BINNENLAND. ictuur>. ARRONDïSSEMENTS REGTBANK. ctt iSciirefccrtgtcn. heid des prinsen, op het Stadhuis te houden en aan elk een dia mant van ongeveer 6000 fr. vereeren.Door de laatste stortre gens zijn in het zuiden des rijks andermaal de rivieren buiten hare oevers getreden: in den nacht van 30 op 31 Mei is te Lyon een dijk tegen de Rhone, over 150 metres lengte, doorgebroken; 1100 soldaten, die aan eene kisting arbeidden, werden daardoor afgesneden en door de genie met pontons geredde voorsteden la Guillotiere en les Chartreuses liepen onder, een der maires en een commissaris van politie verdronken en een der forten moest door de bezetting ontruimd worden. Te gelijk zette de Rhone de kaaijenhet arsenaalde benedenstad en den omtrek van Va lence onder water, alsook de stad Avignon,terwijl de stad Gors ten deele door de Gier overstroomd werd. De Loire, de Doubs, de Allier en de Saone waren mede zeer gozwollen. De spoorweg tusschen Vaugrin en Vienne en tusschen deze stad en Estressieu is weggespoeld en die tusschen Tours en Orleans heeft veel gele den. De landstreken la Provence en la Touraine zijn geheel over stroomd en daardoor is de veel belovende oogst verloren. Den 1 Junij was de oude stad te Lyon weder boven enden 2'smorgens te 10 ure, kwam de Keizer aldaar aan, die daags te voren van Parijs vertrokken was; één uur later bezocht hij reeds de geteis terde wijkenvergezeld van den generaal Nieldie een groote zak met goud geld droeg, waaruit met ruime hand werd gegeven; uit eigen middelen schonk Z. M. den Prefect 100000 fr. en aan het departement van de Isère 25000terwijl een decreet getee- kend werd, tot verlenging van den vervaltijd der handelswissels voor Avignon en andere steden van het dept. der Vauclusemet 10 dagen. Vervolgens bezocht de Keizer het kamp te Sathonay en de steden Vienne, CondrieuTournonValenceAriesTaras- con en Avignon en keerde den 5 te Parijs teruggedurende zijne afwezenheid had de Keizerin den minister van binnenl. zaken verzocht eene inschrijving te openen en zelve eene dubbele gift voor haar en den Kroonprins gegeven, terwijl de afgevaardigden reeds den 2 voorloopig' 2 millioen voor de noodlijdenden toeston den, waarvan den 3e, in den Moniteur, 300000 fr. voor Lyon wer den toegewezen.Den 1 Junij is te Parijs de tentoonstelling van landbouw geopend, in het nijverheidspaleis, dat nog schooner gs- zigt oplevert dan in het vorige jaar, zijnde de beesten in de zij gangen geplaatst en het midden in eenen tuinmet 2 fonteinen herschapen. Den 3 heeft de Keizerin dezelve bezochtwanneer eenige verwarring is ontstaan door het losbreken van een stier, die spoedig weder werd opgevangen. Den 4 hebben de leden der Eransche commissie de buitenlandsehen in het gebouw een diner aangeboden, onder voorzitting van den heer Dupin. Bij het departement van binnenl. zaken is een wissel groot f 1500,ontvangen, van P. A. v. Pers, te Batavia, zijnde de opbrengst eener door hemten voordeele der watersnoodlijdenden, uitgegevene plaatvoorstellende eene inlandsche school in de Kam pong.- - Den 6 Eebr. is op Ampenan, eiland Lombok, bijna de eheele plaats afgebrand, waardoor 100000 Spaansche matten scha- e en alleen door de heeren Freijss en Cie., wier bergplaats ge heel werd vernield60000,— verlies is geledenook is den 1 Maart te Grissée, door onvoorzigtigheid brand ontstaan, waar door 388 woningen zijn verwoest en 40,000,schade is ver oorzaakt— De vroeger vermelde vergiftiging van een mante Zevenhuizenin Groningen met verwisseling der bordenis ge heel onwaar bevonden.De 3 bogen van do vroegere Poelepoor- tenboog te Groningen, zijn nu geheel afgebroken en daardoor de grootste hinderpaal voor de passage der groote seheepshollen weg geruimd,Het commissariaat van politie te Lobith heeft, door letterlijke toepassing van de nieuwe wet op de vreemdelingen, een aantal grasmaaijersdie geene papieren konden vertoonen en' den vrachtprijs reeds tot Zwolle voldaan hadden, over de Pruissische grens terug gebragt.