BINNENLAND. itlarftt- en Bcurgfccrtgfctt. (PER TELEGRAAF) .Sptabs iJïicuws. blijk van afkeuring der te Valencia, tot herstel der orde, geno- menc maatregelende minister Zabala verdedigde nadrukkelijk zijne handelwijze en werd daarin ondersteund door den president-minister Espartero, welke verklaardedat de generaal zich binnen de grenzen der hem gegevene instructien gehouden had en de regering allezins tevreden over hem wasna deze verklaring werd het voorstel met 175 tegen 18 stemmen verworpen. Tuekije. Den 16 is te Konstantinopeltengevolge der onder handelingen van den minister van buitenl. zaten Fuad-effendi met de vertegenwoordigers van Engeland, Erankrijk en Sardinië, eene overeenkomst geslotenwaarbij de termijn tot het volkomen vertrek der vreemde troepentot op 6 maanden verlengd wordt.- De authoriteiten van Naplusia bijstand verlangd hebbende, zal het Turksche contingent van Kertsch derwaarts gaanom de mo biele kolonnes te versterken.— De Porte is voornemens eene nationale gendarmerieeven als in Erankrijkopterigten.Sir Tkdclijfe heeft maatregelen van bestraffing uitgelokt tegen de moordenaars te Marash.De bassa van Varna is schuldig ver klaard wegens de daar vermoorde Grieksche jonge dochter. De commissie tot vaststelling der grenzen van Bessarabie zal te Galacz vergaderen; reeds zijn aldaar de 2 Turksche leden en de Fransche commissariskolonel Besson, aangekomen.Het perso neel der Russische ambassadeo. a. de heeren PasaniTimonis en Eubschbenevens de drogmansis bereids in de hoofdstad terug gekeerd. In het laatst van Maart is de naar Venezuela gezondene flotil- le te Curasao teruggekomeneen zaakgelastigde medebrengende, welke verklaardedat zijne regering de gevraagde schadevergoe ding, voor de te Coro geplunderde Nederlanders, toestond; de ko loniale secretaris Schotborgh is met hem weder naar den vasten wal vertrokkenom zulks te regelen.- Aan den Helder is de heer Schoon en op Texel Kikkert tot lid der Prov. Staten herkozen- De minister van marine, voortdurend plannen en aanbiedingen ont vangende tot herstel van het dok te Willemsoordheeft diege nen welkevoor eigen risicotegen later bij deugdelijk- bevin ding, te betalen belooning, de herstelling willen ondernemen, uit- genoodigd hunne voorstellen bij hem intezenden.De minister van financiën heeft ontkennend geantwoord op de vraag, of ge schiedkundige en godsdienstige voorlezingenvoor een zeker ge tal ingeschreven personenpatentpligtig waren Het hoofdbe stuur der vereen, ter bevord. van fabr. en handw. nijverheid heeft zich tot Z. M. gewendom de afschaffing der belasting op de brandstoffen, met al hare de'nijverheid belemmerende formaliteiten te erlangen, of minstens alle vakken van nijverheid vrijdom van dien accijns te verleenen.— De Koning heeft aan vele personen, iu onderscheidene gevangenissen, af- en ontslag geschonken.— Meer dan 800 arbeidersin de veenderijen onder bteenwijkerwold, Oldemarkt, de Kuinre en Blokzijl, hebben hun werk gestaakt, hooger loon begeerende; door misbruik van sterken drank zijn daarbij vele ongeregeldheden gepleegdmaar de belhamels reeds gearresteerd.— De heeren v. Beede v. Oudshoorn en de Kempe- naerleden der 2e Kamer en van dc commissie in wier handen het laatste adres uit Kockcngen is gesteldhebben aldaar onder zoek in locó gedaan en zich vervoegd bij den adressantden burgemeester en den pastoor.— Te 's Hage is onlangs eene bij eenkomst gehouden van Nederlandsche en Duitsche kapitalisten met het doel om in Limburg steenkolenlagen optesporen en te ontginnen.