BINNENLAND. fïtcmws. A RRON DISSEMENTS REGTBANK. BURGERLIJKE STAND. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. China. De lorcha Alma is nabij Canton door de Chinezen vermeesterd en de kapitein vermoord en het stoomschip Thistle dat de lorcha Anonyma op sleeptouw had, is door 200 jonken aan gevallen zoodat het dat vaartuig niet de lading achter heeft moe ten laten. Peezie. Van de Britsche zijde is aan sommige gouverneurs van provinciën kenbaar gemaakt, dat zij als onafhankelijke Vorsten zullen worden erkend en behandeld, wanneer zij geen tegenstand bieden.De naar Parijs gezonden gezant heeft in last niets te verzuimen wat tot bijlegging van het geschil kan strekken.Het Britsche leger is te Kaboul aangekomen en heeft zich met de troe pen van Bost Mahomed vereenigd. Vandaar zijn 4000 man, waar onder 1000 Cipayersnaar Herat in aantogtdat door de Perzen ijverig wordt versterkt en van levensmiddelen voorzien. In het Engelsche kamp bij en in Bushire zijn die schaars en buitensporig duur.Te Bombay zijn weder 5'000 man naar Perzie ingescheept. Inl85o/56 telde dohoogeschoolteLeijden 483, die te Utrecht 487 en te Groningen 222 studenten en waren te Leijdcu bovendien 146 en te Utrecht 75 elders studerenden ingeschreven.Te Enschede is voor den spoorweg naar Zevenaar voor ƒ294,000, deelgenomen, waaronder 3 fabriekanten elk voor /'30000 en de gemeente voor f 50000. Te 's Hage zullen de weekgelden aan de arbeidslieden voortaan des Maandags, in plaats van des Zaturdags, worden betaald; aldaar zal, met ondersteuning vaji het stedelijk bestuur, eene volkszangschool, voor 250 handwerkslieden geschikt, tot stand komen.Den 13 Eebr. werd te Heemstede aanbesteed het bou wen van eeue hulpschoolvan eene kerk en van eene pastorie voor de Herv. gemeentevoor welke beide laatste percelen J bun der door B. hammers te 's Hage kosteloos is afgestaanaannemers werden C. L. Heijinek te Amsterdam voor 1848,D. v. Houten te Harmeien voor 33916,en P. N. Broens te Utrecht voor 13578,Den 14 overleed te Amsterdam de beroemde J. B. v. Breegeboren aldaar in 1801, ridder van den N. Leeuw, muziek directeur van de maatschappijen Felix mentis en Caecilia; den 18 werd zijn lijk op het 11. C. kerkhof de Lief le, buiten de Raam- barrièreter aarde besteld, waarbij pastoor Hanraats de aanwezi gen toesprakeene Nocturne van J. M. Coenen door instrumenta listen, en een treurzang vand^.J.J.Viotta, woorden van dr. Heije, door een 60tal zangers werden uitgevoerd; 300 kunstvereerders en leden van genootschappen hadden zich vereenigd om den be- grafenistrein te volgen.- Een der eeuwenoude vestingtorens te Deventer is den 15 geheel gespleten eu half ingestort, waardoor ook het achterdeel van een herbouwd wordend huis is medege- sleept.Den 16 vereorde Z. M. den schilder A. Schelfhoutop diens 70ea geboortedag, het commandeurskruis van de Eikenkroon. Denzelfden dag arriveerde te Vlissingen Z. M. fregat Prins Alexan der der Nederlanden, met de 23 van Madeira gehaalde Maleijers, die voor het hof van Z. Holland zullen teregtstaanals beschul digd het schip Twente, kapt. Coopmansin brand te hebben ge stoken.Den 17 deed dr. Hoekstra te Amsterdam zijne Latijn- sehe intreerede als hooglecraar bij het Doopsgez. Seminariumover den weg der wetenschapdenzelfden in de wijsgeerige en in de god geleerde