BINNENLAND. SUbs iïicttwrs. GEMEENTERAAD. Agram de conferentie heeft geslotenis vertaald in het officiële dagblad opgenomenen traent door haren gematigden toon het we- fens het concordaat bestaande wantrouwen te'; doen ophouden. )en 12 is de Keizerin bevallen van eene Prinseswaaraan den volgenden dag den doop is toegediend, bij welke gelegenheid de amnestie is uitgestrekt tot talrijke staatkundige veroordeelden in Hongarije en Zevenbergendie hunne verbeurdverklaarde goede ren zullen terug bekomendadelijk na de geboorte is in de S. Ste- fanuskerk te Weenen een te Deum gezongendat door de hoog ste authoriteiten werd bijgewoond.De regering heeft eene nieuwe nota aan die van Napels gerigt, om haar de ernstige gevolgen voortehoudenwelke hare hardnekkige tegenstand van het verlan gen der westelijke mogendheden ten gevolge kan hebben.In Lombardije heersoht eene doodelijke ziekte onder de zijdewormen, zoodat van de gewone opbrengst van 100 millioen lires zal verloren gaan. Rusland. Het verlies van dit rijk heeft van den togt over de Pruth tot aan 1°. Mei j.i. bedragen 277000 man, die door ziekte of het zwaard zijn omgekomen bovendien zijn van de 38000 man der Zwarte-zeevlootwelke allen meer dan 10 jaren dienst telden, 23000 gesneuveld of door ziekten bezweken.De Grootvorst Michael is te "VVildbad verloofd met Prinses Ceciliejongste zuster van den Prins-regent van Baden.De heer de Kisseleff is benoemd tot gezant te Parijs. Sardinië. De regering verlangt 15 millioen te besteden tot verbetering en uitbreiding der vestingwerken van Alexandriein het verslag van den minister van oorloggenl. de la Marmorawordt gezegd, dat zulks gebiedend gevorderd wordt, als voorzorg tegen over de dreigende houding der Oostenrijkers in Piacenza, wier magt aldaar en in Parma weder vermeerderd is; de Koning heeft magtiging verleend om aanvankelijk 1 millioen tot dat doel te be steden.Van het Bngelseh-Italiaansche legioendat op Maltha ontbonden wordt, komen 1700 manschappen naar dit rijk, waar men geen anderen dan onderdanen wil toelatende overigen mo gen naar Canada, de Kaap of Buenos-Ayres vertrekken. Turkije. Het geregelde leger zal bestaan uit 60000 man in fanterie 30000 kavallerie en 30000 artillerie- en genietroepenin afwachting der organisatie van 40000 gensdarmeszullen de ge regelde troepen in de 37 provinciën worden verdeeldter hand having der orde en veiligheid.De paoha van Aleppo heeft den Kadi..en 150 inwoners van Marasch doen gevangennemen, om den moord aan een Britsch agent gepleegd.De Russische con sulaten te Salonica, Smyrna, Adnanopel en Belgrado zijn weder hersteld.De zich nog te Konstantinopel bevindende Branschenten getale van 25000 man, maken zich gereed om te vertrekken; 3000 paarden zijn reeds ingescheept en 7000 door de Turken overgeno men.Den 8 Julij heeft vorst Stirbey zijne functie als hospodar van Wallachije nedergelegd.De Europesche agent op het eiland Tenedos zal, op verzoek aer Porte, met goedvinden van den Oos- tenrijksohen gezantworden ontslagenwegens de lasterlijke wijze waarop hij zich over de bevolking had uitgelatennadat men het gerucht verbreid haddat zijnen zoon vermoord was. 's Rijks middelen hebben in het verloopen halfjaar opgebragt f 26,276,857,tegen 28,036,443 in het vorige jaar.Te Am sterdam is eene Tilburgsehe kanaal- en vloeiweideu-maatschappij opgerigtmet een kapitaal vau 640,000. Het oud archief van den hove van Holland, boven het Binnenhof te 's Hage, is vervan gen door dat der voormalige wees- en momboirkamers en overge- bragt naar het Rijks archief, waarmede ook eerstdaags het oude Oost-Indische archief uit Amsterdam zal vereenigd worden.Z. M. heeft den 28 Junij aan H. J. Lionvoormalig hoofdredacteur van het blad de Indi'cr, gratie verleend van eene maand gevangenisstraf, wegens een artikel tegen den oud-resident van Batavia, P. van Rees. De Koning heeftop voordragt van den minister van binnenl. za ken 2 commissiën benoemdde eene van 8 leden en 1 secreta ris om