BINNENLAND. t en alle liberale progressisten uit openbare betrekkingen verwijde ren. De reactie heeft zichuit haat tegen Esparterobij O'Don- nell aangesloten en wil hem reeds eischen stellen. Naar luid van het officiële bladlaten de ministers den maarschalk Narvaez vrij om naar Spanje terugtekeerenmaar doen zij hem opmerken, dat zijne tegenwoordigheid de partijdie thans het onderspit heeft ge dolven kan verontrusten en geloof doen slaan aan eene reactio naire gezindheid van het bewindwelke geenzins bedoeld wordt. De junta van Bilbao heeft den 17 verklaarddat de Fransch-Kei- zerlijke Prins van in Biscaye gevestigde voorouders afstamt.Te Barcelona is 4 dagen hardnekkig gevochtenwaardoor de stad zeer heeft geleden en de opstand wel bedwongenmaar de span ning niet onderdrukt is; de bezetting, onder bevel van den ge neraal Zapateroverloor aan officieren S dooden en 20 gekwetsten, aan soldaten te zamen 60 en de insurgenten aan gesneuvelden gewonden en gevangenen 1500 man.Het daglad Epoca heeft eene tweede proclamatie van den generaal Falcon uit Saragossa medegedeeldalsmede dat hij van uaar was vertrokkenom den opstand naar de zijde van Madrid uittebreidenmaar te Daroco den uitslag der beweging in de hoofdstad vernemende, in allerijl was teruggekeerdna te zijn verlaten door een regiment kavalle- riedat zich ter beschikking der getrouw gebleven bevelhebbers wilde stellen. De Fransche Moniteur berigttedat hij den 20 eene wapenschouwing over 16000 man troepen, nationale gardes en ge wapende landlieden had gehouden. Benige afdeelingen muitende soldaten en een groot aantal boeren uit Neder-Arragon waren al daar binnengekomen. Sedert zijn echter de zaken grootelijks ver anderd: de generaal Dulcedie met 10000 man tegen de stad was opgetrokken, legerde zich den 23 op den Monte-Terreroterwijl ook de generaal Echague met eenige troepen post vatte; na ver- geefsche opeisching werd het vuur geopend, waarop zich den 25 eene deputatie aanmeldde, waaraan eene wapenschorsing van 5 dagen is toegestaan; volgens sommige berigten zijn de troepen der insurgenten gedesorganiseerd en van vele officieren verlaten; verlangt de gegoede bevolking de overgave, maar blijft de meer derheid zijnde de opgewonden lagere klasse, in den tegenstand volharden.Generaal Ruiz, die te Girona (Katalonie) het bevel voerde en zich tegen O'Donnell had verklaard, is naar Frankrijk gevlugt.Carthagena, Mallaga en Paca hebben zich laatstelijk onderworpen, Teruel in Arragon echter nog niet. Turkije. De Sultan heeft aan den maarschalk Pélissiervóór den te zijner eere aaugerigten maaltijd, de door hem ingestelde medaille overhandigd, alsmede eene voor den generaal Codrington, die, even als den admiraal Lyons, door stormweder, voor den Bos- phoruswerd opgehouden. De maarschalk en zijne stafofficieren wareix in klein tenueterwijl de Engelsche officieren en de leden van het corps diplomatique in groot uniform verschenen. Pélissier zeide //dat hij zich te Konstantinopel als doortrekkend militair bevond en als zoodanig gekleed was," hetwelk echter den op de Turken te- weeggebragtenonaangenamen indruk niet heeft weggenomen. Bij de Oostenrijksche en Engelsche gezanten zijn mede prachtige feesten ge geven. en den 16 is de maarschalk vertrokken; denzelfdendag verlieten ook de Tunesische troepen Turkije. 40 Engelsche transportschepen zijn ter ontruiming van dit rijk beschikbaar gesteld; denl7 warennog 15000 Franschen te Konstantinopel en had een der regimentendat reeds opgebroken was om ingescheept te worden, tegenbevel beko men enzeer tot ongenoegen der soldatenhet kamp van Maslak weder betrokken. Misschien is dit toeteschrijven aan de weigering der Russen, om Kars aan de Engelsche commissarissen overtege- ven, hebbende zij die stad op nieuw door 12000 man bezet. Ook op het Slangeneiiandtot den Donau-delta behoorendehetwelk Ruslandtoen het na den vrede van Adrianopel den Sulinamond verkreegzich heeft toegeëigendwaarop thans een Turksche wacht bij den vuurtoren is geplaatst, heeft een stoomboot uit Odessa lichttoestellen ontscheept endoor de Turken voorgeko men zijndedaarbij 8 man ter bewaring gelaten.De Fransche gezant heeft in last de Porte te bewegen om hare verklaring te gen de vereeniging der "Vorstendommen intetrekken.