BINNENLAND nieuws. GEMEEATERA AD. De collecte ten behoeve van het fonds voor de gewapende dienst bragt in 1855/ 27017,07 op; het getal verminkten en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden, die ondersteuning genoten, ver minderde met 56 en dat der infirmen werd van 1088 tot 1091 vermeerderd.De marine des rijks bestaat uit 2 schepen van 81 en 3 van 71 stukken, 12 fregatten en 1 geraseerd, 7 korvetten, 1 instructievaartuig, 9 brikken, 10 schoonerbr.3 schooners, 2 transportschepen, 56 kanonneerbooten3 fregatten en 2 korvet ten met stoomvermogen7 schroef- en 15 raderstoomschepen en 3 stoomschepen van het departement van koloniën; daartoe belioo- ren 1 admiraal (Prins Frederik), 1 luit. adm. en opperbevelhebber (Prins Hendrik)1 kap. a 1. s. (Prins van Oranje)2 vice adm., 4 s. b. n., 20 kapt., 30 kapt. luit., 119 luit. 1°. kl. en 166 luit, 2e. kl.Op de zaal boven de stadswaag te Leeuwarden is thans een planetarium te bezigtigen, dat de heer A. D. Labeste Har- lingenin 4 jaren tijds heeft vervaardigd; het is kleiner van om vang, maar vollediger, dan het beroemde van E. Eising ate Ira- neker, bevat 183 raderen en wordt door een uurwerk gedreven.— De raad van Amsterdam, de subsidie aan de handelsschool gewei gerd hebbende, heeft ck Sarpathidezelve met behulp van eeuijp ingezetenen voortgezet en alsnu van den minister van financiën de noodige localen in het Syndicaat-gebouw bekomen.ie Leijden heeft de raad, met 16 tegen 1 stem, besloten van Z. M. eene afzonderlijke wet op het gemaal, tot verhooging der belasting met ƒ2,—, te verzoeken, alsmede eene algemeene heffing van 150 op centen op het gedestilleerd, en voorts geadhaeseerd aan het adres uit Haarlem over de zegelgelden voor den 13. S., waartoe ook die van 's Iiage eenparig is toegetreden, welke tevens, met 15 tegen 14 st.heeft besloten, dat aldaar geene behoefte aan de instelling eener gezondheidscommissie bestaat.Den 23 Jan. heeft de mi nister van financiën gearresteerd de 232e. Staats-Loterij bestaande uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën, zullende de collecte duren van 23 Pebr. tot 7 Maart en de trekking van 23 Maart tot 13 Junij.— Den 25 is de groote gashouder te Zienkzee gescheurden daardoor aan de invoering der nieuwe verlichting een oponthoud van 2 a 3 maanden teweeggebragt-Den 26 is te Amsterdam het maken van 2436 ellen lengte steenen walmuren in 3 percelen voor/152,600 besteed aan H. BoekeiKKooij en J. C- v. BerkuniDe H. liaad heeft den 28 de cassatie van j/. tan Leijenlinisvr. van Schaap en A. NotelaarWeck de Boekvernietigd en de doodvonnissen der hoven van Gelderland en Zeelandwegens vergiftiging met luciferskoppen, bevestigd.De gemeenteraad van Delft heeft be sloten dat de jaarlijksche kermisdie tot hiertoe iuviel met den Zondag na St. Üdulph (12 Junij), voortaan zal aanvangen op den laatsten Maandag der maand Augustus en eindigen met Zaturdag daaraanvolgende.- - Den 10 Nov. is in O. Indie een Kon. besluit van 8i April 'uitgevaardigdbetreffende het toezigt der regering op de drukpers in indie, dat vele drukkende bepalin gen bevat, inoefende alle drukkers en boekhandelaars eene borgtogt van/200. tot/5000. stellen,kan degouv. genl. bij besluit hunne werk plaatsen en winkels sluiten, enz., zoodat uit Batavia reeds adressen daarover aan den Koningen aan de Staten Generaal zijn opgezonden. Bij besluit van 8 Nov. heeft de gouv. genl. de standplaatsen en tractementen der predikanten bepaald, zijnde 8 a f 6000, 14 a 4800,—, 4 a f 3600, - en 2 zonder vaste plaatsen mede a 3600,—. De op Java aangeplante kinaboomen bevinden zich in gunstigen toestand. De ijverige directeur