BINNENLAND. IXicuws. 's avonds op liet plein de la Concorde een groot vuurwerk wor den afgebrand en daags daarna het bal van stadswege plaats heb ben. De stoomkorvetten Duchayla en Prométhêe worden te Tou lon gereed gemaaktom den kardinaal Patrizzi van Civita-veccliia aftelialen.Voor Algerie is eene volkstelling gelast. Oostemb.uk.. Te Weenen zijn omstreeks 80 personen gevangen genomen, behoorende tot eene geheimzinnige godsdienstige ver eeniging, genaamd der Johanniterswaarvan ook takken in de provinciën zijn ontdekt.De processie op Sacramentsdag is in de hoofdstad door den Keizeralle de aanwezige bisschoppen en rid ders van het Gulden Vliesenz. bijgewoond.Uit dit rijk zijn niet minder dan 337 stuks veein 44 groote wagensover den spoorweg, naar de tentoonstelling te Parijs vervoerd.Te Vero na had voor 5 jaren de dienstmaagd van een zeer vermogend Israëliet zijn 2jarig dochtertje in stilte doen doopen; de bisschop heeft nu het kind opgevorderd, omdat een Israëliet geene Katholieke kinderen bij zich mag hebbeneen groot deel der bevolking trok partij voor den vaderzoodat de bisschop eenigzins heeft toegegeven en vergunddat het kind bij haren vader blijvenmaar door Katho lieke priesters onderwezen zal wordenom op léjarigen ouderdom tusschen beide godsdiensten te kunnen kiezen. Rusland. De pogingen om de manschappen der ontbonden rijksweer in dienst te houden gelukken nietvele bevelhebbers daarvan zijn geprezen en beloond, maar van anderen zijn verre gaande misbruiken ontdekt en bestraftde bevelhebber van de rijksweer van Saratow, generaal GraLbe. is wegens nalatigheid ontslagen en zijn adjudant, de luitenant v. Bergholz, wegens pligt- verzuim voor eenen krijgsraad geroepen.-- Den 22, des avonds is de Keizer te Warschau gekomen en met veel vreugdebetoon ontvangenterwijl de stad luisterrijk geïllumineerd en eene groote menigte op den been was. Den volgenden dag heeft Z. M. aan de geestelijkheidden adel en de voornaamste beambten en inwo ners gehoor verleend en daarbij eene merkwaardige aanspraak ge- gehoudende tegenwoordige rustige houding der Polen en den moed hunner soldaten in don laatsten oorlog prijzendezeide hij al het verledene te willen vergeten, verbeteringen in het bestuur te zul len brengen en den bloei te bevorderen, mits zij van alle droome- rijen van staatkundige onafhankelijkheid afstand deden en zich even als de Pinlanders opregt bij het groote Russische gezin aansloten. Den 25 is eene luisterrijke wapenschouwing gehouden en 's avonds heeft de stadhouder, generaal Gortsohakoffeen prachtig bal ge geven waarop de Keizer aan de voornaamste der aanwezige leden van den Poolschen adel heeft verklaard, dat hij eene algemeene amnestie geteekend had voor alle uitgewekenenbehoudens en kele uitzonderingen.Aan den spoorweg van Moskau naar Fe- odosia wordt met onverdroten ijver gearbeid.Bij ukase zijn de commandanten der troepen gemagtigd om, zonder nakoming der vroegere formaliteiten, aan officieren verlof te verleenen, moe tende echter het voor den dienst en de ophanden zijnde troepenhervor mingen noodig getal onder de wapenen blijven.De in het vredestrac- taat genoemde //rectificatie der grensscheiding van Bessarabie" be rooft Rusland van een vierde van dat gewest, met 200 a 250000 in woners en de steden IsmaëlKilia, ToutkoffKagul en Reni alle aan den Donau en de Pruth gelegen en met veel moeite tot vestingen gemaaktde vestingwerken der beide eerste plaatsen zijn reeds gesprongen en zoo veel mogelijk vernield en men is voornemens tusschen Bender en Ackerman eene nieuwe vesting te stichten. Kiuburn zal worden ontmanteldom dat het tegen een ernstigen aanval van de zeezijde niet bestand is.De haven van Odessade kusten van de Krim en van de zee van Azoff zijn vrij van quarantaine verklaardtot na den aftogt der gealli eerden.Den 12 Mei warennog 80000 vreemde militairen inde Krim; sedert is het Sardinische leger geheel vertrokkenten behoeve waarvan do inscheping der Engelschen tijdelijk gestaakt was. Tij dens den oorlog wisten de Russische officieren, door Grieksche verspiedersalles wat er in het Engelsche kamp en te Balaclava en in het Eransche gebeurdedoch te Kamiesch was de policie te waakzaam. De kolonel AT Murdohet hoofd van den Engel schen transportdienstheeft de daartoe gebezigde paarden en muil ezels prootendeels op eene marktplaats in Klein-Azievrij goed verkocht. 