— De Fran sche commissaris de Talleyrand is te Bucharest met de grootste onderscheiding en buitengewone eereblijken ingehaald en ontvangen.- Te Salonica heeft een hevige brand gewoed, die zeer is uitgebreid door het ontploffen van 230 vaten buskruidin de kelders van een der voornaamste handelaars geborgen; 200 menschen zijn gedood, 150 gekwetst en de schade wordt op 150 millioen piasters ge schat.— De nieuwe sherif van Mekka heeft een veldslag gewon nen en Caïfa bemagtigd, werwaarts de opstandelingen de wijk genomen hadden. Zweden. Dit rijk is mede toegetreden tot de door het Parijs- sche congres aangenomen bepalingen voor onzijdigen, even als alle Duitsche Staten zulks gedaan hebbenop voorstel van Pruissen en Oostenrijk. Zwitserland. De Pausselijke nuncius heeft aan de plaatselijke eestelijkheid instructien gegeven omtrent de gemengde huwelijken, ie in lijnregten strijd zijn met de bestaande wetten, waaruit men dus nieuwe verwikkelingen te gemoet ziet. Amerika. Het gouvernement der Vereenigde Staten heeft, door tusschenkomst van B.usland, verklaard te zullen gedoogen dat de Sondtol nog één jaar, en dus tot 14 Junij 1857, zonder het bestaan van een verdrag, wordt betaald.— Den 17 Julij is op den spoorweg van Noord-Pensylvanie een groot onheil geschied, waardoor 100 personen meer of minder zijn gekwetstdenzelfden dag is op het meer Erie een stoomboot verbrandwaardoor 40 passagiers zijn verongelukt.— Het geschil met Engeland geen bezwaren meer opleverendehoudt de aanstaande presidentsver kiezing de aandacht bezig; tot de candidaten behooren de heeren Buchananvroeger gezant te Londenvoorgesteld door de demo cratische vereeniging te CincinnatiFillmorewaarvoor zich de whigs van Virginie en vooral de kolonel Fremontwaarvoor zich de leden der Duitsche turnvereinendie 60000 leden, waarvan slechts 7000 in de Slaven-Staten, tellen, verklaard hebben.— Guatemala, S Salvador en Honduras schijnen zich verbonden te hebben om Nicaragua te hulp te komen en de vrijbuiters te verjagen. Kapt. Walker heeft thans Rivas afgezet en zelf het presidentschap aan vaard. De president van Costa-Ricageneraal Morais aan de cholera overleden. China. De opstand tegen het Keizerlijk gezag neemt steeds toehoezeer op eén dag te Canton 65 opstandelingen zijn ont hoofd. Integendeel hebben zij bij Kiang Si eene overwinning be haald waardoor de Keizerlijken 3000 man verloren. Ook in het noorden hebben zij Ningkwo Foo en andere plaatsen vermeesterd. De medaille door den Russischen Keizer aan den heer C. Ent- hoven geschonkenis hem vereerd ter zake zijner uitvinding van koperen kisten, ter bewaring van buskruid, bereids op de Russi sche vloot ingevoerd.Bij de herstemming te Leyden zijn, door 2082 opgekomen kiezers2152 geldige stembilletten en 13 van onwaarde ingeleverd en bekwamen de heeren Groen en v. Reenen elk 1076 stemmen, zoodat de eerste, als de oudste, benoemd zoude zijn, indien niet 83 briefjes te veel in de bus waren bevonden, op grond waarvan de stemming is vernietigdter vervanging van den heer Gevers v. Endegeest tot September werd de heer v. Ree nen met 988 stemmen verkozen, zijnde 907 stemmen, op den heer Groen uitgebragtzonder waarde, wijl deze tot Sept. nog voor s Gravenhage lid is.Z. M. heeft tot minister van marine be noemd den heer mr. J. S. Lotsylid der le. Kamer en burgemees ter van Dordrecht, en tot directeur generaal den kapitein ter zee B. G. Escherbeide met 1 Augustus ingaande.Voorts is tot minister voor de zaken der R. C. eeredienst benoemd de heer m'. v. Romunde, raadsheer in het hof van N. Holland.