weerden dat de schatkist geen geld voor kerkelijke zaken moest verleenen, vooral niet hierwaar het onderwijs eenen antinationalen geest ademde. Lord Palmerston bestreed het voorstel met warm te, betreurde het ter sprake te brengen van dit onderwerp, ver zekerde dat bij onderzoek de goede strekking en vruchten van het onderwijs gebleken waren en vond het behoud der instelling wensehelijk en de ondersteuning billijk. Toch werd het voorstel, met 159 tegen 133 st„ aangenomen en daarop, met 159^ tegen 112 st.tot de intrekking der subsidie besloten.Den 15 is te Spithead een Nederlandsch oorlogsvaartuig gekomen, om de luis terrijke inspectie van do vlootop den 23 bij te wonen.- - Dien dag heeft in het Kanaal een lievige storm gewoed en is op de kusten veel wrakhout aangespoeld.Den 13 beviel de vrouw van do wachter aan den N. VV. spoorweg PM» van 3 levendeen welvarende zonen en 2 doode dochters.De regering heelt aan de troepen van het vernietigde Indische koningrijk Oude gelegen heid gegeven om in haren dienst te treden, en bezigt 11000 San- tals voor het aanleggen van spoorwegen.Den 4 Maart heelt cene deputatie uit den raad van Georgetownin Berbieeden kapt. de Brume, commt. van het Nedcrl. oorlogsstoomschip Curagao, een dankadres overhandigd, voor het helpen beteugelen der jong ste onlusten in de kolonie, door het overvoeren van troepen, enz. Fb.anke.ijk. Den 10 is de laatste zitting der conferentie ge houden nadat de leden den 11 eenige hoofdbeginselen, door onzij dige staten bij vernieuwden oorlog te volgen, waren vastgesteld, namelijk: dat de vlag van eeno bevriende mogendheid de lading van eene bevriende mogendheid dektdat de vlag dos vijands do lading van eene bevriende mogendheid niet in gevaar stelt en dat er geeno blokkade bestaat, als zij niet wordt toegepast. Graaf von Buol verklaarde vooraf, dat hij hieromtrent geene instructies had maar bekwamnog vóór het einde der bijeenkomstper telegraal, de goedkeuring zijner regering. In de zitting van den 8 bij het bespreken der Italiaansche aangelegenheden, moeten de graaf de Caoour en lord Clarendon vooral hebben aangedrongen, op de ont ruiming der Pausselijkc legatien door de Oostenrijksche troepen en niet onduidelijk Oostenrijk aangewezen hebbenals de hervor mingen in den Kerkelijkeu Staat tegen houdendewaarop Enge land en Frankrijk aandringenmaar had de graaf v. Buol aange merkt dat de Paus zelf de bezetting verlangd en dat de conferen tie niets met Italië te maken had. Rusland, vooral graal Orlojf met klem van redenenen Turkije hebben van hunnen kant op de spoedige ontruiming der Vorstendommen aangedrongen. Nog ver neemt men, dat de maritieme mogendheden vóór den 30 Maart verlangden om in het vredestraetaat te plaatsen«het congres neemt akte van de hatti-houmaïoun" en aan het slotals ter ver zachting; de bepaling optenemen, dat de mogendheden geen regt hadden zich in de binuenlandsche aangelegenheden van Turkije te mengen. Hot Turksehe bewind weigerde zulks goedtekeuren en wilde liever zijn ontslag nemenmaar stelde deze zinsnede voor /dietcongres waardeert, enz.", en daarna de Franschegezante Ihotwe- nel de bewoordingen«het congres neemt akte van de overlegging der h. li." maar de Porte volhardde bij haar gevoelenwaarvan het resultaat bij de openbaarmaking van het tractaat zal blijken. De Morningpost meldt, dat de Conferentie 3 commissiën heeft be noemd tot regeling der vraagstukken betreffende de Douau-scheep- vaartden toestand der Christenen en de grensscheiding in Bess- arabie. Lord Clarendon verklaard hebbende verpligt te zijn de protocollen aan liet Eugelsche Parlement overteleggen zullen de- zelven te Parijs te gelijkertijd bekend gemaakt worden. In de laatste dagen zijn ter'eere der gemagtigden vele feesten gegeven, als het luisterijk bal bij den Turkschon gezant, waar ook de Kei zer verscheen, maar de Russische vertegenwoordigers ontbraken, om dat een ambtenaar hunner zending door de pokkeu was aan getast en zij de besmetting niet wilden overbrengen; - de prach tige maaltijd op de Tuilerien, in den avond van den 12, mede bijgewoond door de buitenlandsohe gezantende kardinalenmi nistersmaarschalken, voorzitters