5-tabs £iictiu>SL GEMEENTERAAD. afschaffing der subsidie aan de armbesturen en tot afwijzing der adressen tot behoud daarvan en die van Meppel tot magtiging van den voorzitterom te procederen tegen de Drenthsehe kanaal-maat schappij en tot opheffing van het telegraafkantoordat in het proef jaar heeft opgebragt/ 511,31 en eene jaarlijksche uitgave van f 1500,vereischt.— Den 8 hebben de schoolonderwijzers van het 9e. district van N. Holland hunne 13e. algemeene vergadering te Schagerbrug gehouden en tevens het 50jarig bestaan der school wet van 1806, met eenen maaltijd van 58 personen gevierd.Bij Kon. beluit van dien dag zal de afdeeling jagt en visscherij met 1°. Januarij 1857 van het departement van binnenl. zaken worden overgebragt naar dat van justitie; voorts heeft Z. M. tot ridder van den Ned. Leeuw benoemd den heer Willems, te Hasselt, in Belgie, die het eerst de inenting van het rundvee heeft voorge slagen,en, op voorstel van den minister van koloniën, bepaald, dat 6 bekwame personen uit Nederland naar Suriname zullen wor den gezondenom in de districten waar nog geene landdrosten maar onbezoldigde heemraden en burgerofficierenuit de eigenaars en bestuurders der plantages gekozen, bestaan, voor de rigtige uitvoering der reglementen tot verzachting der slavernij te waken. Den 9 is [het maken der fundering voor eenen stoom rijst-, pel en meelmolen en een pakhuis, op het 2e. Nieuwe Werk, bij het Zeemanshuis te Rotterdamaangenomen door P. v. Limburgh al daar, voor f 39,100,Den 10 is door ds. K. N. Meppen, van 's Hagede nieuwe Evang. Luth. kerk aan het Nieuwe Diep in gewijd en den beroepen predikant J. Stephanus bevestigdook werd de Gereformeerde Westerkerk te Harlingen, vroeger een donker en ondoelmatig, maar thans een prachtig gebouw, na de vernieuwingweder tot de dienst gewijd.'s Avonds geschiedde op den Holl. spoorweg, tusschen Schiedam en Delftshaven, een vreesselijk ongelukde laatste trein van Rotterdam naar Amster dam ondervond eenen schok, door te stoten tegen een op het spoor voortgeschoven ledigen wagon, na wegruiming waarvan de togt, doch zonder het opsteken van een rood licht, werd voortgezet, door welk oponthoud de later van Rotterdam naar 's Hage ver trokken locale trein tegen den eersten aanreedwaardoor de 2 achterste ledige wagons geheel en de volgendewaarin slechts eenige lieden zatengedeeltelijk vernield werdenhierdoor zijn edood H. v. d. Kolk, benoemd organist te Delft, C. O eenemans illardmakersknecht te 's Gravenhageen C. W. M. Steinheuer koopman te Amsterdam, zwaar gekwetst J. Molenaar en J.P.de Heer, timmerlieden te HellevoetsluisN. Nieuwenhoutbillardma- ker te 's Gravenhage en Mina Verhagen, dienstbode te Rotter dam, en hebben vele anderen mindere wonden bekomen. Genoem de 1 personen zijn voorloopig te Schiedam verzorgden vervolgens in het ziekenhuis te Rotterdam opgenomen, waar een hunner eene amputatie onderging. De procureur-generaal bij het provinc. hof, de officier van justitie te Rotterdam en de raad van admini stratie over den spoorweg, hebben den volgenden dag een onder zoek in loco gedaan.In den nacht van 11 op 12 heeft een allervreesselijkst onweder gewoed, waardoor groote schade is aangerigtverbrand zijn 1 huis te Nibbixwoud (en dat daarnaast beschadigd), 1 boerenwoning bij Spaarnwoude1 dito te Lage Zwaluwe, 3 kapitale boerenhofsteden en daarbij behoorende schu ren te Oud-Alblas1 boerderij bij Ootmarsumhet veerhuis te Raamsdonk en 1 watermolen te Veen; te Harlingen is de bliksem op 2 plaatsen en bij Coevorden in een huis ingeslagen, zonder brand te veroorzaken, maar is daar een roggemijt verbrand. Op Texel zijn eenige koeijen en bij Zwolle eenige schapen gedood. Door den wind zijn omvergerukteene in aanbouw zijnde fabriek aan het Zwarte Water bij Zwolle ten deele bij Nymegen vele huizen en boomen, te Herwijnen 3 huizen, te Waspik meer dan 40, te Oos terhout eene woningwaaronder eene