eiSHcfcclijkach ©ocrsigt. Fa BUITENLAND Frankbijk. Vorst Danielo is den 23 April weder naar Mon tenegro rertrokkenhebbendeom de in zijn gebied bestaande spanningvan de reis naar Londen afgezienaan zijnen Senaat heeft hij doen wetendatsints de Sultan bij den vrede tot het Europesclie statenverboud is toegetredenMontenegro niet kan nalaten Z. H. te begroeten.— 'De pausselijke nuncius verlangt, dat de door den bisschop van Moulins geschorste pastoors schrif telijk zullen verklaren berouw te hebben oyer hunne handelwijze zij hebben dit bepaald geweigerd, maar willen wel hun leedwe zen b etuigen over de scherpte hunner uitdrukkingendit wordt echter niet voldoende geacht.Tussclien het Journal des Debuts en l'Unicers wordt een feilen strijd gevoerd over den II. Josephus de Cupertino; de heer Veuillot heeft daarover een artikel van 7 kolommenvol beleedigende en' scherpe uitvallengeleverd, maar de Débats wederleggen hem nadrukkelijk. Den 29 werd eene ver gadering van aandeelhouders van V Unieers gehouden, waarin men zeer geklaagd heeft over de weinige voordeelenwelke dat blad afwerpt.Op de verkooping der kunstverzameling van den heer Palureau is een Geldersch landschap van Hohbemagekocht door den verzamelaar Schulze te Berlijn, voor 96,000 fr.voor de Louvre werd tot 90.000 en door den vice-pres. van het Wetg. Ligchaam Schneider tot 95,000 fr. geboden.— De baron Gros gaat als ge- magtigde naar Chinaaan boord van het stoomfregat l Auducieuse, te gelijk met sterke detachementen marine-soldaten.De groot vorst Konstantijndie eene bril draagtheett te Toulon de menigte van het balcon toegesproken en met warmte bedankt voor zijne ontvangstden 26 gaven de officieren van het daar aanwezige Fransche evolutie-eskader een luisterrijk diner ten zijner eere, aan boord van het admiraalschip la Bretagnete Marseille tverd hij den 27 vorstelijk ontvangen, onder herhaald geroep van //leve de Keizer! leve Konstantijn ook de generaal Tottleben werd met de grootste onderscheiding bejegend; aan het hotel der prefectuur werd een prachtig diner gegevenden 28 woonde hij de gods dienstoefening in de Grieksche kapel en de gala-voorstelling in den schouwburg bijen vertrok na het doen van aanzienlijke giften den 29 naar Lyon. Den 30 kwam hij te Parijswordende opge wacht door den maarschalk Magna»de prefecten van de Seineen van politieden gezant Kisseleff met het personeel der legatie den Wurtembergschen gezant, den genl. Lnders, enz. en 2 batal jons infanterie als eerewaeht; met Prins Napoleon trok hy langs de Boulevards naar de Tuileriën en werd dadelijk door den Keizer aan de Keizerin voorgesteld; hij dineerde ten hove met den heer Kis seleff en graaf Tolstoy, secretaris der ambassade. Den 1 Mei ging hij inde Russische 'kapel ter kerk, verleende den 2 in het hotel der ambassade gehoor aan een groot aantal aanzienlijke personen en bezocht de Louvre en het museum der artillerie. Bij deu maaltijd in genoemd hotel stelde de maarschalk Pelissier een dronk in op het Russische leger, waarop de Vorst, met diep geroerde stem, hetzelfde op het Fransche deed. Den 3 bezocht de Keizer hemen overhandigde hem tevens het grootkruis van het legioen van eer. Den 6 woonde Konstantijnversierd met het legioen van eer, enden Keizerde Andreasorde dragendevergezeld van Prins Napoleon den Hertog van Hessen en een schitterenden staf, eene luisterrijke wapenschouwing bij, over 60000 man, op het Mars-veldde Kei zerin was in eene opene calèche tegenwoordig.— Den 7 vertrok Prins Napoleon naar Berlijn. BINNENLAND. ran den 27 February 1856 No. 92 (medegedeeld bij Prov. blad ran Noord-Holland No. 33).— Markten ran den 1 en 2 Mei. Hoogste Prijs. Laagste Prijs. Kaas, N.Holl.kleinehooi, per 50Ned.P. 24,25 ƒ14,50 dito middelb22,50 dito Comm20,50 Boter, in kopp. of stukk. per N. P. 0,85 0,70 Aardappelen,per Mud 2,40 2,— Tarwe H.25 10.25 Rogge', 7.50 7,- Gerst7,50 6, Har er,5,50 3, Boonen10, Erwten13.