B INNEN LAND. iB.irfit- en Bcursïïcrigfcu. (PER TELEGRAAF) ïüicmve. verliezen hebben geleden.De Keizer heeft de Poolsche onderda nen, die gevlugt zijn om zich aan den krijgsdienst te onttrekken straffeloozen terugkeer vergund, alsmede eene uitgebreide amnes tie aan de Poolsche uitgewekenen van 1830-31dieals zij den eed van trouw afleggen, niet weder vervolgd, en na 3 jaren in hunne regten en bedieningen hersteld zullen worden. Spanje. De zitting der Cortes is voor onbepaalden tijd ge schorst. Den 14 Junij was de wet op de nationale militie en daarme de de laatste der grondslagen voor de organieke wetten aangenomen. De vastgestelde gestrenge bepalingen op de drukpers, welke een zeer ongunstigen indruk hadden gemaaktzijn in het laatst van Meimet goedvinden van den minister Escosurctin zoo verre verzachtdat de drukpersovertredingen voor den gewonen regter behandeld en beleedigingen door de dagbladen alleen met geld boeten gestraft zullen wordenechter heeft de overheid de vrij heid behouden de dagbladen in beslag te nemen.Den 31 dier maand is met de maatschappij Prost eene leening aangegaan van 400 millioen realen voor de conversie der vlottende schuld.Den 13 Junij heeft de Cortes de Koningin gemagtigd het huwelijk der Infante Amaliazuster des Koningsmet Prins Adelbert van Beije- ren den Griekschen troonsopvolgergoedtekeuren.- NaarVera- Cruz is een eskader gezonden, om van het Mcxicaansche bewind betaling te verkrijgen der aan Spanje verschuldigde gelden; de bemiddeling van Frankrijk in dit geschil is aangenomen.Te Valladolid is den 28 Junij een, onder voorwendsel van de duurte der levensmiddelen verwekten opstand bedwongendie zich ook tot Palencia en Riosecco had uitgestrektvele huizen te Vallado lid waren met roode kruizen gemerkt en later in brand gestoken aldaar zijn ongeveer 70 oproermakers gevangen genomen en 3. en te Palencia 10 brandstichters ter dood gebragt. De burgerlijke gouverneur der eerste stad is afgezet en de raad heeft, op aanspo ring van den minister Escosurazijn ontslag ingediendals niet de uoodige veerkracht betoond hebbende.Te Santander is de menigteonder den kreet van //leve de republiekte hoop ge- loopenom een Engelsch en een Fransch schip die granen zou den inladen, te verbrandenbeide hebben zich in tijds verwijderd maar daarop is de woning van den graanhandelaar in de asch ge legd en deze met zijn gezin in de vlammen omgekomen. Turkije. De bisschop en de Oostenrijksche consul te Antivari (in Albanië) hebben dringend bijstand verlangdwegens de opge wondenheid der Turken tegen de Christenen, welke door deUte nia's krachtig wordt aangevuurd.Voor de vrijstelling van den krijgsdienst zullen de Grieken, Armeniërs en Joden jaarlijks 62| millioen piasters betalentot de onverwijlde omslag daarvan, tegen 15 fr. per hoofd, is bevel gegeven.De'Russen hebben de kazer nen en andere openbare gebouwen te Ismail, voor aanzienlijke sommen aan particulieren verkochtmaar aan den Donau geen andere vestingwerken vernielddan welke zij zeiven hadden aan gelegd.Den 1 Julij is een Fransch soldaat te Giurgewomet zijne makkers bij de telegraaf tegen een Oostenrijksch transport in een bedenkelijk gevecht geraakt, door een korporaal doodgeschoten; de Fransche regering eischt den dood van den dader; intusschen heeft de Keizer van Oostenrijkhet huisgezin van den verslagene een jaargeld toegestaan.- Dccommissie voorde grensbepaling in Bessarabie wil ook de stad Bolgrad onder het aftestane gedeelte rekenende Russische gemagtigden hebben des wegens instructiën aangevraagd.De op stand in Arabie heeft zich over de provincie Yemen uitgebreid; de gou verneur is door de Porte gemagtigd om hulp te vragen van den On derkoning van Egyptedeze wil verder gaan en Yemen tegen eene bepaalde schatting met zijn gebied vereenigen.In Turkije schijnt nu bepaaldelijk besloten tot het oprigten van een corps van 60 a 80000 gewapende politie-bediendenvoor het handhaven der bin- nenlandsche rust.Den 28 Junij is Ali-bassa, lid van het con gres te Parijs, over Weenen te