vrouw is omgekomen4 hui zen en vele schuren in de daarbij liggende gehuchten Oosteind, Dorst en Steenhovenevenzeer te Dongenwaar de kramen op de markt zijn opgenomen en dooreengewaaidte Pouderoyen 1 huis, de korenmolen te Capelle, de graanmolen te Veen en de Andelsche watermolen ten deele; te Woudrichem verloren de meeste huizen de dakente DriebergenBokhovenWellHe- mertWijk, Audel, en Veen werden vele gebouwen be schadigd en ontelbare boomen omvergeruktop Loevestein (waar van dc daken veel geleden hebben) zijn 58 en op het landgoed van den heer Viruly te Vuren, meer dan 1000 zware boomen ont worteld; de mastbosschen te Oosterhout werden deerlijk gehavend in het kamp bij Kampen sloeg de bliksem in eene tent en in dat van Zeist woeijen vele tenten omver en over de heide; de granen op de Veluwe leden veel en op de beide Maasoevers werd de oogst door den hagel vernieldte Pouderoyen zonk 1 schip in de rivier, te Woudrichem sloeg een groot schip omver en zonken 20 vis- schersschuiten, terwijl nog vele andere vaartuigen op de Waal scha de leden; de telegraafdienst werd op verschillende plaatsen afge broken.Ook de buijen van 8 en 14 Aug. hebben hier endaar nadeel veroorzaakt; tusschen Spanbroek en Wognum, waar on langs de kerktorens getroffen werden, zijn eenige boeren verstan dig genoeg geweest hunne hooge huizen van bliksemafleiders te voorzien.— Den 12 werdter gedachtenis van den tiendaagschen veldtogteene reünie te Groningen gehoudendoor de leden der voormalige vrijwillige flankeurcompagnie van Groninger en Frane- ker studenten en den 13 een feestmaal van 60 oud flankeursook hielden 80 vrijwillige jagers der Utrechtsche hoogeschool eenen maal tijd waarbij een brief en zilveren bokaal van Z. M. werden ont vangen; te Leiden vereenigden zij zich denzelfden dag en woon den den 13na eene aanspraak van dr. Sluiter van Rotterdam in het groot auditoriumeen diner op Zomerzorg bijopgeluisterd door een dergelijk geschenk des Koningsde geiieele stad was met vlaggen versierd.De feestcommissie voor de inwijding van het gedenkteeken voor den volksgeest van 1830-31op den 27 a. s.kinderen van allen rang, stand en geloof om het beeld van de Eendragt willende vereenigen, om de 1°. en 5". verzen van het volkslied van Tollens aanteheffenheeft een rondgaanden brief aan de regenten der Amsterdamsehe weeshuizen gerigtom zulks door dc weezen met de kinderen der leden van liet Metalen Kruis te doen verrigten; zulks heeft algemeenen bijval gevonden en is door de bestuurders der gestichten voor HervormdenR. Catholie- ken en Israëliten met warmte beantwoord.Ter 72e algemeene vergadering van het Nutthans 14398 leden en 310 departemen ten tellendewerd den 13het voorstel van Dordrecht aangeno men, om bij de hooge regering aantedringen op eene spoedige en volkomene afschaffing der slavernij.— Prins Frederikden 10 van Ems op het Huis de Paauw teruggekeerdgaf aldaar den 13 een afscheidsfeest voor zijne reis naar Moskaubijgewoond door de Koniuglijke familie, de hertogen van Saxen-Weimar-Eisenach enz.; Z. K. H. vertrekt den 16 en gaat te Dantzig aan boord van Z. M. schroefstoomkorvet Amaliakapt. luit. Wesselingli. - Tot hoogleeraar aan het Evang. Luth. Seminarium te Amsterdam is benoemd A. D. Loman, predikant te Deventer.— Van Rotterdam zal eerstdaags een schip naar de Kaap de goede hoop vertrekken, met eenige handwerkslieden en een lOOtal jongens en meisjes van 12 tot 17 jaren, die zich verbonden hebben om 5 jaren lang als dienstboden of tot landelijken arbeid gebezigd te worden; binnen kort zal eene tweede bezending volgen. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 31 Julij, zijn tot lectoren bij de Geneeskundige school alhier benoemd de heeren IV. O. ten Houte de Lange (voor chirurgie en obstetrie) en dr. J. van Leeuwen (voor anatomie en physiologie). Het personeel der leeraren is daardoor weder voltallig gemaakt, hetwelk wij ho pen dat ter bevordering van den bloei dezer instelling zal strekken. Ds. A. J. P. Oort is door de maatschappij tot Nut van 't Al gemeen bekroondvoor het beantwoorden der prijsvraag over het patronaat der arm,en. Zitting van den 13 Augustus 1856, No. 15. