BINNENLAND. £!icums. BURGERLIJKE STAND. April verlengd, om nog met de provinciale staten van Holstein en Lauenburg te kunnen beraadslagen.— Om in overeenstemming met de Pruissische regering te werk te gaanzijn alle veemarkten in Oostenrijkseh Silezie geschorst en het noodige toezigt aan de gren zen op den invoer van verdachte runderen bevolen." Rusland. Wegens de overzeesehe ondersteuning, die de oproe rige Cireassiers voortdurend bewezen wordt, is de waakzaamheid der Rion-flotille en der Kozakken van den zee van Azoff verdub beld en de afsluiting van den Kaukasus als nu, door het weder bezetten der kust, volkomen.Te Sebastopol zijn bereids 21 schepen uit het diep der haven opgehaald en nog 60 onder het water bedolven.— In het laatst van Maart heeft een gevecht tus- schen de Cireassiers en 2 sterke Russische kolonnes, welke terug gedreven zijn, plaats gehad; de eersten verloren 300, de laatsten 700 man. Mehemed Bey organiseert Cireassie op militaire wijze. De stammen van Dhagesthau hebben het fort Salish ingenomen en gn de bezetting afgemaakt en die der naburige dorpen aan zich onderworpen. Sardinië. De minister van oorlog heeft 10000 fr. uitgeloofd voor de uitvinding van een aan alle vereischten voldoend vuur wapen voor de infanterie van linie.— Men wil, dat, op ernstigen aandrang van Frankrijk, aan het bijeentrekken van een veldleger bij Alessandria vooreerst geen gevolg zal worden gegeven. Spanje. De hertogin van Montpensier is ontijdig bevallen. De Koningin heeft, op voorstel harer ministers, eene amnestie uitgevaardigd voor de deelnemers aan Carlistisehe oproeren of za- menspanuingen gedurende de beide laatste jaren.— Espartero, die te Barcelona tot lid der Cortes is verkozenheeft bij die ge legenheid een manifest uitgegeventot regtvaardiging van zijn ge drag sedert den staatsgreep van 1856.— "De Engelsche en Fran- sche gezanten te Madrid wenden al het mogelijke aan om eenen oorlog tusschen Spanje en Mexico te voorkomen, wijl het bekend is, dat het bewind der Vereen. Staten alsdan eene afleiding op Cuba wil doen plaats hebben. Turkije. De Porte heeft, tot eene proefneming met Europesche kolonisten, 130 Polen naar Thessalie gezonden, om de aan Reschid bassa behoorende mijnen te bewerken.— De zaak van de Kangaroo is door den Sultan zoo ter harte genomen, dat een onderzoek in gesteld en de bassa's Ferhad en Imaèl schuldig zijn verklaard aan strafbare praktijken, met de zending van dat schip naar de Circas- sische kust.Het Nederl. koopvaardijschip Eensgezindheid, kap'. Nieumwaag, met steenkolen van Newcastle gekomen en nabij Kon- stantinopel ten anker liegende, is den 29 Maart, 's avonds te 9 ure, door zeeroovers beklommen, die echter, na een hevig gevecht, met achterlating van een hunner die gesneuveld is, zijn afgeweken! De kapitein werd ligt aan de handen gewond, de kok ontving 3 steken in de borst, 1 matroos werd den arm verbrijzeld en nog 2 anderen gekwetst.Eene zeepolitie is ingesteld en, na het vertrek der Britsche vloot uit de zee van Marmora, heeft de rege ring de bevelhebbers der kasteelen aan de Dardanellen last gege ven, om des nachts geene zeil- of stoomschepen doortelaten. Amerika. De Engelsche en Fransche gezanten hebben de rege ring der V. Staten verzocht den heer Walker of een ander staats man naar China te willen zenden, om, in verbond met de beide Statenter bevordering der gemeenschappelijke belangen en be scherming van den handel, dat rijk tot hetere maatregelen te nood zaken en alzoo den vrede te herstellen. Officieel zijn de heeren Napier en Sartiges daarop geantwoord, dat men niet aan zooda nig verbond zal deelnemen.Er is besloten tot de zending van een Amerikaansch leger naar de republiek Grenada.De rijwe»- over de landengte van Tehuantepec is geopend.