BINNENLAND. Stabs ilictiws. GEMEENTERAAD. welke uitbarsting de voormalige 8. Janskerkbet voormalig pa leis der grootmeesters en 300 huizen in het Turksche kwartier zijn verwoest en 1000 andere beschadigd; p. m. 1000 mensehen zijn_ onder de puinen bedolven.Rizza en Mustapha zijn in het kal inet. gebleveneerst na 11 dagen zoekens heeft Reschid zijn voor ganger Ali-bassa kunnen bewegen zich met het ministerie van buitenl. zaken te belasten, maar weinige dagen later heeft deze reeds weder zijn ontslag genomen, en is alstoen opgevolgd door Ethem- bassa, terwijl hij, even als Fuad, tot minister zonder portefeuille is benoemd. De optreding van Éthem schijnt ter bevrediging van den Eranschen gezant te zijn geschied, die de Porte door eenige aan Reschid gerigte vragen, over het bijeenroepen der Conferentie en het vertrek der Engelsche vloot zeer in verlegenheid had ge- bragt.Den 11 Nov. zijn te Pera 600 huizen verbrand en den 15 is Adrianopel mede door een zwaren brand geteisterd.De bepaling der grensscheiding in Azie is tot in Mei uitgesteld. Den 28 Oct. is te Jerusalem de firman ontvangen, waarbij de gronden der oude kerk van S. Anna aan Prankrijk worden afge staan, waarop de overgifte den 1 Nov. door den gouverneur aan den Pranschen consul is geschiedde laatste verklaarde dat de ke, k hersteld en aan de eeredienst teruggegeven zoude worden en heeft terstond het terrein doen afsluiten.—De in het Oosten wo nende Italianen hebben inschrijvingen geopend voor de bekostiging der 10000 geweren, welke Hazzini aan het eerste gewest wil ge ven dat tegen Oostenrijk in opstand komt. Zwitserland. Den 6 Nov. heeft de Duitsche Bondsvergade ring het voorstel van Pruissen, betreffende Neufchatel, eenstem mig aangenomen. Zij treedt dus toe tot het Londensche proto- kol van 21 Mei 1852, verklaart zich gunstig voor de vrijlating der gevangenen en bereid om de stappen van Pruissen daartoe, door de OostenrijkscheBeijerscheWurtembergsche en Baden- sclie gezantennadrukkelijk te ondersteunen. De heer v. Sijdow heeft daarop te Bern een verzoek in dien zin gedaan en monde ling; gezegddat alleen een onvoorwaardelijk ontslag tot verdere onderhandelingen koude leidenmaar het bewind van het Eed genootschap heeft zulks bepaald geweigerd, hoezeer tot. verdere onderhandeling niet ongenegen zijndewaarop de Pruissisehe ge- magtigde verklaard heeft de diplomatieke betrekkingen met den Bondsraad te moeten afbreken, en naar Sigmaringen is teruggekeerd De polders om Raamsdonk zijn door het hooge water weder on der gezet.De concessionarissen voor den spoorweg van Zeve naar over Enschede naar de grenzenhebben vergunning gevraagd ook dien van Zevenaar naar 's Hertogenbosch te mogen aanleggen. De leening van f 110,000,door de stad Leeuwarden, tegen4 pCt. opengesteld is thans volgeteekend.Eene gemengde Ne- derlandsch-Belgisch.e commissie is benoemd om de wederzijdsche regeringen voortelichtenomtrent het mogelijkewensehelijke en nuttige eener indijking der schorren in het" Zwin (Staats-Vlaande ren).Bij de jongste stemming voor de kamer van koophandel te Groningen kwamen van de 675 kiezers slechts 53 en te Win schoten van de 101 niet meer dan 9 kiezers op.Op Schiermon nikoog is den 25 November, 's avonds laat, gestrand de schooner Floravan le Vivier in Prankrijkmet koolzaadnaar Zaandam, de bemanning gered, tuigage en lading geborgen.