wetenschap.Het prov. Utrechtsch genootschap van 'kunsten en wetenschappen zal te Utrecht, van 9 Junij tot 11 Julij, eene tentoonstelling houden van Nederlandsche oudheden en merk waardigheden, in de provincie Utrecht voorhanden.Op voor- dragt, van H. Exe. de ministers van oorlog en koloniën, is door Z. M. besloten, dat er, ter bekoming van vrijwilligers voor het leger in onze overzeesche bezittingen, een werfdepot zal worden opgerigt aan do Zwitsersche grenzen. Door Z. II. den groother tog van Baden is verlof verleend om gemeld depot op te rigten in de stad Lorrach, in liet noordelijk gedeelte van Baden, op korten afstand van Bazel. Tot kommandant van hetzelve is be noemd de luit. kolonel Scharten van liet Ned. Indische leger; aan hetzelve zullen verder worden geplaatst een militair genees heer tot het verrigten van geneeskundig onderzoek, en een kader on der-officieren en korporaals, zoo veel mogelijk Zwitsers of van Duitsche afkomst. Op den 15 der volgende maand zal gemeld werfdepot in bovengemelde stad deszelfs functien beginnen uit te oefenen.Men verneemt dat bij den minister van koloniën het ernstige voornemen bestaatom de pogingen te ondersteunen van hendie eene directe stoompakketvaart tussehen het moe derland en Nederlandseh Indië wenschen aan te leggen, en dat daartoe hoogst waarschijnlijk door het Rijk eene subsidie zal worden verstrekt.Uit Coevorden wordt gesehreven, dat liet stelsel van den heer Jonxis uit Groningen, om varkens te mesten alleen met gerstenmeel, water en zout eu de daarbij gepaard gaande gedurige opklimming in voedseldaar door dezen en genen met gelukkigen uitslag wordt bedroefd. Den 17 is de zitting der 2e. Kamer hervat en werd met algeni. st.op voorstel van don heer Thorbeckebesloten den minister van koloniën uittenoodigen tot mededeeling der verordeningmemoriën en instructiënbetreffende het in Indie ingevoerde reglement op den boekhandel. Ingediend zijn een ontwerp tot opheffing van het fonds voor het kanaal van Voome en een tot vervanging der wet op de jagt en visscherij van 1852; deze berust op dezelfde grondslagen, maar om de hooge justitiekosten, die zij teweeg bragt, wordt gelegenheid tot transactie gegeven, daar waar geldboete met, of zonder gevangenisstraf, doch niet de laatste alleenwordt bedreigd; het vangen van schadelijk gedierte op eigen grond wordt vrijgelaten. NEDERLANDSCHE TELEGRAAFMAATSCHAPPIJ. Sedert de laatste opgave (14 Julij 1856) zijn in het buitenland de volgende kantoren geopend: in Baden: Kleinlaufenburg en Waldshut; in Benemarken: Aalborg, Aarhuis, Apcnrade, Erede- riksham, ErederiksborgHadersleben, Hobro, Horsens, Hjörring, Kiel, Holding, Odensee, Randers, Sleeswijk en Veile; in Enge land: Oldbury, Southend en Tilbury; 'va. Frankrijk: ArlesEl- beuf, Gray, Mantes, Maubeuge en Tourcoing; indenKerkel: Staat: lesaro; in Meeklenhurg-Schioerin: Malchin, Neubrandenburg, Neu- strehtz en "Waren; in Nassau: Langeuschwalbaeh; in Noorwegen: Langesimdin Oostenrijk: Budweis (Boheme)Castelnuovo (Dal- matie), Brody (Gallicie), Arad, Groswardein, Kaschau, Ofen en Raab (Hongarije), Chiavenna, Lecco, Lodi en Rovigo (Lonib; Venet: Koningrijk), Mehadia en Turn-Severin (eigenlijk Oosten rijk), en Eörök Beclcse (Temescher Bannaat)vaPruissen: Duren Glogau, Halberstadt, Lissa, Merseburg, Neisse, Schweidnitz' Stargard, Waldenburg