SSlcficIijfiscïï (Docrsigt. BUITENLAND. BINNENLAND. Jlïarfdücvujtc:?. 2Xicmxj0. ich niet hebben uitgekocht of niet speciaal zijn vrijgesteld 3 maand Februari) aanstaande plaats hebben. Alkmaar, den 3 Januarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE. De Secretaris SP ANJ AARDT. Engeland. Den 1 Nov. is de oorlogsverklaring aan Perzie te Calcutta, wegens het vermeesteren van Herat, afgekondigd. Per- zie heeft dezelve aangenomen en bereids de eilanden Ormuz en La- rack verloren. De iman van Mascat heeft, op aansporing van En geland de schatting aan Perzie geweigerdvoorgevende dat de Sultan zijn opperheer is.In de meeste groote steden worden vergaderingen gehouden, om van het bewind de afschaffing der income-tax te verkrijgen.Den 12 Dec. is het door Amerika terug gegeven schip Resolute te Spithead ten anker gekomen en dadelijk de Engelsche vlag opgeheschen. Den 30 had de definitieve over gave plaats en vertrok de Amerikaansche bemanning per stoomboot naar Southampton, om van daar den 1 Jan. naar Amerika terug te keeren. Den 16 heeft de Koningin het met haar gezin bezocht en overgenomenkapitein Hartstein en de officieren vernachten op H. M. kasteel Osbornehouse en de eerste bleef verder tot den 23 op het landgoed van Palmerston, als wanneer eene deputatie van de reeders-associatie te Liverpool hem kwam begroeten en de stad Portsmouth een prachtig feestmaal ter eere der officieren gaf. Uit China verneemt men, dat de bemanning van een Engelsch vaartuig te Canton den 8 Oct. is weggevoerd en onthoofdde ad miraal Seymour heeft daarover voldoening gevraagdwelke hem geweigerd zijnde, hij don 21 de vijandelijkheden is begonnen met liet vermeesteren van vele forten; zulks niet batende is den 27 de stad en het paleis beschoten en zijn de troepen door eene bres in de stad gedrongenmaar daaruit den 29 des avonds teruggetrok ken; den 4, 5 en 6 Nov. is de stad op nieuw gebombardeerd en heeft de Barracouta 26 jonken in den grond geboord waarna men den overheden eenigen tijd van beraad heeft gelatenen den 12 na een hevig kanonvuur, al de forten aan het vaarwater, met 900 stukken bezet, zijn vermeesterd; de veroorzaakte schade is groot en de handel is geheel gestremd. De vreemde kooplieden hebben, in tijds gewaarschuwdgeen verlies geleden. De gouverneur der stad, l'eh, heeft van 200 tot 100 dollars op het lioold van eiken vreemdeling gesteld. Fkankhijk. De regering heeft besloten een groot geretran- cheerd legerkamp bij Chalons sur Marne aanteleggen en doet te Metz op groote schaal proeven nemen met Congrevische vuurpij len.De heer Lemoinnemedearbeider van het door den heer de Sacy bestuurde Journal des üébatsis op aandrang van den Oos- tenrijkschen gezant, wegens tegen Oostenrijk vijandige artikelen, ontslagen.Emile de Girardin heeft een open brief aan de Belgische dagbladen gezondenwaarbij hij verklaartdat hij het blad la Pressc aan den heer Millaud heeft overgedaanomdat hij, bij de beperking der drukpersvrijheidgeen nut meer kan stich ten.De Porte heeft op bevredigende wijze inlichtingen ge geven over het overwinteren der Engelsche vloot te Sinope en eveneens de uitnoodiging tot deelneming aan de Conferentie be antwoord Salih-Beij, de zoon van den ïurkschen grootvizier, heeft de instructiën voor zijnen broeder, die Turkije in de confe rentie zal vertegenwoordigenovergebragtluidende dat het Slan- geneilaud en Bolgrad aan Turkije moeten afgestaan worden, dat het tractaat nopens de Donau-Vorstendominen naauwkeurig uitge voerd en de grensscheiding in Aze spoedig geregeld zal worden, en den 31 is eindelijk de bijeenkomst weder geope nd. Graaf Kisselejf had reeds den 22 per telegraaaf magtiging ontvangen tot goedkeuring der