I i-l BINNENLAND. £t<ib$ iÜicuws. KAJITONGEREGT. aan dokken en ontving 65,782 havengeld; thans 4,320,000ton, 250 acres en 726,850 de bevolking is in dien tijd verviervou digd.—^ De uitgeweken Fransche democraat Rongedie aan de meeste oproerige bewegingen in zijn vaderland van 1848 tot 1852 heeft deelgenomen, is te Londen overleden en door 10000 perso nen waaronder 2000 ballingen begraven; Felix Pyat en Louis Blanc spraken bij het graf.— De vooreenigen tijd met Frankrijk gesloten overeenkomst tot regeling der visscherij op de kust van Newfound land is vervallendoordien de koloniale wetgeving daaraan hare goedkeuring lieeft geweigerd. Frankrijk. De Keizer heeft vele Engelsche land- en zeeoffi cieren het legioen van eer opgedragen, o. a. den admiraal Dundas het grootkruis.— Feruck-Khan heeft met den Sardmischen gezant te Parijs eene handelsovereenkomst gesloten.— De kardinaal Morlot heeft den 19 in de Keizerlijke kapel den eed gedaan als aartsbis schop van Parijs.— Den 20, 's middags te 4 ure is de Russi sche grootvorst Constantenaan boord van het linieschip OrloJ vergezeld van de Viborg en de Polkante Toulon gekomen en plegtig door de burgerlijke en militaire overheden ontvangen; de Fransche linieschepen ter reede begroetten hem elk met 21 scho ten; hij werd met geestdrift toegejuicht, welke eer ook den gene raal Todtleben ten deel viel.— De regering heeft bengt, dat al het door de dagliladen medegedeelde over de conferentie van Neuf- c.hatel onjnist iswant dat de gemagtigden zich tot strikt stilzwij gen verbonden hebben; den 18 werd eene zitting der 4 bemidde laars enden 20 de achtste vergadering gehouden waarin de heeren v. Hatzfeldt en Kern beide een voorstel tot schikking ad referendum aannamen en de volgende bijeenkomst tot over 8 dagen ui - gesteld werd. D'. Kern is, na een onderhoud met den Keizer ge had te hebben, naar Bern vertrokken. Men wil dat de schade vergoeding van 2 tot 1 miliioen verminderd isdat de Koning van Pruissen het regt, op den titel van Prins van Beufchatel en Valenqinzonder dat zulks echter uitdrukkelijk in het tractaat ver meld wordtbehoudt, dat de bondsvergadering meester zal blij ven van de geestelijke organisatie van bet kanton en dat de bepaling dat de constitutie van Neufchatel in de eerste 6 maanden met zal worden herzien (waaraan de graaf v. Hatzfeldt veel gewigt hechtte) is weggelaten. Oostenrijk. Aan het verlangen van den in Dalmatie bevel voerenden generaal v. Mamula, om versterking, is voldaan door de toezending van 2 bataljons jagers, die te inest en Udmenaar Cattaro zijn scheep gegaantot zekerheid der grenzen van Monte negro zullen de voor eemge jaren gebouwde wachthuizen woiden hersteld en bezet.- De graaf r. Buol heeft genoegen genomen met het voorstel van Frankrijk, tot beslechting der geschillen tusschen de Porie en vorst Danicllo, die door graal Walewsh schijnt overtuigd te zijn, dat aan al zijne wenschen met konde worden voldaan De achterhoede van het bezettingsleger der Donau- Vorstendommen is den 9 over de Oostenrijksche grenzen terugge keerd Den 16 heeft de Sardimsche gezant, markies Cantone de CevaWeeucn veriatan.- Den 17 heelt de Turksche gezant, ia eene conferentie met den minister v. Buol de verklaring der Porte medegedeeld, dat zij de bevrijding van den grond der Donau-l/or- steudommen van de daarop rustende dienstbaarheidtegen eene billijke schadevergoeding, niet zal belemmeren maar veeleer be vorderen.— Vorst Esterhuzy heeft in een hotel te Pesth 2 verdie- pinsren gehuurd voor de maanden Meien Juni) (tijdensliet verblijf L Keizers in Hongarije) voor 12000 fl.— Voor de stad Szegedm is een zilveren veldketel en drievoet besteld, om bij het visschers- feest ter eere van H. II. M. M.eene voor bijzonder lekker ge houden visch-soep te bereiden.