en Wezel; in Rusland: Aboin Saksen': Annaberg, Ernsthal, Preiberg, Gera, Glaucliau, Hohenstein, Jena, Luppa-Dahlen, Niederau, OschatzPlauen, Pristewitz, Roda, lharandt eu Wursen; in Wallacliije: Busen; in Wesiplialen: Bie lefeld; in Zweden: Arbogen, Carlstad, ChristinehanmHudiks- wall, Hernösand, Jönkoeping, Motala, Nora, Soederhamn, SundswallWadstena en Wexio; in ZwitserlandDiessenhofen Ermatingen, Moudon (Milden), Renan, Sursee, Steckborn ea Stem am Rliein. Bij dispositie van den 17 Febr. 1857 n°. Ill, is door den mi nister van justitie tot opzigter over den arbeid, boekhouder en magazijnmeester in liet huis van verbetering en opvoeding alhier aangesteld de heer W.F.Ruijgrok te Arnheïn. De minister van binn. zaken heeft, bij beschikking van den 18 Eebr., bepaald, dat de verkiezing van een lid der 'F Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar op Dingsdag den 17 Maart zal plaats hebben. 1 Bij Koninklijk besluit van den 18 Febr. 1857 no. 7 is benoemd tot bewaarder der hypothekenvan het kadaster en scheepsbe- wijzen, en onvanger der registraten en domeinen te Heerenveen, de heer J. 6. JV. Zalm, thans ontvanger der registratie en do meinen alhier. Correctionele zitting van 17 Eebruarij. 1. H. T.te Haarlembedelarijna vroeger wegens bedelarij veroordeeld te zijn14 dagen gevangenisstraf en kostenmet last om na het uiteinde der straf getransporteerd te worden naar de bedelaarskoionie. 2. J. J. K.zonder bepaalde woonplaatsgeheel als hoven. 3. C. Jz. d. V. en C. 8., te Alkmaar, mishandeling, a. 8 dagen en b. 14 dagen gevangenisstraf en kosten. ONDERTROUWD. 14Feb. Jacob Kroon Klaas:., Wedr. van Marijtje Borst, te Oud- earspel, en Beertje Keppel, te Oudearspel, onlangs te Alkmaar. GETROUWD. 15 Feb. Bartholomews Sanders, Wedr. van Johanna Magaretha Börghart, en Antlionia Limburg.Gerbrand Antonius Halsema en Alida Seclen. - Jacob de Boorder, Wedr. van Aafje Appel, te Alkmaar, en Anna Schoen, Wed. van Jan Heijn. GEBOREN. 14 Feb. WijkeD. van Pieter Horjus en Maria Elisabetli Toepoel. 16 u Adrianus Huhertus FranciscusZ. van Franciscus Donders en Theodora Johanna van Rijswijck. 17 Sara, D. van Isaak Mozes Werkendam en Anna Mozes "Vogel. 20 n Johannes NieolaasZ. van Jacobus Hendricus Jansen en Agatha Maria Kikkert.Margaretha Hermina, D. van Hendricus Koster en Neeltje Gevclaar. OVERLEDEN. 14Fell. Adrianus Johannes, Z. van Theodoras Portegies en Grietje Winder, 7 j. en 11 m.Catharina Sophia Windgettèr Echtg. van Jan Hendrik Anthonie Ezerman, 43 j. 15 n Jacob, Z. van Willem Uitgeest en Johanna Raatjes, 1 m. 16 Buurtje van WijngaardenWed. van Jan Gerardus Cloeck, 35 j.Hermanns Jacobus, Z. van Johannes Bernardus Reekers en Alida Geertruida Slootman, 3 m.— Johannes van der Haagen, 17 j. en 10 m. 17 Anna Elisabeth, D. van Pieter Bruinvis de Lange en Debora Sijbouts, 4 j. en 9 m.Catharina Jacoba Margaretha, D. van Johannes Ronmndus Keuss en van wijlen Cornelia Johanna Kuijpers, 12 j. en 1 m. 19 u JohannesZ. van Willem Roodenberg en Alida Johanna van Wijngaarden, ruim 9 m. 20 i' Jeske de Vries, Wed. van Hendrik Pastoor, 61 j. 17 Eebruarij. Door den Notaris ABR. P. DE LANGE. 1. De Zoutkeet de Kendragt, aan de Schelphaven, wijkD, n". 92. Strijkgeld f 128,S. Blom Hz. 12,800, Niet verhoogd.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2