ütcunis. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. BURGERLIJKE STA WD. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. gemeente Haarlemmermeer een wapen verleendbestaande uit een gecoupeerd schild, het bovendeel van lazuur met gouden koren aren en het benedendeel met baren van lazuur, waaruit de ko renaren oprijzen.De minister van financiën heeft den 1 Oct. vastgesteld de 231e. Staats-Loterijzullende bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën; de collecte te openen 27 Oct. en te sluiten 8 Nov.; de trekking der le. klasse te beginnen 21 Nov. en de laatste 100 N08. uittetrekken op 11 Feb. 1857 1000 loten zullen afgezonderd worden om aan particulieren, voor eigen rekening, tegen den inlegprijs aftegeven.— Den 3 is het ontzet van Leyden weder door eene godsdienstoefening gevierd op het stadhuis was de koperen pot uit het Spaansche kamp te zien, van de woningen waren vlaggen uitgestoken en 's avonds werd in den schouwburg, naar ouder gewoonte, het Ontzet van Leyden gegeven.Den 4 is het, ten aanschouwe eener onafzien bare menschen-massagelukt de locomotief n°. 4uit het water aan de Jeremiebrug bij Utrecht, op een bomvaartuig te brengen. Het geregtelijk onderzoek omtrent het ongeluk op den spoorweg bij Schiedam, den 10 Aug., heeft uitgemaakt dat hetzelve was toeteschrijven aan eenen zamenloop van noodlottige omstandigheden, zoodat daaruit geenerlei strafvervolging kan voortvloeijen.Voor den spoorweg van het Nieuwe Diep is voorloopige concessie ver leend onder voorwaarde van de Zaanstreken aantedoenhet sta tion te Amsterdam in verband met de Holl. en Rhijnspoorwegen te brengen en dat de regering, in het belang van het publiek, de tarieven en uren van vertrek zal regelen.Den 5 zijn de sol daten te 's Gravenhage, op bekomen bevel, voor het eerst zonder groot muziek kerkwaarts gegaan.Den G is te Amsterdam het vergrooten van het Laboratorium Chemicum in de Staalstraatdoor aantrekking en verbouwing der localen van het voormalig policie- bureau en van den accijns op het gemaal, aangenomen voor 18,900,door P. Quant.- De oud-gouv. gen. van N. Indie Duymaer v. Twist, den 3 met zijne echtgenoote in zijne vorige woonplaats Deventer luisterrijk en hartelijk ontvangenwerd den 7, te Diepenveenwaaronder zijn buitengoed gelegen isingehaald en verwelkomd door het gemeentebestuureene eerewacht te paard, de schooljeugd en het muziekcorps der schutterij van Deventer. Prins Hendrik heeft dien dag, als 's Konings Stedehouder, de zit ting der Luxemburgsche Kamer geopend en aangekondigddat de grondwet zoude worden gewijzigd, om haar met die van den Duitgchen Bond in overeenstemming te brengen.Den 9 zijn nattfens den Koning aan kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Hage, voor de nieuwe Willemskerk, overgegeven de door Botermans aldaar fraai gebeeldhouwde predikstoel en voorlezers- bank, benevens het zilver en linnen ter bediening van het H. Avond maal, te Utrecht en te Eindhoven vervaardigd.De hoofdinge nieur Conrad, president der internationale Suëz-commissieis den 9 weder naar Egypte gereisd, met den ingenieur Schneither en den majoor le Clercq, officier van den geueralen staf.Het be- noodigde kapitaal van G40000,voor de te Amsterdam geves tigde Tilburgsche Kanaal- en Vloeiweiden maatschappijniet ten volle ingeschreven zijnde, kan het werk nog niet ondernomen worden.De 2e. Kamer heeft den 9 den heer