ALKMAARSCHE COURANT N«. 11. 185?. Negenenvijftigste Jaargang. Maandag -o.'x r i-i.«rC*«!kv\ f(> Maart. (fDÉlkiëel ©cbccltc. 2-Ocfecüjfescïi ©uersigt. BINNENLAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post 3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers IIERM. COSTEIi ZOON. De Attvertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. i'ifK'a ,j ffSi-, i|f» v-\ I jK IA BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennisse van de ingezetenen: Dat, naar aanleiding van art. 15 der verordening, houdende bepalingen tot voorkoming van brandvan don 17 September 185G, (Gemeenteblad n°. 51) het collegie van brandmeesteren door hen is geauthoriseerd tot het houden van een onderzoek 1». Of de bepalingen van art. 14 dier verordeningten aanzien van ovensfornuizeneesten en andere buitengewone vuurplaat- sen, vastgesteld, behoorlijk zijn en worden in acht genomen. 2°. Of de voorschriftengegeven bij de artikels 2 tot en met 10 met opzigt tot de gewone schoorsteenen en stookplaatsen, wor den nageleefd. Datvoor zooveel het le punt betreftdeze inspectie zal zijn algemeen en zal worden gehouden in de maand April eerstkomende, waarvan door deze wordt kennis gegeventen einde den gebruikers alsnog de gelegenheid te geven de bij hen in gebruik zijnde ovens fornuizen, eesten of andere buitengewone vuurplaatsvnvöflv zóóveel zij niet aan de voorgeschreven bepalingen voldoenvóór dien tijd daarmede in overeenstemming te brengen terwijl ten aanzien van de gewone stookplaatsen, dit onderzoek zal plaats vinden op onbepaalde tijden en daar waar Brandmeesteren zulks noodig zullen oordeelen. Alkmaar, den 27 Februarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE. De Secretaris SRANJ AARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze, ter kennisse van de belanghebbenden. Dat bij de wet van 24 December 1856 (Staatsblad n». 129.) een nieuwe termijn, en wel tot en met den 31 December des jaars 1858, is opengesteld tot verwisseling aan de Nederlandsche bank van zoodanige in de jaren 1845 en 1849 uitgegeven Muntbillet- ten, welke tot dus verre niet zijn ingekomen, en die alzoo reeds door verjaring waren getroffen. Alkmaar, den 14 Februarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. A. de LANGE. De Secretaris, SPANJAARD!'. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsbl. N°. 22) bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier gemeentedat het Kohier van het Patentregt, over het 3e. kwartaal der dienst 18 op den 28 Februarij 1857, door den Heer Commissaris des Ko- ningsin de Provincie Noord-Ilolland is executoir verklaard, en op beden aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen bin nen deze stad ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang Iieeft, wordt alzoo ver maand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te ge ven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatigheid zouden voortvloeijente ontgaan. Alkmaar, den 9 Maart 1857. De Burgemeester voornoemd, P. A. de LANGE. De Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze, ingevolge art. 10 der wet van 4 Julij 1850, (Staatsblad No. 37) regelende liet kiesregt, 1er kennisse der in gezetenen derzelve gemeente Dat de lijsten der kiesgereg'tigden voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en voor de Provinciale Statenmits gaders voor den Gemeenteraad, voor de dienst des loopenden jaars, benevensingcvol.ce art. 35 der evengemelde wetde lijst der genen die van de lijsten des vorigen jaars zijn geschraptop he ien door hen zijn gearresteerd en van heden af in het voorportaal van het Raadhuis aangeplakt en gedurende veertien dagen (Zon en feestdagen uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot des na middags 2 ure, voor een ieder ter inzage op de Secretarie der ge meente voorhanden zullen zijn. Alkmaarden 14 Maart 1S57- Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE. De Secretaris, SPANJAARDT. De leening van de Synode der Herv. kerk zal bedragen 2 mil- lioen, in 2000 aandeelen, en renteloos zijn, doch na 5 jaren begint eene geregelde jaarlijksclie uitloting van 2 J- pCt.6 maanden later aflosbaarmet eene premie van 10 pCt. in het eerste11 in het tweede jaar en zoo vervolgens opklimmende— Er bestaan plan nen tot droogmaking der plassengroot 300 bundersin de Pijn- ackersche