BINNENLAND. Roebuckte Halifax Woodte Liverpool Horsfal en Erardle Do ver Osborne, te Leeds Baine en Hall, te Chichester Lennox en Smith, te Cockermouth Naas, in Buckinghamshire zonder tegen stand Disraeli, du Rré en Cavendish, te Carlisle J. Graham, te Oxford (hoogeschool) Gladstone, te Cambridge (hoogeschool) IVi- (jrain en Walpole, te Kidderminster Loirealdaar hadden oproerice bewegingen plaats5000 lieden rigtten vele verwoestingen aan de heer Loire werd zwaar aan de hersenpan beschadigd en vele hon derden gewondde oproerakte gelezen en huzaren uit Birmingham ontbodenwaardoor de orde hersteld werd. Niet herkozen wer den de heeren Currie te LondenGibson en Bright te Manches ter Cobden te HuddersfieldArmslag te Salford en van de bewinds lieden F. Feel en de admiraal Berkeley. In vele kleine sleden en in eenige graafschappendie tot dus ver de de voornaamste kracht der conservatieven uitmaaktenhebben ditmaal de liberalen en daarmede het tegenwoordig kabinet gezegevierd.In 1856 heb ben de inkomsten 2,525,000 meer bedragen dan in 1855.Het huwelijk der oudste dochter van H. M. met Prins Frederik Willem van Pruissen is tot Januarij 1858 uitgesteldomdat zijn paleis te Berlijn eerst met het einde dezes jaars gereed komt.Den 31 Maart zijn de Prinsen van Oude met een talrijk gevolg naar Man chester vertrokken, om de voornaamste fabrieken te bezigtigen. Feruck Khan bezocht den 4 April, met den hertog van Cambridge en den minister van oorlog, het arsenaal te Woolwiohwaar be langwekkende proeven met werpgeschut genomen werden; de Fransche ambassadeur gaf dien dag een prachtig diner ter zijner eere en den 5 hij zélf een Perzischen maaltijd, ter eere van den lord-mayor.Met Frankrijk is een verdrag geslotenwaarbij hetzelve Absedar in Gambie afstaatin ruiling tegen den handel aan de monding der S. Jansrivier.De generaal Ashburnhum is met een aantal officieren over Alexandrie naar China vertrokken om het opperbevel te aanvaarden. Het schip Transit, den 7 Ap. met 600 man troepen derwaarts gezondenis spoedig in zinken den staat teruggekeerd. Bij de aanvallen der Chinezen op de vloot, in het begin van Februari]zijn vele jonken in den grond gescho ten en vernield na een dezer gevechten zijn de mariniers van het stoomschip Auckland bij foon-Chung geland en hebben zij eene batterij van 16 st. verwoest; andere werken in de nabijheid waren daartoe te sterk. In den nacht van 26 Jan. trachtte de vijand de brik Comus door brandende vlotten te vernielen, hetgeen met veel moeite werd belet. De bakker Ahlum en zijne 9 medebeschuldig den te Honkong zijnna eene teregtzitting v an 5 dagenvrijge sproken, wijl 5 van de 6 gezworenen de zaak niet bewezen achtten echter zijn zij wegens andere aanklagten gevangen gehouden. De Keizer van China heeft den gouverneur Jeh bevolen de barbaren te tuchtigen en daarna de handelsbetrekkingen weder te herstellen. De gouv. genl. van Britsch-Indielord Canning, verlangt zijn ont slag", omdat, de Perzische oorlog wordt gevoerd met Indische troe pen en geldmiddelen en bestuurd door de bewindslieden te Londen. Den 3 Feb. is eene kolonne van 4300 soldaten419 ruiters en 18 st. van Bushire opgebrokenom de Perzen in hunne verschanste positie, op 46 mijlen van daar, te Boorazjoon, aantetasten; de vijand week naar het gebergte, met achterlating van zijnen voor raad en deze verwoest hebbendetrokken de Engelschen na 2 da gen terug, maar werden in den nacht van den 7 plotseling over vallen waardoor veel verwarring ontstond en de generaal Outran, door eenen val van zijn paard, belangrijke kneuzingen bekwam, zoodat hij het bevel aan den genl. Stalkermoest overgeven. Den volgenden dag (8 Febr.) werd het Perzische leger van ongeveer 6000 man, met 5 st.door de Britsche ruiterij en artilleriebij Khooshabaangevallen en verslagenwaardoor het 700 dooden, 200 gevangenen en 2 st. verloor, terwijl de Engelschen slechts 10 dooden en 62 gekwetsten hadden; den 10 waren zij te Bushire terug. Frankrijk. De Keizer heeft den Russisclien minister Gort- schakoff tot grootkruis van het legioen van eer benoemd.Den 3 April is de 7e conferentie over Neufehatel, zonder