Konstantinopel teruggekeerd. De Engelsche gezant van den Sultan een stuk gronds begeerd hebbendetot stichting eener Protestantsche kerk te Galata-Serai, is dit aan een kamerheertot aanbouw eener keizerlijke genees kundige school afgestaanniettegenstaande krachtige pogingen in het belang van den gezant waren aangewend. Uit het verslag van de provincie Gelderland over 1855 blijkt dat aldaar door den watersnood voor 853,695 schade aan open bare werken en voor ƒ824,930 door particulieren is geleden, waar van ƒ470,561 door personen, die haar niet te boven konden ko men aan de zoodanigen is uit de algemeene collecte 494,950 vergoed; in de gemeente Ede alleen was voor 196,719 schade veroorzaakt.Bij Kon. besluit van 27 Junij zijn de bijvoegsels der Courantenter mededeeling van het verhandelde bij de Staten Generaal, Prov. Staten en Gemeentebesturen en de daarbij inge komen ofopgemaakte stukken en vastgestelde wetten en keuren, vrijgesteld van het zegelregt.Het Manheimer beurtschip Urania, den '2 Julij met eene lading van circa 3 ton, van Rotterdam ver trokken is 's nachts te Vreeswijkvoor anker liggendedoor eenenDuitschen stoomboot aangevaren en in 10 minuten gezonken, zijnde de bemanning met moeite gered.Te Groningen is de tijd van het groenwezen meer dan de helft bekort en het stuitende en onaangename daarvan bijna geheel weggenomen.Bij de sluiting der Staten Generaal op den 5heeft de minister o. a. gezegddat //de Koning, getroffen door de gemoedsbezwaren van velen zijner onderdanentegen het ontwerp van wet op het lager onderwijs verlangt dat een middel gezocht wordeom deze gewigtige zaak zóó te regelen, dat niemands geweten worde gekwetst, zonderaf- tewijken van het beginsel der gemengde school, waaraan sedert 1806 de natie gehecht isde ministers stellen zich tot pligt de godsdienstige overtuiging van een ieder te eerbiedigen, de regten van allen te handhaven en daardoor eensgezindheid te bevorderen; zij wenschen vooruitgang, geen teruggang op de baan van gods dienstige en staatkundige ontwikkeling."De heer v. Nispen v. Pannerdenlid der le. Kamer, heeft bedankt voor de hem aange boden portefeuille van R. C. eeredienst.De studenten der Aca demie te Delft hebben eene prachtige lichtkroon en de hoog leeraren en leeraren derzelve eene fraaije vaas aangeboden aan hunnen directeur, thans minister, Simons.De heer v. JVinters- hoven, die in 1854 wegens gezondheidstoestand en beroepsbezig heden als lid der 2e. Kamer bedankteheeft zich thans weder te Maastricht(hebbende de heer Thorbecke de keuze van Deventer aangenomen,) verkiesbaar gesteldde kiesvereenigingen te Leyden, hebben, in plaats van den tot minister benoemden jr. Gevers van Endegeestals candidaten voorgedragen de oud-minister van Ree- nen,het oud-lid Groen van Prinsterer en den heer Sikkel Groosde eerste heeft echter voor de candidatuur bedankt.Den 3 is het koopvaardijschip Boggersbankkap'. Kerkhovenvoor het eerst van water voorzien, door de duinwaterleiding aan den Helder,en hebben de Staten van Drenthe, met 18 tegen 16 st.besloten de gronden der zoogenaamde tumuli (grafheuvels) voor de provincie aantekoopen.Den 5 is bij v. Gorcumte Amsterdamhet le. No. verschenen van de Standaard des Volks, een blad tot het voor staan en mildelijk toepassen der grondwet van 1848en is de stad Maastrichtmet de S. Pietersberg en de glas- en kristalfa- briek van den heer Regout bezocht door Prinses Louisa van Pruis- senaanstaande echtgenoote van den Groothertog van Baden. Den 6 is ten hove een groot diner gegevenbijgewoond door den Aartshertog Albrechtden Pruissischen pres. minister v. Manteujfel, het Koninglijk gezinde ministers vele gezantenenz.De leening van 1 millioen voor het te Amsterdamter plaatse der Utrechtsche poort, opterigten paleis voor volksvlijt is reeds den 7 volgeteekend.Bij den storm in den nacht van 8 op 9 is een groot gedeelte van de Langstraat ondergeloopen en daardoor veel nadeel aan het hooi toegebragt.Den 9 is jr. M. Salvador ten zijnen huize gearresteerd en naar Amsterdam vervoerd tot het on