BINNENLAND. ilticmxrs. «ERGERLIJKE STAND. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. ARMEN-BEWAARSCHOOL. Door den laatsten storm hebbende dijken en duinen van het eiland Walcheren veel geleden en zijn vele schepen verongelukt; den 13 kwamen 25 haringschuiten van Seheveningenmet verlies van vle ten en andere schade, uit zee terug, terwijl het schip Stad's Gra- venhagegeladen met rijstzonder anker en ketting in het Nieuwe Diep gekomendes nachts daarop in de haven zonk, In den naeht van 14—15 werd eene Nederl. tjalk, met balken, hoog op het strand van Schiermonnikoog gezetden 15 strandden te Sehe veningen de Engelsche brik Delmi, met ballast, en bij Katwijk de Nederl. kof Eend/ragt, van Newcastle naar Groningen, welke ook verbrijseld werdeindelijk strandde den 17 achter Castricumin zinkenden staatde Ned. kof Trekvogel, kapt. Jansen, met bruin steen van Rotterdam naar Newcastle, De bemanning van al de ze vaartuigen is veelal met de reddingbooten aan wal gebrast. De schadedoor den storm van 11 Aug.in Noordbrabant, alleen aan onvermogenden toegebragt, beloopt 38604,—, zoodat door de collecte slechts -ƒ is gedekt.In de grofsmederij te Leijden wordtop last der regeringeen klein model van die iurigting met alle zich daarin bevindende werktuigen (welke door een paar raderen in beweging kunnen gebragt worden) gereed gemaakt, be stemd voor den Keizer van Japan.Een kolonist uit Veenhui- zen, doorliet hof van Drenthe, wegens onvoldoend bewijs, vrijge sproken van de beschuldiging van het schrijven van een' brandbrief, is daartegen in cassatie gekomende kolonisten trachten dikwerf in dc gevangenis te komen, wijl zijdaar het voedsel beter vinden. De daartoe benoemde commissie uit den raad van Leijden stelt alsnu de volgende belastingen voorop de brandstoffen/ 42000, op inkomende vaartuigen f 14000,verhooging van die op de tarwe met ƒ2.—per 100 N.P. a 32000,—, eene directe opbrengst van 19,500.en het ontbrekende te dekken door eene te ver zoeken algemeene heffing van 150 opcenten op het gedestilleerd, a f 10000.Den 12 Nov. is te Middelburg eene vennootschap, aanvankelijk met een kapitaal van 110,000,totstandgekomen, tot oprigting eener stoomrijstpellerijter plaatse der in 1855 ver brande stoomgrutterij van de heeren le Nobel 8f Zoondie ook in deze zaak voor een groot deel betrokken zijn.Bij besluit van dien dag heeft Z. M. bepalingen vastgesteld op de dienst der rijks veldwachters waarin die der bestaande geregtsdienaarsrijks veld wachters en bezoldigde opzieners der jagt en visscherij wordt ver- ecnigdzij worden in uniform gekleed en gewapend en in 3 klas sen verdeeld, met 550,450,en 375,bezoldiging. Den 14 besloot de raad van Haarlem den Koning bij adres te ver zoeken om de gemeenten vrij te stellen van de betaling der zegel gelden voor den burgerlijken stand, of om daartoe, des gevorderd, cle noodige voordragt bij de Staten Generaal intedienen.Den 15 heeft het hof van Zeeland A. Notelaar, wed. J. de Bockvan Koewachtter dood veroordeeldwegens poging tot vergiltiging harer stiefdochterdoor stukjes van lucifers in boterhammen. Den 16 overleed te Gendringen jr. J, T, van Spengler, buitengew. adjudant des Koningsgepensioneerd generaal, oud-minister van oorlog, enz., oud 66 jaren.In Eriesland zijn bij p.m. 250 vee houders reeds 4000 stuks runderen van 6 maanden tot 3 jaren in geënt welke aan de gevolgen stervende door de provincie worden vergoed, wat