BINNENLAND. GEMEENTERAAD. afgewezen, maar denzelfden avond diende de heer Cobden een voor stel van gélijke strekking bij het Lagerhuis inhetwelk door de heeren Bulwer LyttonRamsdenT. HerbertPerry en lord Rus sell ondersteund en door den minister Labouchere en andere spre kers gelijk den 27 door den lord-advoeaat en den proc. genl. be streden werdtoen sir J. Graham het verdedigde. Lord Palmer- ton verklaarde dien dag dat er geen tractaat tusschen Rusland en Perzietot ondersteuningtegen afstand van grondgebied, gesloten was. Den 2 Mrt.. had bij laatstgenoemde eene vergadering plaats van ongeveer 180 minist.riëie parlementsleden plaats waarbij hij hunne ondersteuning inriep; evenzoo hadden den 27,Peb. zich omstreeks 160 leden der conservatieve oppositie vereenigd bij lord Derbydie de aansluiting zijner partij bij die van Gladstone nuttig achtte en de motie Cobden goedkeurde. Deze werd den 3nadat de heeren GibsonHenleyRoebuckGladstoneDisraeli en Cobden daar voor, cn de heeren Osborne, Chambers en lord Palmerston daar tegen gelijk den 2 de heeren PhillimorePakington Thesinger en Sedney Her- bert voor'en de heeren Robertson, Collier, de minister G. Grey en de genl. JVilliams tegen gesproken haddenmet 263 tegen 247 st. aangenomen. Lord Palmerston heeft den 5 het Lagerhuis aan gekondigd, dat het Parlement, zoodrain de loopende dienst voorzien is, ontbonden zal worden en het nieuwe uit». Mei zal bijeenkomen. Eene onstuimige beraadslaging was hiervan het gevolgwaarbij de heer Gladstone en lord Russell dreigden met eene weigering der geldmiddelen. In het Hoogerhuis werd berigtdat er, in elk ge val, krachtdadige maatregelen zouden genomen worden om de Brit- sohe onderdanen in China te beschermen.De Times wil, dat de Eransche en Turksehe gezanten te Teheran last hebben ontvan gen de zijde van Engeland in het geschil met Perzië te houden. Ebankrijk. Een brief van den abt Cognat aan den bisschop van Evreux, waarbij hij verklaart de brochure tegen l' Univers op aansporing van den aartsbisschop Sibour ts hebben geschreven, is, buiten zijn weten, door het Journal de Bruxelles openbaar gemaakt en door l' TJnivers overgenomen.De Keizer ontvangt vele verzoekschriften in het belang van den afgezetten pastoor van Moulins, alwaar velen tot de Protestanten overgaan; men verhaalt het ontstaan van het geschil aldus: pastoor Martinet deed in het vorig badsaizoen Yichy eeu balgeven, waarvan deopbrengstmoest strekken om eene kapel aan zijn kerk te Moulins te bouwende bisschop de Dreux-Brézé keurde deze handelwijs af, maar de pas toor verzette zich en schreef gebeden uit voor den bisschop, als voor een groot zondaarhooggeplaatste personen geven zich veel moeite de zaak te sussen.De regering verlangt schadevergoe ding van de Vereen. Staten, ten behoeve van Eransche onderda nen die bij het beschieten van Greytowndoor het fregat Cyane geleden hebben.- Den 2 Maart is in het Wetgevend Ligohaam een gunstig verslag uitgebragtten aanzien der dotatie voor den hertog van Malakoff.Den 4 s avonds te 7£ ure is het tractaat tusschen Engeland en Perziedat den 16 Eebr. door kapt. Ouseley naar Londen was overgebragtte Parijs geteekendEngeland zal op den voet eener moest begunstigde natie behandeld worden etablissementen mogen vestigen op het eiland Karack en te Or- mus en consuls iu.die plaatsen waar Russische gevestigd zijnte Balfrush aan Caspische zee is dit echter niét toegestaan, op grond van eene bestaande overeenkomst met Rusland, Heraten Bushire zullen wederzijdsoh ontruimd worden de eisehen van Engeland dat de door den Scliach met eoreblijken overladen eerste minister Mirza Aga