BINNENLAND. Hïf.tbs icmu0. GEMEEflTEIiAAD. Rusland. De regering heeft Israëlitische afgevaardigden naar Petersburg ontbodenom over de godsdienstige en maatschappe lijke betrekkingen hunner geloofsgenooten te worden geraadpleegd. De beslissing omtrent den herbouw van Sebastopol is uitgesteld, tot dat de Keizerna zijne krooningde Krim zal bezocTit heb ben.De veldtogt tegen de Circassiërs is mede verdaagd tot het volgende jaar.Den 22 Aug. is het geheele corps diploma tique, den 25 de Keizer met den minister van buitenl. zaken, Vorst Gorlsvhako/fen den 26 het hof naar Moskau vertrokken.Den 29, 's namiddags te 3 ureheeft Z. M. daar zijnen plegtigen in- togt gedaanen de vrijbrievenvroeger aan de steden Riga llevalDorpat en Pernau verleendbevestigd.In den Caucasus hebben zware aardbevingen plaats gehad.De oom missie voor de grensregeling in Bessarabie heeft Ackerman verla ten en is naar Odessa vertrokkennaar men wilstemt de Keizer toe in den afstand van Bolgrad. Sabdinie. De kabel der onderzeesche telegraaf, die Europa met Afrika moet verbindenis den 15 Aug. gelukkig gelegd van Cagliari naar het eiland Galita, bij Bone, maar sedert weder, even als ten vorige jare, verloren gegaan; op sommige plaatsen was de zee 1900 ellen diep.De minister graaf de Cavour heeft eene nota uitgevaardigdhoudendedat wanneer er eene gewa pende tusschenkomst in Italië noodig zal zijnOostenrijk daar toe niet alleen geregtigd is.De regering ontvangt van alle kanten ondersteuning voorde wapening der vestingAlexandrië; de heer Maninde gewezen voorzitter der Venetiaansche republiek de vertegenwoordiger der gematigde partij heeft in eenen brief allen die het wel meenen met Italiëook buitenlandersaange spoord daarvoor bijtedragen, hopende dat niemand meer dan 5 fr. zal opofferenwijl hij liet geldelijk bezwaar dezer manifestatie ge ring acht. De aanhangers van Mazzinidie ook op den vrijzin nigen Koning van Sardinië fel gebeten isomdat zoodanig Vorst zich vermomt en dus erger dan een openbaren dwingeland is heb ben daarentegen eene inschrijving geopendom de eerste Itali- aansclie stad of provincie welke tegen hare regering opstaat 10,000 geweren te vereeren; de dagbladen, waarin deze uitnoodi- ging werd medegedeeld, zijn in beslag genomen.- Graaf Stackel- berg heeft zijne geloofsbrieven als Russisch gezant overhandigd. Sardinië zal zich bij de Duitsche Bondsvergadering doen vertegen woordigen.— De voornaamste aartsbisschoppenbisschoppen en vicarissen-generaal van Turin en Genua hebben hun zegel gehecht aan het protest der bisschoppen van Savoijetegen de circulaires der ministers Ilatazzi en de Foresta, wegens de uitvoering der door de Kamer goedgekeurde wetten. Turkije. De dagbladen bevestigen het berigt van liet vernie len van een forteres en 5 kazernen to Ismail, door 13 Russische bataljons, en van het springen der citadel vanKilia.— Plet Fran- sche stoomschip le Lyonnaisdattot onderzoek van den Donau die rivier met groote moeite is opgevaren en zelfs gestrandmaar weder afgebragtis te Belgrado met groote vreugde ontvangen zijnde de bemanning door de overheden en bevolking op prachtige feesten onthaald; sedert is het vaartuig, bij het opvaren der Save, weder aan den grond geraakt,De nieuwe Russische gezant Bu- teniejf is door Fuad-bassa ontvangen en heeft zich gehaast de reden der vertraagde ontruiming van Kars medetedeelenhebbende zijne regering geheel ter goeder trouw gehandeld.De Engelsche ad miraal Lyons heeft inmiddels last bekomenden Bosphorus niet te verlatenvóór dat de Russische troepen geheel uit Turkije ver trokken zijn.De regering heeft de garnizoenen in Bosnië en Albanië versterkt en bevelen gegeven tot het oprukken van een aanzienlijk, goed uitgerust corps, onder Abdi-bassawegens de be wegingen der Montenegrijnende Oosteurijksche gezant Bach is naar Cattaro vertrokkenom eene staking der vijandelijkheden te bewerken; daarentegen heeft de Turksche gezant te Weenen Prins Gallimakiin lastom van de voorgenomene expeditie ken nis te gevenmet betuiging van vertrouwendat Oostenrijk de beteugeling