gc R SALlcficlijkscft (Ducvzigt. BUITENLAND BINNENLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, voldoende aan den inhoud der Circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Noord-Holland, van den 11 Julij 18-14 N°. 73, (Prov. blad No. 61); Herinneren mits deze de Ingezetenen hunner Gemeente en Jurisdictie datingevolge de Vet van 1 Maart 181o No. 18 (Staatsblad No. 21) ten aanzien van het vieren der dagen, aan de openbare Christelijke Godsdienst toegeweid: Op Zondagen en zoodanige Godsdienstige Feestdagen, als door de Kerkgenootschappen dezer Landen algemeen erkend engevierd worden, geene beroepsbezigheden, noch openbare arbeid zullen mogen plaats hebbenwelke de Godsdienst zonden kunnen storen,— dat geene uitstallingen van koopwaren, noch op open bare markten, noch voor de huizen der kooplieden mogen worden gedaan,— dat geene verkoop van goederen met opene deuren mag geschiedengedurende de openbare Godsdienst alle plaatsen waar drank wordt verkocht, moeten zijn geslo ten,geenerhande spelen mogen worden uitgeoefend, en dat alle openbare vermakelijkheden op zoodanige dagen geenzins mogen worden gedoogd, behoudens enkele uitzonderingen, ter bepaling van de Gemeentebesturenen dan nog niet anders dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienst-oefeningen. Alkmaar, den 8 Januarij 1857. De Burgemeester voor ocmd P. A. de LANGE. De Secretaris, SPANJAARD!'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen: Dat als een gevolg van de met den 1™ dezer maand in werking •estelde reglementen voor het brandwezen zoo als die door den ,aad der gemeente op den 17 September 1856 zijn gearresteerd, de verpligting der ingezetenen tot het doen hakken en open houden van brandbijtenin den winterheeft opgehouden en zulks als nuonder toezigt van het Gemeentebestuur, door daartoe aangestelde personen, zonder geldelijk bezwaar voor de ingezetenengeschiedtonverminderd echter de vrijheid die aan ieder, mits daartoe vooraf vergunning vragendewordt gelaten om, des verlangendezoodanige bijten voor eigen rekening te doen daarstellen. Alkmaarden 8 Januarij 1S57. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE, üe Secretaris, SP ANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden: Dat de Patenten van het tweede kwartaal des loopenden diensl- jaars lhjï-m gereedheid zijn gebragt, cn aan de daarbij betrok ken personenwelke zich tusschen den 12 en den 21 dezer maand, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ureter Secretarie der gemeente zullen aanmeldenop derzelver aanvrage en tegen overgifte van het ontvangen repu, zullen worden afgegeven. Alkmaar, den 10 Januarij 1857. Burqemecster en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE. De Secretaris, SPANJAARDT. Opgave van de Marktprijzen der Granen en andere Levensmid delen te Alkmaar, opgemaakt naar aanleiding van 7. M. besluit van den 27 Eebruarij 1856 No. 92 (medegedeeld bij Prov. blad van Noord-Holland No. 33).Marlden van den 24 Dcc. en 3 Jan. Hoogste Prijs. Laagste Prijs. Kaas, N.Holl. kleine gras, per 50 Ned. P. 29,75 ƒ12,75 dito comm27,27, dito middelb26,75 u 26.75 Boter, in kopp. of stukk. per N. P. u ,87 ,77 Aardappelen,per Mud u 2,40 1,80 Tarwe,11,10, Rogge8, -h 7.50 Gerst late,7,50 u 4,50 Haver,4,50 n 2,50 Boonen6,50 6, Erwten14,11, Alkmaar, den 5 Januarij 1857. Burgemeester en Wethouders P. A. de LANGE. De Secretaris, SPANJAARDT. Ekankuijk.. Bij de receptie op den Nieuwjaarsdag heeft de Keizer verklaard voornemens