Meeuwsen verlof gegeven om den minister van justitie te interpelleren, over de ge- nomene maatregelen tot uitvoering van art. 167 der grondwet, betreffende de openbare godsdienstoefening buiten besloten plaat sen. Het voorloopig verslag nopens de vermindering van het zegelgeld der certificaten van geldleeniugen luidt ongunstig daar voor, omdat de kapitalen in handel of nijverheidsondernemingen belegd reeds oneindig meer belast zijn dan die in effecten. De minister van marine heeft eene wijziging in hoofdstuk VIII der begrooting voorgesteld, namelijk omzonder verhooging van het cijfer van 446,800,een gemetseld droogdok, met stoomwerk tuig, enz., aan het Nieuwe Diep, bezuiden het bestaande, tema ken, omdat eene sleephelling voor groote schepen niet geschikt en een drijvend dok, volgens deskundigen, voor dezelven niet voldoende isde kosten zouden 938,000,bedragenwaarvan 305,000,- in 1857 te besteden; voorts wenscht hij 25,000, aantewijzen om het oude met een dam aftesluiten en te onder zoeken of het nog voor kleinere oorlogs- en koopvaardijschepen geschikt is. Het eindcijfer van het hoofdstuk oorlog is 75,000, minder dan voor 1856; bij de behoeften der genie wordt /'120,000. gevraagd voor nieuwe werken aan den Helder en de Hollandsche linie en 20,000,voor Groningen. De binnenlandsche middelen worden geraamd op ƒ57,484,421 en de O. I. baten op ƒ15,300,000, Weinigen onzer lezers, die niet hoorden van de Koningin Pomare en van den strijd (pennestrijd namelijk) tusschen de En- gelschen en de Erauschen om haar gebied gevoerd. Maar niet velen misschien, die de oorzaak geheel kennen van dien strijd, die eigenlijk niet anders was, dan een oorlog tusschen het Protestautis- mus en het Katholicismus. Gerstdcker heeft dien in den roman Tahiti meesterlijk geschetst en een treffende bijdrage gegeven tot de geschie denis der zendelingen in de stille zuid-zee, dat groote terrein, waar het Christendom met zoo goed gevolg gepredikt is. Indien het oordeel van den schrijver niet even onpartijdig is en indien hij meer Pransch- dan Engelschgezind isop zijn werk heeft het weinig invloed gehad en wij bevelen het, als een zeer belangrijk hoekmet volle ruimte ter lezing aan. De romantische draad. die door het boek is heengeweven, is tot op de laatste bladzijde toeeven goed afgewerkt en houdt de aandacht bezigzoowel door levendigheid van voorstelling, als door de roerende schilde ring van menig tooneelterwijl de lezer een goed denkbeeld ver krijgt van den toestand der bevolking dier eilandendie in groei kracht en natuurschoon wedijveren met de meest gezegende lan den der aarde, zoo zij niet de meest gezegenden zijn. Kerkelijke Courant. Bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten op den 7, zijn 287 hilletten, waarvan 220 uit deze gemeente, ingeleverd 7van onwaarde bevonden en is de heer mr. P. A. de Langemet 148 stemmen verkozen, terwijl er 132 op den heer J. Teengs Telting waren uitgebragt. Aan de harddraverij op den Ontzetdagin den Geesterhout, namen niet minder dan 18 waaronder zeer gerenommeerde, hard dravers deel, zijnde de prijs behaald door 't Ruintje, van K. S. Hijlkemaaan de Kwaakbrugbij Leyden, rijder M. Hijlkemaen de premie door Lieuwke, van en bereden door P. van Santen, teBerkel. Door het regenachtige (schoon later verbeterd) wederwaren min der vreemdelingen herwaarts gekomendan men verwacht had. Correctionele zitting van 7 October. 