ALKMAARSCHE N°. 13. Negenenvijftigste Jaargang Maandag 30 Maart. ,*sSm 4jiiAXi Sdc&cltjfiscïi (Ducrsitjt. BINNENLAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,franco per post ƒ3,50, enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 1IERM COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigten een dag vroeger. Engeland. Den 12 heeft het Lagerhuis de begrooting voor het leger, tegen 126.796 man, goedgekeurd. Lord Palmerston verze kerde in antwoord van den heer Layarddat de te Parijs met Perzie gesloten vrede veel voordeeliger isdan dienwaarvan de voorwaarden te Konstantinopel zijn aangebodendaar Perzie thans de onafhankelijkheid van Herat en Afghanistan heeft erkend en zich niet meer met de aangelegenheden daarvan zal bemoeijen. Men besloot de Koningin te verzoeken, om den aftredenden voor zitter een jaargeld van 4000 te verzekeren. In het Hoogerhuis werd het bewindop voorstel van den graaf v. Ellenboronghuit- genoodigd de beseheiden overteleggen wegens de uitvoering van het in 1847 met China gesloten tractaat; hij had bedenkingen te gen het doorzetten van den oorlog in een voor militaire operatien en de gezondheid der troepen ongunstig jaargetijde. De minister Panmure verdedigde den krijgen stemde de bezwaren toemaar zeide, dat er thans niet anders gehandeld konde worden.De naar China te zenden troepen zullen aangevoerd worden door den genl. Ashhurnhammet roem wegens zijne bedrijven m Britsch- Indie bekend. Te Portsmouth is men druk bezig met het uitrus ten van kanonneersloepen. Graaf Elgingewezen gouv. genl. van Canadaheeft de zending als buitengewoon gezant en gevolm. mi nister bij het Chinesche hof, tot vereffening van het geschil, aan genomen.- De Engelschen hebben in Perzie geene pogingen aan gewend om verder dan Bushir doortedringenonder ae troepen zijn nog al veel zieken.Den 13 werd in de Guildhall te Lon den de aangekondigde vergadering van inwoners gehouden, waarin eene betuiging van vertrouwen in het bewindondanks eenigen tegenstandmet groote meerderheidis aangenomenden 16 ont ving Palmerston eene deputatie daarvanmet het vastgestelde adres.Den 16 is in het Hoogerhuis de bill tof heffing der inco me-tax voor de tweedemaal gelezenlord Derby gispte het kabinet hevig over de ontbinding van het Parlement; hij zag, als men ge noemde belasting ging afschaffen, in 1860 een tekort, door de ver kwisting van het bewind, te gemoet en herinnerde aan de belofte in 1853 aan het Parlement gedaandat men alle aanvallende buiten- landsche politiek zoude laten varen. Palmerston en Granville ver dedigden het ministerie en de laatste opende het uitzigt op parle mentaire hervormingen. Den 17 gaven de graven v. Hardwicke, Grey en v. Derby hun ongenoegen te kennen, dat de vloot de stel ling voor Capton, ter zelfverdediging, had moeten verlaten en meen den dus dat men te ligtvaardig begonnen was, terwijl zij Boioring ongeschiktvoorzijne betrekking achtten; degremiv.Ellcnborougkvroeg, wijl de minister Granville daags te voren verklaard had, dat Frank rijk met Engeland in China zoude zamenwerken, of het niet het beste ware, de in Perzie verblijvende troepen dadelijk derwaarts t« zenden; Granville en Panmure beantwoordden deze sprekers.— Den 19 werd in Loudon-Taverne, door eene talrijke vergadering, met alg. st., eene betuiging van vertrouwen in Lord J. Russell aange nomen.— Den 20 beklaagde v. Ellenborough zich weder over het beweren, als of de afkeuring van den Chineschen oorlog te wijten zoude zijn aan eene coalitie der partijen, over den door Bmring ontstanen strijd en den verwarden toestand der O. I. geldmiddelen, die in het moederland welhaast volgen zoude, door het gemis der inkomende regten op de thee en de overdaad in alle takken van bestuur; Granville bestreed hem met nadruk, 's Avonds had bij den lord-mayor een groot gastmaal plaats, waarbij alle ministers en gezanten aanwezig waren; Palmerston werd met geestdrift ontvangen hij zeide te gelooven, dat de natie op zijne zijde was en wenschte vrede met het buitenland, zonder de Engelsche eer te schaden en voortgaande verbetering binnenslands; Lord Clarendon verdedigde de politiek omtrent China.