- In weerwil van de vermaningen der dagbladen vinden de Russische spoorwegobligatienwaarvoor de Staat 5 pCt. rente heeft gewaarborgdbijval, hetgeen de waar de der Oostenrijksche papieren drukt. Spanje De minister van buitenL zaken is door de Koningin gemagtigd om de bemiddeling der groote mogendheden inieroepcn, wegens het verschil met Mexico; deze schijnt reeds gebaat te heb ben wijl de regering bevolen heeft de oorlogstoebereidselen te stakenDe ex-minister Escosura is door de regt.bank te Madrid tot 7 jaren gevangenisstraf en 6000 fr. boete veroordeeld voor het leveren van voor'de Koningin beleedigende artikelen in de Panjs- sche Presse.— Eene Carlistische zamenz wering is door een geheim ;,rrentdie 'daaraan deel namin tijds aan de ministers ontdekt het oproer moest den 13 April,; bij gelegenheid van het eerste stierengevecht, te Madrid uitbreken en te Burgos is vverke ijkeene beweging uitgelokt, die spoedig bedwongen werd. Het doel der deelgfnooten was o. a. het onverwijld herstel der mkwisitie en van het h. officie; 500 personen, waaronder vele geestelijken, zijn te Madrid en in de provinciën in hechtenis genomenmaar te Madrid is zeker aantal priesters wederom in vrijheid gesteld. 's Lands middelen hebben in de eerste 3 maanden dezes jaars opgebragt, 13,774.805 tegen f 13,322,971 m het vorig jaar De commissie uit Z. Holland, ter bevordering cener stoompaketvaart naar O Indieheeft aan de ter vergadering van 24 Maart opge- komenen bekend gemaakt, dat zij de voorwaarden, waarop de mi nister van koloniën aanbiedingen verwacht, voor onaannemelijk houdtmaar echter voort zal gaanom middelen tot eene stoom vaart óp Java optesporen.- Te Leeuwarden hebben achtervolgens 2 raadsleden, in plaats van m'. Tromp tot wethouder gekozen voor die betrekking bedankt.— De heer L K. v. Vhmngen ie Amsterdam en eemge particulieren en handelshuizen hebben bij den Koning een adres ingediend betreffende eene kolonisatie van Europeërs in onze O. I. buiten-bezittingen.— De Zwitsersche bondsraad heeft ten aanzien der wervingen voor onze koloniale dienst, door zijnen consul-genl. te Amsterdambij onze regering vertoogen ingeleverd, maar daarop een antwoord ontvangen, dat tot nieuwe vertoogen aanleidingheeft gegeven.— TusschenGromncen en Arnhem wordt thans eene tweede telegraaflijn gesjiannen. Door tnsschenkomst van onzen gezant te Parijs zijn onderhandelin gen met Pcruck Khan geopend, tot sluiting van een handelsver drag met Perzie.— Den 16 April zijn te Utrecht ruim 60 predikan ten en belangstellenden vereenigd geweest, om, volgens besluit van 29 Oct. a. p., te beraadslagen over de opngtmg eener Nederl. Prot. Uniewelke is tot stand gekomenten doel hebbende «te «voldoen aan de diepgevoelde behoefteom onder 1 rotestanten «van verschillende rigting, in hunnen ouderlingen strijd, over de Christelijke waarheid, meer eenheid cn broederlijke liefde te bevorderen."— Z. M. heeft den 16 te Amsterdam ruim 1 uur m het atelier van den schilder N. Pienenian vertoefd, den 17 ander half uur in het Diakonie-weeshuis der Herv. gemeentel en het Atheneum illustre bezocht, waar prof. C. J. Matthes eenige physi- sche proeven verrigttegelijk H. D. den 18 twee uren in Fehx Meritis doorbragt; H. M. bezocht den 17 mevr. Deutz v. Assen delft en den 18 het gebouw der maatschappij Arti et ammtia en de schilderijenverzameling van den heer l'odors avonds woon den H. II. M. M., met clen Prins van Oranje, m den schouwburg de opvoering bij van het gelegenheidsstuk Onthoudt uio dagen bezochten den 19, des middags, den dierentuin; Z. M. was inde Nieuwe Kerk bij d». Brave ter kerk geweest's middags was er groot diner ten hove en 's avonds soiree bij de Koningin. Den 20 vertrokken de Vorstelijke personen weder, hebbende Z.M. aan de algemeene armen f 2000,aan het fonds der maatschap pij Caecilia ƒ400,— en aan de Kon. Ned. zeil- en roeivereemgmg evenveel en H. M. aan de vereeniging voor ziekenverpleging ge lijke som geschonken.Den 20 heeft Z. M. aan I<\ de Brouwer v. Ho(j€7idoTpte Mechelenconcessie verleend tot aanleg van eenen spoorweg van Zevenaarover Borculo en Enschedénaar de Hannoversche grenzenin de rigting van Rheine. Den 21 heeft de 2P. Kamer hare werkzaamheden