te zijn aan de Senate,urs 'eenigen meerderen invloed te verleenen.1500 personen hebben zich tot het bezoeken der beurs geabonneerdhet dagelijksch aantal is met i verminderd.De Keizerin heeft uit eigen middelen den hoog bejaarden republikeinsclien dichter Béranger een jaargeld van 10000 fr.' toegelegd.Den 3, op S. Genovevadagis de aartsbisschop van Parijs^m1'. Sibour, terwijl hij 's middags de kerk S. Etienne du Mout al zegenend verlietdoor een geknielden persoondie de kreet pweg met de godin!" uitte, eensklaps een dolk in het hart gedrukt, terwijl een tweede stoot door den vicaris-generaal Sur at w werd afgewendde prelaat werd in de pastorie gedragen, waar gezegde vi caris hem nog de absolutie af, maar de verslagene bijna dadelijk bezweekde moordenaar verdedigde zieh krachtigmaar welhaast gevangen genomen en verhoord, bleek hij te zijn Jean Louis Verger, geboren in 1826 te Neuilly, van een omstuimig en eerzuchtig ka rakter, laatstelijk priester van het kerspel van Meaux en reeds 6 malen in zijne bediening geschorstde laatste maal omdat hij open lijk tegen het leerstuk der O. Ontvangenis gepredikt hadhierdoor broodeloos gewordenhad hij den aartsbisschopdieschoon tot de Gallicanen behoorendete Rome tot de vaststelling van dat dogma heeft medegewerktopheffing van zijn interdict verzocht hetwelk deze hemonder verstrekking van eenigen onderstand, moest weigeren. De bedoelde kerk is terstond gesloten. Zwitsekland. De scherpschuttersvereenigingen zijn alom op militairen voet ingerigt en de vrouwen tot verplegingsdiensten op geroepen; mede zijn de 6 Zwitsersche stoombooten op het meer van Constanz gewapend en tot verdediging der havens gesteld. Den 27 Deo. is de Bondsvergadering geopendmet eene oorlog zuchtige rede van den presidenthet bewind vroeg magtiging tot het voortzetten der onderhandelingen, goedkeuring der voorloo- pige maatregelen ter verdediging, onbepaald crediet bij het depar tement van oorlogverlof tot eene leening van 30 millioen fr. verkiezing van eenen opperbevelhebber en van een hoofd van den algemeenen staf, benevens geene ontbinding, maar verdaging der vergadering. Reeds den 30 werden al deze voorstellen zonder woordenwisseling, met eenparige stemmen (110) aangenomen, tot gezegde betrekkingen de generaal Duf our en de overste Herose be noemd en de zitting onbepaald verdaagd. Intusschen had Pruis- sen den 28 eene nota aan de groote mogendheden gerigtwaarbij het opbreken der troepen op den 15 Januarij werd gesteld, doch oumiddelijk wanneer het proces tegen de gevangene roijalisten eerder mogt beginnen. Pogingen van de Britsche en Amerikaan- sche gezanten te Bernom in overeenstemming met Oostenrijk Frankrijk en Ruslandbij Zwitserland en Pruissen de vrijlating, tegen geheelen afstand der souvereiniteit te bewerken, mislukten, omdat Oostenrijk niet wildedat een staat op die wijs afstand zoude doen. Echter zocht het de vergunning tot het trekken der Pruissische troepen door andere Duitsche Staten te verhinderen en stelde daartoe voor zulks tot eene bondszaak te maken, quasi om daardoor meer indruk teweeg te brengenmaar Pruissen wees dit af. Met Beijeren gelukten de onderhandelingen daartoe dan ook, maar de permanente commissie der wetgevends vergadering van Wurtemberg verzette zieh^daartegen eenparig en diende in dien zin een adres aan haren landsvorst in, waartoe ook eene volksverga dering te Stuttgart besloot. Voor Zwitsersche rekening werden in Zuid-Duitschlaud vele paarden opgekochtterwijl