nieuwe. BINNENLAND. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. BURGERLIJKE STAND. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. POLITIEVERORDENING op de gebouwen stratenpleinenwegen en wateren der gemeente Alkmaar. toonen thans gezindheid om den vrede te sluiten.De cholera is weder te Konstantinopel uitgebroken; de financiële crisis duurt aldaar voort: de administratie van de munt is bezwaard met eene schuld van ongeveer 350 millioen piasters en die van de civiele lijst bedraagt 4 maal zoo veel. De Echo Universel deelt een schrijven uit Londen mede, vol gens hetwelk onze gezant aldaar last had ontvangen om openin gen te doen wegens een huwelijk van onzen Kroonprins met eene Engelsche Prinses.— Te Nieuwer-Amstel is, in plaats van wijlen den heer Romunde, tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland verkozen mr. F. T. W'esterhoudtadvocaat te Amsterdambij her stemming tegen mr. B. J. Marcusburgemeester te Nieuwer-Am- stel. Te Amsterdam is tot lid verkozen S. J. Graaf van Limburg Stirum.Den 25 Sept. is te Scniedam in eene vergadering van belangstellenden in het opvoedingsgesticht te Montfoort besloten, te beproeven een genootschap optengten, om hetzelve van den ei genaar v. Frankenhuijsen over te nemen en intusschen daarop een zedelijk toezigt te houden.Aan de harddraverij te Delft, den 26, namen 17 paarden deel; den volgenden dag begonnen de volksvermaken op de Groote Markt, waar te 12 ure eene muzie- kale uitvoering, onder directie van den heer Hutschenruijter, plaats had. 's Middags vereenigden zich 150 leden der maatschappij van landbouw aan een diner in den Stads Doelen.Den 27 is de goederen trein's middags te 3 uremet weinige reizigers van Utrecht naar Arnhem vertrokkentegen de juist gesloten wor dende draaibrug aan de Jeremie geloopen, waardoor de locomotief en tender, met machinist en stoker, die dadelijk gered zijn, te water geraakten en de brug zeer gehavend werd.— Z. M. heeft dien dag, op een uitvoerig rapport van den minister van finan ciën bepaald dat het verhuren van heele en gedeelten van loten der Staats-Loterijdie na de eerste week der 5°. klasse moeten getrokken worden, verbodenis, bij overtreding waarvan de benoe ming van den collecteur of splitter wordt ingetrokken; de prijzen der loten voor de 2e. en volgende weken der 5e. klasse, zullen reeds bij het uitschrijven der 231°. Loterij vastgesteld worden. Den 28 is bij het uitdiepen der haven te Roosendaal twist ont staan en daarbij C. Reens in den modder geworpen en omgeko men .- en op den weg van Orthen naar 's Hertogenbosch gevoch tenhebbende J. Mimpen, zwaar beschonken zijnde, eene hoofd wonde bekomenwaaraan hijte huis gekomenna het gebruik van nog meerder drankis overledende vermoedelijke dader bevindt zich in hechtenis.De oud gouverneur-generaal van O. IndieDuymaer van Twistis den 30na eene stormachtige reismet het koopvaardijschip Rotterdamte Brouwershaven bin nengekomen. Den 2 Oct. is Z. Exc. door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen en tot grootkruis der orde van de Eikenkroon benoemd.Den 1 Oct. is de Aken-Maastrichtsche spoorweg ook tot Hasselt, in Belgisch Limburg, geopend.- De raad van Haarlem heeft den 1™, met 12 tegen 4 st.de jaarlijksche ver strekking van 1500,—, aan kerkmeesters der Herv. gemeente voor het niet meer begraven in de kerkeningetrokken en den 2 de plaatselijke directe belasting voor 1857 op 67000,be paald; de raad, naar aanleiding der bekende missive van den minister Simons, betuigd hebbende dat alles wat den openbaren fezondheidstoestand betrof, met uitzondering van het door de fa- rieken verontreinigde water der grachten, voldoende kon heeten, heeft de afdeeling der maatschappij ter bevordering der genees kunde den commissaris des Konings bij missive berigtdat niet een der bedoelde onderwerpen in behoorlijken staat is.- Te Arnhem zijn de stads-bibliotheekdie van het Geldersche hof, van het Prov. bestuur, van de Geldersche maatschappij van ge schiedenis en letteren en die van de Groote Kerk, op voorstel der genoemde maatschappij, vereenigd en den 1 Oct., in een ge heel nieuw gebouw, voor het publiek geopend. Staten Generaal. De spanning tusschen de 2e Kamer en de regering is vooreerst uit den weg geruimd, vooral nadat de heer Tlwrhecke haar den 26 Sept. zijne ondersteuning toezegdewijl het ministerie verklaard had geene reactie te bedoelenschoon z. i.' met reageren begonnen tegen het gevoelen der groote meerderheid ten aanzien van het lager onderwijs.Bij hoofdstuk Y der begroo ting binnenl. zaken, wordt eene 3jarige bijdrageelk vanƒ40,000, voorgesteldvoor het bouwen van een sterrewacht te Lcijden waarvoor door particulieren reeds 23000,is bijeengebragt; en bij hoofdstuk VI eene verhooging van f 15,000,voor de predikantstractementenwelke somtijds naauwelijks 500,be dragen. Het hoofdstuk marine is 3 ton gouds lager