1. C. B. en P. M. te Sehagen en A. B.te Barsingerhorn mishandelinga. 3 maanden gevangenisstraf en 8,boete b. 1 maand gevangenisstraf en f8,boete en c. 8 dagen ge vangenisstraf en elk in een derde der kosten. 2. A. G.te Zuidscharwoudeverwonding4 maanden gevange nisstraf te ondergaan in eenzame opsluitingen f 8,boete en kosten. ONDERTROUWD. 4 Oct. Gerrit Groeneical, te Enkhuizenen Frederika van der Leek, te Enkhuizenlaatstelijk te Alkmaar. 10 r Cornelis Besteman en Klasina Zweekliorst.Gerrit Jan Morsink en Elisabeth Marie van Rosmalen. GETROUWD. 5 Oct. Dirk Haasbroek en Anna Elisabeth Arbous.Coenraad Hendrik OttoWedr. van Johanna Schenk, te 's Graven hage en Geertruijda Clasina Masdorpte Alkmaar. Salomon van Wijnbergente Rotterdamen Wilhelmina Hartogte Alkmaar, laatstelijk te Waalwijk. GEBOREN. 7 Oct. Klara Anna GeertruidaD. van Lodewijk Hendrik Mar- tineau en Klara Anna Schut. 8 Cornelis, Z. van Eranciscus Johannes Kriek en Jacoba Yinkensteijn. 9 Ahasuenis Phi'lippusZ. van Jan Casper Burger en Agatha van Leijden. 10 Frederik, Z. van Arend Siebert Coster en Gerarda Sara Bolk. OVERLEDEN. 8 Oct. Cornelis, Z. van Albert Veel en van wijlen Antje Stuijf- bergen1 j. en 7 m. 9 Johannes Jacobus AdrianusZ. van Johannes Adrianus Zonderhuis en Antje Krom, 3 j. en 6 m. 10 Elsie Ter Die, Wed. van Jacob Swart, 77 j. 10 October. Door den Notaris S. A. DE MORAAZ. 1. Een Winkelhuis, aan de N. z. der Schapensteegwijk B, N°. 230. Strijkgeld 10,A. Prins Jz. 530,— Niet verhoogd. 2. Een Ditoaan de Z. z. derzelvewijk BN°. 168. Strijkgeld ƒ12,F. M. Aghina 910, Niet verhoogd. 3. Een Huis, aan de N. z. van den Koningsweg, wijkB, N°.43G. Strijkgeld 12,J. C. v. d. S-waagh 1000, Opgehouden op5, Door den Notaris J. STIKKEL. 1. Een Winkelhuis, genaamd de Schager Kaaskop, waarin de affaire in houtwerk en schuijergocd wordt gedreven, met daar achter staand Pakhuisaan den Kooltuinwijk CN°. 463. Strijkgeld 25,F. M. Aghina 2500, Niet verhoogd. 2. Een Pakhuisingerigt tot Koppendraaijerijachter het vorige perceel, aan de Wormbakkerssteegsectie B, N°. 167. Strijkgeld 5,—, C. Dekker G25,- Verhoogd door J. S. Lijnbach GO, N°. 1&2 te zamen 3185,verhoogd door F.M. Aghina 200, 3. Een Dito, genaamd de Spijker, achter het eerste perceel, sectie B, N°. 183. Strijkgeld 6,B. Bruin 610,— Verhoogd door F. M. Aghina 70, POLITIEVERORDENING op de gebouwen, stratenpleinenwegen en wateren der gemeente Alkmaar. (Vervolg.) Art. 43. Wilde of zelfs getemde en andere schrikverwekkende dieren mogen zonder vergunning van den Commissaris van politie niet door de kom der gemeente worden geleid, maar moeten lanjp de buitensingels en van de Texelsche tot de Eriesche poort langs de vesten der gemeente onder de noodige voorzorgen vervoerd wor den op eene boete van 3,tot 10, Art. 44. Het is verbodenop de straatvestenplantsoenen en wandelwegen vee of eenigerlei gevogelte te laten weiden, vast te maken of te laten losloopenop eene boete van 1,— tot f 10,zullende bij overtredingonverminderd de boetehetzelve in bewaring worden genomen en niet dan tegen betaling der kos ten mits binnen drie maal 24 uren opgevraagd wordendewor den teruggegeven. Na expiratie van dien termijn zal het vee worden verkocht en zal de zuivere opbrengst ter beschikking van den eigenaar blijven. Art. 45. Het is verboden in de wandelwegen en plantsoenen

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2