r zelfder tijd bij lord Derby bescheiden. Den 28 hebben de minis ters in de beide Huizen de afschriften ter tafel gebragt van de met Amerika gevoerde briefwisseling over de Britsche werving, een boekdeel van 300 bladzijden zijndewaarvan de laatste nota van Clarendon aan den gezant Dallas, in zeer krachtige uitdruk kingen is gesteld. Denzelfden dag heeft de heer Whiteside in het Lagerhuis zijne aangekondigde motieom de regering te misprij zen, wegens de niet verhoedde overgaaf van Kars, in verband met de voor de Indische bezittingen gevaarlijke uitbreiding van Rus land in Aziein eene rededie 5 uren duurdeontwikkeldden 29 werd dezelve door vele sprekers ondersteund en stelde de heer Seymer een amendement voor, om het oordeel daarover uittestel len tot na de behandeling van het tractaateen voorstel tot ver daging der discussie werd door Palmerston bestreden en met 243 tegen 173 stemmen verworpen; den 1 Mei spraken de heeren Buiteer Lyiton en Disraeli in gelijken zin als Whiteside en werden zij door de gewezen ministers Graham en Russell bestreden; Palmer ston schreef het verlies der stad toe aan den bassa van Erzerum die geld genoeg had om den aanvoer van behoeften te betalen, maar zulks weigerde eindelijk werd het amendementwaartegen de ministers zich mede verzetteden, met 451 tegen 52 en de mo tie zelve met, 303 tegen 176 st., verworpen. Op verschillende vragen antwoordende, heeft lord Palmerston verklaard, dat de in 1829 door Rusland vermeesterde eilanden in de Donau-armen, die tot Moldavië behoorenaan Turkije teruggeven zullen worden, dat de Russen hunne sterkten langs de Zwarte Zee weder mo gen opbouwen en het tractaat slechts het herstellen der maritieme versterkingen verbiedt, en dat zij de te Sebastopol gezonkene schepen weder ophalen en nevens 2 te Nicolaycll zijnde liniesche pen, door de Dardenellen, naar de Oostzee zenden mogen.— Den 29 is de vrede te Londen, met veel luister, door herauten, onder trompetgeschalafgekondigden den 4 Mei in alle kerken des rijks dankzegging gedaande openbare vreugdebedrijvenwaar tegen zich "vele Parlementsleden, vooral zoo lang het tractaat niet volledig bekend en beoordeeld was, hadden uitgelaten, zijn tot den verjaardag der Koningin uitgesteld. Den 4 heeft de baron v. Brunnoic H. M. officieel kennis gegeven van de troonsbestijging van Alexander II.Den 5 heeft de graaf van Ellesmere in het Hoogerhuis voorgesteld, wegens den gesloten vrede een adres van geiukwensching aan de Koningin te rigten. Lord Glenelg onder steunde zulksmaar Lord Malmesbury meende, dat men niet ver blijd moest zijn, wegens het verzuimde helpen van Karswaarvan de val een nadeeligen invloed op de onderhandelingen had gehad, en wegens het niet belette herstel der Russische vestingen op de Circassische kustwaardoor de bergvolken hulpeloos werden ge laten. Lord Derby zeide, dat de vrede niets anders dan eene wa penschorsing was en het tractaat alle zaden voor eenen nieuwen oorlog bevatte. De minister Clarendon en de giaaf van Aberdeen verdedigden het verdrag, waarop het adres zonder stemming werd aangenomen. In het Lagerhuis werd te gelijk hetzelfde voorstel gedaan door den heer Dennison de Lords JPlanners en C. Ha milton oordeelden, dat het doel van den oorlog niet bereikt en de onafhankelijkheid van Turkije niet verzekerd wasde minister Wood sprak dit tegen. De heer Lay ar d keurde het tractaat goed, maar beklaagde het, dat men omtrent Italië niet beter had door getast lord" Russell was wel eenigzins maar niet geheel er door bevredigd. Den 6 verklaarden de heeren Sidney Herbert en Glad stone zich gunstig over den vrede, doch gispten de wijze waarop graaf Walewshi zich over de Belgische drukpers had uitgelaten. ^Palmerston verdedigde de door Engeland in de Conferentie gevolg de beginselenwaarop het adres mede werd aangenomen. Den 9 stelde laatstgenoemde inliet Lager- en de minister Panmure in het Hoogerhuis voor, aan generaal Williams een jaargeld van 1000 p. st. en den titel van baronet te verleenenhel,welk met geestdrift werd ontvangen, en om het leger en de vloot dank te zeggen, hetgeen werd goedgekeurdna in het Hoogerhuis door den hertog van Cam bridge en de lords DerbyCardiganGranville en Grey en in het Lagerhuis door den heer Disraeli te zijn ondersteund.