BINNENLAND. jastabs iliemvg» GEMEENTERAAD. kerklokbereids 11 stukken llussisch veldgeschut opgehaald; dat van de verlaten forten en werven aan de zuidzijde van Sebastopol was mede weggehaald en per spoor naar Balaclava vervoerd, waar men pontons gereed maakt om dagelijks 7000 man in te kunnen schepen.ïn den vroegen ochtend van den 2 April werd het teekenen van den vrede in de kampen bekend, maar maakte wei nig indruk; volgens gemaakte bepaling hield van toen af de uit betaling der extra-soldij van 6 stuivers daags aan de Engelsche soldaten op; de Fransehen hieven onverwijld de demarcatielijn op en duizenden waadden door de Tschernaya om met, de op de Mackenzie-hoogte gelegerde Russen te verbroederen dat zeer har telijk plaats had.— Om den grooten aandrang te belettenbe paalden de wederzijdsche legerhoofden dagelijks een bepaald getal verloven te verleenen, die aan de Traktyr-brugals eenige plaats van overtogt, moesten vertoond worden; bij de bezoeken der Russen in de Engelsche kampen heeft het broederschap drinken erger lijke tooneelen van dronkenschap ten gevolge gehad. De maarschalk Pelissier rigtte ter zake des vredes eene dagorde aan zijne troe pen en hield den 17 daarover eene wapenschouw, een front van 12000 metres uitmakende, in tegenwoordigheid van de generaals Codrington, la MarmoraLaders en vele Russische officieren, waar bij hij kennis gaf van de belooningentot welker toekenning hem de Keizer gemagtigd had. Na een kort vertoef der legerhoofden bij Codringtonhield deze eene tweede prachtige revue over de Engelsche'n. De geneesheer door hem naar Tiflis gezondenter verzorging van generaal Williams, is door generaal Bebutojf t erug gestuurd, omdat het krijgsgevangen opperhoofd reeds hersteld en naar Riazan bij Moskau, zijne aangewezene verblijfplaats, vertrok ken was.— De besmettelijke ziekten in de Krim hebben geheel opgehouden6000 Sardiniers zijn aan het inschepenKinburn wordt ontruimd. Turkije. Den 7 April heeft de Sultan eene wapenschouwing gehouden over de bij Scutari gelegerde Engelsche troepenten getale van 7 a 8000 man, onder den generaal Stork.Z. H. heeft de Koningin van Engeland en den Koning van Sardinië prachtige geschenken gezonden.Den 9 is Afif-beij met het ge- teekende vredes-tractaat te Konstantinopel aangekomenwaarop de ministers onverwijld zijn vergaderd. Het aldaar verschijnende blad «la Presse d' Oriënt" bevestigt het zeggen der Europesche cou ranten, dat de firman betreffende de Christenen niet in het ver drag is opgenomenmaar dat de mogendheden zich bepaald heb ben3 de hooge waarde daarvan te erkennen, met bepaling dat zulks hen geen regt geeft zich in de binnenlandsclie aangelegenheden van Turkije te mengen— De Porte heeft de vervallenverklaring der beide Ilospodars Ghika en Stirbeij uitgesprokenwier zeven jarig mandaat (krachtens de bepalingen van het tractaat van Bal- 'ta Liman) binnen ééne maand geëindigd isde eerste had zijn ontslag reeds ingezonden, maar de laatste vleide zich met een erfelijk bewindhet bestuur der Vorsteudommen is ad interim op gedragen aan So/et Tijfendi.De Turksche troepen ontruimen Mingrelie.De Fransche divisie de Faillijvan Eupatoria ko mende waar de artillerie en kavallerie onder Allonville nog zijn achtergeblevenis den Bosphorus reeds gepasseerd.liet Sar- dinische hospitaal te Konstantinopel is tot den grond toe afge brand A-waarschijnlijk door kwaadwilligheid.— De Fransche ge zant heeft den Griekschen patriarch een bezoek gebragtom hem te bedanken voor zijnen brief van gelukwensching bij de beval ling der Keizerin. Frankrijk. Volgens de Britsche Times is bij het vredes-trac taat bepaald dat de Russische sterkten op de Cireassische kust der Zwarte Zee niet hersteld mogen worden, en zou graaf Walewtki in de zitting van den 8op verlangen van Keizer Napoleonden slechten toestand van Italië ter sprake hebben gebragtde Cavour keurde daarop de bezetting door Oostenrijksche troepen en Claren don de staatkunde van Rome en Napels onbewimpeld afvon Buol verdedigde de bezettingeven als de Bourqueneyterwijl von Man- leutfel met de Cavour en Clarendon instemde en Orlojf voor den Koning van Napels partij trok; den 14 werd het protocol dezer zitting3geteekend en zooveel mogelijk de scherpheid