tot dus ver slechls met 1 het geval is geweest, en 1100 boven de 3 jaren. Sedert 17 December 1849 zijn 18910 door door de longziekte aangetaste beesten overleden of afgemaakt waarvan meer dan in liet loopende jaar.De minister van bui ten! zaken heeft, ia zijne memorie van beantwoording, op het verslag der 2e Kamer, wegens hoofdstuk 3 der begrooting, ver klaard dat Nederland is toegetreden tot de door het vredes-con- gres vastgestelde bepalingenwegens de afschaffing der kaapvaart en de regten der onzijdige vlag. Den 20 heeft de heer Meeussen zijne aangekondigde interpellatie gedaan en gevraagd //of de feite lijke verhindering der openbare godsdienstoefeningop plaatsen waar men daartoe geregtigd meende te zijn zoo als te Ossendrehtj Ulenkoten en Baarle Nassau, is geschied op last der regering en of die daarmede voortgaanof de beslissing aan de regterlijke over heid overlaten zal?" De minister van justitie antwoordde, dat de betwiste plegtigheden op de bedoelde plaatsen niet veroorloofd warendat het onderzoek deswegens aan het Openbaar Ministerie is opgedragendat de policie de overtredingen ook moet trachten te voorkomen en dat de lijst der plastsenwaar de openb. gods dienstoefeningen wel en niet vergund zijngedrukt zal worden. Zaturdag den 15 is alhier, op dc botermarktdoor de policie een boer beboetwiens 23 koppen het vereischte gewigt niet had den. Bij de tegenwoordige hooge prijzenmogen de koopers waarlijk wel tegen dergelijk bedrog gevrijwaard worden! ONDERTROUWD. 21Nov. Jan van Zon en Niesje Koning.Roelof Veltman va.Ma- ria Magdalena Schonk.Gijsbert Daniel van der Swaagh en Catharina Geertruijda de Leeuw. GETROUWD. 16Nov. Aris Termaat en Cornelia Bruijn. GEBOREN. 16Nov. CatharinaD. van Hendrik van Dijk en Grietje Vader. Cornelia MariaD. van Martinus Nolbertus de Vries en Maria Bregettha Vogelpoel. 19 f JannetjeD. van Jan Senus en Trijntje de Vries. 20 n Pieter, Z. van Cornelis Koopman en Aaltje van den Berg.— Wilhelmim Maria Catharina, D. van Nicolaas Johannes Goes en Susanna Catharina Diepen. -21 n Hendrik Jan, Z. van Jan Pijper en Grietje Sneltcn. OVERLEDEN. 17 Nov. Marijtje, D. van Hermanus Everardus ten Kleij en Neeltje Post, ruim 5 m. 18 f Johannes Raves, 78 j.Aafje Appel, Eehtg. van Jacob de Boorder, 34 j.Elisabeth, D. van Coendert Zwan en Catharina Kleijenburg11 d. 19 Geertruida Johanna van der Wal, Wed. van Rokus van de Graaf, 58 j.Johannes Anthonius, Z. van Jan Vre- denburg en Adriana van der Beek, 4 m. 20 ff Jannetje, D. van Jan van Senus en Trijntje de Vries, ld, 21 Catharina, D. van Cornelis de Wit en Henderijntje Bij waard, 1 j. en 5 m. 22 Willem Prins, 52 j. 21 November. Door den Notaris J. SCHOEHUIZEN. 1. Eene Broodbakkerij, met de vaste en-losse Gereedschappen aan de W.Z. van de Houttilstraatbij het Waauplein, wijkB, No. 224. Strijkgeld 20,A. Franken, 2400, 2. Een Koepel en Tuinbuiten de Kennemerpoortaan de Blee- kerslaan, buitenwijk A, No. 21. Strijkgeld 5,G. Nieuwenhuisf 380, Door den Notaris S. A. DE LANGE. 