dergaan zijner tweede cellulaire gevangenisstraf.Adriams Blom, de moordenaar van het meisje te Hazerswoudewiens verzoek om gratie was afgewezenonderging dien dagvol berouwte Ley den op een met rouwfloers omhangen scbavotde doodstraf. De Staten van N. Holland hebben den 10, subsidiën verleend van 3000,aan den Amsterdamschen Schouwburg, 3000,voor den stoomsleepdienst aan het N. Diep en ƒ12000,voor den overstroomden Stommeerpolder, zijnde de subsidie voor het lager onderwijsvooral met het oog op de behoefte der Haarlemmer meer, met 6000,verhoogd en een voorstel om die aan de Clinisehe scholen te HaarlemAlkmaar en Hoornop grond van het gebrekkige dier inrigtingenintehoudenverworpenden 8 hadden de Staten de aftredende leden der 1'. Kamer, v. Beek Vol lenhoven en v. IVessem, met 53 en 50 van de 58 st. herkozenhoe danig ook in alle andere provinciën is geschied.De Kon. Har monie te Maastrichtafdeeling gezangenheeft den eersten prijs op het concours te Gent en het gezelschapdat met de Belgische steden van den tweeden rang gewedijverd heeft, de gouden medaille en 300 fr. behaald.- Bij het Costerfeest te Haarlem op den 16, zal de feest- trein zich bij het Pavilloen verzamelen en zich langs het prachtige hul deblijk naar den gedenksteen op den achthoek begeven, waar mr. J. En schedé eene aanspraak zal houdendaarna gaat de optogt naar de Groote Markt, alwaar de voorzitter der hoofdcommissie, ra'. L. Metman, derede bij de onthulling van het standbeeld zal uitspreken's middags te 5 ure nemen de volksfeesten der vereeniging door Vermaak tot nut eenen aanvang, met eene harddraverij's avonds te 11 ure wordt het huldeblijk verlicht, ontworpen en uitgevoerd door L. P. Zocher en C. Liesteen voorstellende //het opgaan van het licht, uit Haar lems bloemhof, over de aarde." In den avond van den volgenden dag zal in de Groote Kerk een orgelconcert worden gegevendoor J. Bastiaans, van Amsterdam.In den vroegen morgen van den 11sloeg de bliksem in den toren der kerk van de Herv. gemeente te Wognum, doch heeft, door de spoedig aangebragte hulp, geen brand veroorzaakt. Alkmaar 11 Julij. Kleine Kaas 27,dito Commissie ƒ26, dito Middelb. 27, - aangevoerd 634 stapelswegende 144870 Ned. Ponden. 12 Julij. Aangevoerd 11 Paarden, 9Koeijen, 1 Kalf, 195 Scha pen. 46 Lammeren40 Varkens (magere)60 Biggen. Hoorn 7 Julij. Aangevoerd 59 Kalveren, 250 Schapen en Lammeren. 10 Julij. Kleine Graskaas 27,75, aangevoerd 320 stapels, wegende 87977 N.P. 12 Julij. Rogge 10,25, Gerst 7,—, Haver 4,50, Boonen (bruine) 10,50 Erwten (graauwe) 18,dito (witte groote) f 10,Boter per N.P. 0,98. Aardappelen per N. Mud 4. Medemblik 9 Julij. Kleine Kaas 26,75 aangevoerd 89 sta pels wegende 24230 N.P. Opmeer 7 Julij. Aangevoerd 46 stapels kleine Graskaas a 26,50. Purmerende 8 Julij. Aangevoerd 214 Koeijen, 20 Paarden, 94 Varkens (vette), 2 dito (magere), 90 Biggen, 181 Kalveren (vette)46 dito (nucht.)530 Schapen en Lammeren. Kleine Kaas f 26,50dito Middelb. 26,75 aangevoerd 202 stapels. Boter a 1,per N.P. Schiedam 9 Julij. Moutwijn 21,50, Jenever 27, Zaandam 10 Julij. Raapkoeken ƒ90,a ƒ95,—. Lijnkoeken t 9,50 a 13,—. AMSTERDAM, 12 Julij. Werk. Schuld 2| pCt. 64J, 3 pCt. 76. 4 pCt. 95^.. Spanje a 6/m. 3 pCt. 39T3T. Russ. 1798 5 pCt. 103|. Nieuwe Stieglitz 1855 5 pCt. 95.J. Oostenr. Oude Metall. 5pCt. 79^.. Nieuwe Metall. 1854 5 pCt. 86.J. Onze ijverige stadgenoot Th. de Jong heeft weder een knipstuk vervaardigddat zijne vorige verre overtreft en een waar kunstwerk mag genoemd wordenhet is eene allegorie bij gelegenheid der onthulling van het standbeeld van L. J. Coster en bevat in eene achthoekige ster (zinnebeeld der verlichting, op den achthoek, in den Haarl. houtontstoken) de voornaamste data tot den uitvin der en zijne gedenk teekenen betrekking hebbende; om dezelve slingeren zich twee linten met de namen der binnen- en buiten- landsche verdedigers van Haarlems regt, als bakermat der boek drukkunst terwijl het geheel omgeven wordt door de wapens van

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2