der hoogste staatsligchamen grootofficicren der kroon, den gezant te Londen, den gouver neur der Invaliden, den grootkanselier van het Legioen v u Eer, den grootreferendaris van den Senaatenz. De Keizerdie cou dronk op den vrede instelde, had regts Clarendon en links v. Bu ol on over hem zat Prins Napoleonmet Orlojf ter rogter en Ali- bassa ter linkerzijde;- eindelijk den 11 het allerluisterrijkst feest door de stad op het Stadhuis gegeven, dat van 's avonds 7 tot 1 ure duur de, en bestond uit eenen maaltijd van 90 couverts, ii 500 fr. ie der, waarbij vele toasten met geestdrift zijn toegejuicht, en eene tooneeivoorstelling door de eerste kunstenaars.De leden der conferentie hebben elkander tot aandenken eene lichtteekening met al hunne portretten gegeven, hebbende elk zijnehandteekening bo ven zijn afbeeldsel gesteld. Den 17 hebben de heeren v. Manteujfel, v. Buol en de Cavour reeds een afscheidsgehoor bij den Keizer ge had.Ali bassa gaat nog naar Londenom Prins Albert, na mens den Sultan,"de orde van Medidjé te overhandigen.— Men verzekert dat bij Lyon oen legerkamp zal worden gevestigd, om tot plaats van quarantaine te strekken voor de uit net Oosten te- rugkeerende troepen.— Den 14 heeft de hertog van Albaver gezeld van den generaal Barcaizteguiadjudant des Kouings van Spanje, aan den Keizer de halsketting van het Gulden Vlies, voor den jongen Prins, ter hand gesteld.— Het Wetgevend Ligchaam heeft het wetsontwerp tot eene vrijzinnige wijziging der tarieven eenparig aangenomenDe ontslagen bisschop van Lufon heelt, hij mandement, afscheid van zijn kerkelijk gebied genomen, met uiteenzetting der redenendie tot zijn ontslag aanleiding hebben gegeven, en zich daarbij als een bepaald aanhanger der legitimisti- 'sche partij doen kennen en zicli niet ontzien het hoofd van den staat te gispen; de regering heeft de verspreiding van dit stuk te gengegaan.— Hot gemeentebestuur van Brest vraagt vergunning cene handelshaven te mogen aanleggen en stelt daarvoor uit eigen middelen 1 millioen beschikbaar.— De belastingen hebben in de laatste 3 maanden 212 millioen opgebragt, dat is 3L meer dan in 1S55 en 41 meer dan in 1854 Het getal fabrieken van sui ker uit beetwortel is in 0 maanden van 208 tot 274 en de pro ductie van 41 tot 81 millioen kilogrammen toegenomen. Hamburg. Het Huis van den Burgerstand heeft den 7 voor de derde maalmet eene groote meerderheidde door den Senaat voorgestelde nieuwe constitutie verworpen. Oostenrijk. Bij de godsdienstoefening ter opening der bisschop pelijke conferentie te Weenen, hebben zij elk eeueop de hoofd beginselen van het Concilie van Trente gevestigdegeloofsbelijde nis afgelegd en dezelve met een' eed, voor het hoogaltaar, bekrach tigd. De eerste vergadering heeft kort geduurdde minister van eeredienst en onderwijs graaf von Thun heeft 8 voorstellen ter overweging ingediendwaaronderter regeling der gemengde hu welijken der uitoefening van regtsmagt over de geestelijkenvan het toezigt op het schoolwezen en van het beheer der kerkelijke goederen en van de te verleenen schadeloosstelling voor do ver liezen der bisdommen, kloosters en pastorijen, door de wijziging der burgerlijke wetten; de Keizer heeft de gezamelijke prelaten bij zich ten gehoore ontvangenwanneerde kardinaal Vorst van Schwar- zenbergdiebij afwezigheid van den nuncius het voorzitterschap bekleedt, Z. M., in een Latijnsch adres, den dank der hooge geestelijkheid heeft betuigdvoor het met deu Paus gesloten con cordaat de Keizer heeft dit, mede in het Latijn, beantwoord, en betuigd dat hij het concordaat, getrouw zou handhavenen zich vervolgens met de meeste aanwezigen in hunne moedertaal onder houden. Daarna hebben de prelaten den nunciusals den Paus vertegenwoordigende, hunne hulde bewezen en 's middags ten ho ve gedineerd. Aan de dagbladen is een volstrekt stilzwijgen aan gaande het in do vergaderingen behandelde opgelegd.De vermindering van het leger heeft zijn beslag bekomen, zullende, vooreerst tot Octobergeene nieuwe verloven worden verleend het bewind denkt, de Hongaarsche en Italiaansche Keizerlijke lijf wacht te herstellen.De gouv. generaal van Neerl. Indie Pa- hud