BINNENLAND. keuring had. aangedrongenals hoogst noodig voor de geldmidde len-van Parijs.Het voortdurend bezetten van Rome door Fransche troepen is besproken door den pausselijken nuncius en de graven v. Buol en IValewskiwaarbij men tot het besluit is gekomendat de staatkundige toestand van den Kerkelijken Staat vooreerst geene inkrimping van het bezettingsleger gedoogt, maar dat het integendeel met eene brigade zoude moeten vermeerderd worden. Denemarken stelt tot kapitalisatie van den Sondtol een be drag van 35 millioen rijksdaalders voor, waarvan Engeland en Rusland elk 10, Pruissen IJ, Zweden en Noorwegen 2, Neder land 1 J- en Frankrijk l£ millioen, Belgie 300 en Spanje 100 duizend zoude moeten betalen; tegen 11 Junij is door Amerika het traktaatwaarbij het zich aan den tol onderwierpopgezegd, en zal het zich dan tegen de voldoening verzetten.De rege ring heeft het voorstel van Holstein aangenomen, om de algemee- ne constitutie door speciale bepalingen te herziende Rijksdag heeft besloten dit voorstel in aanmerking te nemen. Oostenrijk. De nuncius Viale Prela, even als de regering, alle bisschoppen der monarchie opgeroepen hebbende tot eene den 6 April te openen vergaderingwelke hijnamens den Paus wilde presideren, is daaruit een conflict ontstaan, dat ten laat ste zoodanig is geschiktdat. genoemde legaat zal voorzitten als er Pausselijke voorstellen in overweging genomen worden, maar in andere gevallen de aartsbisschop van Weenen.— Reeds zijn er boekwerken verschenen, van Italiaanschen oorsprong, welke blij ken van den eensuur dragen, namelijk pp de keerzijde van den titel uadmittitur"met de onderteekening van den censor. De bis schoppen hebben onverdraagzame verordeningen vastgesteld, doch nog niet openbaar gemaaktten aanzien van den dienst op de kerk hoven, welke tot nog toe met de niet-Katholieken gemeenschap pelijk gebruikt werden.De maatregelen to Parijs en te Berlijn, tegen het verhandelen ter beurze van buitenlandsche geldswaar dige papieren genomen, zijn te Weenen met misnoegen vernomen en worden toegeschreven aan het gerezen verschil, tusschen den minister v. Bruck en den Fransehen kapitalist Pereiretusschen genoemden minister en zijnen ambtgenoot v. Bdch bestaat span ning, misschien wegens de godsdienstige aangelegenheden, wijl de eerste tot de Protestantsche gezindheid behoort.De Nederland- sche gouverneur-generaal van O. Indie, Pahud, is te Weenen door den Keizer ten gehoore ontvangendoor den gezant, baron van Heeckerenmet vele leden van net corps diplomatiqueaan een gastmaal genoodigd, en verder naar Triest gereisd.De ont vangsten hebben in 1855 bedragen 263,786,885 en de uitgaven 402,686,182 fl., waaronder 101,721,117 voor buitengewone mili taire maatregelenin 1854 was de ontvaug 245 en de uitgaaf 386 millioen, waarvan 91 millioen voor extra-oorlogskosten. Pruissen. De bevelhebber van het 3' legercorps beeft van liet Heerenhuis verlof verzocht en bekomen om den heer von Bochow in regten te vervolgen.De ministers hebben alleop uitnoo- diging van den Franseben gezant, het te Deum wegens do verlos sing der Keizerin bijgewoond. Rusland. Den 12 .Maart heeft men een der in de baai van Sebastopol, bij de Karabelnaja gezonken Russische oorlogschepen doen springen; den 14 is bij de brug van Traktir eene nadere bijeenkomst gehouden, tot verdere regeling van den wapenstil stand waarna de B.ussische officieren in eene tent feestelijk zijn onthaald; daarbij heeft het niet aan toasten ontbroken, op het treffen van eene blijvende overeenkomst, welke luide zijn toege juicht een Russisch officier heeft daartoe het sein gegevendoor 'het eerst te drinken op de gezondheid van een' Zouaaf, die hem vroeger eene wond iiad toegebragt. Den 15 des morgensstond de thermometer, in eene gesloten hut, waarin gestookt werd, op 20 gr. F.in de open lucht was de scherpe noordewind ondragelijk.