BINNENLAND. ■S&tabs £!icuw0. gekwetst werdenterwijl uog 3 man achter gelaten moesten wor den liet fregat is vervolgens naar Gibraltar en de Prins van daar naar Berlijn teruggekeerd. Rusland. De Fransche gezant de Morny heeft den Keizer een eigenhandigen brief van zijnen meester, met betuiging zijner per soonlijke hoogachting, en benoeming tot Grootkruis van het Le gioen van Eer, overhandigd; de Engelsche gezant, lord Granville, daarentegen eenen geloofsbrief, in gewonen diplomatieken vorm, zon der dat daaruit de bepaalde begeerte blijktom de goede ver standhouding te bevorderen.Het geheele personeel der Fransche ambassade is door het Keizerlijk gezin en den Russischen adel met de meeste onderscheiding ontvangen. De regering heeft aanzienlijke daggelden uitgeloofd aan Duitsche werkliedenvoor den herbouw van bebastopoiin Pommeren hebben zich velen daarvoor verbon- nen.-— Wegens de onderhandelingen met Rome verneemt men z^0'1 kan vereenigen met de benoeming van een li. C. aartsbisschop voor Polen en van 3 bisschoppen in de 5 pro vinciën van dat rijk, maar dat de Paus in elke provincie één verlangt. Spanje. De minister van binnenl. zaken Bios Rosas heeftbij circulairewaarvan de gematigde en standvastige geest zeer wordt geprezen, tot voortdurende waakzaamheid aangespoord. Ook had hij, bij circulaire van den 26 Jnlij, de ontbinding der stedelijke en provinciale regeringscollegicn gelast, waaraan is gevolg ge^e* ven, doch op sommige plaatsen hebben de voorstanders van het kabinet O'Donnell gemeend in den zin der regering te handelen "esturen van voor July 1854 tellerstellen; daartegen heeft i r jCne |a^ere circulairegeprotesteerdzeggende dat de be- windslieden niet reactionnair zijn, maar, zoolang de rust niet ge heel hersteld is, van hun buitengewoon gezag geenen afstand kunnen doen.— De uitvoering der wet op de desamortisatie wordt ijverig voortgezet.— De regering hoeft verlof gegeven tot den vrijen invoer van granen en meel tot Junij 1857 de duurte der levens middelen neemt verontrustend toe en schuift alle andere kwestien op den achtergrond.De heer Corradi heeft zijn ontsla" "eno- men als gezant te Lissabon.— Het bewind heeft een be°-in ge maakt met het hervormen van den binnenlandscheu toestandheb bende de Koningin de volgende besluiten geteekendtot ontbin ding der nationale garde door geheel Spanjeonder voorbehoud der daaromtrent door de Cortes te nemen maatregelen; tot uitstel der stedelijke verkiezingen, welke in October moesten plaats Rebben blijvende de tegenwoordige gemeente-besturen bestaan, tot dat de Cortes de onderwerpen der stedelijke administration heett behandelden eindelijk tot vervanging van een aantal pro vinciale gouverneurs, die bij het uitbreken der woelingen van 14 July hun ontslag ingediend, of aan den wederstand deelgenomen iiaddenof bekend stonden als warme aanhangers der uiterste partijen en als vijanden der dynastiedo nieuw benoemden zijn gematigden, zonder onderscheid van staalkundige kleur.— Prins Adalbert van Beijeren is benoemd tot ridder van het Gulden Vliesin het programma der plegtighedon van zijn huwelijk met de infante Amalia, wordt geen gewag gemaakt van eene bezending der Cortes.— Om Burgos is het zoo onveilig, dat de roovers over dag de diligences en andere rijtuigen aanvallen. Turkije De Fransche commissaris de Talleyrand heeft te Bu charest ook eene deputatie van de jongelingschap van Wallachije ontvangen ten gunste eener vereeniging der vorstendommen; de tegenwoordige tijdelijke opperhoofden dier gewesten zijn niet voor dien maatregel gestemdmaar op vele plaatsen zijn genootschap pen, ter bevordering daarvan, opgerigt, als het eenige middel om eene grondwettige regeringsvorm en een Vorst uit de bevolkin" te bekomen. Na het ontslag der ministers van Vorst Ghikais in Moldavië de oppositie tegen Turkije zeer toegenomen. TeJassv aangekondigd zijnde dat de door Pruissischen invloed gestichte bank onmiddelijk hare werkzaamheden zoude aanvangenheeft de Kamiakan dit dadelijk verboden, omdat de goedkeurin" der Porte nog niet was ontvangen.