hervatde regering heeft voorgesteld het 10*. hoofdstuk der begrooting van 1856 teverhoo- gen met 31,500, voor aankoop van een dubbel huis met tuin aan het Plein te 's Hageter vestiging van eenige verspreide bureaux van het departement van oorlog. De commissie tot onderzoek van het O. I. drukpersreglement stelt bij haar nader verslag voor, dat de Kamer hare overtuiging uitdrukke, dat het bedoelde reglement herziening behoeft. Een aantal onderwijzers in Overijssel heeft een adres aan de Kamer gezonden, tegen het wetsontwerp op het onderwijs, vooral tegen de verpligting om kweekelingen te houden en de niet voor ziening in het lot van onderwijzers, die, bij opheffing van scholen,, door de oprigting van bijzondere scholen, ontslagen worden. De leening, door de Synode der Herv. kerk uitgeschreven, vindt met den gewenschten bijval, waarom de termijn tot inschrijving ver lengd" is.— In den nacht van 21 op 22 is te Wormerveer brand ont staan bij den handelaar in manufactur. H.Obrejé, waardoor zijn huis en het daarnaast gelegen, benevens het voor weinige jaren gebouwde aan zienlijk perceel van mev. de wed. Laan zijn verwoest en andere gebou wen, zoo als de Doopsgez. en Jansenist, kerken beschadigd. Den 22 is aan het Nieuwe Diep de voltooijing der kustbatterij Kaaphoofd besteed aan A. Seret Jr., te Sliedrechtvoor 55,300en op dien dag overleed te Amsterdam Isaac li arnsinckwethouder dier stad en zeer geacht bouwkundige, oud 46 jaren. Den 23 ïsde Koning naar het Loo vertrokken. De Koning heeft aan mevr. de wed. van j'. C. Pvan Kladc- rocken, directeur der belast., in- en uitg. regten en accijnsen te Hoorn, wegens verkregen regten, een pensioen van 17J/,— Ve--eSchoon de kermis ditmaal den bezoeker weinig vermakelijk heden aanbiedt en het gure weder menigeen aan huis en haard gebonden houdt, verdient de nette Salon van den lieer Duport, nevens de Groote kerk, allezms, dat een talrijk publiek haar be- zoeke, overtuigd als wij zijn, dat een ieder haar hoogst voldaan zal verlaten; de behendige gooeheltoerenvan den heer Adnen toen o-renzea aan liet wonderbare en het bevallige spel Tan de jonge jufvr Samuthini, die verschillende rollen vervult, wekt teregt ver bazing, terwijl de voorstellingen eene aangename afwisseling aan bieden; wij wenschen dat de ijverige ondernemers zich de laatste avonden ruimer voor hunne moeite mogen beloond zien, dan tot heden het geval is geweest. De beide tooneelvoorstelliugen door het gezelschap van de heeren Boas en Judels. bij den lieer II al- raven, op Zondag en Maandag, zullen ongetwijfeld grooten bijval verwerven, daar het personeel hier zóo gunstig bekend is, dat verdere aanbeveling overbodig te noemen is. Het huis de Maan. in ons vorig No., bij het levensherigt van prof. Kieuwenhuis. genoemd als dat van de gebr». v. IPeedc. is volgens beter berigt, van den heer J. Lammers, Langestraat A, 571. - 1. Zitting van 11 April. A G O te Noordseharwoudea. arglistige ontvreemding van mcstspecie, met eene schuit, b. opzettelijk werpen van modder op C S. Jr. en c. toebrengen van schade aan diens roerende goederena. met een vaartuig geschied zijnde verklaart de kantonregter zich onbevoegd; b. en c bij verstek boeten van t 3 en f 5,50 en de kosteninvorderbaar bij lijfsdwang J C en H C te Beverwijk, a, jagen des nachts, tusschen l' uur na zons onder- en 1 uur vódr zons opgang en b. jagen in geslolen jagttijd, de eerste na binnen de laatste 12 m we gens jagtovertreding te zijn veroordeeld; J. C.bij verstek .2 toeten elk van/ 40,- en IE 0 2 van ^20 - en de kosten met verbeuring van geweer en wild; bij met betaling J. weken en H. C. 14 dagen gevangenisstraf. G. S., te Alkmaar, arligstige ontvreemding van dood hout, 6 dagen gevangenisstraf en de kosten. D. v. K.te Alkmaar, het buiten noodzaak m den drat rijden met zijne' met 1 paard bespannen en beladen molenaarskar f 5,boete en de kosten, beide des noods invorderbaar dj lijfsdwang. 17 24 "A .CK>V. V

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2