— De Vereen! Staten bekomen van Mexico tegen eene som gelds de staten Souora en Ciualoa, aan de golf van Californie.— De soldaten van kapt, Wal- Icer deserteren in menigte: hij is met 400 nog getrouwen zoogoed als ingesloten door 5000 bondgenooten. Egypte. De Onderkoning heeft voor het eerst aan 3 prinsen van den bloede de departementen van oorlog, binnenlandsehe zaken en financiën, waarmede hij vroeger zich zeiven belastte, opgedragen. Ilij is van zijne reis naar Soudan teruggekeerd en heeft de slavernij eii (len slavenhandel afgeschaft. De expeditie tot opsporing der Nijlbronnea is, om het onwaardig en verkwistend gedrag van den aanvoerder graaf de Lauture Escayrac, afgesprongen en de commis sie ontbonden. China. Men maakt groote toebereidselen, om zich tegen de Engelsellen te verdedigen. De vloot telt met de reserve 130 jon ken; de Pei-ho, de rivier van Peking, is op 22 punten door zware steenen dammen afgesloten en de 3 zijtakken zijn geheel afgeleid, en het water van een riviertje, waaruit de Engelschen zich van drinkwater voorzagen, is vergiftigd. De regering heeft de 2" Kamer een wetsontwerp aangeboden, ter beschikking over het geheele bedrag der uitgaven van het de partement van binnenl. zaken, waarover slechts voor 6 maanden kon worden beschikt. Bij het onderzoek der aangeboden wet op de organisatie der regterlijke magt zijn vele bedenkingen gerezen en heeft a a. de voorgestelde verandering nopens de kantonge- regten algemeene afkeuring gevonden— De schaarschte van werk lieden bij de branderijen te Schiedam is zoo groot, dat de pom peus 15. per week verdienen; overvloed van ander werk, en daarbij den aanbouw van huizen in het Frankenland, werken hier toe mede— Yan de 43 gemeenten in Friesland zijn thans 35 door de besmettelijke veeziekte aangetast,iu de eerste 3 maanden dezes jaars stierven daaraan 1502 en werden er 2153 gedood.— Het kohier van den hoofdei, omslag te Groningen over 1857 be draagt 31,655,52*.Te Leeuwarden heeft de wethouder mr. S. W. Tromp zijn ontslag genomen, omdat hij de nieuwe, door Z. M. goedgekeurde, directe belasting onbillijk aoht.— De lee ning voor den Nederl.-Hannoversehen spoorweg is volgeteekend.— De Koningin-Moeder heeft aan de nieuwe Herv. gemeente in den Anna - Pauiownapolder een kostbaar stel avondmaals-voorwerpen geschonken en de Konigin aan den hofkapellaan d3. Ruitenschild eene prachtige gouden, met haar naamcijfer in diamanten prijkende snuifdoos, tot aandenken der afgelegde geloofsbelijdenis van den prins pan Oranje,Het bouwen van 2 vleugels aan het buiten verblijf van Prins Frederik, het huis de Paauw, aan den Leijdschen straatwegis aanbesteed voor 22000 aan P. Smit en zonen te Leijden. Te Harlingen is het bouwen eener nieuwe koepelkerk voor de Doopsgezinde gemeente, ter plaatse der oude kerk, be steed aan van der Wijde en Zoete aldaar, voor 28,628.— Te Haarlem circuleert een adres aan den raad, tot intrekking van het verbod aan de heeren Wilson en Previnaire Sp C°.om het vuile water hunner fabrieken, die 911 werklieden (met hunne gezinnen 2300 zielen) tellen, in de stadsgrachten le doen uit loopt. Den 9 April werd het bouwen eener hulpschooi in den Haarlemmermeer besteed aan G. van der Starrete Sloten, voor t 1198.- Den 13, 's avonds te 10 ure, werd de molen de Cornelia, buiten de Raambarriëre te Amsterdam, bij een hevi" onweder, door den bliksem getroffen en verwoest.