— Te Zevenhuizenin Groningenwilde een man zijne vrouw ombrengen en deed daartoe vergift in haar etenzich zelf daarna even verwijderendedaalde een spin daarop af en dus af- keerig geworden zijndeverwisselde zij haar bord met dat van haren mandie er toch niets van wistdeze werd onder het eten ongesteld enzich verontrustendebekende de vrouw waar om zij de borden verruild had, hetgeen de veel vreesselijker be kentenis, haar te hebben willen vermoorden, van den man tenge volge haddie spoedig een lijk was.Het 25jarig bestaan van het muziek gezelschap nSempre Crescendo"te Leydenzal niet gevierd worden, wegens de weigering van een niet gebruikt ge deelte van eene der Hervormde kerkendoor de gemeentecommis sie, op het //niet noodzakelijk maar toch wenschelijk" praeadvies van den alg. kerkeraad, waartoe het daartoe behoorend collegie van diaconen echter niet heeft medegewerkt.Den 15 zijn aan het departement van buitenl. zaken de bekrachtigingen uitgewisseld van hetden 29 Dec., met Oostenrijk gesloten verdrag van handel en scheepvaartbij die gelegenheid bekwam de minister v. Hall het grootkruis der Leopoldsorde als een bijzonder bewijs van 's Keizers achtingde minister van financien Vrolik en de oud-minister van ko loniën Pahud het grootkruis en de staatsraad Boeije het comman deurskruis der IJzeren Kroon en de referendaris le Clerq de Erans Josephs Orde.Den 16 is Prins Frederik met zijne gemalin en dochter naar Berlijn vertrokken.Den 17 is het standbeeld van X. Jz. Coster te Haarlem aangebragt en met goed gevolg op het voetstuk geplaatst.De raad te Leijden heeft dien dag de door den burgemeester voorgestelde wijziging in het besluit van Dec. 11., betreffende de directe belastingmet 11 tegen 9 st. aangenomen zijnde alsnu met 1». Januarij dezes jaars zoodanige belasting inge gaan met inbegrip van 12 pCt. voor kwade postengeraamd op 134,000,naar het vermoedelijk inkomenberekend op de ze venvoudige huurwaardewaarbij het getal kinderen in aanmerking genomen wordt en inkomsten beneden de 300,vrijgesteld zijn. Te 's Gravenhage ismet 19 tegen 14 st.besloten de opcenten op de grondbelasting en het personeel tot het maximum3,van de tarwe 0,60 van de rogge 150 opcenten op het geslagt en gedestilleerd, ƒ12,per vat op den wijn, de belasting op turf eu hout als voor 1856 (en dus niet op de steenkolen) en eene directe omslag van 13,400,- te heffen. Te Breda wordt een hoofdelijke omslag ingevoerdvolgens de huurwaarde verdeeld in 8 klassenvan 2,50 tot 32,voor inwonende personen tegen dejhelft berekend en met 5 pCt. korting voor ieder kind boven de 4.— Den 18 en 19 is te 's Hage het lOOjarig bestaan van het Groot Oosten der Vrijmetselaarsorde in Nederland en het 40jarig Grootmeesterschap van Prins Frederik gevierdmet een groot di ner, enz.eene door Schouberg vervaardigde medaille is in goud zilver en brons benevens eene zilveren kamerkroon met 40 armen, den grootmeester aangebodendievan zijnen kantden vollen eigendom van de gebruikt wordende localen, aan den Iluweelen Burgwalheeft geschonkenop laatstgenoemden datum werdt evens te Dordrecht, op de werf van J. Schouten, de kiel gelegd voor een 3mastschip van400ton, genaamd Grootmeester Nationaal, hetwelk geheel voor rekening van vrijmetselaars gebouwd wordt.Den 20 heeft de H. Raad het beroep in cassatie van H. J. liondoor het hof van Gelderland verwezen tot gevangenisstraf, enz.wegens laster tegen den oud-resident van Batavia 0. Reesin het blad de Indiërverworpeneven als het hof van Utrecht die van mT L.Ze- gers Veeckens, redacteur der Amersfoortsche Courant, tegen het vonnis der regtbank te Amersfoort van 20 Maartwegens laste ring van den heer Luijben.De Arnh. Cour. meldtdat de afle vering der O. I. duitenplaatjes, eerst tot 100000 van de 800000 ponden gevorderd, sedert eene maand