— 10.— Alkmaar, den 5 Mei 1856. Burgemeester en Wethouders P. A. de LANGE, De Secretaris, SP ANJ AARDT. Rusland. Den 14 April is de Newa te Petersburg reeds van het ijs bevrijd, (voor de vierde maal in 144 jaren zoo vroeg) en den 15 de haven van Reval.— Aan de bewoners van Sebastopol is voor 10 en van Kertsch, Eupatoria en Balaclava voor 5 jaren vrijdom verleend van de gilden-, huizen- en inkwartiering belas tingen; eenige plaatsen in Nicnw-Rusland hebben mede zoodani ge voo'rregten bekomen.De regimenten van het leger zullen niet meer°naar hunne bevelhebbers genoemd worden, maar hunne nationale benamingen hernemen; zoo wordt het regt. Koning Fre- derik Wilhelm van Pruissenweder regt.. grenadiers van Petersburg. "Vele bataljons zijn Georgevanen geschonken, voor het overtrekken van den Donau in 1854.— De studenten te Petersburg hebben ten o-evolge der uitgave van het Parijssche studentenblad „la Voix des 'illcoles", een dergelijk blad opgerigtmet 12 redacteuren, onder leiding van den, met algemeen goedvinden, benoemden hoogleeraar- redacteur Soekhoinlinoff.Te Odessa wordt eene maatschappij gevormdom eenen spoorweg naar Kiew en verder tot de Oostzee aanteleggenin verband met eenen weg naar Brody. De grond- heeren willen zulks zonder hulp van vreemde kapitalen onder nemen maar eene leening met de bank aangaantegen verpan ding van alle grondeigendommentegen 30 zilv. roebels per dienst baar hoofd en 5 per dessatine grondde bank zoude in plaats van geld actiën uitgeven en van den Staat verlangt men eene renten- verwaarborging a 4> pCt.— De regering heeft bepaald, dat de aandeelen der groote spoorwegmaatschappij bij alle borgstellingen of stortingen van gelden, even als andere fondsen van den Staat,, a pari zullen worden aangenomen.— Het door den admiraal Panuitin met Japan gesloten en nu openbaar gemaakte tractaat.strekt eerstens tot regeling der grensscheiding naar de zijde der Kurilische eilan den, en ten andere tot regeling der handelsbetrekkingen; het be staat uit 9 artikelen: de havens van'Simoda, Hakodadi enNa gasaki worden voor den Russischen handel geopend.Het ver bod van uitvoer van goud is opgeheven.100 Circassische rui ters zijn over den bevroren Kuban getrokken, om een Russisch jiket te overvallenmaar afgeslagende genl. Dekt toog in het laatst van Febr. met 5 bataljons, 900 kozakken, 250 man militie en 10 stukken geschut over de Labaoverviel en verbrandde 3 auls en bekwam 23 gevangenen en 350 stuks veedeze onderne ming kostte hem 34 man. De kerkeraad der Herv. gemeente te Amsterdam heeft besloten een adres aan de Synode te rigtenopdat die bij de regering zal aandringen op de afschaffing der slavernij in onze koloniën.De beide aldaar bestaande effectensoeieteiten zijndoor bemoeijing van het algemeen beurs-committéontbonden en opgevolgd door eene nieuwewaarvan voortaan de officiële beursnotering zal uit gaan.Z. M. heeft den "Viaamschen schrijver Roelantswiens drama Willem de Zwijger den 30 Maart te Brussel met zooveel bijval ten tooneele is gevoerdtot ridder van de Eikenkroon be noemd, en, bij kabinetsschrijven van 30 April, H. verlangen te kennen gegevendatbij de feestviering ter herinnering van de verdediging der Antwerpsche citadel, het diner bij Hem zal plaats hebben.Gedep. Staten van Groningen hebben bevolendat op markten en verkoopingen geen vee van elders mag worden aange voerddan met een certificaat van den burgemeester of een raads lid, dat het in geen 4 maanden met besmet vee in aanraking is geweestin Oostfriesland is de in- en doorvoer van vee uit Ne derland geheel verboden. - Eenige lieeren te Zwolle hebben eene oproeping uitgevaardigd tot deelneming in eenen Nederl. Noord en Oosterspoorweg, bij aandeelen van minstens 500,gaande van Harlingen over FranekerLeeuwarden en Dragtentot Gro ningen,van Dragten, langs lieeren veenover Steenwijk, Meppel, Zwolle, Elburg, Harderwijk, N ij kerk en