- In den nacht van. 13 op 14 overleed te dier stede de heer mr. Louis Keijzer sedert vele jaren hooldredaeteur van het Handelsblad en stichter der eredietvereeniging, oud 50 jaren,en werd de brouwerij van den heer Bosch te Maastrichtdooreenzwarenbrand geheel vernield. Den 14 zijn de Koning en de Koningin, met talrijk gevolg, naar Amsterdam vertrokkenwaar zij zich dadelijk op het balcon van het paleis vertoond hebben. Den 15 verleende Z. M. audiëntie en bezoekt H. M. de Sophia-bewaarschoolhet gesticht voor zieken verpleging en het burger-weeshuis. Daarna gala-diner ten hove van 70 couverts, 's Avonds audiëntie van dames bij H. M. Den 16 wederom audiëntie bij Z. M.bezoek van de Toevlugt voor be hoef tigen of de Passeerdergracht door de Koningin; diner van 60 couverts, met muziek der schutterij; 's avonds groote soiree hij H. M. Den 17 bezoekt, H. M. Felix merïtir, het Trippenhuis en de school voor havelooze kinderen en de Koning het locaal der maatschappij voor Volksvlijtgroot diner; 's avonds woont het echtpaar het concert der maatschappij Caecilia bij.De Koning heeft aan d'. W. C. H. Staring opgedragen den gestaakten arbeid der geologische com missie tot een nuttig einde te brengen.— Jz. J. Lion maakt be kend, dat hij zich genoodzaakt ziet de uitgave der Grondwet, Nieuwe Haarl. Courant, te staken.— De heeren do L. Mulder, dr. M. J. Cop en mr. J. P. G. Moorrees te Deventer vragen vóór 1 Mei jaarlijksche bijdragen van onbepaalde grootte of van ƒ2,50- als lid, of van 10,als donateur, of wel van ƒ50,in eens als donateurtot vestiging van eenen proeftuin voor den landbouw aldaar, waarvoor zij zich vleijen ook eene ondersteuning van den raad dier gemeente te zullen bekomen. Den op den 7 dezer te Vleuten overleden en den 11 aan de Bildt begraven em. hoogleeraar Jacob Nieuwenhuiswas in 1777 alhier geborendoende zijn vader in het huis de Maan (thans gebr3. van Weede) een winkel van klein vuurwerkenz. Hij studeerde te Tubinsen werd predikant bij de Luth. gemeente te Zutphen en vervolgens te Utrecht, waar hij in 1811 tot d'.in de wijsbegeerte werd bevorderd en lector aan de lundatie van Renswoude was. Ia 1816 werd hij tot hoogleeraar in de wis-en natuurkunde te Deven ter en in 1822 in de bespiegelende wijsbegeerte te Leijden benoemd. In 1843 wegens zwakheid van borst ontslagenvestigde hij zich te Vleuten en werd ten laatste blind en bijna kindsch. Hij was vele jaren lid der Synodale commissie der Ev. Luth. kerk en cu rator van haar seminariumschreef te Zutphentoen hij daar aan de kadetten der militaire school onderwijs gaf, werken over de wiskunde, gaf in 1808 leerredenen uit, verder geschriften over de bespiegelende Logica en Metaphysica en vertaalde nog in 1847 de grondbeginselen der mensch- en zielkunde van dr. H. Ahrens. Hij was een schrander, minzaam en godsdienstig man. ONDERTROUWD. 13Apr. Pierre Querelle, te Amsterdam, en Maria Christina Fre- derika Adolphina Volkers, te Alkmaar. 14 n Pieter Beklcer en Jacoba Coster. 15 u Kors Borland, te Alkmaar, en Johanna Hardeveld, te Haarlem. 17 n Cornells Timmer, te Zaandam, en Calharina Pool, te Alk maar.Pieter Henneman, te Bergen, en Engelina Berger, te Alkmaar.Hendrik de Rover en Theodora Maria Scha ffen.- Pieter Rolie en Leentje Kager.Hendrik Stop- pelsteen, Wedr. van Geertje Schuifel en Trijntje Kragt.— Pieter Koon en Catharina Maria Honkoop.— Dirk Roos en Engeltje Lepink.Johannes Frederik Doorn en Catha rina Bruijns.Pieter Masee en Johanna Clasina Henning Willem Krijns en Wilhehüna Petronella Reuses.Harmen Hofmeester en Aagje van der Maas.Lauwerencius Schou ten en Machtilda Petronella Post.Christoffel Puttenaar en Willemina Smit. 18 n Jan Kunst, te Oudorp, en Antje Brakenhojf te Alkmaar. GEBOREN. 12 Apr. Leentje, D. van Jacob David Hamburger en Rebecka Nias. 14 Anna Maria, D. van Hendrik Henning en Anna Petro nella van der Pol.Johannes Jacobus Albertus, Z. van Jan Dingerdis en Elisabeth Schuit. 15 Hendrika Petronella, D. van Dirk van Dijk en Alida We- lings.Jacob HendricusZ. van Jacobus Hendricus de Boer en Agata Duijts.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2