BINNENLAND. Stabs lïtcuwrs. GEMEENTERAAD. zaken Rios Rosas heeftin overleg met den minister O'Donnell eene belangrijke circulaire aan de gouverneurs der provinciën en burgerlijke ambtenaren gezondenom hen aantesporen tegenover de gewestelijke en stedelijke besturen eene krachtige houding aan- tenemen en vooral de door eenige militaire commandanten gevolg de ultra-reactionaire rigting te bestrijden.— De regering heeft aan den maarschalk Narvaez den terugkeer geweigerd; op zijne vraag aan den gezant in Frankrijk Serrano naar de reden dezer weige ring heeft, deze geantwoord hem geenen pas te mogen geven, zoo lang de rust niet geheel hersteld wasmaar dat men hem eene buitenlandsche betrekking wilde opdragenhiervoor heeft de maar schalk echter bedankt— In de Gacela is het Koninglijk besluit opgenomenwaarbij de Constitutie van 1845 behoudens eenige wijzigingenwordt hersteldbinnen 4 maanden zullen de Cortes bijeengeroepen worden en jaarlijks minstens 4 maanden vergade ren; de Senaat zal 140 leden tellen, (bij de Constitutie van 1845 mogt de Kroon een onbepaald getal benoemen) waaronder 30 pre laten de kapiteins-generaal en de overige leden uit de hoogste ambtenaren door de Kroon te benoemen; ook wordt een Staats raad ingesteld; de stedelijke raden zullen deels bij verkiezing deels door benoeming door de Kroon zamengesteld wordenen zulks op bemiddeling van den minister Rios Rosas, die het liberale element weder eenigzins heeft doen gelden; drukpersovertredingen worden door gezworenen geoordeeld. Turkije. Kars is den 6 Aug. door de Russische bezetting van 6000 man, onder generaal Krulojf, ontruimd; op bevel uit Peters burg waren zij begonnen de citadel te sloopenmaar op bekomen tegenbevel hadden "zij dit spoedig weder gestaakt. Den 9 hadden dc Russen het pachalik geheel verlaten en waren zij naar Alexan- dropol afgetrokken. Ismuil-bassa heeft aan den generaal Murawiejf en den kolonel Melilcoff, en de burgerij van Kars ook aan den laatste, adressen van dankbetuiging gezonden, voor hunne vader lijke regering. - De naar Perzie bestemde Fransehe courier is door de Druzen uitgeplunderdmishandeld pn aan een boom ge bonden.— De heer Butenieff heeft den Sultan zijne geloofsbrieven, als Russisch gezant, overhandigd en kennis gegeven van de troons beklimming van Keizer Alexander IIhij is met de grootste on derscheiding ontvangen en heeft verlof gevraagd om 10 oorlogs schepen uit de Oostzee door den Bosphorus te mogen zenden voor het bij den vrede bepaalde eskader van de Zwarte Zee. De Fransehe gezant de Thouvenel heeft ter zijner eere een maaltijd ge geven waarbij ook alle Turksche ministers tegenwoordig waren. Op zijne tusschenkomst heeft de Porte de expeditie tegenMonte- negro uitgesteldwelke kwestie alsnu door het Congres te Parijs zal behandeld worden; Rusland laat zich daaraan veel gelegen leggen en heeft in verband daarmede een consul te Ragusa geves tigd; ook had de Oostenrijksche regering hare bemiddeling aan geboden. Reeds waren bevelen gegeven om vóór 15 Sept. 50000 "manonder Omer-pachain Albanië bijeen te trekken om de rust te herstellen en de regten der Christenen te eerbiedigen, waarbij men op de ondersteuning der Christelijke bergbewoners hoopte. Ook in Bosnië is het zeer onveilig en worden gedurig Chris tenen vermoord, zonder dat de overheid dit kan of wil beletten. De voorloopige concessie voor den Fricschen spoorweg is aan den heer Dull c. s. verleendzijnde het waarborgkapitaal van 250,000,gestort.De ondernemers van den spoorweg op den regter Maasoever, tusschen Luik en Maastricht, hebben de goedkeuring der Nederlandsehe en Belgische regeringen bekomen. De oude hoofdpoort en annexe gebouwen te Rotterdam worden thans afgebroken, in het belang der werken voor den Rijnspoor weg,Aan den Helder is dit jaar, in het fort Erfprins, eene nieuwe kazerne voor een bataljon infanterie gebouwd en de batterij Kaaphoofd bemuurd en stormvrij gemaakt.Burgemeester en Wet- houders van Zwolle hebben eene inschrijving van f 40000,ver deeld in 40 aandeelen, geopend, tot vergrooting van het kapitaal voor de exploitatie der gasfabriek.