in Pruissen de uitvoer van paarden verboden werd. De Zwitsersche regering ont bood wederom 14.400 man. om de strijdkrachten in Bazel en Schafhausen te versterken; op de grenzen worden de troepen in gestrenge dienstmet geladen geweergehouden en om de 2 dagen afgelost, en om Bazel, onder leiding van den overste De- larageazveldwerken opgeworpen, waaraan vele vrijwilligers ar beiden. Pogingen om te Stuttgart of 1e Frankfort eene leening te sluiten gelukten niet. De republikeinsche Pourtalez-Saladin van Geuève vervoegde zich bij den gevangen F. Sandoz, om hem overtehalen den Koning van Pruissen intelichten nopens de weinig gunstige stemming voor Z. M. in Neufchateldeze keurde zulks goed, maar vond"het beter dat zijn broeder F. Steiger het zoude verrigten; na overleg met den Bondsraad schreef F. Steiger den brief en zoude de advocaat Bardy dien naar Berlijn brengen, toen F. Sandoz zulks niet meer geraden achtte en de ontwerpei* alzoo misnoegd weder naar Genève terugkeerde. De Bondsraad heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij verklaart niet ongezind tot den vrede te zijnmaar overigens op God en het volk te ver trouwen. De zaakgelastigde Barmann, die nieuwe voorslagen van Keizer Napoleon te Bern had overgebragtis met uitgebreide vol- magt weder vertrokkenvergezeld door den heer Kern uit Thur- gau. Te Parijswaar ook de heer Furrer zichna eeue zending naar Frankfortbevindt, zijn zij dadelijk bij den Keizer toegelaten. Men is het daar werkelijk voorloopig eens geworden: de gevange nen zullen vrijgelaten worden en Zwitserland verlaten tot aan het sluiten eener definitieve regelingde vijandelijke ondernemingen van Pruissen worden te gelijk gestaaktde bijzondere voorwaar den mogen niets bevatten dat strijdt met de onafhankelijkheid van Neufchatel. Engeland heeft zieh hiermede vereenigd. In Friesland zijn in 1856 wegens de longziekte gedood 3652en gestorven 2075, te zamèn 5727 runderen, d. i. 3698 meer dan in het vorige jaar; bij 1361 veehouders heerschte de ziekte; met de inëntin'g wordt; druk voortgegaan.In 1856 zijn in de provincie Groningen gebouwd en in de haven der stad Groningen gebragt, om opgetuigd te worden, 73 nieuwe zeeschepen. In het gansche rijk zijn voor de eerste maal zeebrie ven verleendaan 204 binnen- en 23 buitenlandsch gebouwde sche pen, te zamen 227, metende 29384 lasten, tegen 178 schepen met 26197 lasten in 1855.— Vele gemeentebesturen in Noord- Brabant hebben adressen van adhaesie opgezonden aan dat van Haarlemter bekoming van vrijdom der zegelgelden voor den burgerlijken stand.— Te Rotterdam is eene commissie gevormd tot vestiging van eenen Zoölogischen tuin, tergrootte van 10 bun ders bij de Kruiskade en den Holl. spoorweg, waartoe ƒ200000,— benoodigd iswillende men inmiddels den bestaanden dierentuin overnemen— In de Zijpe is op den Nieuwjaarsdagter wering der bedelarijaan 212 behoeftige gezinnen eene bedeeling gedaan, waartoe 425,was bijeengebragt.Te Amsterdam worden adressen geteekend aan de kerkeraden der beide (Evang. en Her steld-) Luthersche gemeenten, eene vereeniging verzoekende. Het 22ojarig bestaan der Doorluchtige school aldaar is den 8 Ja nuarij gevierd met eene redevoering van prof. mr. II. Beijerman en 's avonds door serenades bij fakkellicht aan de hoogleeraren en curatorende orde der professoren bragt als blijk van sympathie 700,— bijeentot uitbreiding der boekerij.— Den 9 is des avonds Ujlmï feivA g£

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2