— Den 23 heeft de Maarschalk Pelissier de tijding der bevalling van de Keizerin vernomen, 't welk door salvo's te land en ter zee, een plegtig te Deum, groote vuren en andere illuminatiën ophoog gelegene punten is gevierd geworden; de op de linie van Incker- manaan do noordzijdegelegerde Russen hebbenuit eigen be weging, aan deze vreugdeblijken deelgenomen.- De ziekten in het Fransche leger verminderenvoor diegenenwier toestand bij zondere zorg vereischt, zijn op de berghoogten ruime en goedin- gerigte hutten en barakken gebouwdvoorts hadden steeds regel matige uitdeelingen van versche groenten en vleesch plaats. De toestand der Sardinische troepen is allergunstigst.Te Peters burg is bij Keizerlijk manifest aangekondigddatbij de nu gesloten vredehet voorname doel van den oorlogde zekerheid der Christenbevolking in het Oostenis bereikt en dat Rusland om in het vervolg nieuwe verwikkelingeu te voorkomentoestemt in eene nieuwe afbakening der grenzen in Bessarabie. Het bewind heeft aan 163in de Donaumonden aanwezige schepen vrijheid tot vertrek verleend en de vrije Donauvaart hersteldook is liet ver bod aan Russische edellieden, om zich naar Frankrijk te begeven, ingetrokken.In Polen is men zeer verblijd over het eindigen van den oorlog, wijl er groot en algemeen gebrek aan werk- heerschte.De Keizer bezoekt thans Finland. Spanje. Den 16 Maart heeft zich een centrum, aanvankelijk van 86 goedgezinde leden der Cortes gevormdwelk getal thans tot 116 is vermeerderden zulks om de pogingen der partijhoofden die alleen met bijoogmerken het ministerie ten val zoeken te bren gen te verijdelen. Het uitgevaardigde programma dezer ultra progessistische partij bevat als hoofdbeginselen liet behoud van de Koninginals hoofd van het tegenwoordig stamhuisen van Es- parteroals hoofd van het bewind. Aan deze vereeniging is het toetesehrijven, dat de financiële ontwerpen van den minister San- ta-Cruzden 28, met 184 tegen 27 stemmen, zijn aangenomen; hij had vooraf alle voorstellers van amendementen bij zich veree- nigd, om zich te verstaan overwenschelijke wijzigingenen alzoo noo- deïooze beraadslagingen te vootkonien.— Te Badajoz zijn oproe rige bewegingenontstaan door spanning tusschen liet staande leger en de nationale militiewelke ernstig handgemeen waren feraakt, door krachtige maatregelen der overheid en liet ontwik - elen van groote magtspoedig bedwongen. Turkije. De ministerraad heeft vele zittingen gehouden over de bezwaren tegen liet le Parijs verhandelde gerezen, maar ten laatste de behartiging der belangen van het rijk geheel aan Ali- bassa overgelaten, met last om hij hlijvenden drang toetegeven. De Sultan meent, dat het inbreuk op zijne souvereine regten maakt, als hij zich hij traktaat tot het invoeren van hervormingen verpligt, maar niet wanneer men eene overeenkomst ten aanzien van een be zettingsleger treft. Izzed-beyeerste kamerheer van Z. H.is af gezet, wegens kuiperijen tegen de aangenomen verbeteringenPrins Callimaki, gezant te Weenen, de eerste Christen die tot zoodani ge hooge betrekking is benoemdwordt openbaar als een der aan stokers dezer" kuiperijen genoemdhetwelk de ministers waarlijk niet zal aanmoedigen om andere Christenen zoodanig te verheffen. Te Trebisonde is de liatti-sheriff met zekere plegtigheid in het re geringsgebouw afgekondigd.Bij den laatsten zwaren storm op de Zwarte Zee zijn vele schepen in den Bosphorus vergaan.— Te Konstantinopel is bijna geen geld in omloopde magazijnen zijn vol artikelen, maar de koopers ontbreken; het wantrouwen is zeer groot.Omer-bassa is door den Sultan gunstig ontvangen en tot opperbevelhebber van liet leger in Azie benoemdhij beklaagt zich over het hervatten der onhandelingen en meende nog met goed gevolg een zomer-veldtogt te kunnen voeren. Vereenigde Staten. De Senaat heeft, met 22 tegen 12 stemmen, de uitgave van 3 millioen dollars goedgekeurd, ter uitbreiding der verdedigingsmiddelen.Men is ijverig bezig aan liet versterken der haven van S. Franciscoin Californieop naburige eilanden zullen forten worden aangelegd, gewapend met 354 stukken. Japan. Den 11 November, in den laten avond, en den vol genden dag is de stad Jeddo