— Bij het departement van binn. zaken is weder/ 850,— voor de watersnoodlijdenden ont vangen, zijnde de opbrengst van eenen door m'. L. J. A. Tollens, te Bataviauitgegeven dichtbundel.Te Dedemsvaart hebben de turfarbeiders hun werk gestaakthooger loon begeerende. In den nacht van 1112 Sept. zijn uit de R. C. kerk te Mook, bij Nijmegen, door inbraak, 3 zwaar vergulde kelken en eenig goud- en zilverwerk geroofd.Den 12 ontving de beeldhouwer Er. Donkers Rz., te 's Hertogenbosch, van de commissie voor het door hem vervaardigde gedenkteeken voor den vice-admiraal Rijkeene van zilver gedreven bokaalmet een op perkament ge schreven diploma.Dc 2e. sectie der Metalen-Kruis-vereeniging te Middelburg, ongeveer 50 personen sterk, trok 's avonds met hare banier en het muzijkkorps der schutterijbij fakkellicht naar de fraai geïllumineerde sociëteit van S. Joris, waar zij door de le. sectie werd opgewacht.Den 13 heeft de minister van jus titie aan de procureurs-generaal bij de geregtshoven eene circulai re gerigt, over het treden van candidaat-notarissen in de verrig- tingen van notarissen en zaakwaarnemers, waaromtrent Z.Exc. bij het doen van voordragten steeds wenseht ingelicht te worden, over het wenschelijke van een naauwgezet examen, wegens het groot aantal candidatenen van een krachtiger toezigt der arron- diss. regtbanken op de notarissen.Den 15 is delentoonstelling aanvankelijk met 253 Ns.geopend in het vernieuwde gebouw der maatschappij Arti et Amicitia te Amsterdamhetwelk tegelijk is ingewijd met toespraken van de heeren Pienemanvoorzitter, Kaiser, secretaris, Muller en Leliman, architect, opgeluisterd door mamnengezang, en den volgenden dag met eenen maaltijd; den 15 heeft ook de Koning de zitting der Kamers geopend en daarbij eene maatschappelijke hervorming der slaven in W. Indie, wets ontwerpen tot uitdelging van schuldop de regterlijke organisatie en op de policie op de spoorwegen toegezegd; Z. M. wenseht aan Nederland schoolinrigtmgen te verzekeren, in welke het gods dienstig karakter der natiesints eeuwen door het Christendom gevormd en ontwikkeld, en tevens de eischen der wetenschap en bet beginsel der volkseenheid worden gehnldigd. (Volgens de Indiër keurt de gouverneur van Suriname het plan der staatscom missie, omtrent de emancipatie der slaven, in de meeste opzigten af en acht het alzoo onuitvoerbaar.)Den 17 heeft de 2e. Kamer tot le.2e. en 3e. candidaten voor het presidium met 3338 en 34 st., verkozen de hecren v. Golstein, Sirens en v. Bossewaar van Z. M. den eerste heeft verkozen.Den 16 zijn de nieuwe koornbeurs en graanhallen te 's Hertogenbosch plegtig door de stads regering aan de commissie voor het beheer dier beurs overgege ven.Den 17 is de eerste steen gelegd aan de modelbakkerij en verdere inrigtingendoor de Maatschappij voor meel- en brood fabrieken, op de voormalige Stratenmakerswerf, te Amsterdam op- terigten.ln den nacht van 18—19 is van de toren der Nieuwe Kerk te Delftdoor den bliksemeen stuk steen afgeslagen waardoor eenige schade aan de huizen in de Kerkstraat is veroor zaakt.De heer m*. L. Zegers Veeclcens heeft tegen 1°. Oct. de Amersfoortsche Courant overgedaan aan den heer A. H. van Cleeff, te Rotterdamdie de twee groote feilen van zijn voorganger wil vermijden, en dus vreemd blijven aan persoonlijkheden en nimmer in het godsdienstige treden op speciaal kerkelijk terrein.