ALKMAARSCHE COURANT N°. 34. Achtenvijftigste Jaargang. Maandag 16 Junij. ©Slcfcclijfescït (gPuersigt. (Dtliciccl (öcbccltc. BUITENLAND BINNENLAND Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs perjaar ƒ3,—franco per post 3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM-. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels ƒ0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. NEDERLANDSCHE TELEGRAAEMAATSCHAPPIJ Station Alkmaar. Gedurende de maand Mei zijn van hier verzouden 97 dépê ches waarvoor is ontvangenf 52,50 Het kantoor is bezigtigd door 5 personen a 25 Cts. ieder 1,25 Zoodat de geheele opbrengst der maand Mei is 53,75 Tegen betaling der kosten \s, ter Secretarie der Gemeente, zoo lanq de voorraad strektverkrijgbaar: Het JAARLIJKSCH VERSLAG van den toestand der Ge meente Alkmaar, op den 2 Mei 1850 door Burgemeester en Wet houders aan den Raad gedaan. Rusland. De Keizer is van zijnen uitstap naar Berlijn te War schau teruggekeerdaldaar vertoont Z. M. zich steeds in uhla- nen-uniform, dat is de nationale Poolsche kleeding, hetwelk, met de belofte, dat in de pensioenen der veteranendie in 1830—31 tegen Rusland hebben gestreden, zal worden voorzien en de aan gekondigde amnestie, eene algeineene tevredenheid verwekt. De verzoekschriften der uitgewekenen moeten, naar de plaatsen hun ner geboorte, aan de bevoegde overheden in Rusland en Polen ge zonden en vervolgens aan de hoogste beslissing des Keizers on derworpen worden, zullende zij, bij verleenden terugkeer, dadelijk in het genot hunner burgerlijke resten hersteld worden. Op Kei zerlijk bevel zullen alle in den oorlog gekwetste of voor den dienst ongeschikt geraakte officieren bij de militaire scholen worden ge plaatst.Eupatoria is geheel door de Eranschen en Turken ont ruimd 'en weder door de Russen bezet. De Engelsclien in de Krim lijden nog al door het warme jaargetijde. De handelsstand te Ka- miesch heeft 'in den laatsten tijd; zware verliezen geleden. De Eransche militaire medaille is aan de Engelsche troepen, tegen één op de 100 man, uitgereikt, in tegenwoordigheid van den maarschalk Pélissier en zijnen grooten staf. Turkije. Te Konstantinopel wordt door Engelsche kapitalisten eene bank opgerigt, om de regering gelden te leenen ter intrek king van het muntpapier en voor den aanleg van spoor- en rijwe gen en bruggen. Ook zijn aldaar agenten van het Parijsche Cré- dit-Mobilier °gekomenom het aanleggen van openbare wegen te ondernemen.— De gezant Ali-bassa te Parijs heeft berigt gezon den, dat hij bij den Keizer geroepen en deze verstoord was, over de traagheidwaarmede de toegezegde hervormingen ingevoerd werdenhij verzocht zijn ontslagmaar na eene lange beraadsla ag heeft de Divan dit geweigerd.— De Porte heeft besloten 13000 raya's bij het leger intelijven en doet 220000 eereteekenen voor zijne troepen vervaardigenzijnde de fraaiste bestemd voor de bezetting van Kars.— De commissie ter regeling der grens scheiding van Bessarabie, te Galacz vergaderd, heeft hare taak no°- niet kunnen beginnen, omdat de Russische commissarissen ziel verzetten tegen "de aanwezigheid van Vorst Stourdza en de benoeming van den Turkschen gemagtigdegeneraal Monklis bassa, met wien zij geene zitting willen nemen De Oostenrijksche troepen zijn begonnen Galacz en Braïla te ontruimen; zij hebben zichvooral door hun papieren geldzeer lastig gemaakt.De leden der commissie tot onderzoek van den binnenlandschen toe stand der Vorstendommen zullen eerst na het geheel vertrek der Oostenrijkers, derwaarts gaan; Pruissen en Sardinië zullen daarbij ook vertegenwoordigd worden,hoewel tegen hetgevoelen van Oostenrijk.-- Te Podgoridza°hebben de Turken 2 Katholieke kerken verbrand en Christenen omgebragt; daarentegen hebben de Christenen te Nicica, bij Montenegroeene uit Ragusa komende karavaan aangevallen, geplunderd en 14 Turken gedood.— Arabie is geheel in opstand cn weigert den Sultan gehoorzaamheid.Naar Syrië en Mace donië, beide zeer onveilig, zijn weder troepen afgezonden. Amerika. De President der Vereen. Staten, generaal Pearce heeft den 14 Mei den gemagtigde van kapitein Walker, pater Vizil, ten gehoore ontvangen. Hij had van dit zijn voornemen door den minister van buitenl. zaken vooraf kennis gegeven aan den gezant van Nicaraguadie daartegen ernstig protesteerde. Bij de vervol gens aan het Congres ingediende boodschap verklaarde de Presi dent dat het bewind steeds elke gevestigde regering erkend had en dus ook thans die van Walker. Tc New-York is deze handel wijze zeer afgekeurd maar in het zuiden toegejuicht. De Engel sche stoomkorvet Eurydice houdt inmiddels S. Juan del Norte ge blokkeerd en heeft 5 a 600 Amerikanen, die