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 12 Leden. De Heeren KluppelAbbring en Teengs Tellinguithoofde van ziekte en uitstedigheid, afwezig. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijndeworden medegedeeld 2. Eene missive van Gedeput. Staten van N. Hollandhoudende de goedkeuring van de voorgestelde verevening van de te verwachten mindere ontvangstenop de directe belastingoverl856. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Gelijke missive, houdende bedenkingen tegen de voorgedragen verordeningen op het brandwezen en de keuring van visch. Gerenvoijeerd aan de Commissie voor de plaatselijke veror deningen van Politie, om, berigl. 4. Missive als bovenmet de bedenkingen door Z. Exc. den Mi nister van binnenl. zakentegen de'verordening op het hef fen van staangelden voor ter markt gebragte voorwerpen. Gesteld ten fine van berigt en raadin handen der Com missie voor het plaatselijk belastingstelsel. 5. Missive als boven, houdende mededeeling van de verdaging van Z. M. beslissing op sommige belastingverordeningentot het einde van September e.k. Voor kennisgeving aangenomen, 6. Rapport eener Commissie op de rekeningen van de besturen van het Gasthuis, de stads Armenschool, Israëlitische armen en dienstdoende Schutterij over 1855. Ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 7. Missive van Burg. en Weth.ten geleide der gemeentereke ning over de dienst van 1855. Tot voorloopig onderzoek gesteld in handen eener speciale Commisietezamengesteld uit, de Heer en J. Teengs Tel ting, Jonkhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuir, J. C. Vonk, Mr. J. A. Kluppel en Dr. L. de Sonnaville. 8. Is, op voorstel van den Voorzitter, overgegaan tot de benoe ming van twee speciale Commissiëntot onderzoek der be grootingen van de verschillende aan de gemeente rekenpligtige administratiënvoor het jaar 1857, en zijn daartoe benoemd: a. Voor de begrootingen van het Gasthuishet burgerlijk Armbestuur, de stads Apotheek en de dienstdoende Schutterij, de Heeren P. A. van der Drift, H. Coster IIz. en J. van der Sluijs Veer. b. Voor de begrootingen van de stads Armenschool, de Her vormde Diaconie, het R. C. Armbestuur en het Israëlitisch Armbestuur, de Heeren D'. L. de Sonnaville, D'. L. J. JVes- tendorp en H. Coster Hz. 9. Is gelezen en in dadelijke behandeling genomende voordragt van Burg. en Weth., om aan den Kerkeraad der Doopsge zinde Gemeenteop zijn verzoek bij onderhandschen verkoop aftestaaneenen ivoor de dienst der gemeente onbruikbaren ijzeren lantaarnpaal en lantaarn tegen betaling eener som van 20,-. Behoudens de goedkeuring van H. H. Gedeput. Staten con form de voordragt besloten. 10. Idem eene voordragt van Burg. en Weth.tot Jopenbare verpachting der sluis en overhaal aan de Zes Wielenmet de daartoe behoorende regten van inning der sluisgelden, mitsgaders visscherijgras- en rietgewas. Besloten tot het houden der verpachting op den 19 Augus tus eerstkomendevoor den tijd van 6 jaren en 4 maanden loopende van 1 Januarij 1857 tot en met 30 April 1863; een ter dezer gelegenheid door Burg. en Weth. gedaan voorstel, om de trekschuitschippers van Hoorn van de betaling der sluisgelden vrijtestellenis afgestemdzoo mede een daaruit voortgevloeid voorstelnom bij lateren overgang van het veer, ook de vrijstelling van den Alkmaarschen schipper intetrekken." 11. Een adres van W.F.Sloel, om ontheven te mogen worden van een gedeelte der door hem voor den jare 1856 aangenomen bestratingswerkenalsmede van eene leverantie van 15000 ijsselklinkers. Is ten fine van nadere toelichtinggesteld in handen van Burg. en Weth.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2