17000 Tartaren zullen naar de Dobrutschka verhuizen. Sabdinie. De uitgever van het dagblad Espero is totdeminst mogelijke straf veroordeeld en de zeer heftige pleitrede is dadelijk in het licht gegeven.De Kamer heeftmet 98 tegen 15 stem men den minister Cavour verzocht den meesten spoed te maken met het onderzoek nopens de doorboring van den Mont-Cenis, ten einde in de volgende zitting een wetsontwerp in te kunnen dienen, om de dalen van de Dora en de* Are door eenen spoor weg in verband te brengen.De voormalige president der Yene- tiaansche republiek Manin heeft in* een der Turinsche bladen een brief doen plaatsen, waarbij hij de nationale Italiaansche partij aanspoort met matiging te handelen en zich van het vergieten van burgerbloed te onthouden. Turkije. In April was de opgewondenheid te Magnesia zoo groot geworden, dat de gouverneur van Smyrna een commissaris derwaarts zondom onderzoek te doenaanstonds hield alle onwil op en verzekerde men hem dat er geen gevaar, dan in de verbeel ding der angstige Grieken bestondreeds maakte hij zich voor zijne terugreis gereedtoen een welgezinde Muselman hem be kend maakte met het bestaan eener zamenzwering en het versprei den van opruijende geschriften, om het kwartier der Christenen binnen kort inbrand te steken. Op de tijding daarvan kwam de gou verneur Soleiman bassa den 2*1 zelf, met eene compagnie geregel de troepen, te Magnesia en begon dadelijk een geregtelijk onder zoek hetwelk eene gevaarlijke zamenspanning deed ontdekken waarvan de 3 hoofdaanleggers geketend naar Smyrna gezonden zijn, terwijl strenge maatregelen tegen de anderen genomen wer den.Op plaatsen, waar de Grieken niet als daar op hulp kon den rekenen, hebben zij zich in den nacht voor Pasehen met ter kerk durven begeven. De Porte lieeft den bassa's strenge bevelen gezonden om de Christenen allerwege te beschermen; onlusten tusschen Christenen en Muselmannen zijn weder te Philippoli en Jerusalem onderdrukt.De Sultan heeft 1 Christenen en 1 Is raëliet tot leden van den rijksraad benoemd en wil in vredestijd 100000 soldaten, waarvan 30000 Christenen, onder de wapenen houden.De bezending Cireassiers heeft te Konstantinopel geen bijval gevonden.De Divan van Moldavië heeft hare beraadsla gingen ten einde gebragt en Yorst Ghika eenstemmig geluk ge- wcnscht met zijne bemoeijingen, om bij de conferentie te Parijs de vereeniging der beide vorstendommen te bevorderen. Bij het departement van binnenl. zaken is van den minister van marine weder 3190,305 ontvangen, zijnde afgestane soldij der bemanning van Z. M. fregatten Palemhang en Prins Fredenk der Nederlanden, stoomschepen Vesuvius en Onrust, en schoonerbrikken Saparoea, Egniond en Pylades, altijd nog voor de verarmden door den watersnood.De concessie voor den spoorweg tusschen Am sterdam en het Nieuwe Diep is verleend aan den heer G. Morel, te Parijs. De heeren E. Simonbankieren E. Petit en Borchard, ingenieursbelanghebbenden bij deze zaakzijn te 's Gravenhage aangekomen.Yoor den aanleg van een drijvend dok, bij 'srijks marinewerf, aan het Nienwe Diep, voor particuliere rekening, is vergunning gevraagd.Bij de herstemming zijn tot leden der Prov. Staten van Noord-Holland gekozen: te Amsterdam jr. mr. W. E. J. Berg v. Bussen Muilkerk, J. E. Bonnike en dr. E. C. Buchner, te Purmerende IV. Pauw en te Enkhuizen II. Mensonides. De S. Vincentius-vereeniging te 's Hertogenbosch is door ruime giften en inschrijvingen in staat gesteldhaar plantot het op- rigten eener algemeene spijskokerijte verwezenlijken.In den omtrek van Enkhuizen staan thans ongeveer 5000 bijenkorven, derwaarts overgebragt uit de streken van Staphorst, van waar ook vele bijenhouders naar Groningen en Friesland zijn vertrokken. Bij Koninglijk besluit van 17 Mei is aan C. A. van Hemert c. s. te Amsterdamtoegestaanom de opterigten maatschappij van stoomvaart op Petersburg, Stettin en