der roofzieke bergbewoners niet zal verhinderennoch als bemiddelende mogendheid tusscheubeide treden. De inenting van het rundvee maakt om 's Gravenhage en in het Overmaassche veel opgangzijnde dit jaar, door de ijverige veeartsen Korndoffer en Smart reeds ongeveer 5000 stuks ingeënt; de maatschappij tot bevordering der veeartsenijkunde heeft beslo ten eene commissie aan den minister van binnenl. zaken te zen den, om hem het op nieuw aanbieden eener wet op de uitoefening der veeartsenijkunde te verzoeken.Uit Amerougeu meldt men, dat de eerste pluk van den tabak (het aardgoed) geheel is afgeloo- pen en niets te wenschen overlaat.Te Nijmegen is de opgra ving aan de stads vischmarkt begonnentot nasporing der ver zakking aan dc Kraanpoort en naburige huizenwaarom reeds het koffij huis de Gallerijaan de Waal, voor afbraak is verkocht.— Onze consul te Alexandrie Ruijssenaars is liet, gelukt 2 tijgerkat- ten2 struisvogels2 antilopen en 1 giraffe te bekomenvoor den Zoölogischen tuin te Amsterdam.Aldaar zijn herhaaldelijk gevallen van vergiftiging door het gebruik van garnalen voorge komen.Den 28 Aug. is te Groningen het jaarïijksehe herinue- ringfeest van het ontzet in 1672 weder luisterrijk gevierd, door een godsdienstig muziekfeest in de Groote Kerkmuziek op de groote marktharddraverijvoorstelling voor het volk in den schouwburg en vuurwerk.Den 29 is het Gereformeerde diaco niehuis te Haarlem plegtig ingewijdmet eene rede van d3. F. C. Hinlopengebed en gezangdaarna hebben de leden van den ker- keraad het gebouw bezigtigd en zijn de verpleegden onthaald. De trein op den Holl. spoorweg ondervond dien dag bij Delftsha ven eenen geweldigen schokdoordien zich 5 a 6 koeijen op den weg bevonden, waarvan 1 is overreden.Den 30 is te Zaandam besteed het bestraten van den weg en de gedempte dijksloot aan dc W. zijdemet aardon en ijzeren waterleidings aan A. Beek en 1). A. Beugelaarvoor 52,700,— en te Leijden het maken van een gebouw voor het ouderwijs in do natuur-, schei- en ontleed kunde aan do Hoogeschoolwaarvoor J. C. van Berkumtv Utrecht de laagste inschrijver wasa 115767,(de hoogste f 148000, curatoren hebben zich de toewijzing nog voorbehouden.Den 31 hébben de jongelieden, van 12 tot 17 jaren, die zich, ten ge tale van bijna 130voor 5 jaren dienst in Zuid-Afrika verbonden hebben in de Prinsenkerk te Rotterdam de godsdienstoefening bijgewoond, sprekende d3. v. Oosterzee naar aanleiding van 1 Cor. 3, vs. 9b—17, en zijn daarna met het schip Zaltbommel vertrokken tegelijk met 5 heerendie zich met een aantal arbeidersals land bouwers, tot eene proeve inPort-Natal gaan vestigendaar te lande is te zamen £1325,16 sh. vergaderd voor de watersnoodlijdenden in Ne der!'s Avonds laat is indenHaarlemmerhout het lijk, zonder wonden, evonden van den dragonder (remplaijant) Arie de Pée, van Til- urgdieeenig geld ontvangen hebbendemet een kameraad- naar eene dorpskermis was gegaan; de laatste is teruggekeerd met bloed aan de handen en de knieën zijner broek en met de chaoot van den verslagene maar zeide niet te weten wat er gebeurd was,- beschonken geweest zijnde.Denl Sept. is de ijzeren brug voorden spoorweg tusschen Maastricht en Hasseltover de Maaszijnde' 200 ellen lang en rustende op 5 arduinen pijlers en 2 landhoof- den, door 32 zwaar beladen wagens, getrokken door 2 locomo tieven, eene zwaarte van 300,000 N.P. bedragende, beproefd; de doorzakkingwelke 21 strepen mogt bedragenbedroeg niet meer dan 8 strepen— Des nachts werd de pink de Jonge Do rothea van Scheveningendoor den bliksem getroffenslaande langs den mast in het vaartuig, waardoor de matroos C. Spaans, gehuwd en vader van 2 kinderen, onmiddelijk werd gedood; men bemerkte slechts eene brandwonde aan de kuit.De raad van Am sterdam heeft den 3 met 18 tegen 11 st., het voorstel tot het verleenen eener subsidie aan eene opterigten handelsschool verwor pen, omdat de vroegere pogingen zijn mislukt en men in het vervolg geen beter uitslag verwacht; het voorstel van 12 leden, om de bezwaarschriften wegens de directe plaatselijke belasting met gesloten deuren te behandelen, is met 23tegen 6 st. aangenomen, wijl daarin opgaven voorkwamen die niet openbaar mogten gemaakt worden.Z. M. heeft den 4 den Kroonprinsop diens geboor tedagverheven tot Grootkruis van den Ned. Leeuw, tot kap.