uit Nieuw-Orleans Walker te, hulp kwamen, belet te ontschepen. De toestand van den laatste schijnt moeijelijk te worden, wijl hij naar Grenada is geweken en door 8000 Costaricanen en Guatemaliers vervolgd werd. Naar latere berigtenhebben de Costaricanen Nicaragua ontruimdomdat zij bij de bevolking geene ondersteuningmaar integendeel veel ingenomenheid met Walker ontmoet hadden. Vele volgelingen van deze hebben den 6 Mei, aan boord van het stoom schip Treirot, Greytown verlaten en zich naar Colon begeven. De Amerikaansehe minister Marcy heeft geweigerd de schepen bepaal de instructien omtrent den Sondtol te geven, maar hun vrijgelaten al of niet te betalenden 14 eindigt het bestaande tractaat daarover. Tegen den boekhandelaar Noorduijn zal eene actie worden in gesteld tot uitbetaling der gestelde premieingeval het bij hem in 1839, a 146,50, uitgegeven Aardrijkskundig Woordenboekdoor v. d. Aa, binnen 25 jaren voor minderen prijs in den handel kwam, terwijl het door den tegenwoordigen eigenaar, G. B. van Goor, voor 26,wordt aangeboden.De 14 veilingen van hyacinthen en 2 van tulpenbollenin April onder Haarlem en Leijden gehouden, hebbben opgebragt 122,139,15zoodat met de 10 opcenten f 134,000,— voor bloembollen is besteed.— De ansjovisvangst is ook voor Enkhuizen misluktmaar de schelvischvangst is zoo overvloedigdat zij daar voor 75 cts. de honderd verkocht worden. Het hooi en gras in de uiterwaarden en de aardappelen in do la gere landerijen van Gelderland zijn verloren, door de buitengewone hoogte der rivieren.Ter tentoonstelling van landbouw te Pa rijs zijn de volgende prijzen aan Nederland toegekend: voor stie ren de 4» (aan C. de Goedete Purmerende) voor koeijen de 1", 2e, 3e, 6® Cde Goede) en 7e; voor rammen de le (C. de Goede). 2e, 3e en 4® GGroot inde Schermeer); voor ooijen de 1B (C. de Goede 2een 3® prijzen; voorpluimgedierte de 3e en 4C; voor voortbrengselen: de gouden medaille voor boter en kaas aan 1). R. Gevers Deijnoot te Rotterdamidem voor tabak aan A. Cremer te Drielvoor kaas 3 zilveren en 2 bronzen medailles en 1 dito voor botervoor werk tuigen een 2etwee 4e prijzen eu 2 eervolle vermeldingen.De typhus, die sints langen tijd te Groningen heerschteheeft zich in de laatste maand zeer uitgebreid.— Den 1 Junij heeft Z. M. jr. E. M. A. Martini, buitengew. gezant en gevolm. minister in Zweden en Noorwegen, eervol teruggeroepen en in deszelfsplaats benoemd; C. M. E. G. Graaf v. Bijlantminister-resident te Kopenhagen.Den 5 Junij is het steenen standbeeld van Coster weder naar den Hortus te Haarlem teruggebragt.In den nacht van 6 op 7 zijn te Zaandam 5 percelen verbrand. Tot den 7 was aan het departement van koloniën voor de bewoners der Molukkcn ontvangen 23,123.— Den 10 is te halfweg Haarlem en Amsterdam een spoorwegwachter, gehuwd en 65 jaren oud, door den trein overreden, zoodat zijn hoofd geheel van het ligchaam werd gescheiden.— Dien dag heeft de H. Raad de voorziening in cassatie van F. W. Linckwegens hoon j egens j». M. Salvadortot 8.— boete veroordeeld, verworpen, en den 11 dien van den ter dood verwezen Adrianns Blomdie zich alsnu om gra tie tot den Koning heeft gewend.Dien dag is de Maasdijk over Andel bezweken en het geheele Monnikenland, van ongeveer 150 bunders, ondergeloopen.Den 12 is op de begraafplaats te Eikenduinen het gedenkteeken voor den vice-admiraal JC. Rijk, minister van marine, enz., vervaardigd door F. Bonkerste's Iler- togenbosch, ingewijd met eene rede van den Heer Withuijs.Den 13 is met de pink het Jonge Immetje te Scheveningen aangebragt 6 ton uitmuntende nieuwe haring.De raad van Leyden heeft van Gedep. Staten magtiging verzocht, om een schuitenveer naar de gemeente Haarlemmermeer aanteleggen.— De regering heeft bij de 2®. Kamer weder 15 ontwerpen ingediend tot vereeniging van gemeenten in de provincie Utrecht en van Haarlemmerliede en Spaarnwoude in N. Holland.— De Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, broeder des Keizers, is den 7, 's morgens vroeg, aan boord van het stoomjagt de Leemo, waarmede Z. 11. van Ant werpen is afgehaaldte Ylissingen aangekomen en door den com missaris des Konings met de hoofdofficieren der zee- en landmagt ontvangenmet den burgemeester het stadshuisde maritieme werven en het standbeeld van de Ruiter bezocht hebbendetrok Z. H. door Middelburg, waar het bestuur met de officieren hem opwachtte en hij bedankte voor het aanbod om de merkwaardig heden te bezigtigennaar den vuurtoren cn zeedijk te Westkapel- levan waar hij 's avonds terug keerde en den volgenden morgen naar Rotterdam'stevende; aldaar door den minister van marine en

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 1