door de firma v. Vlissin- gen Sp O. gestaakt is alsook de munting daarvan te Utrechtdoor den muntmeester Bake, die het werkvolk heeft afgedankt.Het zoogenaamde bruine kwartier, op het paleis in het Noordeinde te 's Hage, wordt gereed gemaakt voor de ontvangst van den Aarts hertog Maximiliaan van Oostenrijk, tot wiens beschikking een rijks stoomboot zal worden gesteldom de zeehavens te bezoeken. Alkmaar 23 Mei. Kleine Graskaas/28,50, dito Commissie/30, Kleine (Hooi) 27,50. dito Middelb. ƒ32,50, aangevoerd 359 sta pels wegende 68218 Ned. Ponden.Tarwe/15,40 Rogge/11,50, Gerst Chevall. ƒ8,Haver ƒ4,50, Erwten (groene) 16,—, dito (graauwe)/16,50 Boonen (bruine) 12,50 dito(witte) 12,50. 24 Mei. Aangevoerd 4 Paarden 32 Koeijen1 Pink1 Ezel 350Schapen, 625 Lammeren. 61 Varkens (magere), 310Biggen. Hoorn 19 Mei. Aangevoerd 28 Kalveren, 2 Schapen en Lam meren, 8 Varkens. 22 Mei. Kleine Hooikaas/ 27,75, aangevoerd 148 stapels, wegende 31431 N.P. 24 Mei. Gerst/ 6,75, Haver/4,25, Boonen (bruine)/12,50, Erwten (groene) f 14,25. Boter per N.P. f 1,05. Aardappelen per N. Mud f 4, Medemblik 21 Mei. Kleine Hooikaas 27,50, aangevoerd 58 sta pels wegende 13260 N.P. Purmerende 20 Mei. Aangevoerd 724 Koeijen, 8 Paarden, 70 Varkens (vette)45 dito (magere)259 Biggen84 Kalveren (vette), 104 dito (nucht.), 1505 Schapen en Lammeren. Kleine Kaas f 27.50 dito Middelb. 31,50 aangevoerd 170 stapels. Bo ter a 0,90 per N.P. AMSTERDAM, 24 Mei. Werk. Schuld 2*pCt. 63J, 3 pCt. 75rV 4 pCt. 934. Spanje a 6/m. 3 pCt. 41. Russ. 1798 5 pCt. 102J. Nieuwe Stieglitz 1855 5 pCt. 92/e. Oostenr. Oude Metall. 5pCt. 79tV 1 Den 20 heeft zich de eerste stuurman (van het alhier in het Zeglis ballast innemende Nederl. barkschip Sophia Elisabethkapt. S. F. Verhoef, bestemd naar Archangel, een braaf, oppassend jongeling van 22 jaren en eenige zoonvan Norden in Oostfries land geboortigzonder dat men daarvoor de reden kan gissen aan boord, door ophanging, het leven benomen. Zijn lijk is naar het gasthuis vervoerd en hier begraven. De commissie van rapporteurs heeft den 20 het voorloopig verslag vastgesteldbetreffende de aan de 2e Kamer voorgedrage- ne afwijking van de bij de wet gestelde regels nopens de plaat selijke belastingenwaaruit blijktdat tegen den wensch, om de wik- en weegloonen alhier te blijven heffengeen bezwaar is gerezen ARRONDISSEITIENTS REGTBANK. Correctionele Zitting van 20 Mei 1856. 1. C. H. en A. S. de H.te Alkmaar, bedelarij in vereeniging, de eerste 14 dagen gevangenisstraf en transport naar de bede laarskoloniën de tweede vrijgesprokenals zonder oordeel des onderscheids gehandeld hebbendeen beiden solidair in de kosten. 2. H. M.te Alkmaarbedelarij14 dagen gevangenisstraf en transport naar de bedelaarskoloniën en m de kosten. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 18 Mei. Bernardus Antonius Slikvoort, Wedr. van Catharina Maria Wigmante Alkmaaren Geertruida Maria Ter Meulen, te Purmerende.Jacobus Alexander Snijders, te Amster dam en Anna Adriana Swerverte Alkmaar. Johann Andreas Wiers, te Amsterdam, en Gijsberta Wil- e Veerte Alkmaar. 22 GEBOREN. 17 Mei. Theodoras ChristiaanZ. van Hendricus Anthonius van Daalhoff en Geertruida Euphemia Beek. 19 Hendricus NicolaasZ. van Nicolaas Petrus Erkamp en Cornelia Hendrica Geels— Cornelia, D. van Johannes Phaff en Grietje Hartog. 21 Anna, D. van Johannes Willebrands en Neeltje Mole naar- - Gualtherus Hendrik, Z. van Johan George Wil helm Zahn en Erancina Cornelia Kolff. 22 Cornells Willem, Z. van Cornelis Doekes Bakker en Geer truida Wiihelmina Cats. 23 Maria ArnoldinaD. van Dirk Groot en Martha Jelmers.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 3