— Den 29 is te Ginneken het lijk gevonden van den landbouwer M. Jaspers van Meerle, beroofd van het weinige geld dat hij bij zich had, zijnde vermoedelijk door 3 personen vermoordis 's morgens te 10 ure, tussohen Wijk aan Zee en Egmond gestrand de Ne der! kof Toeval, kapt. D. Graaf'huismet haver van Harlingen naar Newcastle, zijnde schip en lading verloren en de bemanning met den reddingsboot van Egmond behouden.— en heeft de raa3. van Dordrechtuit welke sedert Pebruarij 1851 eene commissie werkzaam was om eene spoorwegverbinding tot stand te brengen, besloten de gemeentelijke inschrijving op het grootboekals waar borgkapitaal voor de voorloopige concessie, te verbinden.Den 2728 en 29 vierde het genootschap door oefening grooter te Am sterdam zijn 20jarig bestaandoor een letterkundig concours of voordragt van dramatische stukken door 2 personen van 10 bij het lot aangewezen rederijkerskamers; de prijs, een zilveren inkt koker, werd behaald door de kamer L. Jz. Coster van Haarlem en de premieeen voorzitters hamer, door de kamer Vondel van Amsterdam; Büderdijk van Alkmaar en Melpomene van Haarlem waren mede op de nominatie geplaatst"Den 1 Deo. is de LuxemburgscheKamerdoorde regering ontbonden en eene gewijzigde grondwet, overeenkomende met de zoo ongunstig ontvangene, aan het Groothertogdom ge- troijeerd.Den 3 heeft, de Hooge Raad het beroep in cassatie verworpen van P. P. Vessels, door het hof van Limburg, wegens bevordering van desertie van vreemde militairen tot gevangenis straf veroordeeld,en is te 's Hertogenbosch, door het ministerie oorlogaanbesteed het maken van een vuur- of verdedigbaren toren op het fort S. Andriesonder Rossumwaarvan aannemer werd J. G. Schuil, te 's Bosch, voor 74000,Den 4 heeft bij de marine eene groote bevordering plaats gehad: o. a. werden tot vice-admiraals benoemd H. Ferguson en J. F. Bouricius. Het [hoofdbestuur der fabriek- en handwerknijverheid heeft bij adres den Koning verzocht om algeheelen vrijdom voor de nijver heid van den accijns op de brandstoffenin plaats van de voorge dragen nominalieve. De 2e Kamer heeft den 29 Nov. hoofdstuk IV, justitie, met 41 tegen 2.5 st. aangenomenna met 34 tegen 32 st. een amende ment, van de heer v. Bosse te hebben goedgekeurd, om de voorge stelde verhooging der tractementen met/4000,—, wijl die ook voor de hooger bezoldigde ambtenaren bestemd waste doen ver vallen. Den 2 Dec. is de subsidie voor behoeftige gemeenten a 10000, waarvan 8000 aan den Haarlemmermeer met 37 tegen 23 en den volgendendagde gewijzigde voordragt van/6500, waarvan 3500,— voor de meer, door aanneming van een amen dement van den heer ten Bruggen Hugenholtzom het totaal op 3000.te stellen, met 32 tegen 30 st., eveneens verworpen. Den 2 stemden 32 leden voor en even veel tegen het geheele hoofdstuk binnen! zaken en werden VI en VII, Herv. en R, C. eeredienst met 54 tegen 9 en 53 tegen 10 st. aangenomen. Zitting van den 3 December 1856, No. 28. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 10 Leden. Afwezig de Heeren Teengs TeltingWestendorp, v. d. Drift en Bruinvis. 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd en daarna medegedeeld 2. Eene missive van II. H. Gedeput. Staten, ten geleide der goedgekeurde rekening van de dienstdoende Schutterij over 1855. 3. Eene missive van Burg. en Weth.houdende mededeeling dat den 20 Januarij 1857 door hen is bepaald, als den dag voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, in plaats van wijlen den Heer Abbring. Beide No. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. 4. Voordragt van Burg. en Weth., tot aankoop van het onder- scheidingsteeken voor den Commissaris van Politievoor re kening der gemeente. 