ALKMAARSCHE COURANT j\°# 30. Achtenvijftigste Jaargang. Maandag £€lcficlijfcscïi ©uersigt. BUITENLAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM-. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsbehalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Engeland. De Amerikaansehe gezant Dallas is door zijne re gering gemagtigd, het volgende vergelijk wegens Centraal-Amerika voor te slaan: "S. Juan (Greytown) zal eene vrijhaven blijven, on der de souvereiniteit van Nicaraguamet het regt van doorvoer handel voor Costa-Rica; de Indianen van het Muskietenland zul len eene aangewezene landstreekvan genoemde stad en den rivier mond verwijderd, bewonen, hunne regten gewaarborgd worden en hunne opperhoofden eene jaarlijksche uitkeering ontvangen. De Baareilanden zullen aan Honduras worden teruggegevenmaar Belize zal aan Engeland blijven.Het geschil met Brazilië, over den slavenhandel, is geschikt.Het Nightingale-ion&s is tot 35000 geklommenop haar verlangen zal het besteed worden tot stichting eener groote inrigtingtot opleiding van ziekenoppas- Iers.Den'l5 Julij geschiedde in eene steenkolenmijn te Cymmer, bij Cardiff, eene gasontploffingwaardoor van de 150 werklieden slechts 15levéndzijn teruggekeerd.Den 13 heeft in het kamp van Al- dershot een bloedig gevechtplaats gehad, tusschen troepen van het 41" reg. infanterie en de uit Turkije gekomen jagers van het Duitsohe le gioen, waardoor velen gewond zijn; door sterke afdeelingen Brit- sche en Duitsche ruiterij werden de vechtenden uitêen gejaagd.— Den 21 heeft lord Clarendonop eene vraag van lord Malmesbury, in het Hoogerhuis verklaarddat de Russen de steden Reni en Ismail ontmanteld hebbenhetgeen hij voor eene ongunstige in wijding van den vrede houdt.— Den 22 heeft het Lagerhuis een voorstel van den heer Wilkemondat niemand der leden langer dan een half uur het woord zou mogen voeren met 57 tegen 30 st. verworpen. De voorsteller zeide dat 273 leden nooit spraken en 209 nooit langer dan een half uurzoodat, de tijd der beraadsla ging geroofd werd door eenige weinigendie het monopolie beza ten van redevoeringen te houden. Frankrijk. De regering trekt aan de Spaansche grenzen troe pen te zamen en heeft den 19 van Marseillewaar reeds vele vlugtelingen zijn aangekomende linieschepen Suf ren en Toulon uitgezondenom voor Barcelona en Cadiï te gaan kruisen.- Van de Engelsche legerhoofden zijn admiraal Lyons tot grootkruis, ad miraal Dundas en generaals Colin-Campbell en Williams tot groot- officieren generaals JonesAiry en Cardigan tot commandeurs en kolonels Stopfort en Claremont tot officieren van het Legioen van Eer verheven. Griekenland. Het geschenk van den Oostenrijkschen bankier Baron Sina aan dit rijkbestaat uit 60000 drachma voor de stich ting vaneen weeshuis voor meisjes en 80000 van een gasthuis voor blindenbeide onder bescherming der Koningin30000 voor be trekkingen van slagtoffers der cholera, 3Ó0000 om op renten te zetten voor beloonmgen van de toekomstige leden der academie en 540000 voorden aanbouw daarvan.Volgens een gerucht, zouden Engeland en Frankrijkop aanzoek van Oostenrijk en Rusland bewilligd hebben om uit de grondwet de bepaling teligten, dat de troousopvolger (thans Prins Adalbert van Beijeren) de Grieksehe godsdienst moet belijden. Spanje. De maarschalk O'Donnell geheel Spanje, wegens de bewegingen in Castilie en Navarre, in staat van 'beleg willende stellen en de drukpers aan banden leggenen zich ongunstig heb bende uitgelaten over de menigte ter dood gebragten uit het volk, Waardoor meer de werktuigen dan de hoofden des opstands getrof fen waren, werd des wegens bestreden door den maarschalk Espar- tero, ondersteund door de ministers Zahala en Escosura3 dagen werd daarover met de Koningin beraadslaagd en ten laatste dien den beidé maarschalken hun ontslag indat aangenomen werd de andere ministers deden eveneens. De Koningin droeg aan O'Donnell de vorming van een nieuw bewind op, waarin hjj welhaast slaagde, zijnde de benoemden op een na oud-ministers en op een na leden van de meerderheid der Cortes. Te gelijk werden alle bladen der oppositie verboden. In den ochtend vaii den 14 begon de menigte te Madrid in bewegingl,te komen,"en zich tegen de troepen te verzetten. Intusschen kwamenop uit.noodiging van den voorzitter, gen1. Infante93 leden der Cortes (20 mhgen dit reeds doen) bijéén, wordende de heeren Escosura en Santa Crttz met warmte begroet; op voorstel van den heer Madoz en 5 ande ren werdtegen de stem van den heer de Tabernigamet 81 st. (de overigen bleven buiten stemming of hadden zich verwij derd) verklaarddat het ministerie geen vertrouwen bezaten eenparig besloten