BINNENLAND. itlarkt- cu Bcursbcrigtcti. (PER TELEGRAAF) 5? 1 abr- ilicmus. gemaakt en de Egyptische vloot is naar Alexandrie teruggekeerd. De Fransehen ontruimen met den meesten spoed al de door hun bezette Russische localiteiten. Omer-bassa zal niet naar Azie te- rugkeeren en al de redifs (manschappen der landmilitie) zullen worden ontslagen.Te Yarna heeft het vermoorden van eene jonge Grieksche vrouw door een' Turkschen bassagroote ver bolgenheid onder hare geloofsgenooten veroorzaaktbij hare begra fenis waren er niet minder dan 6000 tegenwoordig en werd in de kerk eene redevoering gehoudenwaarbij in lievige bewoordingen het straffen van den schuldige is gevorderd; de Pacha der stad is in hechtenis genomen.Te Douiah hebben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij de Christenen door de Mohamedanen zijn mishandeldde eersten hebben zich tot den Sultan gewendom veiligheid voor personen en bezittingen te erlangen. Ook te Shi- ras en Koniak is de orde ernstig verstoorden bevel gegeven de daders voorbeeldig te straffente ïïedjaz en elders duren de onlus ten nog voort.Generaal Williams zalna zijne vrijlating door de de Russenin Azie belast worden met de regeling der grenzen. De door het Oostenrijksche bewind vrijgelaten Iiongaarsche officier Tmr is op Corfu aangekomen en van daar naar Konstantinopel ver trokken.De hatti-houmaïoun is in Syriëop het eiland Rhodus en in "den Archipel met vreugde ontvangen.In Armenie heerseht veel gisting.Volgens den Constitutional heeft Vorst Ghika den Sultan zijn ontslag gezonden als Hospodar van Moldaviëwegens den ongunstigen staat zijner gezondheid.De Porte heeft den uitvoer van granen uit alle havens van het rijk toegestaan. Pakma. In de hoofdstad is de priester Gregorio Franchiwe gens doodslag, opgehangen, waardoor do bevolking zeer is getrof fen; de bisschop en geestelijkheid hadden de Hertogin-regentes te vergeefs om genade verzocht.De Oostenrijkers hebben troepen zamcngetrokkennaar de zijde van Piemont.Naar luid der liberale Sardinische bladen, die waarschijnlijk niet vrij van overdrijving zijnzijn de gevangenissen vol en ettelijke gezeten burgers uit Panna naar de kazematten van Mantua overgebragt. Amekika. Het gouvernement van Costa-ltica heeft den oorlog verklaard aan de vrijbuiters uit de Vcreenigde Staten, die, onder kapitein Walker, Nicaragua bezet, laatstelijk weder versterking bekomen en dadelijk den aanval tegen den eersten staat onderno men hebben.De opstandelingen, die zich van de stad Peubla in Mexico hebben meester gemaaktlijden gebrek aan leeftogt. Den 13 Maart heeft de president der republiekgeneraal Comon- fortna een hevig gevecht, waarbij 250 man zijn gesneuveld en gewondeen gedeelte der stad vermeesterdzoodat Tamariz wel haast zal moeten bukken. In 1855 is aan de Munt te Utrecht voor 12,249,582,15 gesla gen, als voor het Kijk: 744,500 dubbeltjes, 514,809 stuivers en 998,800 halve centen; voor <le Koloniën: 5,100,000 guldens. 4,540,608 kwartjes, 6,452,500 dubbeltjes, 491,960 stuivers en 100,000 cen ten, en voor particulieren: 2,0S2,04ö rijksdaalders en 33,283 guldens.- - De inkomsten des Rijks, hebben in de 3 verloopene maanden be dragen 13,334,952,51tegen 13,559,913 met, of/T2,432,066zon der de belasting op het gemaal en het tonnegeld in 1855.Bij liet departement van binnenl. zaken is, van den minister van ma rine, wederom 4429,93' voor de watersnoodlijdenden ontvangen, zijnde afgestane soldij der bemanning van Z. M. korvetten Neha- lennia en van Speijkstoomschepen Batavia, Celebes, Borneo, Sa msung en Etna eu schoonerbrikken PadangLansier en Sylph, iu Oost-Indie.Alle aandeelen in de vennootschap tot het gra ven van de Noord-Willemsvaart, van Assen naar Groningen, zijn reeds geplaatst.Het verzoek om laatstgenoemde