- Oostenrijk heeft de verbetering van den Donau, inzonderheid van het Sulina-kanaalopgegeven wiil de aangewende middelen niet voldoen en de diepte no" pas 11 a 1" voeten bedraagt. Eene Fransche maatschappij heeft° na ne- nomene proeven magtiging bekomen, om eene stoomdienst op "de Pruth en de Sereth in werking te brengen. Over de vrije vaart op deze nevennvieren van den Donau, is tussehen de Fransche en Oostenrijksche vertegenwoordigers een verschil ontstaan, waar in de Russische zich onzijdig houdt.- Op de grenzen van Montenegro wordt steeds gestreden; een deel van de garde des bultans is derwaarts gezonden.— Den |18 Julij hebben ook de laatste iransohe troepen, onder den generaal Pariset, Turkije verlaten.— Den 2 Aug. bevondt zich de s. b. n. Stewart te Tro- bisondeom bengten wegens Kars intewinnenhij had 2 lmte vaartuigen naar het Slangeneiland gezondendie de daar aanwe zige Russische manschappen naar Galaez hebben overo-ebrao-t- Langzamerhand zoeken de bevreesd geworden Grieksche roSvers eene schuilplaats op Furksoh grondgebied.— De toestand der Geld middelen is zeer ontmoedigend, vooral door dat de civiele°lijst rnnJai" I Tl algemeene begrooting afgescheiden is, zoodat de bevolking zwaar gedrukt wordt om aan zijne behoeften, voldoen^' W 611 kostbaren aanbouw van paleizen te Yereenigde Staten. De Senaat heeft besloten dat alle on bezette guano eilanden, die door Amerikaansche burgers ontdekt worden, het eigendom der republiek zijn, maar door do ontdek- kers mogen ontgonnen worden, en, met 57 tegen 56 st.dat de door de Wetgevende Vergadering van Kansas gemaakte wetten van nul en geener wa,arde zijn. De kolonel Lane is met 600 man dc Missour overgetrokken en dat landschap binnen geruktTe gen het committé van veiligheid in Californie zullen geene gou- vernementstroepen afgezonden worden; den 24 Junij heeft°een agent van hetzelve Hopkinstoen hij een misdadiger wilde arres terenden heer Terry, een lid van het oppérste°geregtshof op straat vermoord; dadelijk zijn 1000 voorstanders der commissie te wapen geloopenhebben met 4 stukken een wapenmagazijn be stormd en 100 daar bewaarde gevangenen bevrijd.Den 28 Juli] heeft de regering eene dépêche afgezondenhoudende dat zij de door het Congres te Parijs vastgestelde bepalingen op het zeerei goedkeurtmaar zich niet wil verbinden omingeval van oorlog geene kaperbrieven te verleenen, als zijnde het krachtigste middel voot minder magtige mogendheden, om zich ter zee te verdedigenech ter stelt men voor, dat bijzondere eigendommen eener oorlogvoeren de mogendheid niet door op publiek gezag gewapende schepen des vijands genomen mogen worden, met uitzondering van oor- logs-contrabande. Den 2 Aug. heeft het Huis der Vertegen woordigers 1,100,000 dollars beschikbaar gesteld, voor vesting werken on de zeekusten en aan de noordelijke grenzen en 11 miilioen dollars voor de zeemagtwaaronder 87,000 voor het in- ngten van drijvende batterijenter verdediging van New-York De president der Unie heeft de personendie betrokken waren in de aanwervingen voor Britsche krijgsdienst, gratie geschonken. Door den lievigen orkaan in den nacht van 11 op 12 Aim. heeft vooral de stad Culenborg veel geledenenkele huizen stortten in een en anderen werden zwaar beschadigd; het weeshuis werd Ge noegzaam in eenen puinhoop verkeerd; de zwaarste steenen van het stadhuis en de kerk werden tegen de verste huizen geslingerd- de 2 korenmolens verloren de roeden en de een ook den kap- de zwaarste hoornen zijn ontworteld of gebroken, al het andere hout en de boomgaarden geheel verwoest. In het naburige dorp Ever- dmgen Holland) verloren de kerken en pastoriën der Herv. en li. L. gemeenten daken en vensters en woeijen vele hofsteden huizen en schuren omver, gelijk ook een| 20tal te Babylonienbroek', (i\. Lrabant). De voormalige vrijwilligers der Groninger (en Praneker) hoogeseliool hebben, even als die van Leyden en Utrecht eenen zilveren beker van den Koning ontvangen, welkeop ver langen van Z. M voortaan bij elke reünie gebruikt en na den dood van het laatste lid bij de banier zal geplaatst worden.