BINNENLAND. HtCJEWS. ARROMDISSEMEMTS REGTBAflUk. Mestre door eene groote menigte uit Youetie begroet; ookteGörz werd de keizerlijke stoet deu. 8 met vreugdebetooningenden 12 te Weenen met geestdrift ontvangen. Den 15 werd aldaar eene plegtige godsdienstoefeningdoor den nuncius voorgegaantot viering van den terugkeer des Keizersgehoudenvele Italianen waren daarbij tegenwoordig. Op hunnen togt hebben EL H. M. M. ook de Adelbergsche grot bezocht,, welke verlicht was door 16000 vlammen; in een der holen werden zij met militair muziek en in de zoogenaamde balzaal door 50 paren landlieden uit Krain opge wacht.Voor de aanstaande reis yan het hof naar Hongarije moeten op de stations, waar gecne spoorwegen bestaan, 600 paar den worden gereed gehouden.De aartsbisschop van Weenen heeft bij den aanvang der vasten een mandement uitgevaardigd voor welks naleving, door de ondergeschikte ambtenaren, hij het toezigt van liet hoofd van het plaatselijk bestuur inriepzulks is echter met verontwaardiging van de hand gewezen.— Bij veror dening is bekend gemaaktdat alle onderofficieren en soldaten die in 1848 en 49 zijn gedeserteerd om in het zoogenaamde Ita- liaansche leger te dienenvrij en onbelemmerd naar hunne corp sen kunnen terugkeeren.— Aan de uitbreiding der Oosteurijksche marine wordt druk gearbeid.Graaf v. Buol heeft aan de diplo matieke agenten buitenlands gelast ter kennis der regeringen te brengen, dat de gezant te Turin, graaf v. Paar, bevel heeft be komen zijne passen aantevragen en met het geheele personeel der legatie te vertrekken. Sardinië. De uitgever van het clericale orgaan Armonia te Turin is tot 20000 lires boete en 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens be- leediging des Konings. Daarentegen is de uitgever van het libe rale orgaan tl Movmento'te Genua, tot 14 dagen gevangenisstraf en 500 lires boete verwezen, wegens een voor den l'ranschen Keizer beleedigend betoog. De Gedeputeerden hebben met 106 tegen 14 st., do door de regering verlangde 5 millioen fr.ter verdere versterking van Alessandriaverleendde heer Solar della mar- guenta (van de uiterste regterzijde) meende daarin eene uitdaging van Oostenrijk te zien, maar de minister Cavour antwoordde, dat Oostenrijk, door het versterken van Piaeenza, Piemout het eerst had bedreigd. Spanje. Mexico op de Spaansohe vorderingen een weigerend antwoord gegeven hebbende, is de gezant Sorela uit dat rijk naar de Havanna vertrokken; Vera-Cruz en de naburige kust wordt reeds door een eskader geblokkeerd.Bij Kon. besluit is de be grooting voor 1857, zoo als die door den minister van financiën is voorgesteld en door den staatsraad aangenomentot het bedrag van ruim 1682 millioen realen in uitgaaf en ruim 15621 in ont vang goedgekeurd.De democratische partij zal aan de verkie zingen geen deel nemenzelfs heeft de bekende volksleider mar kies d Albdida van de kandidatuur afgezien de regering heeft zich bereid verklaard de kandidaten der gematigde constitutionele partij allerwege te ondersteunen.De generaal Prim is door den krijgs raad wegens overtreding der krijgstucht, tot 6 maanden arrest veroordeeld. Het openbaar ministerie had zijne verwijdering uit het leger en 1 jaar gevangenisstraf geëischthij heeft geweigerd voor zijne regters te verschijnen, maar liet zich door den geul. Zabala verdedigen.—De staat van beleg bijna overal opgeheven en de rust hersteld zijnde, is de gewone wijze van recrutering voor het leger weder ingevoerd. Turkije. Tot Kaimakan van Moldavië is benoemd Prins Nico- laas Konahj Vogorides; een aantal notabelen van dat gewest heb ben een verzoekschrift tot de groote mogendheden (Oostenrijk uit gezonderd) gerigtwaarin op eene vrije verkiezing voor het gewest en de vestiging van een onpartijdig bewind wordt aangedrongen zij beklagen zieli voorts over de beperking der verkiesbaarheid in de firman tot bijeenroeping der Divans aangenomen. De grens bepaling van hetzelfde vorstendomnaar de zijde van Opper-Ial- puck, is