door eene vreesselijke aardbeving, ei/ daarmede gelijktijdig ontstane zware branden geteisterd; 10000 huizen en 54 tempels werden verwoest en 30000 mensehen ver loren liet leven; het Keizerlijk gezin bleef behouden; uit vele wa terputten zag men vlammen te voorschijn komende stad geene plaats aanbiedende om de menigte lijken te begravengeschiedde dit in zakken. In 1855 zijn uit Nederland 2077 personen als landverhuizers over zee vertrokkendaarvan waren 677 hoofden van gezinnen of op zich zelf staande personen327 vrouwen1060 kinderen en 13 dienstboden.De heer mr. L. Zegers Veeckens heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis der regtbank te Amersfoort van 20 Maart 1.1.De Vereeniging ter bevordering der belanden van den boekhandel heeft den minister van buitenl. zaken bij adres verzocht, maatregelen te willen nemen tot wering van den nadruk onzer werken in Belgiebij de sluiting van zoodanig traktaat met Frankrijk deden de adressanten hunne bezwaren kennen, maar nu het beginsel eens is aangenomen, verlangen zij liet vooral daar toegepast te zien, waar het voor onze boekhandelaars en letter kundigen van werkelijk nut kan zijn.Nogmaals is als bij drage voor den watersnood van Java en do O. I. buitenbezit tingen eene som van f 2484,16J ontvangen.- - De 4 personen die eene krankzinnige vrouw bij W eesp mishandeld hebben zijn aldaar in hechtenis genomen.Het genootschap Oecono- mia Enchusana te Enkhuizen, heeft besloten zich in verbin ding te stellen met het stedelijk bestuur, tot het beramen van nieuwe plannenter verbetering van het vaarwater bij die stad hebbende de vroeger uitgeschreven prijsvraag tot geene stellige resultaten geleid; tevens is besloten op nieuw proeven te nemen, met bagger uit de haven, tot bet bakken vansteencn en pannen. In eene vergadering van vrouwen te Winschoten, is bij volstrek te meerderheid goedgevonden het oorijzer aftesehaffen.De be stuurders van het asyl Steenheek hebben de Tweede Kamer verzocht, in overleg met de regering, wettelijke maatregelen te willen nemen ter beteugeling van het kwaad der openbare prostitutie hier te lan de.De voorstellen van de heeren IVintgens en van der Veen, tot het instellen van raden van gezondheid en van eene enquête ter zake van het Zwolsehe diep, schijnen, naar de uitgebragte ver slagen geen voldoenden bijval bij de leden der Kamer te liebben gevonden.De herbouw van liet, Koflijhuis het Vosjeaan het Rokinte Amsterdam is besteed aan C. de Zwaan en H. J. Koper, voor f 24000,Volgens de Illustrirte Zeitung van 15 Maart welke eene goede beschrijving der droogmaking van de Haarlem mermeer bevattezal het wapen der gemeente bestaan in 3 uit de baren klimmende stieren van goud, met leeuwen als schildhoa- werseene stoommachine tot helmstuk en tot motto Goud uit schuim, uit Vondel's gedicht op het uitmalen van het Haarlemmermeir.De heeren jr. mr. C. 1. van Beyma thoe Kingmac. s.hebben tot den 15 Mei de deelneming opengesteld tot eene inschrijving van f 600000,in 600 aandeelen van f 1000,voor het bedijken van het Tjieuwke meer in Frieslandgroot 2116 bunders waar van de kosten geraamd worden op f 459,165,of/218,65 per bunder.Den 28 Maart is te Groningenonder voorzitting van den Commissaris des Koningseene bijeenkomst gehouden van de staatscommissie voor liet verbeteren der scheepvaartkanaleu in die provincie en van gecommitteerden uit de regering der stad en van andere gemeenten, voor zoo ver zij door grondbezit belang hebben bij eene afsluiting van het Reitdiep waartoeop voorstel dor oommissie eenparig is beslotendoor middel van een dijk bij de Zoutkamploopende langs de Friesche grensmet eene tussehen- sluis op het bovenpand, bundersgewijze te betalen, indien name lijk de ingelanden het ontwerp mede goedkeuren.'s Avonds te 8 nre keerde Kees Visser met zijne botter naar Huizen terug, toen hij, op de hoogte van Urk, een lek bekwam en dadelijk zonk; een visscher in de nabijheid wierp hem en zijnen knecht een touw toe,

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2