tot het indienen van een adres in dien zin bij II. M. De voortgang van den opstand belette eene nadere ver gadering. Den 15 werd de strijd 's morgens te 5 ure begonnen; de heeren MadozEscosura en andere invloedrijke personen gin gen met de nationale garde, waarvan slechts 1 bataljon aan de regering getrouw bleef, tot de opstandelingen over. De Koningin stelde zich vergeefs tusschen de vechtenden. O'Donnell werd on dersteund door den maarschalk Concha en den generaal Dulce s avonds te 6 ure staken de insurgenten van het ministerie van binn. zaken eene witte vlag op en staakte de nationale garde ont moedigd den strijdmaar de benden van den stierendooder Pu- cheta boden ook den volgenden dag hardnekkigen tegenstand, tot hunne aanvoerder sneuvelde en de troependie geen kwartier ga ven, overal meester bleven. Zij verloren 300 man (van 1 bataljon jagers 150 man en 2 hoofdofficieren) maar de nationale garde veel meer. Den 15 vaardigde het bewind eene proclamatie uitdat het zich belast had met. de moeitevolle taak het land te redden, wijl het vorige ministeriegedurende de ernstigste verwikkelingen de natie zonder bescherming en de Koningin zonder steun gelaten had. Voorts is geheel Spanje in staat van beleg gesteld, een nieuw gemeentebestuur voor Madrid benoemd en de nationale garde aldaar den 18 ontwapend. Den 17 hield H. M. eene wapen schouwing over de bezetting en werd met luid gejuich begroet. Zij heeft vele generaals, die den opstand bestreden hebbenridder orden verleend o. a. aan Manuel de Concha liet Gulden Vlies. Daarentegen zijn die. welke, hoezeer opgeroepen, zich schuil ge houden hebben, vervallen verklaard en de vorige ministers Zabala en Santa Cruz voor cenen krijgsraad geroepen en is Madoz gevangen ge nomen. Espartero bevindt zich steeds bij de moeder van generaal Gur- reaTé Saragossa verbonden zich den 15 de burgerlijke en militaire overheden tot eene junta van tegenstandonder voorzitting van den gen. Falcon. Volgens andere opgaven zouden zich de troepen niet aangeslotenmaar in de kazernen verschanst hebben. 85 Le den der Cortes zijn daar vereenigd en de telegraafdraden naar Frankrijk afgesneden.Te Barcelona zijn den 18 de zamenscho- lingen begonnen en barricaden opgeworpenwaarom ook den 19 is gestredenzoodat van weerszijden 1200 dooden en gekwetsten zijn gevallen; den 21 waren de troepen overal meester en hadden de insurgentendoor de ruiterij vervolgdde stad verlaten. In de kleinere steden Girona en Junquera had de opstand echter nog vasten voet. Murcia verklaarde zich mede tegen de regering. Een bataljon troepen van Tudela vertrokkenvoegde zich bij de op standelingengelijk mede de douanen; 15000 toeren van de nati onale garde van Guinea zijn opgerukt, om zich bij de Arragonezen te voegen. In Arragon heerscht de grootste spanning; Oud-CaS- tilie wordt alleen door de veerkracht van den kap1' gen1, in toom gehouden.- Uit MadridBurgosNavarre en de Baskische pro vinciën zijn troepen tegen Saragossa gezonden; zij hebben zonder tegenstand Logrono bezet en de nationale garde ontwapend.- Te Santander en Valencia zijn bewegingen beproefd, maar spoe dig bedwongen. Turkije. De maarschalk Pelissier is te Konstantinopel door den minister van oorlog ontvangen en door 2 staatsdienaarsna mens den Sultan en de Portegelakgewenscht met den uitslag zijner operatiënvervolgens door den Franschen gezant aan Z. H. voorgesteldheeft deze hem met geestdrift voor zijne diensten bedankt. Den 12 had ter zijner eere eene luisterrijke wapenschou wing bij Daud-bassa plaats en een prachtig gastmaal bij den Sul tan in het paleis van Dolma-Baytche.— Een hoofdofficier der Tunezen een Grieksch matroosdie niets gedaan hadneergehou- Wen hebbendeis de daderna veel zoekensgevonden en voor een krijgsraad gebragt, waar de Grieksehe tolk op eene strenge straf aandrong, toen een der militaire regters, met uitgetogen zijdgeweer, op hem aanstoof, zeggende//zwijgchristenhond! of ik drink uw bloedzoodat de tolk verpligt was zich te verwijde ren.— Te Besbek, 2 uren van de hoofdstad, heerscht groote spanning, doordien de iman zich heeft laten doopen en het chris tendom predikt.In Bosnië en Albanië is de opgewondenheid tegen de Christenen grooteen in aanbouw zijnde kerk is omver gehaald, en zonder de tegenwoordigheid van Oostenrijksche sche pen zouden de Christenen groot gevaar hebben geloopente Scu tari is de handel geheel belemmerd en waagt zich niemand onge wapend in het openbaar.Prins Alexander (niet de hospodar Gregorius) Gliika is tot kaïmakan van Wallachije en de bojaar Thcodoor Balsch tot kaïmakan van Moldavië benoemdbeide staan-

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 1