BINNENLAND. regering weder last gegeven. Aldaar zijn goedgeslaagde proeven genomen met eene hangbrug voor zwaar gesehut, welke in 3 uren over stroomen van 50 a 100 voeten geslagen wordt, en is uitge vonden door den serg. maj. Jones.Prinses Mary, wed. van Wil liam, Frcrlerik, hertog van Gloucester, tante van H. M.is den 80, in 81jarigen ouderdom overleden.Dien dag is het Parlement bijeen gekomenter verkiezing van eenen voorzitteren is de heer Denisön, namens de regering door lord Vane voorgedragen, zon der tegenstand benoemd. Eerst den 7 Mei is de zitting uit naam der Koningin, geopend. Lord Palmerston heeft beloofd, dat de Israëliten volkomen zuilen worden geëmancipeerd.Mevr. Franklin zalmet behulp eener openbare inschrijvingnog eene laatste po ging w agenom de bemanningen der Erebus en Terror optezoeken; tiet schroefstoomjagt Fox worat daartoe te Aberdeen uitgerust, en zal onder het bevel komen van kapt. M'Clintock, die zich bij vo rige togten heeft onderscheiden. Aan alle personen, die van 1818 tot 1855 aan de Noordpool-expeditiën hebben deelgenomen is door de Koningin eene medaille toegekend.Den 5 heeft Prins Albert de tentoonstelling van kunstwerken te Manchester plegtig geopend.Den 26 Maart hebben de Engelschen het vlek Moliam- merah, aan den EupliraatinPerzie, bemagtigd, waarbij de vijand, 10000 man sterk, in de grootste wanorde, zijn kamp ontvlugtle, met achterlating van 200 dooden en gekwetsten, 17 stukken ge schut. en een aanzienlijken voorraaddoor 400 man vervolgd en op nieuw aangetastweek hij wedermet verlies van veel mate rieel. Den 5 April heeft de geul. Oulram op het vernemen van den vredede vijandelijkheden gestaakt. Oostenrijk:. Ten gevolge van een vertoog der credietvereeni- ging aan den minister van financiën, heeft de Keizer tijdelijk de uitgifte verboden van aandeelen in nieuwe ondernemingen en zulks tot, verbetering van den toestand der geldmarkt.De uitgifte der actiën voor den westerspoorweg is met, 25 millioen verminderd en men hoopt door do vereeniging der beide Gallicische spoorwegen vooreerst de uitgifte van 35 millioen te kunnen schorsen. De be sturen der geeoueessioneerde spoorwegen zijn overeengekomen, om voor het einde des jaars geene akticu uittegeven, behalve tervol- tooijing van den Oost-Gallicischen weg, waaraan de crediet-inrig- ting een voorschot verleent.Eene bezending van Hongaarsche Protestanten heeft van den Keizer, op haar verzoek tot liet houden eene synodeeen gunstig antwoord bekomenook uit Zevenbergen faat eene deputatie der evangelische landskerk naar Weenen, om are belangen voortedragen.Met Sardinië is men stilzwijgend overeengekomen alle vereeuigingen van troepen, ter oeiëning, nabij de wederzijdsche grenzen, dit jaar geheel achterwege te laten. De Keizer heeft de directie van de genie last gegeven de vesting werken van de binnenstad te Weenenwelke uitbreiding noodig heeftopteruimende bastions te slechten en de grachten te vul len.Oostenrijk en Pruissen hebben eendragtelijk een nieuw uit stel aan Denemarken verleend, tot na liet tot stand komen vaneen nieuw ministerie daar te lande.De Eransche gezant heeft zieh zonder gevolg bij den Turkschen en bij graaf v. Buol beklaagd over de belemmeringen, die men de bevolkingen der Donau-Vorsten dommen in het kenbaar maken harer wensohen, in den weg legt.De Keizer en Keizerin hebben den 4 Mei, aan boord van liet stoomjagt Adler, de reis naar Pestli aanvaarden daar des middags, onder het gejuich eener overgroote menigte, hunnen intogt gedaan; Z. M. was in maarschalks uniform te paard gezeten en H. M. in eene koets met 8 paarden, terwijl zij een prachtig, met zilver geborduurdnationaal gewaad droeg. Na den adel en de overheid op het kasteel ontvangen te hebbenwoonden