-- De zitting van het Lagerhuis is den 21, bij commissie, geprorogeerd en den 24 is hetzelve, bij daags te voren geteekende koninglijke ordonnantie, ontbonden; de verkie zingen zullen dadelijk aauvangen en de nieuwe leden tegen 30 April opgeroepen worden.Dien dag heeft Palmerston een manifest aan de kiezers van Tiverton uitgevaardigd, betreffende het verschil tus schen het kabinet en de oppositiezeggende dat hetzelve alleen over China bestond. Lord Malmesbury is hiertegen in de Times openlijk opgekomen en ziet in het manifest slechts een valstrik, om de meerderheid der kiezers om den tuin te leiden.De vereeni- ging ter bevordering van verbetering in het burgerlijk bestuur heeft een adres tot de kiezers en wel tegen de verkiezing der voor standers van Palmerston gerigt, als een tegenstander van gcwenschte hervormingen en van de geheime stemming. Het barkschip Elise Susannekapt. Kuijtbehoorende den heer Ii.v.Rijckevorselvan Rotterdam met troepen bestemd naar Bata via, is te Rio-Janeiro binnengeloopenwegens eene den 24 Febr. door een Fransch militair ondekte zamenspanningwaarin een der stuurlieden betrokken wasom de gezagvoerders te vermoorden door krachtige inspanning van Franschen en Hollanders zijn de muiters in bedwang gehouden en thans in het fort Santa-Cruz ge vangen.De heer G. B. van Goor te Gouda heeft van den Ko ning van Wurtemberg de groote gouden medaille bekomen, voor het aan H. D. dochteronze Koninginopgedragen prachtexempl. zijner bijbeluitgave.De leeraren der gymnasien en Lat. scho len der noordelijke provinciën hebben aan den minister van binn. zaken het verzoek gerigtombij de aanstaande wet op het on derwijs, voor elk gewest de oprigting van een of meer staatsgym- nasien, ter voorbereiding voor het hooger onderwijswelke thans veel te wenschen overlaat, voor te willen dragen.Ook de ty pografische vereeniging de Nederlandselie drukpers te Amsterdam heeft zich bij adres tot de 2e Kamer gewend, wegens het Indische drukpers reglement.Het cellulaire gedeelte bij de gevangenis te 's Her togenbosch is thans gereed, bevattende 67 cellen, 10 afzonderlijke wandelplaatsen, kapel. enz.Een oud-roest koopman te Naald wijk is door de regtbankte 'sHage veroordeeld tot ƒ100,—boete, wegens het verkoopen van rattenkruid (bij pakjes van 5 ets) aan een jongeling van 16 jaren, zonder order van een geneesheer of ander bevoegd persoon.Nederland is insgelijks toegetreden tot het verdrag van afkoop van den Sondtol en schijnt ook eene af zonderlijke overeenkomst met Denemarken gesloten te hebbenter vermindering met der regten van doorvoer op het Holsteinsche kanaal en andere binnenlandsche waterwegen.Het daarstellen eener idiotensehooleene hier te lande, in Frankrijken in Belgie nog onbekende instellingte 's Gravenhage, is dezer dagen besteed voor 6848,—; dr. J. Donkersloot is tot directeur benoemd.De Prins van Oranje zal eerstdaags voor d8. Ruitenschild, in tegen woordigheid van het Kon. gezinzijne geloofsbelijdenis afleggen. Den 12 Maart is, vanwegeZ. M.. bij de 2e Kamer een wetsontwerp ingediendter regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1855 a f 14,547,62, hetwelk wordt voorgesteld aan de dienst van dat jaar toetevoegende gouvernementsproducten leverden bijna 50 millioen, of bijna 15 boven de raming op; daarvan is besteed bijna 35 J millioen voor koloniale behoeften 9,800,000, voor O. 1. renten, 350,000,voor renten aan de Handelmaat schappij en 2 millioen tot herstelling van het O. I. muntwe zen.)In den nacht van 17 op 18 Mrt. is de vijlenkapperij van H. Kleij te Zaandamuit onbekende oorzaakafgebrand. Ook verbrandde den 22des avondshet huis van den verwer K. te Berkhout, met alles wat er in was; huis en goed waren verzekerd. De leening van ƒ75,000,voor de stedelijke gasfabriek ie Maas tricht is den 20 gesloten, wijl reeds voor 103,500,ingeschre ven was's avonds van dien dag is de locomotief Limburgop den spoorweg naar Aken, bij het station van dien naam, tegen eenen trein gereden en verbrijzeldwaardoor een conducteur zwaar aan het hoofd is gewond en een Pruissische beambte den neus heeft ge broken.— Het water der Zuiderzee was in de laatste dagen, op de Overijsselsche kusten zoo laag, dat den 21 de vischwagens uit Genemuiden wel een uur ver in zee redenom de op droog lig gende schuiten te ontladen.Den 23 heeft de firma L. M. Bis- schofsheim te Amsterdam de prospectus uitgegeven eener Neder- landsch-IIannoversche spoorwegmaatschappijmet een kapitaal van 4,600,000,—, dat tot 6 miüioen verhoogd kan wordenin aan- deelen van ƒ1000,en halve van f 500,tot aanleg van eenen spoorweg van Zevenaarlangs Enschedein de rigting van Reine; bereids hebben de Handelmaatschappij voor 100,000,de stad Enschede en hare ingezetenen voor f 300,000,de stad Osna- bruck voor ƒ100,000,en de leden van den raad van administra tie te zamen voor ƒ800,000,ingeschreven.Den 21 overleed te Gorcum de heer A. J. van der Aaschrijver van het Aardryksk. IPoordenb. der Nederl. en andere werken, oud 65 jaren.Den 23 heeft de minister van koloniën bekend gemaakt, dat de regering tot ultimo April aanbiedingen inwacht voor het in werking bren gen eener maandelijksche paketvaart op Javamet 7 zeil-clipper- schepenmet hulpstoomvermogengeschikt voor 20 passagiers der le kl. en 150 lagere militairen of schepelingenvertrekkende den 25 Oct. 58 het eerst uit Nederland en den 25 Jan. 59 van Java, op verbeurte van 700,voor eiken dag later; de overtogt gemid deld te doen in 60 zeildagentegen f 1000,boete voor eiken

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 1