Tsehuruskuzij trekken hun ne beschikbare krijgsmagt in Erzernm bijeen.— De wapenstil stand in Azieduurt van 10 April tot 9 Mei. Over den Holl. spoorweg zijn in 1855 1.018.6S5 reizigers (voor al over korte afstanden) vervoerd, dat is 23,901 meer dan in 1854, schoon dc opbrengst daarvan met 27,232 verminderd is, door de geopende lijn vau den Rliijnspoorweg tussehen Rotterdam en U- trecht; het goederen-en veevervocr is met/41,150 toegenomen, door de vorst in het begin des jaars; de ontvang bedroeg met het vorig saldo 1.184.543, de uitgaaf 908,127 (waarvan 41.474 voor exploitatiekosten) en alzoo diet batig saldo 276,415, weshalve op ieder aandeel een dividend van 42,50 wordt betaald en ƒ165,90 in kas blijft.Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 18, is aan den baron van Heemstra c s., te Leeu warden, nog ééne maand tijds, ingaande met den 20, gelaten, tot nederlegging van 1 milliosn, ais waarborgkapitaal voor de vroeger verleende voorloopige, doch den 21 Deo. 1855 vervallene conces sie, tot, aanleg van spoorwegen in de noordelijke provinciën.De in werking te brengen stoomboot van Leer, in Oostfrieslandnaar Engeland, zal geregeld Delfzijl aandoen, zijnde de pogingen om uit Groningen eene directe vaart tot stand te brengen, door gebrek aan deelnemingmislukt.Op den spoorweg tusschen Zevenaar en Emmerik is eene seinkloktelegraaf ingerigtbij het vertrek dei- trein wordt in het bureau op de knop der batterij gedrukt en oo- geublikkelijk slaan er hamertjes op de klokken, bij de huisjes der wachters geplaatst; deze veiligheids maatregel zal langs den ge- iicelen weg ingevoerd worden.Adrianus Blom gevat wegens den in Febr. te Ilazerswoude gepleegden moordheeft bij het voorloopig onderzoek bekend, dat hij om te trouwen geld behoef de dat hij de dochter des huizes ziendehaar heeft omgebragt hoewel zij beloofde zijnen naam te verzwijgendat zij zich te weer stelde en hem in den vinger beetmaar dat hij haar eerst met eenige slagen, met een klomp op het hoofd, bewusteloos sloeg en haar toen in het water der koelbak versmoorde, waarna hij eenig huisraad opbrak en geld en andere voorwerpen van waarde ont vreemde.Te Uitgeest sterven thans vele kinderen aan de ma zelen.Bij het bestuur van het XI Landhuishoudkundig Con gres, dit jaar te Maastricht te houden, is van den Koning ƒ150, en van Prins Frederik 200,- - ontvangen, voor de veetentoon stelling waartoe de Staten vau Limburg eene bijdrage van 100D, hebben verleend.Op last, van Z. M. zijn de voorzitters en secreta rissen der onderscheidene genootschappen van landbouw uitgenoodigd tot bijwoning eener'alcemeeue bijeenkomst op den 27 Meiin het pa leis van wijlen Koning Willem LI, te 's Hageter vestiging der alyemeene Kon. vereeniging van Landbouw, waarvan vroeger de sta tuten zijn rondgezonden.Z. M. heeft den Onderkoning van Egypte, Mohammed SaidPaclia, tot grootkruis van den Ned. Leeuw benoemd en zal don 4 April te Amsterdam audiëntie verleenen aan oommissiën, civiele en militaire authoriteiten en den 5 aan bijzondere personen.Eene koffer met edelgesteenten en kost baarheden van de Koningin-Weduweden 17 van 's üravenliage naar Petersburg gezonden en door de diligence-onderneming van van Genden Loos tot over de Pruissische grenzen vervoerd, is ver loren geraakt.Eene bedelares van Weesp, die niet wel bij het hoofd was, door 4 landbouwers voor ƒ1,bij avond op een land