gewijzigde grensclieiding in Bessarabie waardoor Bolgradhet Slangeneiland en de Donau-Delta aan Turkije zul len behoorentegen afstand van een deel van Moldavië aan Rus land.De bisschop van Arras heeft zich op nieuw tegen VAmi de la Religion verklaard en die van Urgel in Spanje heeft zich als een warm voorstander van l'Univers doen kennen. De plei- doijen in de zaak van heer VeuiUot tegen den abt Cognat en den uitgever Ventu zijn begonnen met de verdediging des eersten door den advocaat Josseaude heer DuJ'aure zal voor beide laatstcn optreden.De minister van Staat Pould heeft den Keizer de be grooting der civiele lijst voor 1857 aangebodenwaartoe de ont vangsten en uitgaven tegen elkander opwegenhij acht zich verpligt Z. M. aantesporen, om paal en perk te stellen aan de gif ten, jaargelden en aanmoedigingen, die voor 1856 reeds 6,300,000 fr. bedroegen.De Trins van Pruissen is den 21 weder vertrokken.De "raad van Parijs is gemagt.igd entréegelden te heffen op de effectenbeurs van 1 en op de handelsbeurs van ?- fr.— Te Besancon zijn uit Neufchatel vele koningsgezinden aangeko men, die, uit vrees voor gevangenneming, hun land ontvlugt wa ren. De minister van bmnenlandsehe zaken heeft de prefecten aangespoord vooral geen misbruik te maken van hunne bevoegd heid om de gemeentebesturen te ontbinden. Rusland. Den 22 Nov. hebben de Russen Soudjouck-Kaleh vermeesterd en na een hardnekkigen strijd de Circassiers verdre ven; tevens hebben zij, wegens onregelmatige scheepsbrieven, be slag gelegd op eene Turksche brik van 18 st. en 18 kleinere vaar tuigen die leeftogt en krijgsbehoeften voor de bergbewoners aan- bragtcn.De Keizer heeft den Pausselijken nuntiusbij vleijen- deneigenliandigen brief, tot grootkruis van den Witten Adelaar benoemd. De schaalcollecte te 's Gravenhage tot instandhouding der werk- inrigting heeft 2705,— opgebragt.— Eene Nederlandsche maat schappij lreeft van den Prins van Chïmay het prachtige woud vau Bailleu, dat 44000 voor den scheepsbouw geschikte stammen be vat en een der laatste bosschen van Belgie is, aangekocht.De raad van Leyden heeft, bij de behandeling der begrooting, beslo ten in 1857 eene belasting op de boter van 2J- cent per N. pond, en op de honden a 3,te heffen en liet voormalig brandspuit en lantaarngeldenz. tot 20000,te herstellen.H. Verdank en Cie. hebben van den Koning concessie aangevraagd tot droog making van het IJ en den Wijkermeer.Den tweeden Kersdag, des avonds, hebben prof. Hofstede de Groot, de kandidaat Kooien. da. Molteer in de Groote Kerk te Groningen eene voordragt gehouden van toepasselijke dichtstukken, afgewisseld door beurtgezangen der ge meente, met het orgel en militaire muziek begeleid; de toegangs gelden a f 500,zijn bestemd voor het gesticht der pleegzusters en verwaarloosde meisjes.Den 26 overleed in hoogen ouder dom de generaal der infanterie Robert, baron Fagel, van 1795 tot 1814 met het huis van Oranje uitgeweken en sedert, tot voor 2 jaren, onze gezant te Parijs; zijn lijk werd den 31 in het familie graf bij Scheveningeu begraven. - Den 23 hebben Gedep. Staten van N. Holland het besluit van den raad van Haarlem van den 10, wegens de verkiezing van jr. M. Salvadorop grond van art. 31 en 34 der gemeentewet, vernietigd,; den 31 besloot de raad zich hiertegen bij den Koning te verzetten.Z. M. heeft den 28 den heer B. Geel eervol ontslagen als burgemeester van Z. en N. Scher mer en als zoodanig benoemd P. Olij Ce., en den 31, ter vervan ging van den emeritus hoogleeraar in de regtsgeleerdheid Iloltius tot gewoon hoogleeraar te Utrecht benoemd mr. B.J. LintelodeGeer, tot nog toe buitengew.Den 29 is, bij de aanbesteding van eenige gemeentewerken te Amsterdamde voltooijing van den nieuwen aanbouw van het stadhuis en de verbouwing van het aangrenzend gedeelte aangenomen door G. Landers, voor 21,500.