daaruit weg gelaten en den 16 de zaak op nieuw besproken, in eene levendi ge woordenwisseling tusschen v. Buol en de Cavour. Men zegt dat toen von Buol aanmerktedat het voor Oostenrijk eene nood zakelijke staatkunde was tusschenbeidc te treden als Italië bedreigd werdClarendon zulks eene helsche staatkunde noemde. Toch zijn allen als goede vrienden gescheiden. De S. Vincentius-Vereeniging te 's Hertogenbosch heeft brieven rondgezonden bij de gegoede ingezetenenom gelden bijeentebren- gen "voor eene algemeene spijskookerijten dienste van werklie den van alle gezindheden, tegen 10 cents per portie vlecschaard appelen en groentevoor aankoop van een gebouw en het opdoen van provisie''acht men 8 a 10000 guldens noodig, zullende de ren teloos voorgeschoten geldenbij jaarlijksehe uitlotingworden af gelost— De schelvisch en kabeljaauw, die in de laatste 6 jaren onze kusten slechts schaars bezochtenzijn in de laatste dagen in grooten getaleweder verschenen.Bij de feestviering in Au gustus ter inwijding van het monument op den Dam te Amster dam, zal op den eersten dag het clipperschip «het Metalen Kruis' te water worden gelaten en" zullen 600 minvermogende gedecoreer den eenen maaltijd en de voorstelling van een gelegenheidsstuk van den heer Burlagein den Stads-schouwburg bijwonenzal den tweeden dag het gedenkteeken onthuld en een groot gastmaal m het Park gehouden wordenen den derden de Zoölogische tuin voor de feestvierenden te bezoeken zijn en 's avonds een bal bij Stumptf plaats hebben.— De feesten te Utrecht ter viering van het 220jarig bestaan der Hoogeschool (waarbij Z. M. tot gewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte en letteren den heer H. C. Millies prof. aan het Luth. seminarie te Amsterdam heeft benoemd) zul len van 16 tot 23 Junij duren; voor het zangersfeest hebben zich bereids 27 liedertafelsmet 700 zangers, aangemeld; de raad dier stad heeft den 17 April aan dc met de regeling belaste liedertafel Aurora eene subsidie van ƒ800,— toegestaan, bij een mogelijk te kort Denzelfdcn dag zijn te Heerenveen do werken voor den srooten St Joannesga'ster veenpolder aanbesteed en aangenomen door Z,colsman te Kuinre, voor 70,900,-. De aanneming som voor het bouwen der R. C. kerk te Purmerende boven de begrooting zijndezal er eene herbesteding geschieden.— De be kwame beeldhouwer L. Veneman te 's Hertogenbosch heeft een prachtig Uöttiiescn altaar gereeuues bouwde kerk van het seminarie te Warmond.In den nacht van 18 op 19 is het logement van J. Timmerte Assendelft, met al wat er in is, verbrand en zijn de bewoners ter uaauwernood gered, vermoedelijk door de niet gebluschte, nabij den zolder han gende billardlamp.De raad van Groningen heeft den 20 be sloten tot het wegruimen der vaste bruggendie het afbrengen van elders in de provincie gebouwde groote schepen verhinderen. In den nacht van 20 op 21 zag de dragonder, die in den tuin van het paleis der Koningin-Weduweaan den Scheveningsclien wegte 's Hageden wacht hield2 personen naderendie bij den tuinman verlangden te wezen; hij leidde hen daarheen, maar werd onverhoeds aangevallen op den grond geworpenop de keel getrapt en over de wang, hals en beenen met een mes gesneden; eenigzins bijgekomen riep hij den vóór staanden wacht en wekte den conciergemaar de daders waren verdwenen.Nabij den Helder is iemanddie voor vermaak kievietseijeren zochtdoor een onbekende, met eon hard voorwerp, bewusteloos neergeslagen en van eene portefeuille met eenig bankpapier beroofd; eerst den volgenden dag werd de mishandelde in eene greppel gevonden en per rijtuig vervoerd.De Koningin is den 23, van hare buiten- fandsche reisin de residentie terug gekeerd.Een veehande laar van Amsterdam, H. Peters, werd dien dag door den Holl. Belg., spoortreinbij Etten vermorzeldeen briefje bij het lijk gevonden wees zulks aanhoezeer de oorzaak nog onbekend is. De bejaarde landman Hoekmet zijnen zoon en knechtvan O- terleek naar de paardenmarkt te Alkmaar rijdendewerd het paard, aan den Waarddijkschichtig en sloeg de wagen omwaardoor de beide eerste ernstig aan de borst en elders beschadigd werden, zoodat de oude Hoek een paar dagen later is overledenen de knecht met een handontwrichting vrijkwam.De Hooge Raad heeft den 22 de cassatie verworpen van O. Verhaegenwegens on dermaat van zout tot 6000,boete, en P. van Khoon, wegens verduistering als commies tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Den 25 is pastoor van Bierstraten vrijgesprokenals niet strijdig met de wet hebbende gehandeld, wijl het kerkhof als eene beslo- tene plaats kan worden beschouwdmaar pastoor van Moorsel verklaard in strijd met de wet, te hebben gehandeld, omdat in 1848 het houden van openbare godsdienstige plegtigheden is toegelaten waar die gebruikelijk waren an de processie van Gestel naar Veld hoven toen nog niet plaats had.