heeft zich den 10 April te Triest naar Alexandrie ingescheept. De Oostenrijksche crediet-inrigting neemt voor 10 millioen aandeel in den aanleg van den spoorweg naar de Tlieiss, iii Hongarije. Pruissen. De Koning heeft geweigerd de Pruissische crediet- inrigting te erkennen aan het hoofd waarvan de hertog von Ra- tiborde vorst van Hohenlohe, de graaf von Nedern en andere edelen, bankiers en fabriekeigenaren staan; de talrijke inteekenin- gen voor aandeelen moeten dus vau onwaarde verklaard worden. l)en 5 April is te Berlijn eene verordening van den minister van koophandel bekend gemaaktvolgens welke de beëedigde make laars de geheel verhandelbare vreemde effecten niet anders zullen mogen koopen en verkoopendan voor gereed geld en dadelijke levering en belalingtevens zijn de hoofdopzieners der beurs ge last de beunhazen van daar te verwijderen.De regering heeft bij de openbare godsdienstoefeningen gebeden verordend, waar mede tot de ratificatie moet worden voortgegaanin het daartoe door den oppersten Evang. kerkeraad gegeven voorschrift van liet gebed, wordt het Opperwezen gedankt voor het zegenen van de beraadslagingen des Kouings en het afwenden van het krijgsgevaar van Pruissen.Voor den spoorweg van Bingen naar Kreuznaell en Neuenkirchen is concessie verleendzullende de aanleg van regeringswege beheerd worden.De Kamer der Afgevaardigden heeftmet eene groote meerderheidhet besluit, vau het Heeren huis goedgekeurd, om de verhooging der belasting op liet, inkomen en van sommige middelen van verbruik alleen voor het loopende jaar toetestaan" Het geheel der wet op de inrigting der gemeen tebesturen in de Rhijn-provincie is, met 167 tegen 97 stemmen, aangenomen. Rusland. Den 9 April is de Keizer naar Moskau gereisd, om het lOOjarig bestaan van het regiment grenadiers der garde te vie ren, hetwelk daarbij nieuwe vaandels zal bekomen, die Z. M.zelf aan de standaards nagelen wil.Ter bevordering der wetenschap pen hoeft Z. M. gelastdat bij al do faculteiten aan do liooge- scholeu een onbepaald getal studenten kan worden aangenomen als blijk van vertrouwen op de deugdelijkheid vau het, ouderwijs en van goedkeuring van den thans ouder de jongelieden heerschen- den geest.De in Polenin de militaire magazijnenaanwezige voorraad van granen wordt,, tot matige prijzenopenbaar verkocht. Eenige Poolsche kapitalisten hebben zich iu vereeniging gesteld niet Berlijnsche bankiers, om eenecrediet-maatschappij te Warschau te vestigen.De uitgewisselde generaal Kockanou-itz is vooreenen krijgsraad geroepen wegens de overgaaf van Kinburn maar zal zicli waarschijnlijk weten te regtvaardigen.Op 1 April heeft de generaal Liiders aan den maarschalk Pélissier eene voorloopige rnededeeling gedaan van liet onderteekenen van het vredestrak taat.De Griekseh-Russische militaire kolonie in de Krim welke het zoogenaamde bataljon van Balaclava heeft opgeleverd is opgehevenals thans overbodig.De Britsche oorlogschepen hebben de Oostzee weder verlaten. Sardinië. De Koning heeft de buitengewone uitgaaf van 74 millioen fr. goedgekeurdvoor de kosten der Levantsche expedi tie in 1855 en 1850. Spanje. De opstand te Valencia, op den 6 April, is van be- denkelijken aardjgeweestde wanorde, door de loting ontstaan en door de demoeratiesch-socialistische partij bevorderdbegon des morgens en was eerst des avonds na een bloedig gevecht, waar hij een 40t,al personen zijn gedood en gekwetstbedwongen. 130 opstandelingen zijn met de wapenen in de hand gevat en de mees ten onverwijld doodgeschoten, gaande de overigen naar hot fort Murviedro. De militaire bevelhebber der stadgeneraal de Vil lalong adie bij het oproer blijken van groote bedaardheid en kloekmoedigheid gegevenmaar ten laatste eenigermate aan de eisohen der hij de- insnrgenten aangesloten burgermagt toegegeven heeftiswaarschijnlijk daaromafgezet. In de Bascische provin ciën heerscht steeds eene belangrijke spanning. Turkije. De Grieken te Konstantinopel hebben het sluiten van den vrede met luidruchtige vreugdebedrijven gevierd. Met het in schepen van het belegeringspark der Engelsclien is reeds een begin

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2