de regering voorstellen te doenwegens de behoefte voor het onderrigt der landbouwkunde, en eene, van 12 leden en 1 secretarisom te onderzoeken welke gevolgen de doorsnijding der landengte van Suëz voor handel en scheepvaart in het algemeen en voor Nederland in het bijzonder zal hebbenwelke midde len aantewenden zijn om ons aandeel daarin, bij veranderde om standigheden, te behouden en zooveel mogelijk te vergrooten; en wat de regering kan doen om de pogingen onzer nijveren in dien zin te ondersteunen en te bevorderen.De Staten van Friesland en Groningen hebben besloten zich tot het hoog gezag te wen den tot aanbeveling van den aanleg van spoorwegen in die ge westen.Yoor eenen spoorweg van Zevenaar, over Enschede, naar Reineis concessie verleend aan de Brauwere en Waring te Brussel.De Keizer van Rusland heeft aan den heer K. Entho ven een der deelgenooten van die firma te 's Hagede gouden medaille van verdienstengehecht aan het ordelint van S. Anna geschonken.Den 9 Julij heeft men in het Goessche gat een zinkstuk neergelaten van 110 ellen lengte en 45 breedteof van een halve bunder oppervlakte, waaraan zijn gebezigd 90000 bos sen rijs500 kub. ellen vletgrond en 250 last Vilvoordsche steen. Den 10 is de eerste steen gelegd aan de gasfabriek te Schoonho ven; aldaar is een stuk grond, aangevraagd om eene timmerwerf van zeeschepen aanteleggen.Bij het onweder op den 11 is, even als te Wognum, de kerktoren te Opmeer en een molen bij Spijkerboor getroffen, zonder veel schade te weeg te brengen; bij de Rijp werd een man door den bliksem neergeworpen en zal waarschijnlijk blind blijven; de telegraafdraad bij Zwolle werd mede geraakt en den toestel eenigzins beschadigd.Te Rotterdam werd dien dag besteed het maken van een gedeelte van het krankzin nigengesticht aan de Hoogstraataan/. Hoos aldaar, voor f51,490. Den 13 kwam Prins Oscar van Zweden, met een Engelschen stoombootin die stad, en begaf zich, met de hem opwachtenden Zweedschen gezant, dadelijk per spoor naar 's Gravenhage, en, met eene hof koets naar het hotel van dezewaar hij door Prins Erederik werd opgewachthij bezocht vervolgens de Koningin de Kroonprinses van Zweden en Prins en Prinses Erederik, bij welke ]iij op het huis de Pauw dineerdemet den Aartshertog Albrechtnevens de Oostenrijksche en Zweedsche gezantenden 14 maakte hij zijne opwachting bij den Koning op het Loo en bezigtigde in den voormiddag van den 16, met een talrijk gevolg, onder geleide van den burgemeestereenige merkwaardigheden van Amsterdam.Bij de stemming voor de 2e Kamer, op den 15 te Leijden, werden 1779 billetten ingeleverd, waarvan 763 voor den heer Groen, 757 v.Reenen, 133 Sikkel Groos en 95 Storm van 's Gravesandealzoo moet over de beide eersten her stemd wordente Maastricht werd de heer v. Wintershoven met 731 van de 1213 geldige stemmen gekozen en waren 470 op mr. Merens v. Wolfrath uitgebragt.Het Costersfeest is gevierd, overeenkomstig hetgeen daarvan reeds in n°. 202326, 27 en 28 dezer Courant is medegedeeld, waarbij nog te vermelden is: De belangrijke typographische tentoonstellingin de stadsschool op de smalle Oude gracht, werd den 15 door den heer P.F.Bohn, die door den heer mr. G. de friesnamens de hoofdcommissie, be antwoord werdgeopend aldaar waren de oudste drukkenbij de heeren Enschedé en Zonenop de stedelijke boekerij en de Kon. bibliotheek voorhanden, de voornaamste werken van vorige eeuwen en van den laatsten tijdalsmede alle noodige werktui gen, waarvan 2 snelpersen en andere boek- en steendrukkerijen en eene lettergieterij in werking, aanwezig. Het watermuziek geschiedde in geïllumineerde vaartuigen door 3 muziekcorpsen, terwijl de binnenkant van het Sparen" verlicht was. Aan denop- togt op den 16 namenbehalve de verschillende feestcommissiën en authoriteiten, de leden der boekhandelaarsvereeniging en der typographische vereenigingen uit Amsterdam, Leiden, 's Hage, Utrecht, Rotterdam, Amliem, 's Hertogenbosch, Middelburg en Haarlem, de