1854, toen de troepen voor het eerst in liet vuur zijn geweest, tot ult°. Maart 1.1.gesneuveld en aan wonden en ziekten overle den '270 officieren en 19,314 soldaten en zijn als onbekwaam door ziekten of wonden ontslagen 2873 man.— Bij besluit van den 10 heeft de Koningin eene commissie benoemd, om onderzoek te doen en verslag uittebrengen wegens het bestaande stelsel van koop en verkoop der officiersplaatsen bij het leger.Sedert eeni- gen tijd werd in de parken te Londen, na de godsdienstoefening, militaire muziek gemaakt, welke nog 1.1. Zondag door 250000 men sehen bezocht werd op verlangen van den aartsbisschop van Canter bury, als hoofd der Engelsche kerk, die zulks strijdig acht met eene behoorlijke viering van don Zondagheeft lord Palmerston schoon er zelf geen kwaad inziende, de staking bevolenwaarvan de kroegen zeker zullen profiteren.Den 12 heeft de Koningin te Portsmouth de eerste uit de Krim teruggekeerde troepen, zijn de het Se huzaren-regiment, in oogenschouw genomen.Den 13 heeft do gouverneur der Kaap-Kolonie de derde zitting van het Parlement geopend en eene leening van 200000 p. st., tegen6p.Ct. voorgesteld, om de landverhuizing van Europeanen derwaarts tc be vorderen.Den 14 is voor het geregtshof te Londen de open bare behandeling begonnen der zaak van William Palmergenees heer te Rugeleybeschuldigd van vele personenwaaronder zijne naaste betrekkingen, door vergift te hebben vermoord. Lord Wodehouse, sedert 3 jaren onder-secretaris bij de buitenl. zaken, is tot gezant in Rusland benoemd.— De soldaten van het Italiaansche legioen op Malta door do inwoners beleedigd zijn de, met het zeggen dat zij vijanden van den Paus waren, '[zijn in den avond van uen 6, onder het aanheffen van vrijheidsliederen en oproerige kreeten, door de straten van la Yaletta getogen; een inspecteur der policie die hen trachtte te bevredigenis met eene dolk gewond en weinige minuten later overledenzijnde ook een officier der marine gekwetstde generaal Pennefather deed een aantal hunner envan de inwoners gevangen nemen. In den na middag van den 8 herhaalden zich de bewegingenwaarom hun de munitie ontnomen werd en het linieschip Hannibal, s. b. n. Ste wart, zich voor hunne barakken in het fort Matioel posteerde, maar die positie den 9om het stormwederverlaten moest en door een stoomkorvet vervangen werd. De troepen waren toen in de kazernen geconsigneerd en zeer misnoegd en de gou verneur deed bij proclamatie, een beroep op de goede gezindheid der ingezetenen en militairen. Of de opstandelingen het bedoelde fort vermeesterd hebben en zich daarin handhaven, blijkt niet naauwkeurig. Bijna alle winkels waren gesloten. Frankrijk. Bij het Wetgevend Ligchaam is een ontwerp in- ediend, tot regeling en afdoening der gemaakte oorlogskosten, be- ragendebehalve de gewone uitgaven van het departementaan latere en buitengewone credieten 1382,544,161 fr., waarvan de burgerlijke dienst ruim 170 millioen gevorderd heeft, en onge veer 300 millioen nog in kas zijn of nog moeten inkomen.— Van de ligting van 1856 zullen 100000 man onderde wapenen worden geroepenin plaats van 140000 ,j zoo als vroeger was voorge steld.— Het afzonderlijk tractaat, den 15 April, met Engeland en Oostenrijkter verwaarborging van Turkije gesloten, maakt een ongunstigen indruk op Rusland, Pruissen en Sardinië.— Voor de in het nijverheidspaleis te houden tentoonstelling van landbouw zijn reeds 3000 runderen2000 werktuigen en 4000 landbouw- voortbrengselen aangegeven.— De wederzijdsehe vertegenwoordi gers te Parijs cn Weenen, Baronnen de Bourqueney en von Hub- K6T,^zijn tot den rang van ambassadeurs bevorderd.— Den 14 is de Koning van Wurtemberg weder huiswaarts gereisd en den 15 de Aartshertog Ferdinand Max van Oostenrijk te Parijs gekomen en, van Prins Napoleon vergezeld, naarS. Cloud vertrokken, waar de Keizer en Keizerin zich sedert den vorigen dag bevonden.