5. Voordragt van dezelfden, tot openbaren verkoop van de klok ken uit den klokkentoren bij de Groote Kerkbenevens van twee stukjes metalen geschut. Ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 6. Mededeeling der bedenkingen van II. H. Commissarissen van de Stads Armenschool, op het besluit, door den Gemeenteraad ten aanzien hunner begrooting voor 1857 genomen. Besloten de voornoemde bedenkingen met de daartoe betrek kelijke begrootinq te stellen in handen der Commissie die vroe ger ten aanzien der zelve heeft gerapporteerdtot nadere be schouwing en om berigt. 7. Een verzoek van D. ter Haag, om de uitstalling op straat, van goederen tot zijne wagenmakerij behoorendete mo^en behouden. Ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergelegd. Daarna zijn gelezen eu alzoo deze stukken reeds ter lezin" voor de leden hadden gelegen, in dadelijke behandeling genomen 8. Voordragt van Burg. en Weth. eener suppletoire begrootin" over 1856 tot regeling van buitengewone outvaugsten en uitgaven. 9. Gelijke voordragt, tot regularisatie der posten van bijdrage aan den Noorcler Y- en Zeedijk en de jaarwedde van de Marktmeesters der jaarmarkten over 1856, op vroegere autho- risatie van den Raad betaald, te zamen bedragende ƒ538,46*. 10. Voordragt als boven, tot regeling der verhooging van de jaarwedde van den gemeentearchitect ad 62,50. 11. Voordragt tot regularisatie der meerdere uitgaven voor het Armwezenboven de daarvoor op de begrooting geraamde som ten bedrage van 1625,32. 12. Idem tot afschrijving uit de post van onvoorziene uitgaven, van eene som van 277,18 en overschrijving derzelve op verschillende daarvoor hij de begrooting aangewezen posten. Alle achtereenvolgens en voor zoo veel noodigbehoudens de goedkeuring van H. H. Gedeput. Statenmet eenparigheid van stemmen goedgekeurd. 13. Op het Rapport vau Burg. en Weth.betreffende het leggen van eene vaste brug over de Laat, bij de Zoutsteeg, eu de reparatie van de pomp achter de Groote Kerkisten aan zien van het lr punt, tot nadere deliberatie deswege, ten ein de ook belanghebbenden, indien zij daartegen bezwaren mog- ten hebben, de gelegenheid te geven die aan het bestuur kenbaar te makeneumet opzigt tot het 2«tot de herstel ling besloten. 14. Bij de deliberatiën over het rapport der commissie, tot het stellen der vraagpunten betreffende het Burgerweeshuisis besloten tot de vaststelling der volgende vragen 1°. Heeft de Raad de bevoegdheid om de bestemming der fondsenin verband met het doel der instelling, te regelen. 2°. Behooren de fondsen van de bedoelde instelling bestemd te worden ten bate van alle ingezetenen, zonder onder scheid van religie, 3". of wel ten bate van weezenkinderen van Protestantsche ouders 4°. of uitsluitend ten bate van weezen, kinderen van Gerefor meerde ouders en omtot het geven van regtskundig advies deswege uittenoodigen de Heeren M'.A.Brugmans en Mr. G. J. det Mar tini, te Amsterdam. 15. Is beraadslaagd over het voorstel van het Raadslid den Heer Mr. J. A. Kluppel 1°. om de verordening op de heffing der plaatselijke belasting voor het jaar 1857 niet weder in werking te brengen 2°. om zich te vereenigen met het adres van Amsterdamtot een verzoek aan Z. M. om de personeele belasting, door het Rijk geheven wordendeaan de gemeenten aftestaan en is daaromtrent, met opzigt tot het le punt, uithoofde van staking der stemmen, niets beslist, maar de deliberatie tot

Alkmaarsche Courant | 1856 | | pagina 2