stad tot eene vesting van minderen rang te verklaren, is mede afgewezen.De ingenieur Howard Elphinstone heeft, op last van het Britsche be wind en na bekomene vergunning van het bestuur van Rotterdam, liet stedelijk ziekenhuis aldaar naauwkeurig opgenomenen zulks voor de stichting van een nieuw militair hospitaal.De Veree- niging ter verbreiding der waarheid te Amsterdam hoeft in de Bethanie-dwarstraat eene inrigting geopend, genaamd ate Huis", tot een onkostbaar tijdelijk en veilig onderkomen van vrouwen vooral dienstboden, uiterlijk voor 14 dagen, zijnde de kosten voor nachtverblijf 20, voor 24 uren 50 en voor eeue week vertoevens 90 Cents; voor reinheid en werkzaamheid wordt zorg gedragen en geeue gezindheid uitgeslotenschoon het Prot.estantsche beginsel het heerschende is.— De regtbank aldaar heeft regtsingangmet bevel van aanhoudingverleend tegen een koopman in de N es waar een bediende der Nederl. bank dezer dagen, zoo als hij wel meer gewoon was, eene zak met/1 3500,had gedeponeerd, om ia de nabijheid eene boodschap te doen, en welke bij zijne terug komst verdwenen was.Tegen pastoor Bernulyte Nieuw-Vos- semeer, is wederom proces-verbaal opgemaakt, wegens het open baar verrigten van plegtigheden, in kerkelijk gewaadbij de begralenis van de wed1'. S.De Koning heeft den luitenant ter zee 31. F. Maury, superintendent van het nationaal observatorium te Washington, ae groote gouden medaille vereerdvoor zijne diensten aan de scheep vaart in het algemeen en die van Nederland in het bijzonder be wezen.Uit de provinciën Zeeland en Groningen zijn weder vele landverhuizers naar Amerika vertrokken.Te Tilburg is de prijs der aardappelen met bijna de helft verminderddoor de groo te hoeveelheid welke sedert 14 dagen ter markt komt.In den IJssel voor Zutphen stond dezer dagen, wat vooral in het tegenwoordi ge jaargetijde zeldzaam is, slechts 2 voeten water, zoodat de stoomboo- ten daar regelmatig eenige uren daags aan den grond zaten. De Zoölogische tuin te Amsterdam isdoor den Heer G. JI. v. d. Huchtte Bataviaverrijkt met 4 zwarte pantertijgerswaarvan 3 zijn overgebragt per schip Lucipara's, kap1. Kloppenburgen 1 per Roggeveenkap', J. Hos van Harken.Den 9 April is de dam, gelegd tot het maken van eene nieuwe sluis te Vlissingenwaar schijnlijk door eene welwelke het paalwerk heeft losgewoeld doorgebroken en daardoo^20,000,- schade veroorzaakt.- 's Avonds bond een brouwersknecht een paard en kar aan eenen boomnaast den spoorwegbij Zevenbergen en verwijderde zichde trein aan komende begon het dier tc steigeren en trachtte zich los te ruk ken; de spoor wachter greep het bij de teugels, maar het niet kun nende bedwingen, snelde de koopman in oud ijzer, Polak, vader van 6 kinderen, in genoemde stad wonende, ter hulp, maar werd door den trein tegen de rails geworpen en geheel verpletterd. Den 11 zijn 2 personen te Rijssenin Delflandbezig met leem uit eenen kuil te gravendoor het instortende zand bedolven en, hoezeer dadelijk pogingen tot redding werden aangewend, gestikt; beide waren gehuwcl en hadden een talrijk kroost.De Koningin is den 12 over Rotterdam en den Rhijnspoorweg naar Duitschland vertrokken en 's nachts te 12 ure te Hanover aan gekomen om aldaar haren vader te ontmoetenen over Hamburg, Berlijn en Weimar terug te reizen.De Prov. Staten van Z. Hol land hebben den 15, in plaats van wijlen mr. A. Boxman, tot lid der Eerste Kamer verkozen hun medelid A. Harteveldkoopman te Leijden.Den 17 heeft de buitengewone hoogleeraar in de regtsgeleerdheid van Boneval Faure te Groningen zijne betrekking aanvaard met eene latijnsehe rede over de juiste waarde onzer bur gerlijke wetboeken,- en is de minste inschrijver voor het bouwen van eene nieuwe R. C. kerk en toren te Purmerend gebleken te