— In liet yonge jaar heelt het Ned. Bijbelgenootschap 35233 exemplaren der H. bchriit uitgereikt.— De geregtsdienaren van den procureur generaal hebben uniformen bekomen, welke voortaan door alle geregtsdienaren zullen gedragen worden.- De heer T. II. en zijne eclitgenoote te Buiksloot, hebben aan het kerkbestuur aldaar ken nis gegeven, dat zij voor eigene rekening, een orgel in de kerk zullen plaatsen Bij het departement van binnenl. zaken is voor de watersnoodlijdenden nog ontvangen 114.79van de beman ning van Z. M. schoonerbrik Rembang, in O. Indie.— H. Verdank mr. molenmaker te Zaandamheeft den minister van binnenl. za ken een plan aangeboden, om het Oude IJ en de Wijkermeer droog [te maken, door eenen dijk van Zaandam naar Amsterdam, (tevens dienende tot spoorweg naar het N. Diep), waarin eene ka pitale sluis, met ijzeren brug (in de rigting van het ontworpen kanaal van Amsterdam naar de Noordzee) en 2 duikers— De commissaris des IConings in Z. Holland heeft hekend gemaakt dat, bij een der ambachtsbesturen, bij opruiming van oude papie renperkamenten zijn vernietigd, die misschien geschiedkundige waarde hadden, waarom hij ieder, die zich van zoodanige stukken wil ontdoen, uilnoodigt die naar het rijks archief te zeilden, om daar onderzocht en bewaard, of zoo noodig teruggegeven te wor- ,en-— Peiiheeft z- M- aan m'. J. A. van Èijck c. s. te Am sterdam bewilliging verleend tot het oprigten der Maatschappij van meel- en broodfabrieken— Den 14 werd. aan het gouvernement te Haarlem, het vergrooten der R. C. kerk en het Bouwen eener nieuwe pastorie te Langedijk, besteed aan R. Bonardtte Amsterdam voor/ 14,500,—Den 15 heeft het bestuur van Arnhem het verkoo- pen van garnalen verboden, zijnde vele personendoor het gebruik daarvan ernstig ongesteld geworden. - Den 16 werd de laarlijk- sclie wedstrijd der Zeil- en Roeivereeniging te Amsterdam'bij schoon weder, m tegenwoordigheid van Prins Hendrik en van eene groote menigte toeschouwers, op het IJ gehouden— In den volgenden nacht verbrandden te Andijk 2 boeren- en 1 bur gerhuis zonder dat er iets gered konde wordenin een daarvan had men pik en teer gekookt— Den 17 vertrokken uit Rouveen (Overijssel) weder 30 personen naar N. Amerikazijnde binnen een jaar meer dan 100, om godsdienstige redenen.Den 19 werd door den sneltrein, tussehenVeenendaal en Maarsbei-n-en een spoorwegwachter overredenen kwam bij den raad van sGravenhage bengtm, dat de Koning geen gevolg konde geven aan het verzoek om, ter vermijding eener directe "belasting, eene a wijking te verleenen van de gestelde regelen voor de plaatselij ke belastingen— Aan de harddraverijden 20door de afdee- iing van de Maatschappij van Landbouw, in den Beemster, bij gelegenheid der tentoonstelling van vee, paarden, enz.-gegeven, namen 16 dravers deel; de prijs, een zilveren trekpotwerd be haald door K. Konijnvan Spierdijken de premieeene zilve ren tafelschel, door W. Konijn, van Oost,huizen— Voor het feest maal op den 2/ ter gelegenheid der onthulling van het Metalen- Kruis-monument, hebben zich ruim 500 leden der vereenigingen doen inschrijven; nevens 150 kinderen der leden, zullen 130 wee- zen uit de Protestantsche gestichten, 80 uit de R. Katholieke en uit de Israëlitische zieh om het gedenkteeken scharen, dat 's a- vonds van stadswege met gas zal verlicht wordenalle prijzen voor de volksvermaken zijn door verschillende genootschappen en soeieteiten gegeven en de benoodigde vaten bier voor het maal van ruim 300 uitgenoodigde oude krijgers op den eersten dag, door de gezamelijke brouwers van Amsterdam— De muziekschool, aldaar m 1853 door de afdeeling der maatschappij van toonkunst opgerigt, wordt, wegens ontoereikende deelneming, met 1° No vember opgeheven. Dc minister van justitie heeft, bij rondgaanden brief, kennis g egeven van de aanstellingtot rijks veldwachters alhiervan 3

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2