ALKMAARSCHE COURANT üc- N®. 44. 1851 mi-, Achtenvijftigste Jaargang. Maandag 3 November. \X l i I A Nj. SSHcfcclijköcït dDucrsigt. BUITENLAND. BINNENLAND. £?t<ib0 IHcuros. ARRONDISSEMENTS REGTBANK. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en (J ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. G Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEltM COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregfc voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Frankrijk. In den Moniteur is een betoog geplaatst, dat de handelwijze der Napelsche regering gevaarlijk is voor de rust van Europa, dat eene schorsing der diplomatieke betrekkingen onver mijdelijk is, en dat de westelijke mogendheden uiet verder tusschen- heide zullen treden, maar een eskader afzenden, tot bescherming hunner onderdanen.-- De Keizer heeft bepaald, dat met de op heffing der verbodsmaatregelen niet vóór 18G1 begonnen zal wor den.Naar Weeuen is een ernslig vertoog gezonden, tot aan drang van de ontruiming der Vorstendommen, welke Oostenrijk, zoo men wil met goedvinden van Turkije en zelfs van Engeland, tot aan den afloop der grensregeling in Bessarabiebezet schijnt te willen houdende graaf von Buol heeft zieh dan ook in zijn antwoord, op vroegere verbindtenisscn met de Porte beroepen en aangemerkt dat Frankrijk ten deze geen regt van spreken heeft, zoolang het Griekenland bezet houdt.Perzie heeft de bemiddeling van Frankrijk ingeroepenwegens de in Britsch-Indie uitgerust wordende expeditie tegen Herat.De Sultan heeft aan Frank rijk de kerk van S. A nna te Jerusalcmgebouwd op de plaats waar Maria geboren werd, en welke sedert de verovering der stad in 1187 in het bezit der Turken was, geschonken.De regering beklaagt zieh in den Moniteur over de vijandige taal der Engelsche dagbladenals geschikt om twoedragt tusschen de bei de staten te verwekkenen beroept zich op de regtschapenheid der Britsche natiede Times en andere bladen zijn reeds wakker tegen dit beklag opgekomen.Vele Poolsche uitgewekenen kee- ren naar hun vaderland terug, ingevolge de ukase van Mei 11. Het naar Napels bestemde eskader ligt steeds te Toulonterwijl het Engelsche den 18 Oct. reeds voor Malta gekomen was. Rusland. De Cireassiers hebben den Russen eene gevoelige nederlaag toegebragt: nadat de laatsten de Laba waren overge trokken om fortificatiën in Abezeoh te bouwenzond Sefer-bassa een parlementair, om de reden hunner komst te vernemen; de commandant antwoordde, dat Circassie door het vredes- Congres was toegekend aan Rusland, hetwelk er dus bezit van kwam nemenSefer-bassa deed daarop verklaren, dat Circassie een on afhankelijk land was en vermaande de Russen terug te trekken, waaraan niet voldaan zijnde, hij 24 uren later hen met 30,000 aanviel enna een gevecht van 3^. uren800 gevangenen en 16 stukken geschut veroverde2 dagen later vernieuwde hij den strijd en bekwam toen 5 stukken en een aantal gevangenen. Sebastopol vertoont nog steeds een tooneel van verwoesting zonder bevolking.De Keizer heeft, om den graaf de Mornij genoegen te gevengeweigerd een verbod van granen- uitvoer uit de zee van Azoff te teekenen. Spanje. De Koningin, verlangende dat de koopers der gees telijke eigendommen die tegen schadeloosstelling zouden terugge ven heeft het ministerie Narvaezzich daarmede niet kunnende vereenigenzijn ontslag ingediendde markies de Villuma merkte aandat H. M. slecht geraden werddeze verwees hem naar den Koning als haren raadsman, welke met fierheid erkende dien raad gegeven te hebbende markies vertrok daaropdoch niet zonder H. M. het wenschelijke betoogd te hebbenom het tegenwoordig bewind te behouden.— De Koningin heeft den graaf v. Bencken- dorff, gezant van Ruslandontvangenwaardoor de betrekkingen met dat rijk weder hersteld zijn.— Alle uitgewekenen, zelfs Car- listen die de nieuwe orde van zaken als wettig willen erkennen mogen terugkeeren.De militie van 30000 man wordt, tot ver sterking van het leger, daarbij ingelijfd.Bij Koninklijk besluit is het godsdienstig onderwijs op de middelbare scholen verpligtend verklaard.H. M. heeft geweigerd het ontslag van den generaal San Miguel, als bevelhebber van de lijfwacht der hellebaardiers, en dat van den gezant Serrano te Parijsschoon geen vriend van Narvaezaantenemende generaal Pezuela heeft de betrekking van dir. generaal der artillerie afgewezen, welke nu aan Arlurio Azloreen warm aanhanger van den maarschalkis opgedragen. Het onderwijs in het kanonnieke regt, in 1855 bij de staatsuniver siteiten overgebragt, zal voortaan