zijn de aannemer 1'. Hazenberg te Krommenie, tegen f 57,750,Dc 2e Kamer heeft den 15 de wet regelende de tucht op de koop vaardijschepen met algemeene stemmen op 1 naaangenomen den 11 was een amendement van den heer Hugenholtz//dat nie mand als gezagvoerder op een koopvaardijschip mogt optreden, dan na een door den Koning te bepalen examen te hebben afge legd" even als den 12 alle andere amendementen op het le art. en dat art. zelf, verworpen in verband waarmede ook art. 2 en 3 zijn ingetrokken. Den 16 is een ontwerp van wet ingekomen omtrent het begraven van lijken op begraafplaatsen en de begrafe niskosten en zijn de beraadslagingen geopend over de wet op de banken van leeningwaarop den 17 met 29 tegen 20 st.een amendement van den heer van Golstein is aangenomen//dat bin nen twee jaren na het inwerking komen der wet het gebruik van inbrengers bij de banken ophoudtA Alkmaar 18 April. Kleine Hooikaas 27,50, dito Middelbare 27,aangevoerd 81 stapels Kaas wegende 15133 Ned. Pon den. Tarwe ƒ14,50. Rogge 11,Gerst ƒ6,50, dito Cheval- lier 8,Haver t 4.75, Boonen (paarden) f 8,Erwten (groe ne)'ƒ15,50, dito (graauwe) 16, 19 April. Aangevoerd 5 Paarden, 286 Schapen, 22Lamme ren, 100 Varkens (magere), 210 Biggen. Hoorn 14 April. Aangevoerd 25 Kalveren, 10 Varkens. 17 April. Kleine Hooikaas 27,aangevoerd 17 stapels, we gende 3704 N.P. 19 April. Tarwe 11,Rogge ƒ10,Gerst ƒ7,Haver ƒ4.75, Boonen (bruine) ƒ11, -, dito (witte) 12,Erwten (graau we) ƒ14,dito (witte groote) ƒ10,75. Boter per N.P. ƒ1,05, Medemblik 16 April. Kleine Hooikaas 25,625-, aangevoerd 4 stapels, wegende 875 N.P. Purmerende 15 April. Aangevoerd 57 Koeijen, 10 Paarden, 20 Varkens (vette), 80 dito (magere), 120 Biggen, 52 Kal veren (vette)120 dito (nucht.)424 Schapen en Lammeren. Kleine Kaas f 26,aangevoerd 11 stapels. Boter a.1,05 per N.P. Schiedam 17 April. Moutwijn 18, Zaandam 17 April Raapkoeken ƒ103,— a 106.Lijnkoeken t 10 a 14. AMSTERDAM, 19 April. Werk. Schuld 25pCt. 63-5, 3 pCt. 75 J. 4 pCt. 93i. Spanje a 6/m. 3 pCt. 39iJ. Oostenr. Oude Metall. 5 pCt. 80J. Nieuwe Metall. 1854 5 pCt. 84J. Z. M. heeft den 2 n luit. bij de dd. Schutterij H. J. de Lange een eervol ontslag verleend en in zijne plaats benoemd mr. J. P. Kraakman. Met genoegen vernemen wij, dat de heer W. J. Hofdijk, op Zat-urdag den 26 dezer, in liet locaal van P. A. Walravenvoor een aantal vrienden en andere belangstellende personeneene voorlezing zal houden van een zijner Historische Landschappen en wel over don Preekstoel van S. Willebrord te Heylooeen voor ons Alkmaarders gewis aantrekkelijk onderwerp, door hem mede in de Maatschappij Felix mentis te Amsterdam behandeld. i5UHGESïXIJK.lt STAND. ONDERTROUWD. 11 Apr. Arnoldus van de Veldethans te Alkmaar, onlangs te Zijpe, en Grietje van Keijente Alkmaar. 18 Jan Brouwer, Wedr. van Cornelia van Boekhovente Hel der, en Emma Doggers, te Alkmaar.Jan Burgering te Zuid- en Noordschermer, en Trijntje Vader, te Alkmaar. Casper Barnardus Pannekoek, te Alkmaaren Marijtje Al ders te Oterleek.Wulbert Duin, te Oterleeken An- tje Grootte Alkmaar.Hendricus Hofman te Alkmaar, en Elisabeth Musman te Bergen.— Wygert van Vuure te Alkmaar, en Jannetje Dorreman, te Heilo.Johannes Jacobus Muller en Maria Bul.Gerardus Busser en Jo hanna Pater.Cornells Hogerioerf en Immetje lierderina de Vries.Pieter IJos en Maria Catharina Kors. Hedde Blokdijk en Jannetje Kuiper.Dirk Kleijmeer en Alida Koeman. Allen te Alkmaar. GETROUWD. Geene. GEBOREN. 13 Apr. Wilhelmus JohannesZ. van Hendricus Petrus Sprenkeling en Anna Alida Seelen. 17 Maria Francisca AugustinaD. van Johannes Eranciscus Moussault en Maria Anna Susanna Beukman. 18 Johanna PetronellaD. van Gerardus Boots en Hendrika Koolman.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 3