de Pruissische en Zwitsersche gezantengehoudenwaarin men over een middel tot schikking heeft beraadslaagd.Bij de artesische putboring in de woestijn bij Sidi-Rached" (Algiers) ontsprong den 13 Maart het water, op eene diepte van 54 meters en leverde 4000 kannen per minuut opde Arabieren snelden spoedig toe en waren even getroffenals verheugdden 14 wenschten velen den ingenieur ge luk en den 15 werd een volksfeest gevierd, terwijl de vermakelijk heden den 20 nog voortduren.De Keizer heeft de in 1853 uit eigen middelenter bevordering der katoenteelt in Algiersuitge loofde 20000 fr. toegekend aan de Compagnie méridionale.De bisschop van Moulins heeft den minister Reuland berigtdat hij den staatsraad onbevoegd acht in zijn geschilvolgens het verslag, den 7 April in den Moniteur geplaatst, heeft dat ligchaam bij meerderheid hem schuldig verklaard aan misbruik van gezag, we gens het vorderen eener schriftelijke verklaring van zijne onder- hoorige geestelijken, om zich bij afzetting nimmer op den burge lijken regter te beroepen, wegens het uitvaardigen van een syno daal statuut, waarbij op eigen gezag de ban wordt uitgesproken over allen die van dergelijk "beroep gebruik maken en wegens het constitueren van het "kapittel zijner hoofdkerk, zonder de tus- schenkomst der burgerlijke overheid. De maarschalk Pelissier, een vriend van den bisschopen de staatsraad de Cormenin zijn te vergeefs voor hem in de bres gesprongen.— Den 2 April is de voltooide spoorweg van Bordeaux tot Cette over de geheele lengte geopend; ae feestviering geschiedde onder voorzitting van den kardinaal-aartsbisschop Donnet.De Russische generaal Tottleben, de verdediger van Sebastopol, is te Parijs gekomen en den 8 door den heer de Kisseleff aan den keizer voorgesteld; de officieren der land- en zeemagt bewijzen hem om strijd hunne hulde. Oostenrijk. De nieuwe gouverneur van Oostenrük-ch-Italie aartshertog Maximiliaan, heeft 3000 11. aan de liefdadige instel lingen te Triest verleend en beloofd daar jaarlijks met zijne gemalin eenige weken te zullen vertoeven.De Sardinische gezant markies de Cantone de Ceva, heeft mede last bekomen om Wee- nen tijdelijk te verlatende Fransche gezant heeft den minister' v. Buol eene nota overhandigdwaarbij Frankrijk zich bereid ver klaard bemiddelend in het geschil met Sardinië optetreden. De Oostenrijksehe gezant te Petersburg, graaf Est er hazyverlaat die stad met verlof, naar men verneemt wegens de ondersteuning der Sardinische staatkunde bij Rusland.- De reeks van kleine forten en aardwerken, gedurende den jongsten oorlog in Gallieie aange legd wordt vervangen door eene linie van fortifleienwaarvan Olmutz en Krakau de steunpunten zijn.Te Weenen bevindt zich Georg Petrovich, president van den Senaat van Montenegro, om het afbreken der betrekkingen te verhoeden, vermits Oosten rijk voldoening had gevraagd voor schending van grondgebied. Graaf Walemki en lord Palmerston aan Pruissen en Oostenrijk, ten gevolge der Deensche nota, berigt hebbende, dat zijderegten der Duitsche hertogdommen erkennen, hebben beide mogendheden zich voor de verdere behandeling der kwestie met elkander ver staan, en den 28 Maart te Kopenhagen eene gemeenschappelijke nota ingediendwaarbij zij de Deensche regering nog 3 weken tijds laten, om met de vertegenwoordiging der hertogdommen in schik- ding te treden.De gezant, kolonel Schmidlacker, is te Teheran met veel luister ontvangen en heeft den Schach een eigenhandigen brief en het met diamanten omzette portret des Keizers overgebragt. Sardinië. Eenige ingezetenen van Toscane hebben den graaf de Cavour zijn marmeren borstbeeld, met het opschrift: //aan den staats man, die met een onbedekt gelaat Italië heeft verdedigd," aangeboden. Ook is hem uit dat zelfde rijkwaar ook aanzienlijke sommen voor de versterking van Alexandria worden gegeven, weder een eere sabel met de wapens der voornaamste Italiaansche steden gezonden. De minister van oorloggen1. Delia Marmora, heeft bevel gegeven in de nabijheid van Alexandria een veldleger van 20000 man bijeen te trekken. Schoon men dit als een gevolg der jaarlijksche oefenin