Khan, afgezetzoude worden en do Perzische overheden den lieer Murrayna het weder opvatten van zijn consulaat te Tehe ran 2 malen zouden bezoekenalvorens een tegenbezoek te ont vangen waren beide volstrekt afgewezen.De Keizer heeft den 3 het Conservatoire des artset metiers bezocht en 500,000 fr. be schikbaar gesteld tot uitbreiding der localen.Den 5, 's middags te 2 ure, is de conferentie voor Neufchatel te Parijs geopend. Spanje. Het besluit om de korting- op de tractementen der amb tenaren den 1 Maart te doen stakenis door den maarschalk Nar- vaez doorgedreventegen den zin van den minister van financiën Barzanallanadie alsnu vreest de uitgaven niet te kunnen bestrij den.Sebastien Palet, een vreemdeling, heeft den Koning en diens vader gedagvaard tot betaling van 9 millioenvoor speciale diensten, hun in 1839 te Parijs bewezen; ter teregtzitting was een talrijk publiek verschenendat zeer teleurgesteld werd door de aan kondiging dat de behandeling der zaakten gevolge van eene schikking der partijen60 dagen uitgesteld werd.De Koningin heeft de orde van het Gulden Vlies verleend aan den oudsten zoon des Russischen Keizers en het Grootkruis der orde van Maria Louisa aan de Keizerin.De bevolking van S. Domingo (Ame rika) is te hoop geloopen, heeft het wapenbord van den Spaan- sohen consul verbroken en zijn leven bedreigdde kapitein gene raal van Cuba eischt daarvoor eene schitterende voldoening.- Te Madrid heerscht veel opgewondenheid tegen Mexico, wegens den overlast welke de daar gevestigde Spanjaarden ondervinden. Turkije. De regeling der grenzen van Moldavië heeft geheel haar beslag.bekomen en is het daaraan toegekende, namens den Sultan, in bezit genomen. De Kaimakan van dat gewest Th. Battsch is den 1 Maart overleden.De militaire commissiebe noemd tot overweging der vraag of de Christelijke onderdanen der Porte afzonderlijke regimenten zullen vormenof bij het leger in gelijfd wordenis het laatste gevoelen toegedaan.Te Konstan- tinopel bestond eenigen tijd het vermoedendat een deel der Keizerlijke schatten en juweelen waren ontvreemd gewordenMe- hemed-bcy. wiens vrouw de min des Sultans is geweostis op ver moeden 'in hechtenis genomen en heeft daarop bekend een gedeelte in den Bosphorus en een ander in een der bronnen van het paleis geworpen te hebbenwelk laatste daar ook gevonden is. De be volking is over dit alles zeer opgewonden en de Ulema's nemen deze stemming te baat, om de menigte tegen de Christenen opteruijen. De Holl. maatschappij van landbouw telt thans 45 afdeelingen waarvan 2 nieuw opgerigte te Medemblik eu Vianenen 6869 leden, of 258 meer dan een jaar vroeger. In de laatst gehoudene algemeene vergadering is besloten Z. M. bij adres te verzoeken eene wet totafkoopbaarheid vanhet tiendregt voor te stellen of met H.D. goedkeuring te bekrachtigen.- In de omstreken van Yelzen heerscht de longziekte vrij hevig onder het rundveewaardoor de belang stelling in het door de afdeeling der H. M. v. L. opgerigte 'vee- fonds verhoogd wordt.De heeren Schertzer en Zoon te Haarlem hebben van de Kon. maatschappij van landbouw en kruidkunde te Gend, bij acclamatie, eene gouden medaille bekomen, voor hunne daarhoewel niet ter mededingingtentoongestelde verzameling hyacinten.Het gouvernementshotel te Maastricht is door het rijk aangekocht voor 45,000,voor welke som, vermeerderd door eene geldleening van 75,000,de gasverlichting voor stadsrekening zal ondernomen wordenHet getal kolonialen neemt te Harderwykniettegenstaande de vertrekkende transpor ten, nog gedurig toe zoodat men ook de Eransche kerk tot ka zerne heeft moeten inrigten; tot handhaving der vaak verstoorde