1. Een Winkelhuisaan de W.Z. van de Houttilstraat en het Waagplein, uitkomende aan de Achterstraat, wijk B, No. 220. Strijkgeld 13,A. Burger, 1335,— 2. Een Gebouwvroeger ingerigt tot Stalachter het vorige per ceel, aan de O.Z. van de Achterstraat, wijk B, No. 220. Strijkgeld ƒ3,50, J). Spits, 350,— Zitting van Commissarissen op Vrijdag den 28 November 1856 des avonds ten 6 ure. Ouderswelke verlangen hunne kinderen ten bewaarschole toe te vertrouwen, vervoegen zich, ten genoemden tijde, aan hot lo kaal aan de Doelenstraat, voorzien van de geboorte- en inenting bewijzen der kinderen. Uit naam der Commissie, J. van LEEUWEN, Secret. Met belangstelling zijn door steller dezesin de Alkm. Couran ten van 10 cn 17 Nov. j.l.de beide ingezonden stukken gelezen, over het mogelijke om de broodbakkers alhier zedelijk te noodza ken hunne broodprijzen lager te stellen. Dat het algemeen belang' boven het bijzondere moet gesteld worden is een stelregel, die door elk weldenkend mensch moet voorgestaan worden en door steller dezes ook ten sterkste voorge staan wordt. Doch of er thans door de alhier gevestigde broodbakkers broodprijzen gesteld worden diemet het oog op de tegenwoordi ge graanprijzen, te hoog opgedreven zijn, is eene vraag die schie- 1 ,,k opgelost kan worden wanneer men een blik werpt op de prij zen die vroegervan wege het stedelijk bestuurdoor middel der broodzettingvastgesteld werden. Men zal alsdan bij vergelijking vinden datbij gelijken stand van graanprijzende prijzen van het brood toen (méér dan het bedrag van den thans afgeschaften gemaal accijns) hooger waren dan tegenwoordig. Daar steller dezes mede het bakkersbedrijf uitoefent, zoo zou het hem aangenaam zijnwanneer er tusschen de maatschappij ter be vordering van Nijverheid en de alhier gevestigde broodbakkers eeni- ge overeenstemming kon plaats vindenom met gemeenschappelijk overleg steeds eene bepaling van broodprijzen en kwaliteiteiten te maken, overtuigd als hij is dat vele broodbakkers met hem zich gaarne aan eenige geregelde bepalingen zouden willen onderwer pen die door eene commissie van daartoe te verkiezen deskundi gen opgesteld mogten worden. Alkmaar, 17 Nov. 1856. J. H. N. Jr. POLITIEVERORDENING op de gebouwen stratenpleinenwegen en wateren den gemeente Alkmaar. (Vervolg.) Art. 85. Niemand mag elders dan voor zijne woning en niet na tien ure des voormiddagsop straat karpettenloopersmat ten of tafelkleeden uitslaan of uitkloppen. Art. 86. Tapijten en vloerkleeden mogen alleen worden uitge klopt op daartoe door den gemeentearchitect aante wijzen plaatsen, welke vergunning aan den Commissaris van Politie zal moeten vertoond en met zijn visa voorzien worden, alvorens van dezelve gebruik zal mogen worden gemaakt. De overtreding van dit en het voorgaand artikel zal gestraft worden met eene boete van 1,tot 5, Art. 87. Het is verboden op de straten en pleinenbinnen de kom der gemeentein de bebouwde voorsteden en aan de openbare wandelwegenelders dan op de daartoe bestemde plaatsente wa teren of aan eene andere natuurlijke behoefte te voldoen, op eene boete van 1,tot 3, Art. 88. Geene vliegers, luchtballen of dergelijken mogen op de openbare wegen worden opgelaten, op eene boete van ƒ1, tot 3,en verbeurte van den vlieger of luchtbal. Art. 89. Het is verboden op straten of wegen met sneeuwbal len, steenen of andere harde voorwerpen te werpenop eene boete van 1,voor zoover de handeling niet valt in art 475 n°. 8 van het strafwetboek. Art. 90. Alle spelen op straten en wegen, die door de be ambten der politie worden verboden, moeten dadelijk worden ge staakt en mogen niet worden hervat, op eene boete van/ 1, Art. 91. Het is verboden te liggen aan de boorden of bermen van do rijwegen, binnen eenen afstand van drie ellen van den kant van den weg.

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2