— De heer Sloet heeft bij de 2". Kamer een voorstel ingediend om alle tienden, krijtende uitgezonderd, te ver anderen in grondrenten en geene nieuwe te vergunnen; tót bazis der berekening zoude de opbrengst der laatste" 20 jarenna af trek van de 2 hoogste en 2 laagste, worden aangenomen; de grondrenten zijn tegen het 20voudig bedrag aftekoopen en elk ti'end- regt, dat binnen 10 jaren niet aan de gemeentebesturen wordt op gegeven, is verjaard.De regering heeft een wetsontwerp in gediend ter onteigening van eenige percelen, tot verlenging van het kanaal van 's Gravenhage naar Scheveningen.Hef bestuur der maatschappij van landbouw in Groningenheeft bij deKamer een adres ingezonden, houdende bezwaren tegen de jagtwet, als ten gunste van enkelen het wild, ten koste van den "landbouwin bescherming nemendezoodat de wet is overbodig, schadelijk en inbreuk makende op de vrijheid en eigendommen der ingezetenen. De raad van Oosterhout heeft, even als vele andere in N. Bra- bandeen adres van adhaesie goedgekeurd aan dat uit Amster damter algemeene invoering eener "plaatselijke belasting op het gedestilleerd.— Het gouvernement dit jaar geen rijksstoomboot als haringjager gevende, hebben de N. en Z. Hollandschereeders besloten daartoe een particulieren zeestoomboot te huren.Den 30 Mei is het waarborgkapitaal gestort voor den spoorweg naar het Nieuwe Diep. Den volgenden dag is ook de eerste storting a f 150,000,gedaan voor den spoorweg van Vlissingen, over Goes, Bergen op Zoom en 's Hertogenbosch naar Venlo, waarvan de vroeger aan Dubois te Brussel (die niet aan de voorwaarden voldaan had) verleende concessie is overgenomen door het Credit - Mobilier Suisse.— In den avond van den 30 hebben vele ingezetenen van Leijden met de liedertafel, rederijkerskamer, enz., bij het 25 jarig bestaan van het studenten-muziekgezelschap Sempre crescendoeene sere nade aan het bestuur en daarna aan de studentensociëteit gebragt. Den 4 Junij hebben aldaar de leden van de biersocieteit liet Cam - brinusfeest gevierddoor een gemaskerden optogt.Den 31 Mei zijn, aanhef, prov. gouvernement te Middelburg, de bezinkingswerken der beschadigde dijken van den Wilhelminapolder voor ƒ45,500.- besteed aan W. van Uije te Middelburg.Den 2 Junij heeft de minister van financiën gearresteerd de 230= staatsloterij .'bestaande weder uit 20000 loten10000 prijzen en 2 premiende collecte wordt geopend Maandag 30 Junij, en gesloten Zaturdag, 12Julij; de trekking der 1' klasse vangt aan Maandag 28 Julijen de laatste 100 nummers zullen Zaturdag 18 October getrokken wor den.Den 2 is E. 6. Mulder te Amsterdamuitgever directeur van het weekblad Asmodée, appellant van het vonnis der arr. re<*tbank. strekkende tot betaling van ƒ300,boete, door het prov. hof vrij gesproken, op grond dat de artikelen over den minister Meijer noch hoon noch laster inhieldendoor de arr. regbank is hij op nieuw totƒ100,- veroordeeld, wegens hoon tegen een magistraatsper soon (den officier van justitie Eartog).— Om Arnhem, Doesburg en Zutphen staan door den hoogen stand der rivieren vele lande rijen onder waterden 3 ook de kade te Nijmegen.— Dien dag zijn met Portugal, Pruissenen Hanover tractaten geslotentot we- derkeerige toelating van consuls in de koloniënmet N. Amerika is een traetaat aangegaan, tot wedcrkeerige uitlevering van boos doeners.Den 4 is te 's Hertogenbosch de doodstraf voltrokken aan Cornells de Jongh en Adriaan de Klerkwegens gepleegde braak en roof te R.uephenvan E. Luijks en J. de Jonghmede ter dood verwezen, was de straf door Z. M. veranderd in 20 jaren opsluiting.De raad van Purmerend heeft den 4 besloten om een der barrière-huisjes bij de Amsterdamsche poort tot een bureau mterigtenvoor de telegraaf, welke, op 's rijks kostennaar Amsterdam zal worden aangelegd.