Bordeaux, waarvan het ka pitaal 2 millioen, in 2000 aandeelen van ƒ1000,zal bedragen, den naam van Koninglijke Nederlandsche Stoomboot-maatschappij te mogen geven en het eerst in werking te brengen vaartuig dien van Koning Willem III.Den 22 heeft het hof van Drenthe uitspraak gedaan in hooger beroep in de zaak van mr. J. A. W. Gratama, wegens een artikel in de Prov. Br. en Asser Courant tegen den heer J. F. Zijlker, en hem, uit aanmerking van ver zachtende omstandighedenverwezen tot 100,boete en de kosten.Bij arresten van den H. Raad, van den 23zijn ver worpen de 3 voorzieningen in cassatie, ingesteld door 3 bedien den van wijlen Koning Willem I, tegen de arresten van dien raad, waarbij hunne vorderingen tegen de erven van Koning Willem II waren ontzegd, om boven het bij testament van den eerste, bij het leven van den tweede genoten loonnog afzonderlijk loon te bekomen voor hunne werkzaamheden na den dood van den laatste. De H. Raad heeft uitgemaakt, dat het Openbaar Ministerie bij de regtbanken niet bevoegd is, om eene aanklagt wegens laster te vervolgenals zij door den beleedigdenög vóór dat eenige in structie heeft plaats gehad, weder wordt ingetrokken.Den 23 heeft de raad van Amsterdamna langdurige beraadslagingbe sloten aan het Nationaal- Tooneel het gebruik van den Schouwburg te vergunnen en, op voorstel van den heer v. Bosse, met 16 tegen 8 stemmenom daarbij eene subsidie van 9000,te verstrek ken.Den 24 zijn over den Holl. Belg. spoorweg, door de hee ren Preston Sf Cie., te Rotterdam, geëxpediëerd 7 stieren, 26koei- jen, 33 schapen, 11 lammeren, 4 kalveren en 8 manden met pluimgediertenadat zij reeds den 20en 70 collis landbouwvoort- brengselen verzonden hadden, alles bestemd voor de tentoonstel ling te Parijs.Den 27 en 28 zijn de afgevaardigden der ver schillende genootschappen van landbouw, te zamen 60 personen, in de Gothische zaal te 's Gravenhage vergaderd geweestden eer sten dag bood Z. M. hun een diner dinatoir aan; zij hebben be sloten het beschermheerschap hunner vereeniging den Koning optedragenhetwelk door H. D. is aanvaard.Den 27 is Prins Frederik naar Berlijn vertrokkenwaarheen zijne gemalin en dochter reeds 10 dagen vroeger waren gereisd. Z. K. H. zal bij de aanstaande krooniug van den Keizer van Rusland onzen Koning vertegenwoordigen. De Koningin-Moeder, eenigsins on gesteld zijnde, zal Petersburg nog niet verlaten; het stoom schip Merapi wordt met 1 Junij in dienst gesteldom met den Prins van Oranje een togt naar Schotland, Noorwegen en IJs land te doen.De vischvangst is voor de Heldersche visschers zoo overvloedig, dat aldaar den 27e 100 schelvisschen voor 60 cents verkocht werden.Denzelfden dag is te Goes de bedij king der Noord Kraaijert schorren, Jacobspolder zullende hee- ten, bij aanbesteding aangenomen door Bod, voor 88,800,— Het congres voor het armwezen is den 27 en 28 in het gebouw Felix méritis te Amsterdam gehouden en door een groot aantal belangstellenden bijgewoondhet volgende zal in 1858 te Utrecht plaats hebben.In eene den 28 gehoudene buitengewone ver gadering van aandeelhouders der Overijsselsche kanalisatie-maat schappij, waarbij 62 aanwezigen 122 stemmen en een kapitaal van 840,500,vertegenwoordigdenis met eenparige stemmen be sloten tot de voorgestelde kapitaalsverhooging.- Te Rotterdam worden pogingen aangewend om eenen Zoölogischen tuin te ves tigen waartoe reeds een stuk grondnabij het station van den Holl. spoorweg, gehuurd is. Het is ons aangenaam te kunnen berigten, dat het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeenop voordragt van het te dezer stede gevestigd departement derzelveeene zilveren medaille heeft toegekend aan een drietal ingezetenen dezer stad, zijnde Neeltje Es, huisvrouw van. Jan van der Wissel, tabaks- kerversknecht, den heer R. N. Brouwerlogementhouder in de Hollandsche Tuin, en Arie Schouten, politiedienaar, als eereblij ken waardoor de maatschappij openlijk getuigenis geeft van haar welgevallen in de merkwaardige voorbeelden van buitengewone pligtsbetrachting, waardoor die personen zich hebben onderschei-

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2