beseheidenis door hen in brooddronkenheid zoo mishandeld en zelfs met, vitrioololie bestreken, dat zij, zich tot Abcoude voort gesleept hebbende, bij een boer is bezweken; de justitie spoort de bedrijvers van dit gruwelstuk na.Den 21 overleed op Zand bergen, bij Naardenin bijna 78jarigen ouderdom de heer J. P. van Rossurn commandeur der Eikenkroon en lid van den raad dier stad, welke sedert 50 jaren veel bad gedaan om de dorre heiden in vruchtbare streken te herscheppen.Den 22 is een arbeider uit Goesdie zijn halve leven in gevangenissen heeft doorgebragt aan den zeedijk onder Yerseke gevonden, zijude alle zijne kleederen, zelfs de klompen, misschien door eene tabakspijp verbrand; nog le vende op eene kar gelegen, om naar het gasthuis vervoerd te wor den bezweek hij onderweg. Ten zelfden dage werd te Leeuwar den het bouwen van eene bewaarschool besteed en aangenomen door den timmerman J. Vonk aldaar, voor 10,138,cn bij den raad te Utrecht, door het bestuur der liedertafel Aurora, eene we derlegging ingediend der redenen, die genoopt hadden tot afwij zing der garantie van het aanstaande muziekfeest: Utrecht was door de gezamelijke liedertafels daartoe aangewezen eu moest zich dus die eer waardin- toonende congressen waren tot nog toe altijd gesubsidieerdde stad trekt van zoodanige, even als van studentenfeestenveel voordeel; men vraagt geene subsidie, maar 1500,garantie voor een onverhoopt te" kort.Den 23 is in de Fransche R. C. kerken op de Boommarkt te Amsterdam en van S.S.Antoine Sg Louis te 's Hage een Te De,urn gezongen, wegens de bevalling der Keizerin van Frankrijkin de laatste werd de dienst door de Pausselijken nuncius verrigt en bijgewoond door vele leden van iiet corps diplomatique en de in de hofstad aanwezige Fransclien. De fabriekanten J. Kortenoever en P. Goedeicagen te Goudabe kroond bij de tentoonstelling te Parijs, hebben den 25 hunne 120 werklieden in de versierde zaal der groote soeieteiteen gast maal gegeven.Den 26 ovtrleed te Gorinchera de oud burge meester mr. A. Boxmanlid van de le Kamerals dichter gun stig bekendoud 59 jaren. Op denzelfden dag is aan de nieuwe 11. O. kerk te Limnien de eerste steen gelegd door den heer T. J. IVierdels van Amsterdam.Den )28 zijn de heeren Salvador enFongerster uitvoering van het tegen hen geslagen vonnis, aan hunne woningen aangehoudenen naar het huis van arrest ge leid, om verder naar Amsterdam gebragt te wordende eerste heelt zich luide beklaagd over deze aanhouding, die hij als on wettig beschouwde.Bij de jaarlijksche algemeene huishoudelij ke vergadering der Maatschappij Arti et Amicitiadien dag ge- honden bleek weder hare bloeijende toestand; het getal contribu erende leden is tot 982 geklommenhet vorige jaar sloot met een overschot van 2300.het weduwenfonds keerde aan i3 trekkenden elk 200,- uit en van de vereeniging ter bevorde ring der beeldende kunsten werden 2046 aandeelen geplaatst,.— Door de heeren van der Made c. s. te Dordrecht, oprigters der gasiabrieken aldaar, ie Groningen, Tiel en Zicrikzee, is aanvraag gedaan zoodanige fabriek te Amsterdam aan de overzijde van den Amstel, te mogen daarsteilen.