- De Re derijkerskameropgerigt in 1844 te Amsterdam, zal den 11 Oct. gedachtenis vieren der geboorte van mr. W. Bilderdijkvoor 100 jaren, waartoe de Nederlandsehe en Belgische letterkundigen en ook beoefenaars van muziek- en schilderkunst zijn uitgenoodigd te 2 ure zal mr. I. da Costa, in het locaal Eensgezindheid, opliet Spuieene rede houden en 's avonds te 6 J ure zullen in het Odéon eenige stukken van Bilderdijk voorgedragenen door de liederta fels Eutonia en Euterpeondersteund door de voornaamste dilet tanten van Amsterdam en Rotterdameene cantate van O. A. lleinze, woorden van H. J. Schimmel, uitgevoerd worden. Het huis No. 119 in wijk Aaan de Oude Grachteen der aanzienlijkste dezer stad, en het daarnevens staande perceelbeide sedert eenige jaren onbewoond, zijn in andere handen overgegaan, om te worden ingerigt tot eene kostschool voor R. C. jonge jufvrouwen. Donderdagavond is in de Achterstraatdoor het aanrijden van een verlaten handwagen, een karretje met 2 hier wonende personen omvergeslagenwaarvan de een een arm en de ander die naar het gasthuis is vervoerd, een been heeft gebroken. Zitting van den 17 September 1856, No. 20. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 12 Leden. Afwezig door ongesteldheid de Heeren Abbring en Bakker, de Heer Fonk door beletsel. 1. De vergadering wordt geopend en de notulen der vorige ver gadering na resumtie goedgekeurd. Daarna zijn medegedeeld: 2. Goedkeuring van H. XI. Gedeput. Staten op de onderhandsche verhuring van den stal aan den korten Koningsweg. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Bedenkingen van dezelfden, tegen nog enkele artikelen der gearresteerde Policieverordeningen. In dadelijke behandeling genomenen tot toeslemming van sommigen, tot wederlegging van anderen besloten. 4. Mededeeling van Z. M. beschikking op de aangevoerde bezwa ren tegen den aanslag dezer gemeente in de kosten van den Noorder Y- en Zeedijk over 1855, met bijgevoegd voorstel van Burg. en Weth. om alsnu tot de betaling daarvan te worden geauthoriseerd, l-Vaartoe wordt besloten. 5. Missive van den Heer Commissaris des Koningster opwek king der algemeene liefdadigheid ten behoeve der overgeble ven slagtoffers van de rampen aan het eiland Groot Sangir, in Neerl. Indie overgekomen. Is besloten tot het doen houden eener algemeene collecte bij de ingezetenenmet gesloten bussenop zoodanigen dag als Burg. en Weth. daartoe zullen bepalen. 6. Dispositie van H. 11. Gedeput. Staten, bepalende den dag der verkiezing in het Hoofdkiesdistrict Alkmaar, vaneen lid voor de Provinciale Staten. Ten gevolge daarvan wordt overgegaan tot de verkiezing van het daartoe 'vereischte stembureauen worden daartoe be noemd de Heeren C. Bruinvis en J. C. Yonk, en tot plaats vervangende leden de Heeren J. van der Sluijs Veer en Dr. L. de Sonnaville. 7. Drie verschillende rapporten der Commissie tot onderzoek der rekeningen over 1855, van het Burgerwees- en Huisarmenhuis, 8. der Hervormde Diaconie en 9. van het R. C. Parochiaal Armbestuur. Allen ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 10. Missive van Burg. en Weth.ten geleide van het proces-ver baal der op den 4d,n dezer gehouden verificatie van de kas van den Gemeenteontvanger. 11. Missive als boven, houdende mededeeling van de door Z. E. den Minister van binnenl. zaken verleende authorisatie tot oprigting van een stedelijk gymnasium. Beide Nos. 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen. 12. Is door den Heer de Dieu Fontein Verschuirnamens de Com missie van Redactievoorgedragen het concept van ant woord op de missive van Z. E. den Minister van binnenl. za ken. (Zie N°. 3 der deliberatiën van 3 Sept. 11.) En is hetzelve conform de redactie gearresteerd. 13. Is gelezen eene missivevan Burg. en Weth., waarbijdezelven hunne vroegere aanbeveling van kandidaten vopr debetrekking van Deurwaarder der plaatselijke belasting(op grond dat de benoeming bij de gemeentewet speciaal aan hen is opgedra gen) intrekken. Waarin door den Raad wordt berust en de missive voor kennisgeving aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2