dan voor 1856, omdat de minister, hoezeer de uitbreiding derzeemagtbeoogende, nog niet besloten is het stelsel van zijnen voorganger geheel te vol gen.Bij de Kamer zijn ingediend ontwerpen, om de termijn tot verwisseling der muntbilletten van 1845 en 49 nogmaals tot uit0. Dec. 1858 te verlengen (voor 102015,is nog niet inge wisseld en voor ƒ15 a 16000 nog aanzoek gedaan), omhetzegel- regt op de certificaten van nationale en vreemde geldleeningen te verminderen,om de gemeente Zijpe te splitsen en een gedeelte met Schoorl en Petten te vereenigenonder den naam van Schoor], en tot regeling der belasting op de binnenl. bieren en azijnen (als het vorige, onafgedane ontwerp).Den 1 Oct. heeft de Koning de commissie met het adres van antwoord ontvangen en o. a. gezegd: //het is door de Kamer teregt begrepen, dat de grondwet door mij en mijne regering met vastheid zal worden gehandhaafd." Den 3 zijn aangenomen de ontwerpen tot schulddelgingtot onteige ning voor het kanaal naar Scheveningen en tot goedkeuring der bijdrage voor het kanaal van Assen naar Groningen. Den 27 Sept. overleed alhier de heer B. Abbringsedert vele jaren lid van den stedelijken- en gemeenteraad. Correctionele zitting van 30 September. 1. G. E.te Nieuwe Niedorp, laster, ontslagen, als zijnde het feit noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtredin°\ ftTt" Huiswaardmishandeling3,boete en kosten. 3. JVL. J. y., te Alkmaar, hoon, t 15,boete en kosten en ontzegging aan de beleedigde partij harer eisch tot" schade vergoeding als zijnde van geene schade of nadeel gebleken. 2 October 1856. 1. D. K., te Heiloo, bedelarij, na vroeger wegens landlooperij te zijn veroordeeld, 14 dagen gevangenisstraf en kosten, met last dat hij na het uiteinde der straf naar de bedelaarskoloniën zal worden overgebragt. 2. D. H.te Alkmaaren W. d. G.te Zaandam bedelarij en wel de eerste na vroeger wegens bedelarij en landlooperij en tevens tot eene correctionele gevangenisstraf, van langer dan 1 jaar, te zijn veroordeeld, a. 1 maand gevangenisstraf, met last dat hij na uiteinde der straf' zal overgebragt worden naar de bedelaarskoloniënen b, 14 dagen gevangenisstraf en elk in de helft der kosten. ONDERTROUWD. 3 Oct. Willem Blankevoort, te Alkmaar, onlangs te Monniken dam, en Maartje Koornte Alkmaar. GETROUWD. 28 Sept. Hendrik Henning en Anna Petronella van der Pol. GEBOREN. 28 Sept. JohannesZ. van Gerrit Groen en Berendina Zweeris. 29 Johannes Leonardus, Z. van George Christiaan Zondag en Johanna Sophia Louisa Pfluger.— Clasina Petronella D. van Pieter Holkamp en Margaretha Louisa Eiene. 1 Oct. Egbert us TheodorasZ. van Cornelis Burger en Geertruida Maria Ibink. 2 ChristiaanZ. van Pieter Lodewijk Yolkcrs en Hendrica Banning.— Gerardus Hendrik, Z. van Johannes Hendri- cus Impink en Maria Hendrica Bronstering.— Joachim Z. van Barend Seegers en Aaltje Kreiger. 3 n Maria Anna, D. van Otto JohannesKehl en Aafje Zonjee. OVERLEDEN. 27 Sept. Beletje David Brouwer, Echtg. van Abraham Elte, 38 j. Burghardus Abbring70 j. 28 a Gerrit, Z. van Klaas Burger en Pietertje Blaauw, circa 8 m.Jan, Z. van Kors Pander en Titia Schilstra, 6 j. en 10 m. 29 n Antonetta CatliarinaD. van Hendricus Theodorus Reuter en Alida Tros9 w. 30 Bregje Reuses, Wed. van Sjoerd de Waij65 j.— Leen- dert, Z. van Dirk Nierop en Jannetje Steeman, 4 w. Clara MaklcesEchtg. van Simon de Groot, 26 j. 3 October. Door den Notaris S. A. DE IvIORAAZ. 1. Een Winkelhuis, aan de N. z. der Schapensteegwijk B, N°. 230. Strijkgeld 10,— A. Prins Jz. 530, 2. Een Dito, aan de Z. z. derzelve, wijk B, N°. 168. Strijkgeld ƒ12,—F. M. Aghina 910,— 3. Een Huis, aan de N. z. van den Koningsweg, wijkB, N° 436. Strijkgeld 12,—, J. C. v. d. Swaagh 1000,— Door den Notaris J. STIKKEL. 1. Een Winkelhuis, genaamd de Schager Kaaskop, waarin de affaire in houtwerk en sehuijergoed wordt gedreven, met daar achter staand Pakhuis, aan den Kooltuin, wijk C, N°. 463. Strijkgeld 25,F. M. Aghina 2500, 2. Een Pakhuis, ingerigt tot Koppendraaijerijachter het vorige perceel, aan de Wormbakkerssteeg, sectie B, N°. 167. Strijkgeld 5,—, C. Dekker f 625, 3. Een Dito, genaamd de Spijker, achter het eerste perceel, sectie B, N°. 183. Strijkgeld 6,— B. Bruin 610, (Afslag 10 Oct.) Art. 1. Het i3 verboden iets hoegenaamd op, aan of over gemeentegrond of ander gemeente-eigendom te planten, te plaatsen of te bouwen zonder toestemming van den gemeenteraad, of, indien het gebruik voor een bepaalden tijd wordt verlangd, zonder die van Burgemeester en Wethouders, op eene boete van ƒ1,tot 25,-. Binnen 24 uur na gedane opzegging het geplaatste niet zijnde opgeruimd, zal de boete op nieuw verbeurd zijn. Art. 2. Ieder is verpligt de voorschriftendie bij de vergun ning worden gegevennaauwkeurig optevolgen en zal in geen ge val hooger dan 1,50 el mogen stapelen.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2