— Tegen den pastoor te Nieuw-Vosse- nieer is proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding der wet op de kerkgenootschappenals hebbende in kerkelijk gewaad eene lijkpleg- tigheid op het kerkhof verrigtdie van den publieken weg kon gezien worden. Li. Dingsdag heeft zich weder een man, aan de Varkenmarkt wonende en met ziju gezin in behoeftige omstandigheden verkee- rendedoor ophangingin eene bedstedehet leven benomen. Bij Z. M. besluit van den 26is tot surnumerair bij de posterijen benoemd de lieer A. L. Nagel, te Alkmaar.Voorts is de heer Wentholt, commies der 3e. ki. aan het postkantoor al hier overgeplaatst naar Leeuwarden en vervangen door A. F. J. baron Sloet. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 28, met 19 van de 31 stemmen, tot directeur bij dc publieke werken benoemd den lieer J. Verheijstads architect alhier. Van de op den 18 alhier aanbestede werken en leverantiën, ten dienste der Hcndsbossche Zeewering, zijn aannemers gewor den: 1°. Van eenige herstellingen aan het paalwerk, P. den Har- tog te Pettenvoor 56r'0,2°. Van het dempen van den dijksput enz., bezuiden de kamperkadeJ. Blom, teSehoorl, voor f 2450,3°. Van het leveren van liijsmaterialen enz.T. de Baat, te Sliedrechtvoor 3550,--. 4°. Van het leveren van stroo P. den Hartogbovengenoemd, voor 75,per 50 voer. Zijnde liet herstellen van 29 stuks Rijs- en Steenenhoofden op J 5200,opgehouden. Maandag, den 31, zal op nieuw een armen-coneert gegeven- wórden, ditmaal door vereeniging van liet corps muziekanten der dd. Schutterijde liedcriafel Arion cn het harmoniegezelschap Apollo. Wij behoeven bijna niet te herinneren, dat, thans, nu de uitreiking van spijze is opgehoudende geringe hulpmiddelen der armen uitgeput en de voorjaarswerkzaamheden nog schaars zijn de nood niet verminderd is, en verwachten dat onze stadgenooten in de kermisweekwanneer zoo veel voor vermaak wordt uitge geven hunne behoeftige medeburgers niet zullen vergetente meer wijl hundoor afgegeven bonsde. gedeeltelijke beschik king over hun liefdeoffer gelaten wordt. Naar men verneemt zullen er op Donderdag en Zaturdag in den Schouwburg alhier twee voorstellingen gegeven worden, door het zoo gunstig bekende kinderpersoneel Terpsichorede bij valsbetuigingen welke deze jeugdige artistenbestaande uit kin deren van 610 jaren, in de koninklijke residentie, Rotterdam, Delft, enz. gedurende dezen winter zijn te beurt gevallen, doen ons vertrouwen dat zij ook alhier door Alkmaars kunstminnend publiek metdienzelfuenbijval zullen worden vereerd; terwijl er zorg zal gedragen worden dat de voorstellingen vóór 10 uur geëindigd zul len zijnom ook aan kinderen de gelegenheid te verschaffen de- zelven te kunnen bijwonen. De afdeoiing Alkmaar der Hoilandsche Maatschappij van Landbouw is voornemens op Zaturdagden 26 Aprileene ten toonstelling van rijstieren te houden waartoe prijzen van 30, 25,20,f 15,en 10,zijn uitgeloofd. BURGERLIJKE STA PSD. ONDERTROUWD. 21Mrt. Pietcr Roelof BooghWedr. van Hendriea Francisca Elfrink; en Catharina Maria Krul. 27 Cornells Johannes Soeters Gosenson te Amsterdam, laatste lijk te Alkmaaren Johanna Viedeldey te Amsterdam. 28 Jacobus Petrus Paulu» BloothoofdWedr. van Marijtje Oud, teOudorp, en Antje Bulle Oudorp, laatstelijk te Alkmaar GETROUWD. Geene. GEBOREN. 24 Mrt. Bregittha Cornelia, D. van Franciscus Martinus Paleari en Bernardina Sophia Kuijpers.- Petrus FranciscusZ. van Henricus Antonius Paleari en Susanna Bibo. 25 Aart, Z. van Pieter Steeman en Geertruida Boendermaker. 26 Maria Anna D. van Hendrious Langendam en Wilhelmina Steeman.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2