van het postkantoor te Schiedam S. Gille Heringade bekende uitgever van het Jaarboekje voor de Posterijenheeft zich op nieuw verdienstelijk gemaakt door de uitgave van eene nette en naauwkeurige kaart des rijks met aanwijzing van alle post- en hulpkantoren bestelhuizen en brievenbussenalsmede der telegraaf bureaux en van alle lijnen lan^s welke door spoortreinen, stoombooten, diligences, zeilsche pen, postkarren en voetboden de brieven worden vervoerd, een en ander op 1°. Januarij 1857 de geringe prijs van 85 Cents brengt deze^kaart onder ieders bereikeen exempl. derzelve ligt bij de uitgevers dezer Courant ter inzage. De aanbesteding van gemeentewerken op den 27 Januarij, heeft den velgenden uitslag gehad: de vernieuwingen aan en het onder houd der gemeentegebouwen B. D. Dorregeest, f 3041,—, der schoolgebouwen A. Hoekmejer, 359.—, der kazernegebouwen B. D.fDorregeestf 525,der bruggen en overzetveeren B. D. Dorregeest2820,—, der steenen walmuren TB.F. Bloei,f2980,—, en de leverantie van diverse materialen, als: houtwaren, K. Klok, f 135,30, steen, kalk en cement, F. M. v. d. Belde, f 606,20, grinden schelpen, J. Oldenburg te Bergen, 417,--, ijzerwaren, D. J. Cohenf 28,80teer en touwwerk, M. TB. Honkoop, 23,20. Op Maandag, denl6Pebr., zal alhier een groot concert worden geeeven. ten voordeele der door de H. Bincentius-Vereenigingbe- zoeht wordende arme huisgezinnen. Onze bekwame kapelmeester, de. heer A. Oltoheeft de 'directie daarvan welwillend op zich ge nomen en zich van de medewerking der voornaamste meesters en liefhebbers dezer stad verzekerdzoodat, deze belangelooze onder neming en om het te verwachten kunstgenot en om het beoogde weldadige doel, alle aanbeveling en ondersteuning verdient. Zitting van den 28 Januarij 1857 No. 1. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 13 Leden. Afwezig de Heer van Leeuwen, (uitstedig.) 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd z jjndeworden medegedeeld 2. De processen verbaal van de gehouden verkiezing van een lid Voor den Gemeenteraadwaaruit blijkt dat de Heer J. 6. A. Verhoejf als zoodanig is verkozen. 3. Eene missive van den Heer Berhoe/f, ten geleide der bij de wet gevorderde stukkentot zijne toelating vereischt. Na deze mededeelingen heeft do Voorzitter de Heeren Mr. J. A. Kluppel, Dr. L. de Sonnaville en Jonkhr. D. C.deDieu Fontein Berschuir, tot het onderzoek dier geloofsbrieven ge committeerd, die staande de vergadering deswege verslag heb ben uitgebragtop welk verslag en daarbij gevoegd advies de Raad tot de toelating van den Heer J. O. A. Berhoejfals lidvan den Gemeenteraad, met eenparige stemmen lieeft besloten. Daarna zijn gelezen 4. Eene missive van H. H. Gedep. Staten, kennis gevende van de verdaging van Z. M. beslissing op de voorgestelde begra- fenisregten. 5. Eene ditovan dezelfdenhoudende de goedkeuring van het besluit tot verkoop van den Ouden Doelen aan J. N. Agriuola. 6. Een rapport van H.II. Curatoren van het Stedelijk Gijmnasi- umbetreffende het examen van de leerlingen dier instelling. Allen voor kennisgeving aangenomen. 7. Verzoek van H.H. Regenten van het Gasthuisom authorisa- tie tot af- en overschrijving op derzelverbegrooting van 1856, van eene som van f 563,04J, welke die inrigtinguithoofde van meerdere verpleegkosten cn duurdere levensmiddelenmeer heeft gevorderd dan daarvoor was geraamd. Ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 8. Rapport op de rekening der Kamer van Koophandel, dienst 1856. In dadelijke behandeling genomen en overeenkomstig de voordragt der Commissie goedgekeurd. 