ALKMAARSCHE COURANT J^j*o# Negenenvijftigste Jaargang1857# Maandag 2 Maart. m Mfp x :~xr\ (Dflictccl ©cbcclltc. SElcficüjïiscifï (Duersigf. BUITENLAND. t Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,—franco per post ƒ3,50, enkele Nos. C Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM COSÏER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels ƒ0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennisse van dc ingezetenen: Dat, naar aanleiding van art. 3,5 der verordening, houdende bepalingen tot voorkoming van brand, van den 17 September 1856, (Gemeenteblad n°. 51) het collegie van brandmeosteren door hen is geauthoriseerd tot het houden van een onderzoek l°."Of de bepalingen van art, 14 dier verordening, ton aanzien van ovensfornuizeneesten en andere buitengewone vuurf taat sen, vastgesteld, behoorlijk zijn en worden in acht genomen. 2°. Of de voorschriften, gegeven bij de artikels 2 tot en met 10, met opzigt tot de gewone sehoorsteenen en stookplaatsenwor den nageleefd. Datvoor zooveel het le punt betreftdeze inspectie zal zijn algemeen en zal worden gehouden in de maand April eerstkomende, waarvan door deze wordt kennis gegêventen einde den gebruikers alsnog de gelegenheid te geven de bij hen in gebruik zijnde ovens fornuizen eesten of andere buitengewone vuurplaatsvn voor zooveel zij niet aan de voorgeschreven bepalingen voldoenvóór dien tijd daarmede in overeenstemming te brengenterwijl ten aanzien van de gewone stookplaatsen, dit onderzoek zal plaats vinden op onbepaalde tijden )en daar waar Brandmeesteren zulks noodig zullen oordeelen. Allernaar, den 27 February 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. nu LANGE. Be Secretaris-, SPANJAARD!. Engeland. Den 19 heeft het Lagerhuis eenemotie, om de be woners van huizen welke 10 huurwaarde doen in Engeland en Wallis het stemregt voor leden van het Huis te verleenen, met 192 tegen 179 st. verworpen evenzeer de jaarlijksche motie van den heer Spoonerom de subsidie aan het R. C. collegie van May- nooth intetrekken, met 167 tegen 159 st. Den 20 verklaarde lord Palmerstonop eene vraag van den heer Layarddat de re gering geene kennis droeg van een tusschen Rusland en Perzie gesloten traetaat. Daarna deed de heer Disraeli zijn voorstel, om, aangezien het budget de afschaffing der income-tax niet bevat alvorens de bcgrooting voor het aanstaande jaar te bekrachtigen de uitgaven zoo te verminderen, dat in de jaren tot 1860 geene te korten opleveren maar alsdan zooveel over isdat de belasting op de inkomsten zonder bezwaar kan wegvallen. De heer Gladstone ondersteunde deze motiewelke door den kanselier der schatkist bestreden werdmet de aanmerking, dat de regering mede in 1860 tot de afschaffing wenscht overtegaanwanneerals de zaken hunnen gewonen gang gaan, de inkomsten 58,115,000 en de uit gaven 54,200,000 zullen bedragen. Den 24 hebben de heeren M. Gregor en Walhope de voorgedragen middelen bestreden en lord J. Russell en de heer Gibson die verdedigdwaarna de motie Disraeli, met 286 tegen 206 st.is afgewezen, als ook met 190 tegen 73 st. een voorstel om eene commissie te benoemen tot on derzoek hoever het stemregt behoort te worden uitgebreid. Op denzelfden dag heeft de graaf van Derby in het Hoogerhuis zijne motie ontwikkeld, tot afkeuring dor vijandelijkheden tegen China, vooral zoekende te betoogen, dat de lorcha Arrow (hare inbeslagneming was de aanleiding der geschillen) een Chineesch vaar tuig wasniet geregtigd om de Engelsche vlag te voerenterwijl hare Engelsche zeebrieven reeds verjaard waren. Lord Clarendon gaf dit toe, maar heette ze nog geldig, omdat het schip nog niet in eene haven aangekomen en Chineesche regering daarvan onkundig waszoodat deze de Britsche vlag opzettelijk liad beleedigd. Lord Lyndhurst en graaf Grey verdedigden, de hertog van Argyll en de lord-kanselier bestreden de motiewaarover de beraadslaging den 25 zou worden voortgezet.Een detachement ruiterij en rijdende artillerie heeft een Perzisch depot van levens- en oorlogs benoodigdhedenop 22 mijlen van het kamp vanBushire gevestigd, zonder verlies vermeesterd.Men zoekt eene stoombootmaatschap pij, in 10000 aaudeelen, elk van 10 p. st.opterigten, voor eene dienst tusschen Harwich en Rotterdamwelke voor het vervoer naar Duitschland spoediger, goedkooper en veiliger wordt gehou den dan over Osteade. Erankrijk. Na het sluiten van het thans in het Engelsche parlement ter spraak gebragte traetaat met Oostenrijk in Dcc. 1854, fieeft de minister Drouin de UHuys eene nota aan de Italiaansche hoven