gen wil doen voorkomenzien de Oostenrijksehe bladen daarin een betoon van vijandschap. Spanje. De generaal Prim zal zijne gevangenisstraf te Toledo ondergaan.Vele gematigde personen zijn tot leden der Cortes gekozenen hebben o. a. te MadridBurgos en Barcelona de overwining op de oppositie behaald; zoo werden in de hoofdstad Mar tinez de la Rosa, Serrano, Nocedal en de Hertog van Alba verkozen. De infant Don Henriquez te Salamanca, ongeoorloofden invloed op de verkiezingen uitgeoefend hebbendeis door de Koningin gelast Spanje te verlaten en zich naar Frankrijk te begeven.De staat van beleg is in het geheele rijk, zelfs in Katalonie, opgeheven. Turkije. De Russen hebben zich te Konstantinopel zeer be klaagd over het innemen van wapenendie op de Circassische kust ontscheept ziju, door het Engelsohe schip Kangaroo, dat met eene lading van 300 kinderen naar Turkije is teruggekeerd. Het Brus- selsehe blad le Nord komt ook hiertegen op en beklaagt zichdat Ruslanddoor het beperken zijner scheepsmagt in de Zwarte Zee, niet in staat is om zijne oproerige onderdanen behoorlijk te blok keren.— De heer de Thouvenel heeft met nadruk de straf geëeischt van een Turkdie een AlgerijnFransch onderdaanhad ver moord.De regering vraagt vreemde kolonisten, die grondbezit, vrijdom van belastingen en van militaire dienst gedurende 6 jaren in Romelie en 12 jaren in Anatolie en vrijheid van eeredienst zullen bekomenmits 'zich bij eede verbindende de wetten te eerbiedigen en 54 per huisgezin bezittende.De schaarschte der levens middelen blijft grootvooral in Bosniëop Candia doet de gou verneur vele aanzienlijke personen gevangen nementer zake der belastingen.Rizza-bey is tot gezant te Petersburg benoemd.— De Sultan heeft den 26' Maart het Engelsohe admiraalschip bezocht en werd daarop met veel plegtigheid ontvangenden 27 vertrok het eskader over Smirna en Syra naar Malta.De Porte heeft 4 stoomschepen in Engeland besteldter bewaking van den Donau en 10 voor de dienst langs de kusten der Zwarte Zee en doet haren gezant te Teheran eene nota aan den Schach van Perzie overgevenwaarhij 7 grenssteden worden teruggevorderd. Te Saloniea zijn 500 huizen verbrand.Aan den bejaarden Vorst Metternich heeft de Sultan de Orde van Medjidieh le kl.. opgedra gen, voor zijne aan Turkije steeds bewezene diensten en betoonde welwillendheid.— De Fransche Donau-stoombootmaatschappij wedijvert met de Oostenrijksehe van hare 14 schepen hebben reeds 4van geringen diepgang met 1°. April de dienst tusschen Galaoz en Widdinmet 19 stations tusschenbeidetegen 10 p. ct. lagere prijzen, begonnen.— De Kaïmakans der Vorstendommen hebben de lirmans tot bijeenroeping der Divans uitgevaardigd en de amb tenaren gelast de kiezers geheel vrij te latende FranscheEn gelsohe en Sardinische commissarissen zijn reeds te Bucharest aan gekomen en bij uitstek goed door de bevolking ontvangen. Aldaar hebben zich 2 clubs gevestigdwier vereenigd programma inhoudt: het vermogen om eigen wetten te mogen makenonder den waar borg der groote mogendheden en de suzereiniteit der Portever- eeuiging der 2 gewesten tot één staatonder een erfelijk vorst wiens kinderen in den Griekschen godsdienst moeten opgevoed wordenen met ceno vertegenwoordiging. Kaboul-effendi is naar Konstantinopel gereisdom den Divan te doen inziendat de ge- wenschte vereenigiging niet tegen te gaan is. De Porte heeft 1600Ö man bij de Vorstendommen gelegerd, om, bij krenking harer reg- tenover den Donau te trekken. Den 9 Eebr. is in den plantentuin van Buitenzorg op Java ont loken de Rafflesia Arnoldi, eene woekerplant, wier bloemen 2 voet in omtrek hebben herhaaldelijk was de overbrenging uit de bossehen van Sumatra mislukt, maar eindelijk gelukte het den hort.ulanus] met krachtige] microskopen het zaad te ontdekken en op een wijngaardstam te enten.liet leggen der fondamenten voor de kloosterkerk (lang 48,50 en breed 19 ellen binnenwerks), bij het prachtige, in den Byzantijnschen stijl gebouwde novicehuis der Redemptoristen te 's llertogenbosehis voor 12,875,on- - -A.ajQfc': Hrtf - -t# f.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2