— De Ko ningin heeft bij den vrede eene volledige amnestie voor staatkun dige misdrijven verleend.Te Plymouth is het Britsch-Duitsche legioen in opstand geraakt, uit ontevredenheid over een kolonel; een detachement artillerie is afgezonden om de orde te herstellen. De nieuwe leening zal 5 millioen bedragen. Frankrijk. De zittingen der Conferentie van 2627 en 28 Maart zijn besteed aan het opstellen van het vredestractaatdat den 30 is geteekendterstond daarop heeft Clarendon voorgesteld daarvan den Keizer te verwittigen en hem dank te zeggen voor 'de betoonde welwillendheid en gastvrijheid, hetwelk eenparig is aangenomen. Bij het bespreken van de houding der Belgische dagbladen op 8 Aprilheeft de gemagtigde van Oostenrijk de be teugeling der drukpers als eene Europesche noodzakelijkheid be schouwd en verklaarde de Pruissische, dat zijne regering wilde medewerken tot maatregelen om een einde aan het kwaad te ma ken; de Russische bewaarde het stilzwijgen.— Den 15 is nog een tractaat geteekend en den 29 bekrachtigdwaarbij Engeland, Erankrijk en Oostenrijk zich verbinden tot handhaving der onaf hankelijkheid en integriteit van Turkije.— Graaf Orloff is tot grootkruis van het Legioen van Eer benoemd.— De ligting van 1848 is bepaald ontslagen en de inlijving van die van 1855 be volen ook is het ontslag der in het Oosten dienende manschap pen der ligting van 1849 uitgestrekt tot de hier te lande en in Algiers aanwezigenten bedrage van 52000 maneen vierde huzaren regimentzijnde het 9ezal ontbonden worden. Den 2 Mei heeft de Keizerin haren kerkgang gedaan in de kapel der Tuilerienwaar de dienst door den bisschop van Nancyeersten aalmoezenier des Keizersverrigt werddaags daarna ontving zij de gelukwenschingen van de leden van de Keizerlijke familie en van het corps diplomatiquemet hunne vrouwen. De jonge Prins is als regimentskind in de sterkte gebragt van het le regiment garde-grenadiersaan de mairien der voornaamste steden worden inschrijvingen van 5 tot 25 centimes aangenomen, om aan de Keizerin het voor hem aan te koopen domein van Marengoter waarde van 3 a 400000 fr. aantebieden.— De Koning van Wurtem- berg, reeds 76 jaren oud, is den 3 met talrijk gevolg, te Parijs gekomen en heeft zijnen intrek op de Tuilerien genomenhoezeer incognito reizende, is hij door Prins Napoleon aan den spoorweg ontvangen.Eene vereeniging heeft zich gevormd tot het oprig- ten van Christelijke scholen in het Oosten, voor kinderen van alle godsdiensten, aanvankelijk tot het instandhouden van die te Kon- stantinopel, Salonica, Smyrna en bij den berg Libanon; de maar schalk Bosquet is tot ecre-voorzitter benoemd.De Keizer heeft 18000 viert, ellen grond, aan den Boulevard Mazas, gekocht, om een voorbeeld te geven met het bouwen van woningen voor de arbeidende klasse.De generaal Rdgard Ney is naar Petersburg vertrokken, om het antwoord over te brengen op de door graaf Orloff medegedeelde troonsbeklimming van Alexander II. Bij de krooning van deze zal de graaf de Morny Frankrijk, als buitenge woon gezant, vertegenwoordigen.Men verneemt dat graaf Orloff in de Conferentie verzocht heeft de Poolsche aangelegenheden niet te besprekenwant dat Rusland voornemens was den iuwen- digen toestand van Polen te wijzigen; de te Parijs aanwezige Polen zijn daardoor zoo terneergeslagen, dat zij ditmaal den verjaardag van 3 Mei niet openlijk hebben gevierd.De rege ring heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij een crediet van 400,000 fr. wordt aangevraagd, voor plegtigheden en feesten bij den doop van den Prins in Junijde meeste leden van het Wet gevend Ligchaam hebben zich daaromtrent gunstig verklaard. Oostenrijk. 