orde doorkruisen patrouilles de stad en zijn de politieagenten met pistolen gewapend.De Sijnode der Herv. kerk heeft eene lee ning van 2millioen, verdeeldin 2000 aandeelen|geopend.totheil der kerk en gemeenten, ook wat de opleiding en aankweeking der cate chiseermeesters betreft,Te Meppel hadden van de 63 lotelin- gen 22 de vereischte lengte niet.Te Amersfoort is de bekende mr. L. Zegers Veeekensvoormalig redacteur van de Amersf. Cou rant tot lid van den gemeenteraad verkozen.De 57 kinderen, welke bij het stranden van het schip Zaltbommelbestemd naar de Algoa-baai, nog aan boord warenzijn allen behouden en welva rend aan wal gebragt en in de Kaapstad met liefderijkheidde jongens in het Zeemans- en de meisjes in het weeshuis verzorgd en den 9 Deo. van daar, met het Engelsehe schip Orijx vertrok ken.-- Den 26 Eebr. heeft de arr. regtbanlc te Utrecht den boek handelaar H. H. Kemink, wegens het drukken van aanbevelings briefjes voor de candidatuur van den heer Groen v. P., zonder naam van den drukker of auteur, bij verstek veroordeeld tot 5,boete en de kostenen N. D. Kemink, wiens schuld niet be wezen is, vrijgesproken.Den 28 besloot de raad van Amster dammet 19 tegen 9 st., overeenkomstig het voorstel zijner com missie, de restitutie der directe belasting aan tijdelijk elders wonende ingezetenen te weigeren.Den 2 Maart heeft de 2e. Ka mer, met alg. st.goedgekeurd de ontwerpen tot regeling vaii het gebruik vau het koloniaal batig slot van 1854 en tot opheffing van het bijzonder rijksfonds voor het kanaal van Yoorne. Ter goed keuring is aangeboden een op Curacao met de Dominieaansohe repu bliek gesloten tractaat van vrede en vriend schap. Tot rapporteurs no pens de wet op het onderwijs zijn verkozen de heeren v. Nisyen, ten CateHeemskerkThorbecke en Bosscha. Den 6 heeft de Kamer^ het ontwerp tot aflossing door het rijk der schuld groot f 52,000j ten laste van de directie der haven van het Oude Schild op Texel, met 44 tegen 16 st., verworpen. Neerlandscii Indie. Inde Lampongsche districten is na de laatste expeditiede rust en het vertrouwen hersteldde beruchte IVa Maasdie als het hoofd der Bantamsche vlugtelingenveel heeft toegebragt tot het ontstaan der onlustenisin den nacht van 34 Dee., in de kampong Takalamon, dooreenigeinlanders overvallen en afgemaakt.De regering heeft gelast clat de aan werving van Afrikaansche recruten, voor de landmagt in Indie, zal worden hervatmaar uitsluitend van vrije liedenhoewel het handgeld van ƒ40,tot 80,verhoogd is, geven zich slechts zeer weinigen aan. Ook is aan onze overheden op het eiland De- cima, over Nangasacki, bevolen een einde te maken aan de be lemmeringen van den openbaren godsdienst, o. a. aan het zooge naamde kruistrappenen om bij het Japansche gouvernement aan- tedringen op het toestaan van vrije godsdienstoefening daar te lande.Sedert 1846 is voor het vervoer der O. I. producten naar Nederland jaarlijks ƒ5,794,311,minder dan vroeger voldaan. Zitting van den 4 Maart 1857No. 3. Yoorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 13 Leden. Afwezig de Heeren J. C. Vonk en C. Bruinvis. Na de opening der vergadering wordt 1. De Heer J. G. A. Verhoe ffals lid van den Gemeenteraad, beëedigd en neemt dezelve als zoodanig zitting. 2. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd en daarna medegedeeld 3. Eene afwijzende beschikking van den Heer Minister van Fi nanciën op het adres om de overbrenging der Rijks perso- neele belasting ten behoeve der gemeenten. 4. Authorisatie van HH. Gedeputeerde Statentot onderhand- sehe verhuring der Mijzerkadc.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2