gerigthoudende dateven gelijk Erankrijk eenen opstand mdeOostenrijkseh-Italiaansche gewesten zoude helpenonderdrukken, Oostenrijk ook wederkeerig de Eransche bezetting in de Pausse- lijke statenzoo noodigzoude bijstaan. Door de niet-deelneming van Oostenrijk aan den krijg tegen Rusland, is dit traetaat eene doode letter gebleven en slechts van voorbijgaanden aard geweest. Het bal op het stadhuis te Parijs, den 18 Eebr.werd door 3000 personen, waaronder den Prins van Sleeswijk-HolsteinPrins Ni- colaas van Nassau en den Perzischen gezant, met zijne mirzas en hoofdofficieren, bijgewoond.In den Moniteur is het in Julij 1855 met Perzie gesloten traetaat medegedeeld in den hoogdra- •venden aanhef worden de Souvereinen der beide landen genoemd //verheven als de planeet Saturnusaan wien de zon ten standaard verstrekt"Koning Gtiézosedert 1817 gebieder van Dahomey, aan de golf van Guinea, in wiens hoofdstad Whydah eene Eransche factorij is gevestigd, heeft 2 zijner zonen herwaarts gezonden, om eene wetenschappelijke opleiding te erlangen.Het vrijzinnige blad le Siecle heeft eene tweede waarschuwing ontvangenwegens de wijze waarop het de aanstaande werkzaamheden van het Wet gevend Ligeliaaminzonderheid in het belang van meerdere druk persvrijheidheeft besproken.- De bisschop van Moulins, cle Dreux-Brezé, heeft in Nov. II. bij open brief zijn ongenoegen te kennen gegeven over eenige ondergeschikte geestelijkendie zich bij hunnen metropolitaanden aartsbisschop van Sensen zelfs bij het hof van Rome hadden beklaagd, over zijne willekeur iu administratieve aangelegenhedenten gevolge daarvan heeft hij den heer Martinet, pastoor te Moulins, afgezet en 2 andere pastoors daarmede bedreigdindien zij binnen zekeren tijd geen berouw over hunne handelwijs toonenen thanstot, regtvaardiging hier van, een tweeden brief uitgegevende pastoors, die eene magtige partij bij het publiek bezitten, hebben zich tot den minister van onderwijs gewend. Kerkelijke Staat. Het H. officie heeft een besluit aangeplakt, waarbij de boerin Catharina Fanelli, oud 23 jaren, te Sezze, die een grooteu naam maakte door de voorgewende gaven van won deren te kunnen doen en de toekomst te kunnen voorspellen, en aan welke een hooggeplaatst ambtenaar te Rome, ten gemakke harer bezoekers bij de onveiligheid der wegen, een verblijf in zijn luiis had aangebodentot 12 jaren opsluiting veroordeeld; naar men zegt is haar biechtvader levenslang gevangen gezet. Napels. Oogenschijnlijk heerseht er rust, maar de geheime genootschappen blijven niettemin zeer werkzaam. Den 21 zijn Spinizza. adjudant van Bemivegna, en eenige andere opstandelin gen, met hulp van landlieden, gevangen genomen. Oostenrijk. Eene bezending van Hongaarsche magnaten en andere aanzienlijke personen heeft zich bij den gouverneur generaal, den aartshertog Albrechtaangemeld, om hem de wensoheu der bevolking kenbaar te makenhij achtte zich gelukkig te kunnen verzekerendat de Keizer bedacht was om daaraan te voldoen. De volmagt voor den aartshertog Muximiliaanaanstaanden stede houder te Milaan, is zeer uitgebreid, zoodat hij alleen van den Keizer zal afhankelijk zijn.De baron v. Koller is tot gezant te Berlijn benoemd en als lid van de commissie voor de reorganisatie der Donau-Vorstendommen vervangen door den geheimraad v. Eieh- mam.De regering heeft de pas-revisien in het binnenland af geschaft en die "alleen tot de grenzen beperkt.Te Mantua heeft zekere veearts Bianchi in den schouwburg, terwijl hij de prima dona uitfloot, twist gekregen met een officier, hetwelk eene uit daging ten gevolge hadhet schijnt dat het stedelijk bestuur den eerste, onder bedreiging van gevangennemingverboden heeft daar aan gevolg'te geven, ten minste de luitenant wachtte te vergeefs zijnen tegenstander, welke hij des nachts in een koffijhuis ontmoe tende, op beleedigende wijze naar de reden daarvan vroegBianchi gaf heni tot antwoord een slag in het aangezigt en ontwapende hem met behulp van anderen, maar de officier mede hulp beko mende werd de aanvaller gewond en verdrevendoor welk alles eene verregaande opgewondenheid tegen de militairen is teweegge- bragt.— Een Protestantsch stafofficier op reis naar Moravie waar hij landgoederen met een familiegraf bezatoverwaehts over leden zijndeweigerde de geestelijken de begraving in dat graf ^oetestaan, omdat het oorspronkelijk voor Roomschgezinden be stemd was en daarvoor ook gediend had; opliet deswegens gedaan ^eklag bij den bisschop van Brünn, graaf Akhajfgotsch, is aegees-

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 1