— De ansjovisvangst op de Ooster-Schelde is geheel mislukt, zijnde tot heden niet meer dan een honderd ankers gevangen.— Den 16 Julij zal het Costersfeest te Haarlem aldus gevierd worden: algemeene optogt naar den gedenk steen in den Hout en van daar naar de markt; ten 1 ure aanbiedin0, van liet standbeeld aan liet gemeentebestuuronthaal der typooraphische vereenigingen op het stadhuis afzonderlijke optogt van dezente 5 ure diner van het gemeentebestuur aan de commissien voor de op- ngting 's avonds luisterrijk volksfeestvuurwerken en illuminatie in den Hout alsmede van het standbeeld. De directeuren van Teij- lers stichting hebben eene zeer belangrijke geldelijke bijdrage ge- schonken uitsluitend voor het volksfeest en vuurwerk. Den 2 tegen den avond, sloeg een boot met 3 jongens, die, door de brug bij het Waagplein, varende, naar éénen kant hel den omverde heer Kollmeijer, hoezeer niet kunnende zwemmen sprong aanstonds te wateren werd in zijne pogingen door een7 ge anderen met eene vlet bijgestaan, waardoor de hiapen, en een daarvan no^ maar juist bij tijdsgered werden. De luitenant kolonel C. E. Eappé, sedert eene maand tot commandant van het depót alhier benoemd, is tot commandant van het le. regiment bevorderd. 1. 2. 4. Correctionele Zitting van 3 Junij 1856. f" V3. Amsterdamen L. L.te Helder, diefstal in dienstbaarheid en medepligtigheid daaraana. 2 jaren gevan genisstraf en b. 3 jaren gevangenisstraf en kosten. B. W te Helder, 2 eenvoudige diefstallen, 1 jaar gevange nisstraf en kosten. 6 6 J. B.te Helder, diefstal in dienstbaarheid, 2 jaren nisstraf en kosten. P. B. in de Bedijkte Schermeer, verwonding van iemand door zijnen kwaadaardigen hond, die de beklaagde heeft latenloo- pen en met teruggehouden, ƒ5.— boffle en betaling aan de beleedigde partij van 63,50, en de kosten van het regtsge- ding en van den Procureur, die voor de beleedigde partij is opgetreden. o r j M. Y., in Engeland, verhindering der werkzaamheden van Commiesen, 50, - boete en bij onvermogen 1 maand gevan genisstraf en kosten. 5 BÜRGERLIJRE STASI). ONDERTROUWD. 4Jun. Leenderl Wallast en Antje Catharina Nulken, beide thans te Vlissingen, onlangs te Alkmaar. GETROUWD. 4Jun. Jacob Eitjes Croll en Johanna Kleij. GEBOREN. 31 Mei. Theoior Godefridus Alberlus, Z. van Johannes Augustinus Kollmeijer en Agnes Wilhelmina de Loor.— Enqelina o t n 7an (f0*1™1163 Hubertus de Raat en Agatha de Moor.' n' Petronella, D. van Hendrik Jacobus Landman en Janne tje Bontes. 4 h PaulusZ. van Johannes Zonneveldt en Geertruida Senser.— Eerman JohannesZ. van Herman Johannes Ansingh en Maria Henriette Ehnle. fe 5 e Wilhelmus, Z. van Eredrik Wolf en Anna Catharina Tem men.— Guurtje, D. van Zacharias van Teunenbroek en Gornehsje Mager. OVERLEDEN. 31 Mei. Wilhelmus Z. van Willem Konijn en Agatha Catharina Baart, 1 d. 2Jun. Willemina, D. van Hendrik Klaver en Antje Butter 13 w 3 Maria Doorewaard, 19 j. en 7 m.— HendrikZ. van wijlen Barend Kromhout en van Neeltje Koning7 j. en 8 m. Maria Sophia de Fries, Wed. van Ernst Augustus Scheepers 60 j. Alkmaar 6 Junij. Kleine Hooikaas 28,—dito (Gras) 30,50, dito Commissie 32.dito Middelb. 33,50aangevoerd 395 stapels, wegende 81395 Ned. Ponden. Tarwe 15,50, "Gerst 6,25, dito Chevall. 7,75 Haver 4,50, Boonen (paarden) 7,50 Erwten (groene) 15,— 7 Junij. Aangevoerd 13 Paarden, 8Koeijen, 2 Pinken, 252 Scha pen, 350 Lammeren, 40 Varkens (magere), 280 Biggen.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2