— In den nacht van 29 op 30 Dec. is te Kralingen brand ontstaan in eene kuiperij en spekrookcrijwaardoor dezelve, met het spek van 26 geslagte varkensbenevens 6 woonhuizen zijn verbranddie per celen waren verzekerd, de inboedels niet. Den volgenden avond laat weigerde P. van Santen, onder Berkel, eene vrouw van ver dacht voorkomen nachtverblijfdoor haar op haar verzoek den weg zullende wijzenwerd hij door 4 mannen gegrepen en gebon den op de mestvaalt geworpenwaarna zij zijne woning in brand staken, die met stal, schuur, vee, oogst, enz. verwoest werd. De le. Kamer heeft den 27 eenparig aangenomen de wetten tot amortisatie van schuld en tot splitsing van de gemeente de Mijl, door vereeniging met 's Gravendeel en Wieldrecht, maar verwor pen die tot splitsiug van (Jpsterlandmet 17 legen 14 st.den 29 en 30 keurde zij eenparig goed de hoofdstukkeu III, III, IV, V, VI, VII, IX en XII der begrooting, de wet op de middelen, de credietwet voor binnenl. zaken en de bekostiging der hulp- marechaussce, en met alle togen 1 st. hoófdst. VIII (marine), met 28 tegen 8 h. X (oorlog) en met 24 tegen 3 h. XI (koloniën). De Kamer is daarna geseheiden.—Te Amsterdam zijn in 1856 uit zee aangekomen 2029 en van daai; vertrokken 1706 schepen. Het Ned. zendelinggenootschap heeft gedurende dien tijd aangif ten en legaten ontvangen34,402,6S5.Uit Nederland zijn naar andere werelddeelen vertrokken 2079 personen.- Tijdens de algemeene vergadering der vereeniging voor fabriek- en hand werknijverheid zal te 's Hertogenbosch eene groote tentoonstel ling van nijverheid gehouden worden, waartoe het bestuur der afdeeling metjjdie van de Noord-Brabantsche maatschappij van nijverheid eene commissie zal zaïnenstcllcn.De plaatselijke ge- ncesk. commissie te Leijdeu heeft, gewaarschuwd tegen Krauter bonbons van Dr. Kovhwaarin, bij onderzoekschadelijke bestand- deelen zijn'gevonden. Alkmaar3 Jan. Aangevoerd 9 Paarden, 4 Koeijen, 151 Scha pen, 50 magere Varkens, 68 Biggen. Hoorn 29 Dcc. Aangevoerd 1 Koe, 14 Kalveren, 21 Scha pen, 2JVarkens. 31 Dec. Kleine Kaas 29,75, dito Middelbare 27.75, dito Commissie 27.- -, aangevoerd 351 stapelswegende 98338 N.P. 3 Jan. Tarwe ƒ10,—Rogge 7,—. Gerst 5,—Haver f 3,Paardenboonen 6,bruine dito 8,gele dito ƒ9, graauwe Erwten 13,—vale dito ƒ7,— groene dito 9,— witte groote dito ƒ8,—. Boter ƒ0,90 per N.P. Aardappelen per N.„Mud 1,50. Opmeer 29 Dec. Kleine Kaas 28,50 aangevoerd 31 stapels. De markt is tot nadere aankondiging gesloten. Purmerende 30 Dec. Aangevoerd 22 Runderen, 12 Paarden, 61 vette Varkens', 44 tot 53 Cts. per N. P., 27 magere dito en 52 Biggen. 58 vette Kalveren70 tot, 90 Cts. per N.P., 42 nucht. dito, 406 Schapen en Lammeren, 315 Ganzen, 2,55 a 2,70 per st,., 31 Zwanen, 4,50. Kleine Kaas 29,25 jian- gevoerd 45 stapels. Boter, hooi ƒ0,85 a/'0,95 perN.P. Kipeijeren ƒ3,50, Eenden dit.o/3,80 per 100. Schagcn 31 Dec. Aangevoerd Runderen, 4 nueht. Kalveren ƒ8,—, a 9,-, 120 Schapen, ƒ16,— a ƒ18,—, 6 magere Var kens, ƒ16,— a 20,—20 Biggen, ƒ7,— a ƒ9,—, Kippen, —,75 a 1,10, Eenden 50 a 60 Cts., Kippen- en Eendeneije- xew f b,—, a 5,-, Boter 84 Cts. per N.P. Den 25 Dec. is alhier op eene vergadering bij den heer Wal raven, eene Israëlitische vereeniging tot stand gekomen, onder den naam tot nut en genoegen en ae zinspreuk door oefening wordt men wijstot bevordering der Israëlitische godsdienst, der Nederd. taal- en letterkundevan zedelijke beschaving en tot veredeling van verstand en hart. Aanvankelijk zijn 38 leden toegetreden en

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2