— De arrond. regtbank te Am sterdam heeft den 24 U. ff. Mulderuitgever van het weekblad Asmodée, schuldig verklaard aan hoon jegens den minister van koloniën Mijer in privé, in 3 nummers van dat blad, en deswe gens veroordeeld tot 3 geldboetenelk van 100,Bij de bij de Tweede Kamer ingediende wet op het begraven der lijken en de begraafplaatsenwordt o. a. voorgesteld het begraven van lij ken in kerken (alleen te Amsterdam nog geschiedende) binnen 5 jaren te doen ophoudenzijnde deze bepaling niet van toepassing op de grafkelder der Koninglijlce familie te Delft. Den 19 is een amendement van den heer Mackayop de wet omtrent de ban ken van leening"om de banken van bijzondere personen waar die thans bestaan te behouden", met 35 tegen 10 st. verworpen en een ander van den heer Rochussen, //om die uiterlijk tot 1859 in stand te houden", met 29 tegen 17 st. aangenomen, waarna de minister van binnenl. zaken het ontwerp heeft ingetrokken. Vervolgens is de beraadslaging over het voorstel van den heer Wintgenstot het instellen van raden van gezondheidgeopend en den 21 voortgezetwel wenschten vele leden verbetering der wetten op de geneeskunde, maar geene daarin grijpenden gedeelte lijke herziening, zijnde het eerste art. met 29 tegen 22 st. ver worpen en alstoen het voorstel ingetrokken. Den 22 is het trac taat van handel en scheepvaart met, 50 tegen 4 st. goedgekeurd en den 24 de aanvraag voor het droogdok aan het Nieuwe Diep, met 38 tegen 14 st, geweigerdvoorts is den 25met 28 tegen 19 st,, het voorstel van deu heer v. d. Veen aangenomen, tot het honden eener enquête omtrent de tolkwestie van het Zwolsche diep. In de afgeloopen week zijn ingekomen: 13 wetsontwerpen tot vereeniging van gemeenten in N. HollandZ. Holland en Zeelanden wel in eerstgenoemde provincie van Egmoud binnen en WimmenumHeemstede en BerkenrodeRansdorp en Schel- liugwoudeeen ontwerp van wet nopens de nationale militie en een om voor de gemeente Amsterdam de bij art. 291 der ge meentewet bedoelde termijnter herziening der verordeningen en belastingen, te verlengen tot 1 Jan. 1859^ Den 25 is bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend ter afwijking van dc gestelde regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen te Alkmaar, Hoorn 1 Purmerend en Edam. Ter Tentoonstelling van Rijstieren op den 26 waren 18 stuks ingezonden; prijzen verwierven die van de gemeente Beem- ster, als eenige van onbepaaldeu ouderdom, die van ff. Baltus te Akersloot en "de gemeente S. Panoras, van de 9 tweejarigen, en van de gemeente Scherinerhorn en K. Koopman te Alkmaar van de 8 driejarigen. Zitting van den 23 April 1856No. 8. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 13 Leden. Afwezig de Heeren van Leeuwen en de Dieu Fontein Verschuir, beide uitstedig. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijndeworden medegedeeld. 2. Eene mededeeling van H. H. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland dat Z. M. Hoogstdeszelfs beslissing op de Accijn- sen en het Liggelden Kaai-, Haven- en Diepgeldtot den 31 Mei dezes jaarsheeft verdaagd. 3. Authorisatie van H. H. Staten voornoemdtot het doen eener tijdelijke geldopneming van 8000, Beiden voor kennisgeving aangenomen. 4. Voordragt van de Commissie voor het plaatselijk belasting stelsel ten aanzien van den overgang van alle ontvangsten der gemeente onder éénen ontvangeren de bepaling van deszelfs j ssrwcddc< 5. Voordragt van dezelfde Commissie, tot wijziging van de bij den Raad vastgestelde verordening op het heffen van Liggeld en Kaai-, Haven- en Diepgeld.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2