— De officier machinist H. Hardes zal in September, met het voor rekening van Japan te Amsterdam gebouwd wordend schroefstoomschipmet 3,jaiig verlof, naar dat rijk vertrekkenom onderrigt omtrent het stoomwezen te geven.— Een buitenlandsch crédit-mobilier heeft de regering aangeboden gelden te verschaffen voor- en de uitvoe ring te ondernemen van werken van openbaar nutwaar nog geen bepaalde plannen voor bestaan en zulks zonder geldelijke garantie van regeringswege.Het kolossaaloud bisschoppelijk kasteel fe V ollenhovein de laatste jaren tot calicotsfabriek ingerigt en voor eenigen tijd publiek verkocht, is thans geheel gesloopt.— Te Nymegen wordt een adres geteekendom van den Koninn- te verzoeken die vesting opteheffen.— Den 21 Julij heeft de raad van Leydenop de ingekomen protesten der studententegen de aangenomen directe belasting, besloten, dat de vrijstelling ter zake van minderjarigheid niet aannemelijk is, maar wel liet be zwaar van diegenen, welke geen eigen inkomen boven de 300, hebben en die dus vrijgesteld wordenen dat het verblijf gedu- ïende een gedeelte van het jaar aanleiding tot afschrijving kan geven. - Den 24 hebben de Provinc. Staten van Friesland eenpa rig een adres aan Z. M. goedgekeurd, om, bij de mislukking der pogingen van particulieren, van rijkswege den aanleg van spoor wegen in dat gewest te willen bevorderen. In den namiddag heeft boven 's Hertogenbosch een zwaar onweder gewoedwaar door de kanonnierskazerneeen telegraafpaal bij een kruidtoren tusschen de groote en kleine Hekel en een hooiklampaan de Zuid-Willemsvaartvan den bliksem zijn getroffen.— Den 25 heeft op het Huis in t Boschbij de Koningineen groot gastmaal plaats gehad, als afscheidsfeest voor den Aartshertog Albrecht die op bijzondere aanbeveling des Konings, het constructie-ma gazijn te Delft heeft bezocht en den 29 naar Brussel is ver trokken.Den 26 heeft Z. M., op het verslag van den minister van binnenl. zaken, dat de gemeenschap van Amster dam en Rotterdam met de zee niet aan de eischen van handel en scheepvaart voldoetde hoofd-iugenieurs Storm Buysing, v. Gendt en Urtt gelast om de verbeteringen te onderzoeken, die aan het N. Holl. Kanaal kannen toegebragt worden, en den hoofd ingenieur Greve en den ingenieur Laland, om optesporen of den waterweg langs Brielle, door navolging der in Schotland en Frank rijk gebezigde middelen, zonder een kanaal door Flakké te graven, te verbeteren is.Den 28 is dc kanonnier Bart van Buuren, op den zeedijk, aan den Helder, voor de uitgetrokken bezettingvan de dienst vervallen verklaardwegens manslag op den koloniaal H. Barnevelddoor den krijgsraad van N. Holland ter dood ver oordeeld, heeft de Koning den 4 Julij zijn vonnis in 20jarige tuchthuisstraf veranderd.Den 29 overleed te Helmont de heer F. J. T. de Bruijn, lid der 1». Kamer, en heeft het prov. hof van N. Holland, C. F. G. G., wonende in de Schermeer, aange klaagd van 2 moedwillige brandstichtingenwegens de eerste vrij gesproken en wegens de tweede, waardoor geen menschenlevens m gevaar zijn gebragt, veroordeeld lot 20 jaren gevangenisstraf. Nog heeft de raad van Deventer, den 29, ter vervulling der va- cature van het hoogleeraarambt in de Hebreeuwsche taal en oud heden, bijna eenparig, benoemd den heer J. S. Metzlar, Herv. predikant aldaar.Den 30 is op den Amstel, in tegenwoordig- heid van Prins Hendrik, de jaarlijksche wedstrijd gehouden van de Zeil- en Roeivereeniging de Hoop.— De bekende Fransche schijver Eugene Sue bevindt zich op dit oogenblik te 's Graven hage, met Het voornemen zich daar te vestigen.De hooibouw omstreeks de Kuinre is goed geslaagd: groote partijen zijn reeds naar andere provinciën gezondentegen ƒ14,— a 15,— de 500 N.P. Neerlandsch Indie. De nieuwe gouverneur-generaal Pahud is den 20 Mei te Batavia aangekomen den 21 plegtig ontvangen en heeft den 22 het bestuur overgenomen; den 24 is de oud-gouv. gen. v. Tivist naar het vaderland teruggekeerd.Den 2 Maart

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2