-luit. ter zee, tot majoor en bij een nader besluit tot luit. kol.Z. K. H. was kapitein a la suite bij het reg. grenadiers en jagers. Ten hove was gala-dinervoor het badhuis te Scheveningenwerwaarts de weg verlicht waswerd van stadswege een fraai vuurwerk afgestoken en in den Franschenschouwburg, waar de Juive werd opgevoerd, hadden de onderofficieren der bezetting vrijen toegang.De raad van Rotterdam magtigde dien dag, met 16 tegen 7 st.burg. en wet.h.om met de bewoners van het Haringvliet, Z. Z., die ver- meenen met hunne huizen steeds aan de Maas uit te mogen ko men, in overleg te treden over het leggen eener kade, in verband met de vestiging van het station voor den Rhijnspoorwegmen wil alsnu tusschen de kade en de huizen 20 ellen breedte aan plempen en tot tuinen aan de bewoners afslaan, mits die een sierlijk ijzer hek op steenen voet bekostigen.'s Morgens vroeg was te Edam de timmerloods van C. de Jong in brand geraakt en daardoor met de nevensstaande spinfabriek vernield.Te Abbekerk heeft de dienstmeid van den landman Spaanders brand gesticht welke spoedig gebluscht werdomdat zij nog niet een nacht ker mis mogt houden.Den 5 hebben de Hertog en Hertogin Her man van Saxen-W'eimar-Eisenuch 's Gravenhage weder verlaten en hebben de Prov. Staten van Groningenin plaats van wijlen den heer Sichterman v. d. Braketot lid der le Kamer verkozen mr. A. J. v. Roijen, notaris te Onderdendam.Te Londen is voor drie mil- lioen aanbesteed het graven van een kanaal door Zuid-Beveland, in verband met de werken voor den Zeeuwschen spoorweg, onmid delijk aantevangen.Te Utrecht is eene verordening afgekondigd, waarbij het aan kennelijk beschonken personen wordt verboden zich op straat te vertoonen, op f 3,tot f 10,boete of 1 dag gevan genisstraf, of om rijtuigen te besturen op f 3,tot 9,boe te of 1 tot 2 dagen gevangenisstraf. Oost-Indie. Óp de Sangireilanden zijn bij hot uitbarsten der vulkaan2806 menschen omgekomente Kolongan en Tariang werden de ongelukkige bewoners in hunne huizen en tuinen ge heel door de gloeijende lava en het heete water ingesloten en ver zwolgen. (Bij het ministerie van koloniën en de commissarissen des Konings worden giften aangenomen).De luitenant Mekern is met 25 a 30 man, te Loemar (Borneo's Westkust) in bezetting, door eene bende Chinezen overrompeldwaardoor hij 4 dooden en 7 gekwetsten bekwam en zijn klein kampement, benevens de bazar, zijn verbrand.Pamatjingan is door zeeroovers verwoest, die alle bewoners60 in getalhebben medegevoerd.Den 10 Junij is het schip Robertas Hendrikuskapt. R. H. Mulderter reede van Batavia, waarschijnlijk door broeijing van koffijzakken, geheel verbrand. Zitting van den 3 September 1856No. 18. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 12 Leden. Afwezig de Heeren de Sonnaville en Teengs Telling uitste- digde Heer Abbring ziek. 1. De vergadering wordt geopend en de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. Daarna zijn medegedeeld: 2. Eene mededeeling van II. 11. Gedeput. Staten, dat Z. M. hoogst deszelfs beslissing op de gearresteerde verordening tot heffing van begrafenisregtenheeft verdaagd tot ultimo Octo ber 1856. Poor kennisgeving aangenomen. 3. Eene mededeeling als bovendat Z. E. de Minister van Bin- nenlandsche Zakenom der gevolgen wille bezwaar heeft ge vonden om aan Z. M. eene gunstige voordragt tot het ver leenen eener subsidie voor het te Alkmaar Opterigten gymna sium te doen. Besloten tot de beantwoording der daarbij gevoegde minis- tricele missive en de redactie van dat antwoord opgedragen aan eene speciale commissiebestaande uit de Heeren Jonkhr. D. C. de Dieu Fontein Verschuil-, J. C. Vonk en Mr. P. A. de Lange. 4. Voordragt van Burg. en Weth. eener aanbevelingslijst tot ver-

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2