afgeloopen, zijnde den 2 Maait de stad en het gebied van Komrath plegtig aan de Russische gezagvoerders overgedragen. De laatste detachementen van het Oosteurijksche bezettingsleger in Moldavië zijn den 14 te lsmaël scheep gegaan. De bank "te Jassy heeft hare werkzaamheden begonnen, in afwachting van de goedkeuring harer statuten door cle Porte. De Kaimakan van Wallachije, vorst Ohika, is ijverig bezig om de verwarde financiën des lands te regelen en wil, ter verbetering daarvan, eenige wijzi ging in liet tarief der inkomende regfen brengen. Te Bucharest is de firman tot oproeping der Divan door een broeder van Fuad-bassa aan- gebragt en plegtstatig en met grooten toeloop ontvangen.— De Vorst van Bokhara, verontrust over deplannen der Russen, heeft een gezant schap naar Konstantinopel gezondenom de bemiddeling des Sul tans te vragen tot bevestiging der onafhankelijkheid van hetKha- nat van Kouckland.— De ministers hebben de statuten van de Turksehe bank goedgekeurd.Turkije zal waarschijnlijk de ver betering der Donaumonden bekostigen, tegen een tol, door de algemeene Europesche commissie voor de scheepvaart op die ri vier te bepalen. China. De laatste aanval der Chineschejonken'opde Britsche schepen voor Canton geschiedde bij het laagste getijdewaardoor de Engelschen zich niet in beweging konden stellenmaar werd nogthans afgeslagen; wijl de Chinnzen, door het laten zinken van vaartuigende gemeenschap tussehen het land en de zee hadden belemmerd, heeft de admiraal Seymour het echter noodig geacht de positie Dutchfolly en de tuinen der verwoeste factorijen te ont ruimen en zich naar een meer verwijderd punt, het Teetotumfort terugtetrekkenhij wachte zeer op versterking. In antwoord op de verraderlijke aanslagen der Chinezen, op de personen en goede ren der Engelsehenzijn de westelijke voorsteden van Canton in brand geschoten. De stoomboot Samsonvarende tussehen Can ton en Hongkong, heeft zich, op de rivier van Canton, door eene vloot van 150 jonken moeten heenslaan.Te Hongkong hebben de Chinesehe bakkers beproefd de Europeaansche bevolking te vergiftigen, waardoor ook het huisgezin van den gouverneur sir I J. Boming ongesteld is geweest. De voornaamste daderAllum, I die reeds op weg naar Macao wasis gevat en teruggebragt49 I anderen zijn mede in hechtenisde bevolking dringt aan op hun ne teregtstelling en dreigt zich zelve regt te verschaffen. Het al daar aoor de Christenen bewoonde kwartier iseven als te Shan- gae, voldoende tegen een' overval versterkt De voor Whampoa gestationeerde stoomboot Sybille teruggeroepen zijnde, hebben de Chinezen dadelijk al de goederen der Engelsehen en N. Amerika nen verbrand.— De Spaansohe overheden op de Philippijnsche eilanden maken aanstalten om eene expeditie naar China te zen den, wegens het vermoorden van een Spaanschen consul. De Singapore^ free press van 20 Dcc. laat zich zeer ongunstig uit over het nieuwe Indische drukpers-reglement en noemt dit despotisch en op Russischen leest geschoeid.— De Engelsohe bark Orijx is reeds den 14 Deo. te Port Elisabeth in de Algoa-baai aangekomen en heeft de overgevoerde Nederlandsche kinderen met hunne leidslieden ontschcppt.Bij den Holl. ijzeren spoorweg bedroegen in 1856 de ontvangsten 1.158,592,76' en de uitgaven f 947,85131; per aandeel wordt 3£ p. Ct. (ƒ32,50) van het maat schappelijk kapitaal, en dus 1 p. Ct. minder dan over 1855, uit gekeerd.