— De aartsbisschop van Parijs, Sibour, heeft], op het voorbeeld van vele andere prelaten bij mandementde invoering der Romeinsehe lithurgie ook in zijn kerkgebied gelast, en daarbij genoegzaam te kennen gegeven dat hij zich lang daartegen heeft verzet en er schoorvoetende en als gedwongen toe is overgegaan. Griekenland. De regering heeft geprotesteerd tegen den onbepaalden duur der bezetting van het rijk door vreemde troepen, welke de Conferentie te Parijs noodzakelijk geliefde te achten. Napels. De verstandhouding met Frankrijk is zoo zeer verbe terd, dat de Koningmet de Prinsen en Prinsessen, benevens den Groothertog en Groothertogin van Toscanevan 10 tot 4 ure ver toefd hebben op het baldoor den gezant Brenierbij gelegenheid der bevalling van de Keizerin, gegeven. Oostenrijk. Onder voorzitting des Keizers, is een minister raad gehouden en daarin eenparig besloten, niets te verzuimen om met Frankrijk in goede verstandhouding te blijven, zoo wel om de pogingen welke Rusland ook daartoe aanwendt, als vooral met het oog op de Italiaansche zaken. Pruissen. De Oostenrijksche generaal Vorst Windiscligrdtz is te Berlijn gekomenschijnbaar om den generaal v. d. Gr'óben een bezoek te geven, maar zoo men wil, om het in 1851 tusschen Pruissen en Oostenrijk voor 3 jaren gesloten en in 1854 vernieuw de tractaat, ter verwaarborging van elkanders grondgebied, te bestendigen. De raad van Keulen heeft met algemeene stem men besloten, den Koning bij adres te verzoeken, de door de bei de Huizen aangenomen verordening op de gemeentebesturen inde Rh ij a-provinciënwaart egen ook de Prins van Pruissen ingenomen schijnt, niet te bekrachtigen. Rusland. Te Kamiesch zijn reeds weder 35000 Franschen in gescheept het corpsdat in de vallei van Baidar is gelegerd ge weest, is te Sebastopol teruggekomen; de generaal laders heeft den generaal Allonville gemagtigd om uit Eupatoriaover land langs do kust, aftetrekkende Tartaarsche bevolking dier stad maakt aanstalten om zich in de Dobrutschka te vestigen.De baron von Brmnow is benoemd tot gezant te Weenen.— Dc Kei zer heeft, bij eene speciale ukase, een evangelischen geestelijke in Koerland gemagtigdom zijnein huwelijk met eene tot de Grieksche kerk behoorende vrouw, geboren kinderen, in de Lu- thersche godsdienst op te voeden.— In den laatsten tijd wordt meer vrijgevigheid bespeurd in het verleenen van passen en het toelaten van buitenlanders.— Tussohen de Russen en Tscherkes- sen hebben reeds weder vijandelijkheden plaats gehad. Sardinië. Het memorandum, den 27 Maart door de Sardinische gemagtigden aan de heeren Clarendon en Walemski overhandigd, is het werk van den gezant te Londen, markies d'Azeglio, en komt overeen met het den 8 April door Clarendon in de Conferentie voorgestelde ontwerpom de Legatiën van Rome aftescheiden, bestuurd door een leek-stedehoudervolgens het wetboek Napoleon; de nota den 16 April aan dezelfden overgegevenkan een protest genoemd worden tegen de negatieve uitkomsten der Conferentie wat Italië betreft.Den 5 Mei zijn de 3 eerste bataljons uit de Krim te Turin teruggekomen en met de levendigste geestdrift ontvangen.Bij de beraadslaging over het vredesverdrag in de Kamer der, Afgevaardigden, op 5 en 6 Mei, heeft de graaft Cavour eenige mededeelingen gedaan en verzekerd, dat hoogge plaatste personendie vroeger de staatkunde van Sardinië tegen over Rome afkeurden thans aansporen om voltehoudenen zulks alleen door het Oostenrijksche concordaat. Ook zeide hijdat door den oorlog,- zoowel als door den vrede, de kloof tusschen Sardinië en Oostenrijk wijder dan ooit is geworden. Een en an der heelt een diepen indruk gemaakt en bijna eenparig is de te Parijs aangenomen houding goedgekeurd. Den 10 heeft de minis ter in den Senaat dezelfde verklaring afgelegd, met bijvoeging, dat Irankrijk en Engeland wel niet geantwoord hadden op de nota van 16 Aprilmaar dat hunne ondersteuning van de Itali aansche zaak zoo goed als zeker was op voorstel van den heer dAzegho werd besloten het expeditieleger geluk te wcnschen, wegens den betoonden heldenmoed. Denzelfden dag heeft graaf Stackelberg de troonsbestijging van Keizer Alexander II plctig aan den Koning bekend gemaakt.