Kon. handhoogschutterij Sagittarius en de liedertafels deel. Langs het Huldeblijk gaanderigtte mr. Fontein zichna mens de burgerijtot de hoofdcommissieuit wier naam mr. de Vries zijnen dank betuigde. Bij de toespraak van den heer Enschedé aan de typ. vereenigingendoor een koor van dezelveu gevolgdop den achthoekviel er eene zware regenbuimaar het weder herstelde zich. De aanspraak van den heer Metmanbij de onthullingwerd beantwoord door den burgemeester en afgewis seld door muziek en het gezang der liedertafelshet standbeeld dat 4,20 en met het voetstuk bijna 9,50 hoog is, werd met luid gejuich en het lossen van het geschut begroet. Prins Hendrik be vond zich op de tribune. Toen de typ. vereenigingen met eeue werkende pers des middags door de stad togen," werd het stand beeld met liederen begroet en met bloemslingers versierddoor 24 kindoren der gezellen, die voor de woning"van den heerKru- semanden wakkeren verdediger van Costers eerden hoog be jaarden da. de Vrieseen krans aanboden. Gedurende den maal tijd van het gemeentebestuur aan de hoofdcommissie op het Pa- villioen, mede door Prins Hendrik bijgewoond, dien van 140 boekdrukkers in het Congres van Flora en der typ. vereenigingen op den Doelen, hadden de harddraverij en volksspelen plaats; de bloemententoonstelling en illuminatie in den Hout waren bijzon der fraaivooral de kaleidoskopische verlichting der Buiten-So- cieteit, alsmede de kolom der gasfabriek op de groote markt. On der de versieringen in de stad muntten vooral uit het Stations gebouw en Costers voormalige woning. Het concert van het mu ziekkorps der grenadiers en jagers den 17 op Zomerzorg, werd druk bezocht en het 's avonds, door de heeren v. Leeuwen en Zoon vervaardigde, afgestoken vuurwerk was prachtig: onder de 18 groo te stukken telde men eene drukperseen triumfboog en groote tempelbeide gewijd aan L. J. Costertransparanten aan Koning en vaderland, Haarlems schoonen, enz. Niettegenstaande de over» groote menigte, bleef de orde alom uitmuntend bewaard. Z. M. heeft d'. A. de Vnes te Haarlemlid der hoofdcoimn. tot com mandeur, mr. L. Metman en A. D. Schinkel, te 's Hage, voorzit ter en lid derzelvetot ridders van den Ned. Leeuw en J. Moordziek, aldaar, secretaris derzelve, tot ridder van de Eiken kroon verheven. De heer Elion te Amsterdam heeft, voor eigen rekening eene medaille op de onthulling gestempeld.Den 18 is de Kroonprinses van Zweden naar de badplaats Ems vertrokken. Ter gelegenheid der onthulling van het standbeeld van L. Jz. Coster te Haarlem, deelen wij den titel mede van een hoogst zeldzaam werkje, dat voor het oudste productmet een jaartalvan de Alk- maarsche pers gehouden wordteen spieghel der giiedenck- WAEllDIGHER OORLOCHSCHER GHESCHIEDENISSEN wt meest allen Chronijckendoor den Hooch-gheleerden Riciiardvm Dinothvm int Latijn beschreuen. Hier van is een Eelhert De Veerduytscher geweest. Phs. Melanthon. De Wthangen der Oorloghen zijn meniger- ley, want God straft de sonde aen weersijden Maer int eynde, werden die met de swaerste straffe ghestraft, die anderen tonrecht becrijcht hebbendoor haetofte deur onrechtuaerdighe begheertevan Hoo- cheydt. Tot Alckmaer Ghedruckt by my Joost Willemszoon Duyt. 1587." Behalve de opdragt aan den graaf van Leycester en het Register telt het 286 bladzijdenzijnde slechts de voorkanten en dus tot 143 gepagineerdin klein 8°.de druk mag zeer fraai ge noemd worden. Zitting van den 16 Julij 1856, No. 15. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 13 Leden. De B.eeven'Kluj>pel en Coster, uit hoofde van uitstedigheid, afwezig. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijndeworden gelezen 2. Eene missive van H. H. Gedep. Staten van N. Hollandbe trekkelijk de bepaling der jaar wedde van den Gemeente Ontvan ger. Ter lezing voor de leden ter Secretarie gedeponeerd. 3. Eene missive als boventen geleide der goedgekeurde begroo ting voor de dienst van 1856.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2