en Bieslandschc poldersbij Delften tot oprigting van eene groote landbouw- en industrieschool te Tilburg.Te Sluis worden de overblijfselen van de Oostpoort, bekend door den mislukten aanslag van du Terrail in 1606, afgebroken en de grond slagen van den in 1393 gestichten Bourgondischen toren uitge graven.Door de laatste stormen hebben eenige schepen op onze. kusten meer of minder schade geledenwaarbij de bemanningen grootendeels werden behouden; echter niet van het Hannoversche schip Mina Muller, kapt. Mullerden 3 Maart uit Texel naar Buenos-Ayres vertrokken, dat den 9, des avonds op de zand plaat de Paardenmarkt, voor liet Zeeuwsche dorp Knocke, niet tegenstaande de aangewende pogingen tot redding, met man en muis is vergaan.Dien dag hield de Nederl. telegraafmaatschappij te Amsterdam hare algemeenc vergaderingvan de kantoren Am sterdam, Alkmaar en N. Diep werden in 1856 verzonden 9617 dépêches en 82 afschriften en bezigtigden 116 personen de toestel len; de uitdeeling werd op 5". pCt.of 27,50 per aandeel, be- jiaalcl.- Den 4 werd aanbesteed te Workum het verbeteren der haven, door verlenging van het hoofd, aannemer K. Langeveldte Har- dmxveld, 44,600,-; den 6 de verlenging der lloogeveensche vaart tot Zwinderen, 6 inschrijverslaagste J. J.Bekker te Lent 133,900, aangeboden f 118,000,den 9 te Amsterdam een gemetseld en onderheid rioolmet bijbeboorende werkenvoor de demping der Goudsbloemsgraehtaannemer G. II. Kuiper f 15,500,— en den 11, aan het ministerie van marine te 's Hagede funderingsput voor het droog dok te Willemsoord, 17 inschrijvers, aannemer JH. Visser te Sliedrecht f 182,800,Den 11 heeft het hof van Gelderland Johannes van Welt, wegens het aangaan van een tweede huwelijk te Amsterdam, alvorens zijn eerste, op Java ge sloten, wettig ontbonden was, veroordeeld tot, 5 jaren tuchthuis straf; van zijne eerste vrouw was hij met onderling goedvinden, met verdeeling hunner goederen en achterlating van zijn kind gescheiden.J'.Salvador, die den 11, voor de arr. regtbankte Amsterdam, wegens zijn onstuimig gedrag, verwijderd enj bij wei gering om te loopenweggedragen moest wordenwerd na zijn vertrek vrijgesproken, maar is daarvan den 13 in hooger beroep gekomenalsmede tegen genoemde verwijdering.— In een der kleine steden van N. Holland werden ditmaal zoovele lotelingen van vorige jaren goedgekeurddat nog 2 voor 1858 over zijn en alle dienstplig'tigen van 1857 werden vrijgesteld. Sïatën-Genebaal. Bij de beraadslaging over de wijziging der regten van in- en uitvoer van visch op den 6waardoor de in voer van Sehotsche haring gemakkelijker zoude wordenheeft de heer Gevers Deynoot voorgesteld alle regten op vischwalviscli en robbespek afteschaffenwelk amendement met 31 tegen 30 en ver volgens het dus gewijzigd ontwerp, met 37 tegen 24 st.is aan genomen. Den 7 is cle wet op de zeevisscherij met 36 tegen 8 st. aangenomen: art. 1 isop voorstel van den heer Stoet, dus gesteld»er wordt aan -elkeen volkomene vrijheid gelatende ver schillende takken van zeevisscherij naar goedvinden uitteoefenen." Op voorstel van den heer v. Bosse is het verbod van invoer van buitenlandsch gekaakten en gezouten haring en het tijdelijk ver bod vaninvoer van ongekaakten en ongezouten haring opgeheven als ook het verbod om zekeren tijd met het schrobnet te mogen vissollen (43 tegen 12) en de beperking van den tijd der garnalenvisscherij (39 tegen 10 st.); de keuring van gekaakten haring is echter met 33 tegen 22 en het eollegie voor de zeevisscherij met 34 tegen 21 st, behouden. Den 9 is het tractaat met de Dominikaansche repu bliekzonder beraadslaging, goedgekeurd; daarna kwant in behan deling het rapport der commissie over het O. Idrukpersreglement, concluderende om, wijl dat reglement niet voldoet aan art. 110 van de wet op bet beleid der Indische regeringafschrift van het rap port te zenden aan den minister van koloniën, tot het geven van nadere inlichtingenwelke conclusie zonder hoofdelijke stemming, en een voorstel van den lieer v. Zuylendat de president die schriftelijke inlichtingen zal doen drukken en ronddeelen en in banden der commissie stellenom als deze met haar verslag ge reed isdc geschorste Kamer bijeen te roepenmet 41 tegen 9 st,, werd goedgekeurd. De Kamer is daarna gescheiden.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 1