— Den 11 is te Turinmet biu- tengewoncn luister en geestdrift, de verjaardag van de invoering der constitutie gevierd, waartoe zelfs vele personen uit andere Ita liaansche staten waren opgekomen. De Koning hield bij die ge legenheid eene revue over de teruggekeerde troepen. Spanje. De Cortes heeft als grondslagen voor de organieke wet op de drukpers aangenomen: het storten van borgtogt voor de dag bladen, de onderteekening der artikelen en het straffen volgens Ie wet van beleedigingen van buitenlandsche Souvereinenvoorts het beginsel van preventieve censuur bij de behandeling van gods- dienstige dogma'seen en ander door vereeniging van het een- trum met de linkerzijde, niettegenstaande het nadrukkelijk verzet der gematigde partij.De Koningin heeft het opvoeren van ge wijde of bijbelsehe drama's verbodenwaarvan het onderwerp be hoort tot de Christelijk-godsdienstige geheimenissenof waarin personen voorkomenvoorstellende de Drieëenheid of leden der H. familie. Toscane. Het schijnt zeker te zijndat de Groothertog ge weigerd heeft met den Paus een concordaatop den voet van het Oostenrijksche, te sluiten. De bevolking der hoofdstad heeft zulks met genoegen vernomen en bereid hem eene feestelijke ontvangst, bij zijne terugkomst van Napels. Turkije. Een groot aantal troepen is uit de Krim teruggeko men de manschappen der militie zijn ontslagen.Op aanvraag van het Britsche gouvernement, om te Konstantinopel eene kerk te mogen bouwenheeft de Sultan een stuk gronds groot genoeg voor eene kerk, scholen en pastorie, toegestaan.De heer Guar- mini, Engelsch agent te Marash, en zijn gezin, zijn door de volks menigte, opgeruid door eenige geestdrijvers en zelfs door den Kadi, levend verbrandde Sultan heelt troepen derwaarts gezonden en bevolen om gestrenge maatregelen te nemen.— Verder heeft I. H. zich bereid verklaard verlof te geven, om eenige Engelsche en Fransche divisien vooreerst te Konstantinopel te 'Soen verblij ven.— De uit Eupatoria teruggekeerde troepen zijn naar Naplusia vertrokkenOmer bassa is belast met het organiseren van mobile kolonnes, welke de provinciën zullen afloopen.— Den 26 April, bij de viering van het Oostersohe Paaschfeest, heeft, inde kerk van het H. Graf, te Jerusalem, een hevig gevecht tusschen de Grieken en Armeniërs plaats gehad, waarbij de strijdenden zelfs de altaarversierselen als wapentuig hebben gebruikt en omstreeks 70 personen belangrijk^ zijn gewond. Met groote inspanning zijn de 1 urksche soldaten in de ontruiming van het gebouw geslaafd. De gouverneur der stad, die zich tusschen de vechtenden wilde stellen, is ligt gekwetst en zou ernstig gevaar hebben geloopen, zoo hij niet door eenige Europeanen ware verwijderd. Mexico. De stad Peubla heeft zich den 22 Maart overgegeven aan den generaal Common/ord, die den 29 Febr. met 12000° man uit de hoofdstad daartegen was opgetrokken. Tamarizeen der hoofden van de overwonnen opstandelingenis ontvlugt.— Het besluit tot het in beslag nemen der kerkelijke goederen wordt door de gewapende magt ten uitvoer gebragt, omdat de geestelijken do bedoelde gebouwen niet vrijwillig verkiezen te ontruimen. De bisschop had te vergeefs 600000 doll, gebodentot afwendin" van het onweder. Midden-Amerika. Den 10 Maart verkondigde kapitein Wal ker zijn voornemen om Centraal-Amerika te bevrijden en riep hij de bevolking te wapen; den 13 trok reeds eene afdeeling van400 man uit Guana-Castle op. Daarentegen had de President van CostaRica, generaal Mora, denl Maart in het regeringsblad bekend gemaakt, dat hij Nicaragua van de vreemde gelukzoekers wilde be vrijden en de onafhankelijkheid van Centraal-Amerika verdedigen; den 15 had hij 3500 man onder de wapenen. Eerstgenoemde af- deeling, onder den kolonel Schlessingertot bij San Jose voortge- rukt zijnde is aldaar door 500 Costaricanenonder generaal Mora, verslagen, die daarbij 20 gevangenen maakte en liet doodschieten, en zijnen togt voortzette om in Nicaragua te dringen. Walker heeft bevolen, dat Schlessinger voor eenen krijgsraad zal teregt-

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2