9. Voordragt van Burg. en Weth.tot af- en overschrijving eener som van 2149,83i waarmede de kosten van sommige op de begrooting vanl856geraamde gemeentewerken zijn overschreden. 10. Idem van dezelfden, totregularisatie eener som van f 605, voor de onkosten der gasinrigting van het Stadhuis en Bureau van Politie. 11. Idem van dezelfdentot regularisatie van ƒ218,75, waarmede deze en gene kleine posten der begrooting van 1856 zijn te boven gegaan. 12. Idem van dezelfdentot het toekennen eener geldelijke be looning aan de ambtenaren die met het opmaken van het ko hier der directe belasting zijn belast geworden. 13. Idem als boven, tot inrigting van het gebouw der voormalige Latijnsche school tot teekenschool. Alle Nos. van 9 tot 13, zijn ter lezing op de Secretarie nedergelegd. 14. Missive van Burg. en Weth., ten geleide van eene aanbeve lingslijst waarop geplaatst zijn de ïleeren J. 6. A. Berhoeff J. Roem en Jonkhr. Mr. TB. A.van Hogendorp, tot verkiezing van een lid voor de plaatselijke Schoolcommissie. Met nederleggifig van de aanbeveling ter Secretarie der ge meente is tot de benoeming in eene volgende vergadering besloten. 15. Adres van den ontvanger der gemeentelijke belastingen C. J Hellingwerffom toelage voor hetgeen iiij in het jaar 1856, wegens afschaffing van belastingen, in zijne perceptieloonen heeft geleden. Gerenvoijeerd aan Burg. en TBeth.om deswege te dienen van berigt, 16. Adres van S. Siebrands c. s., houdende verzoek dat de plaat selijke belasting op het geslagt van nuchtere kalveren moge worden ingetrokken. Gedeponeerd ter Secretarie. 17. Idem van P. Bezaan, onder eenige opmerkingen betreffende de onnaauwkeurigheid der stedelijke uurwerkenverzoekende dat de zorg en het onderhoud daarvan voortaan in het open baar moge worden aanbesteed. Gedeponeerd ter Secretariemet uitnoodiging aan Burg. en TBeth. om op het daarbij aangeroerde onderwerphunne attentie bijzonder te willen vestigen. 18. Idem van de gezamenlijke korendragersverzoekende 1». eene verhooging van derzelver stedelijk traetement en 2° eene wij ziging van de verdceling der voorde meerdere aanbrengst van granen ter marktvastgestelde premie. Gesteld in handen van Burg. en TBeth., om daarop ie die nen van berigt. 19. 20 en 21. Drie adressen van J. Reli Jr.. JKaptein en J. van Zeelandom vergunningennaar aanleiding der politiever ordening op de straten enz, der gemeente. 22. Eene missive van Burg. en Weth.ten geleide van nog 14 gelijksoortige aan hun adres gerigte verzoekschriften. Tot nadere behandelingop de Secretarie ter lezing voor de leden nedergelegd. 23. Is in behandeling genomen: Het rapport der Commissie op de door Burg. en Weth. voor gedragen concept instructie voor Waagmeesters. jM adat alvorens in hoofdbeginsel was bepaald, dat er voort aan 3 Waagmeesters zullen zijn, waarvan de eene, als pre sident, voor zijne meerdere bemoeijingen, eene jaarwedde van ƒ400,— en de heide anderen ieder van 350,— zullen ge nieten isbehoudens enkele wijzigingende voorgedragen in structie gearresteerd en met den 1 Februarij 1857 uitvoerbaar 24. Is ^behandeld de voordragt van Burg. en Weth. betreffende het doen ophalen van den secreetmestin verband met het ophalen van den liaardasch en het vuilnis, en is te dier zake bepaald Dat de secreetmest voortaan door personen daartoe van wege de gemeente aantewijzenkosteloos van de huizen der ingezetenen die zulks zullen verlangenzal worden afge haald, met ingang van 1 Mei 1857 en onder zoodanige bepalingen van tijd als anderzins, als bij het besluit zijn om schreven terwijl Burg. en Weth. zijn gemagtigd om van Z. E. den Minister van binnenl. zaken vergunning te ver-

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2