3 Prelaten, waaronder de aartsbisschop van Wee- nen, hebben, op grond van het concordaat, hunne onderhoorige geestelijken aangeschrevenom voortaan niet te gedoogendat lijken van Protestanten op detot nu toe gemeenschappelijke kerkhoven begraven wordende minister von Bruck en de gene raal Wimpfenbeide Protestanthebben zich daarover bij den Keizer beklaagdintusschen is de openbaarmaking van den her- delijken brief deswegens niet veroorloofd en heeft de regering de gewestelijke en plaatselijke overheden gelast de gemoederen te be daren, want dat weldra een besluit de zaak tot genoegen van beide partijen zal regelen. Men verwacht dus den aanleg van Protestantsehe begraafplaatsen van staatswege, waartoe in de hoofd stad reeds toebereidselen worden gemaakt. Eene bezending Pro testantsehe geestelijken uit Hongarije, Croatie, Bohemen en de beide aartshertogdommen van Oostenrijk is te Weenen gekomen, om bij den minister van eeredienst te bewerkendat aldaar ook eene kerkelijke vergadering worde gehouden, om over de Protes tantsehe belangen te beraadslagen.Het bewind heeft bij dat van Napels eene nota ingediendom aantedringen op het invoe ren van hervormingen, waarbij de Keizer een eigenhandigen brief heeft gevoegd.De Oostenrijkschekrijgsmagtin Parma wordt steeds versterkt; de wachtposten der burgers zijn door de troepen over genomen bij Somma Compagna zal een kamp opgerigt- worden.— De gouverneur van Lombariijemaarschalk Radetskyheeft aan de uitgewekenen PasqualeBaron J. AvesantSessa (gepensio neerd majoor) en Slaulino (gewezen officier) den terugkeer ver gund en het beslag hunner goederen opgeheven. Pruissen. Den 16 April heeft de Koning het vredesverdrag bekrachtigdhet stedelijk bestuur van Berlijn heeft Z. M. een adres aangeboden van geiukwensching en dankbetuiging voor zijne wel gelukte bemoeijingenom Pruissen en Duitschland voor de rampen van den oorlog te bewaren. Den 4 Mei is in de Domkerk eene indrukwekkende rede gehouden door den generaal-superintendent Hoffmann, over de woorden: //Jezus zeide nogmaals tot hen: vrede zij ulieden en een te Deum gezongen door het personeel van het domkoorterwijl de klokken werden geluid en het geschut voor het tuighuis een salvo van 101 schoten deed; het geheele hof, de ministershet corps diplomatique de aanwezige generaals enz. benevens eene ontzaggelijke menigte waren tegenwoordigna den afloop werd Z. M. met groot gejuich begroet.Daags te voren had hij de zitting van den Landdag gesloten. Aan Keizer Napo leon heeft hij de orde van den Zwarten Adelaar verleend.Vol gens het vredestractaat mag Pruissen 1 a 2 ligtgewapende vaar tuigen aan den Donaumond stationneren; daarvoor is het stoomschip Dantziaonder bevel van den Prins van Hessenbestemdhet welk door de geheele vlootals oefeningstogttot naar de Ar chipel zal vergezeld worden. Rusland. Graaf Nesselrodehoezeer door Vorst Gortschakoff als minister van buit.enl. zaken vervangenbehoudt de betrekking van rijkskanselier; de generaal Suchosanes is tot minister van oor log benoemd.Het vaarwater van de Bug, in den laatsten tijd zoo zeer bemoeijelijkt,wordt weder bevaarbaar gemaakt, door het ophalen der onder water gelegde buskruidinrigtkmen.Reeds is een begin gemaakt met de ontruiming van Ismaël en Reniin het aan Turkije afgestane gedeelte van Bessarabie.Den 29 April heeft de Keizer een manifest uitgevaardigd, waarin hij zijnepleg- tige krooning en der Keizerindoor den oorlog tot nog toe uit gesteld tegen Augustus in Moskauaankondigt. Sardinië. De graaf de Cavour is bij den Koning ten gehoore ontvangen en heeft van Z. M. de orde der Annonciade bekomen. De Kamer der Afgevaardigden heeftbij eene gemotiveerde dag orde, zijne handelwijze te Parijs goedgekeurd. Te Florence, RomeBologna en andere groote steden worden gelden ingeza meld om hem een blijk van huldevoor zijne behartiging der Italiaansche belangenaantebieden.6000 Sardiniers zijn reeds uit het Oosten teruggekomen en vooreerst te Spezzia en Villa- franca gelegerdhoezeer zij volkomen gezond zijn. Turkije. In Syrië spannen de Ulema's alle pogingen in, om de Mahomedaansche menigte tegen de Christenen opteruijenwat, vooral in Palestina, maar al te wel gelukt, zoodat de Porte heeft moeten besluiten tot het afzenden van troepeninzonderheid naar Magnesia, werwaarts ook de gouverneur van Smyrna is^ vertrok ken wien het gelukt is de onlusten te dempen. Ook in Mecca

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2