Amersfoort tot Utrechten van Zwolle over Raalte en Almelo naar de Duitsche grenzen.Het berigt van de intrekking der concessie voor den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg is onwaar bevonden.Den 2 Mei vertrok Prins Hendrik weder naar Luxemburg.Te Schie dam is den 4 het maken der funderingswerken van de R. C. kerk van O. L. Y. Visitatie besteed aan M. Wouterlood aldaarvoor ƒ19,480.Dien dag verloor een soldaat van 19 jaren, bij het schijfschieten te Leeuwardenhet levendoordien hijhoezeer ge waarschuwd zich in de nabijheid van de schijf bezig hield met het zoeken van kievitseijeren,en kwamen de turfgravers te Lutten (Dedemsvaart) in opstand, een hooger dagloon dan 1,50 eischendebetergezinde werklieden zijn zeer mishandeldmaar de veenbazen hebben niet toegegeven en eenige belhamels zijn gearresteerd.De feesten der Delftsche studenten begon nen den 4 met eene matinee musicale in den stads Doelen en den wedstrijd met den buks en het pistool van de ridder lijke confrérie Diletto ed Armedaarna werd het door een aantal dames bekostigde vaandel aan de studenten, als blijk van erkente lijkheid voor de doorliet genootschap Apollo gegevene concerten, uitgereikt en plegtstatig naar het academiegebouw gebragt; te 3 ure had de reünie van oud-studenten en vervolgens een diner in de sociëteit Eensgezindheid plaats. Den volgenden dag, ^s mid dags van 5 tot 7 urewerd de gecostumeerde optogtvoorstellen de de Garebeg-optogt van den Sultan van Djocjokarta en eenige der meest karakteristieke typen uit den Ned. O. I. archipelge houden en ten 9 ure door de geïllumineerde straten hervatvooral muntten de verlichtingen van het stadshuis en de academie uit; alle huizen waren beide dagen met vlaggen versierd en duizenden van vreemdelingen in de anders stille stad aanwezig. Op de beide volgende dagen werden nogdoor verschillende genootschappen concerten, bals, enz. gegeven.In den naeht van 5 6 is het directiegebouw in den Prins Hendrikpolder, op Texel, verbrand.Tusschen Harlingen en Leitli en Newcastle is eene wekelijksche schroefstoombootvaart geopend.Te Enschedé wordt eene derde stoom-katoenweverij opgerigt. De 2e Kamer heeft den 2 het amendement van den heer Hoynk met 33 tegen 29 en dat van den heer Groen met 47 tegen 15 st. verworpen en de conclusie der commissie nopens het Indische drukpersreglement met 56 tegen 6 st. aangenomen. Den 5 werd het voorstel van den heer v. d. Veentot het aanbieden van een adres aan Z. M„ ter opheffing der bezwaren voor de waterlossing en de scheepvaart door den tol op het Zwolsche diep, met 37 te gen 16 st.afgewezenmaar een voorstel van den heer Oosling om den minister inlichtingen te vragen naar de ingestelde enquête, met 43 tegen 5 st. goedgekeurd. Den 7 werd het wetsontwerp tot bekrachtiging der verordeningen van den gouv. genl. van N. I. nopens het verbod van den invoer van vuurwapenen en buskruid in de havens van Palembang en Moeara Kompehmet alg. st. op 1 na aangenomen, en vervolgens eenige wetsontwerpen tot ver- eeniging van gemeenten, o. a, van Egmond-binnen en Wimmenura (46 tegen 7 st.), Heemstede en BerkenrodeRansdorp en Schel- lingwoude. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot bevordering van het veilig verkeer langs de ijzeren spoorwegen, het opzettelijk toebrengen van een ongeluk met 5 tot 20 en het onwillekeurig toebrengen door verzuim met 1 tot 3 jaren gevangenisstraf bedrei gende,en op de nationale militie, grootendeels overeenkomende met het in de Vorige zitting ingediende, maar buiten behandeling gebleven ontwerpechter wil men de gepasporteerde miliciens onmiddelijk tot de schutterijen doen overgaan en daarvoor de loting afschaffen, maar eene verdeeling in klassen, volgens de huisselijke betrekkingen, maken; de vrijstellingen voor de militie als zeevaren de eenige zoonkostwinner, enz. vervallen en geen gehuwd#

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2