— De heerMalecot, ingenieur te Brussel, heeft, namens de compagnie de BruijneBredvus en C°.deu Belgischen minister van (J. W. de ontwerpen aangeboden, tot aanleg van den spoor weg van Luik, over Bilsen. naar 's Hertogenboschmet zijtakken naar Dordrecht en Eindhoven.De verlenging der Iloo^eveen- sche vaart tot Zwindereu voor de uitgeloofde ƒ118,000— geen aannemer gevonden hebbendezal de directie zelve het werk doen uitvoeren. De Christelijk-Afgescheidene school te 's Gravenhace is zoodanig in leerlingen toegenomen, dat men een grooter locaal heelt, moeten huren.De typhus sedert geniimen tijd te Zutplien heerschende, hebben eenige menschenvrienden eene lijst rondge zonden, om oe herstellenden van zachte en versterkende spijzen te voorzien; daarop is reeds voor/ 950,- geteekend, terwijl het stecelijk bestuur schoonmaaksters bezoldigt, om de woningen, te reinigen. Den 9 hebben Schcveningsche visschers, tussehen /andvoort en Noordwijk 5 uren van den waleene Engelsche kolenbrikmet 5 schepelingendie eeue noodvlag hadden gehe- schen, bespeurd, zelve iu gevaar zijnde, konden zij geene hulp biedeu, zoodat het schip na een kwartier zonk.Den 12 ver brandden bij den nieuw intedijken polder te Krabbendijk (Zee land), 41 houten en rieten arbeiders hutten, door 1600 menschen bewoond.— Z. M. heeft aan de onderofficiers der infanterie elk f 10,—(aanden onderoff der 5". compfc. flö,—ter storting in het kleeding- en reparatiefonds, verleenden den 15 aan HL van Leijenhuisvrouw van J. Schaap, te Wageningen, door het hof van Gelderlandwegens vergiftigingter dood verwezenop haar verzoek, het leven geschonken en hare straf veranderd in 20 jaren gevangenis.— Den 16 heeft de raad te Schiedam, met alg. st. de verordening, regelende het bedrag (voor dit jaar ƒ44,000,—) en de_ grondslagen eener plaatselijke directe belasting, naar de verteringen, aangenomen. Aldaar is men begonnen met het leg gen der gasbuizen en het afbreken der Oversehiesche poort.— Z. M. zal zich na Paschen naar de hoofdstad en in het einde van April naar het Loo begeven en de Koningin dezen zomer het Hnis in 't Bosehbij 's Hage betrekken. In de maand Jul ij, na afloop der algemeene vergadering van de maatschappij van nijverheid ia Haarlem, zal aldaar "een congres van nijverheid gehouden worden. Het departement Haarlem wenscht alsdan eene tentoonstelling te houden, van nieuw uitgevonden of verbeterde werktuigen en voorwerpen, die de bespreking en be handeling op het congres waardig zouden zijn; de toezendin°- moet franco en de aangifte zoo spoedig mogelijk geschieden. Bij de verkiezing van een lid voor de 2= Kamer der Staten Ge neraal, zijn den 17, in het hoofdkiesdistrict Alkmaar ingeleverd 1321 geldige en lü in blanco. Daarvan bekwamen Ji Mi li. J. Schimmelpenninek 606, Mi K. A. Poortman 370, Mi L. Metman 236* Ml F.A. Bi van Hall 80. De volstrekte meerderheid 661 zijnde,' moet tussehen de beide eerstgenoemden herstemd worden. Den 17 werd een proeftogt gedaan met een nieuwen schroef stoomboot, bestemd om weldra in de vaart te komen tussehen het Nieuwe Diep, Alkmaar en Zaandam, in correspondentie met de bestaande dienst van daar op Amsterdam. Op aanstaanden Woensdag zal de Rederijkerskamer Bilderdijk weder, even als in vorige jaren, eene volks-voordragt houden, en wel in de zaal Harmonica. Daartoe zal grootendeels gevolgd wor den het programma der stukken, ter groote vergadering °van 11. Maandag ten gekoore gebragt. Vooral die der 2* afdeeling, met name de eenvoudig schoone schets naar het leven, van den heer E. Masdorphet lieve en zangerige dichtstukje de Vogelen van II. Tollens Cz. en het vlug opgevoerde en met toejuiching ont vangen drama nNiemant wil de schuld hebben," door M. P. Rosmade achten wij tot dit doel bijzonder geschikt. De werkende leden' zullen ditmaal de keuze der toetelaten personen aan zich zeiven houdenten einde daardoor meer van de goede ordewelke bij de vorige volksvergadering nog al wat te wenschen overlietverze kerd te kunnen zijn. Wij hopen dat de dus bevoorregten liet hun te schenken genoegen op den regten prijs schatten en de Kamer daardoor aangename voldoening en aanmoediging verschaffen zullen. Eenige toonkunstenaars, onder do leiding van den heer A. Otto, zullen deze vergadering door muziek opluisteren. Correctionele zitting van 17 Maart. 1. D. R.te Alkmaaropligting en bedrogontslagen van alle regtsvervolging. 2. WK. en H. v. d. L.te Helder, diefstal en medepligtigheid, a, 3 maanden gevangenisstraf en b. 1 maand gevangenisstraf' en solidair in de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2