uitsluitend weder in de semina- rien worden gegeven. Bij het departement van binnenl. zaken is voor den watersnood van 1855 in 't geheel ontvangen ƒ675,825,90, waarvan is uitge keerd aan de Ged. Staten van N. Brabant 118,142, van Gelder- derland 431,666, van Z. Holland 46,787 en van Utrecht 79,229.In den Haarlemmermeerpolder wil men 4 Hervormde en 3 R. C. kerken bouwen; voor de laatsten zouden de fondsen reeds voorhanden zijn.Onder W arfhuizenaan het Reitdiep prov. Groningenzijn enkele gevallen van cholera asiatica voor gekomen.De raad van Middelburg heeft, even als die van Amsterdam besloten een adres aau den Koning te rigtcnhet af staan der rijks personele belasting aan de gemeenten verzoekende. Het plan der directe belasting te Leeuwardennaar den grond slag der huurwaardedoor Gedep. Staten met bedenkingen terug gezonden zijnde, hebben B. en W. voorgesteld, om tot de eerste voordragt terug te keeren, met vrijheid echter om zelf zijn inko men optegevenof zich in een der aangewezene klassen te rang schikken. Op de begrooting voor 1857 is het bedrag der directe plaatselijke belasting op 52,250,uitgetokken, na aftrek van 3000,voor oninbare posten.De raad van Amsterdam heeft eene voorgestelde verordeningom de onzuivere opbrengst der tooneelvoorstellingenook van het bedrag der vrijbilletten, 5 en bij de aanneming der entreegelden in gelag 2\ pCt. te heffenzon der stemming aangenomen.Den 23 Oct. hebben de oestervis- schers nabij het Nieuwe Schild (Texel) eon walvisch van meer dan 70 voeten lengte levend gevangenafgemaakt en op het strand gesleept.Den 25 is de dichter Tollens te Rijswijk begraven bij zijn graf werd gesproken door de heeren S. J. van den Bergh, Molsterds. Benninck JanssoniusWitlmijs en Kleinreeds wor den er pogingen aangewend om ter zijner eere een gedenkteeken ojiterigtenwaartoe den 30 te 's Hage eene bijeenkomst gehouden en eene commissie benoemd is.— Den 26 heeft Z. M. de staats commissie benoemd om voorstellen te doen ter zake der slavernij in de koloniënmet dankzegging ontslagen. De commissie belast met de overweging eener regeling van het landbouwk. onderwijs in Nederland, heeft voorgesteld de oprigting eener landbouwk. schoolin het midden des lands gelegenmet alle hulpmiddelen voor het wetenschappelijk onderrigt en eene boerderijvan ten minste 100 bunders gronds.Den 27 is de voorgevel van de hersteld wordende oude vleeschhal te Maastricht ingestort, zonder verdere ongelukken te veroorzaken,en heeft d". A. Loman het hoogleeraarambt, aan het Evang. Lutli. Seminarium te Amster dam aanvaard met het houden eener rede de germani theologi humanitatein de gehoorzaal der doorluchtige school.— De raad van Groningen heeft den 29 besloten den minister van oorlog te berig ten, dat in 1857 geene gelden voor het onderhoud der kazerne gebouwen van wege de gemeente zullen worden besteed.- - Den 30 is de nieuwe R. C. kerk te Limmen plegtig ingezegend door den eerw. heer deken B. de Groot. De Eerste Kamer heeft den 31 bijna al de aan haar oordeel on derworpen wetsontwerpen eenstemming aangenomen.Tot lid der 2e. Kamer is te Steenwijkwegens het niet aanvaarden der benoeming door den heer Nuymaer van Twistverkozen de heer Storm van 's Gravesande.De Luxemburgsche Kamer heeft, na 2 dagen beraadslaging, het voorgestelde adres van antwoord, met 31 tegen 15 st., goedgekeurd, zijnde eene poging om het te ver zachten, met 27 tegen 22 st. afgewezen. Bij de aanbieding van hetzelve op den 25 aan Prins Hendrik heeft deze tegen de strek king daarvan ernstig geprotesteerdwaarop de Kamer, met 27 tegen 13 st.eene verklaring aannam, dat het bewind de kroon verkeerd had ingelicht en dus haar vertrouwen niet meer bezat. Den 1 Nov. worden de vertrekuren op den Holl. spoorweg zooda nig geregelddat men zonder oponthoud naar Keulen en Berlijn kan doorreizen.Het vaartuig belast met het overbrengen der geschenken van ons bewind aan den Keizer van Japan, zijnde de Sara Johanna, kapt. ten Boekei, is bij Chasan op de klippen ge stoten en onmiddelijk gezonken. Z. M. heeft den subst. officier van justitie bij de arrond. regt- bank te dezer stede, rar. C. F. T. van Maaneniu gelijke betrek king overgeplaatst te 's Gravenhage en tot pl. komm. 2e. kl. te Breda benoemd den luit. kolonel A. IV. F. Tuckermancomman dant van het depót van het 2". reg. inf. alhier. Correctionele zitting van 28 October. 1. C. W., te Egmond aan Zee, en H. L. C.te Beverwijk, a. eenvoudige diefstal, 1 jaar gevangenisstraf, b. misbruik van

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 1