zij het te lieum van den kardinaal-primaat bij. Den 8 werd in het paleis een allerluisterrijkst bal gegevenbij het feestter eere van ae in wijding der scheepvaartwaren de kaaijen langs den Donau prach tig verlicht en werd een groot vuurwerk afgestoken.Bij besluiten van 8 en 9 zijn alle staatkundige veroordeelden in het geheele rijk volkomen geamnestiëerdde naar buitenlands gevlugten zijn hier van uitgesloten. Sardinië. De Keizerin-Wed?. van Rusland heeft den 21 April Nice verlaten en is te Villafranca aan boord gegaan van de Oloff, om, vergezeld van het Sardinische scliip Governolo, naar Civita- Vecchia te stevenen.De raad van Genua heeft, op eigen ge zag, liet aandeel dier stad in de algemeene belastingen, van 806.472 tot 90,000 lires verminderd; hij is daarop door den Koning, bij besluit van 26 April, ontbonden en eene nieuwe keuze binuen 3 maanden bevolen.De regering geeft blijkenj van hare ^mati ging door bij Alessandrie geene troepen bij een te trekken en door het wetsontwerp tot reorganisatie der nate. garde, ter ver mijding van alle hartstogtelijke beraadslaging, buiten behandeling te houden. De nota in het begin van April door Frankrijk inge diend, tot aanbeveling van het voorkomen eener vredebreuk met Oostenrijk, schijnt dus goede vruchten te dragen.De markies de Canteno, die te Weenen tevens als gezant bij het Beijersche hof fungeerde, is thans tot zaakgelastigde te Munchen benoemd. Het ministerie van openbare werken heeft met eene maatschappij eene overeenkomst getroffen, om den berg Cenis doortegraven, zullende het rijk de helft der onkosten, op 40 millioen geschat, voldoen.Den 8 Mei hebben de afgevaardigden, met 94 tegen 54 st., na eene beraadslaging van vele dagen, het wetsontwerp aangenomen, tot verplaatsing van het marine-arsenaal van Genua naar Spezzia. Zwitserland. De Koning van Pruissen heeftuit eigen mid delen; eene aanzienlijke som beschikbaar gesteld voor de uitgewe ken royalisten en, met goedvinden der regeringheeft eene ver eeniging, ter hunner ondersteuning, een beroep op het volk ge daan.Een groot aantal uitgewekenen is teNeufchatel terugge keerd, zonder bemoeijelijking te ondervinden.De conferentie te Parijs is het bezwaar der geestelijke goederen te boven geko men door te bepalendat Zwitserland zieh verbindt de kerke lijke bezittingen aantewenden tot het doelwaartoe zij oorspron kelijk bestemd warendr. Kern heeft zich daarmede voorwaarde lijk vereenigd. Hij is den 23 April, des avonds, te Bern aange komen en dadelijk door den President van den Bondsraad ont vangen; den 25 hield de Bondsraad eene zitting, waarin dr. Kern werd toegelaten, ter overweging der voorstellen, wier aanneming door de Eransche en Engelsche gezanten ernstig was aangeraden. De gewestelijke overheiïl van Neufehatel zond vervolgens eene deputatie, om de voorstellen voor aannemelijk te verklaren en dr. Kern is werkelijk met algemeene stemmen, onder het grondwettig voorbehoud van de goedkeuring der Bondsvergadering, tot hunne onderteekening gemagtigd.De Koning van Pruissen zal dus zijnen titel behouden, de kosten tot demping van den opstand in Neufehatel zullen door geheel Zwitserland gedragen worden en alle deelnemers daaraan geamnestiëerd worden. De regering te Bern heeft, zonder de ratificatie aftewachten, onverwijld de open baarmaking van de getroffen overeenkomst gelast. China. Al de Europeanen van het van Hongkong naar Macao onder Porlugesche vlag varende Engelsche stoomschip Queen, zijn door de Chinesche bemanning, een 30tal soldaten van Yeh, ver moord en is het vaartuig met de rijke lading weggevoerd.Man schappen van het Russische fregat Aurora, op ae Chinesche kust gelandom zieh van water te voorzienzijn overvallenverwond en verdrevende bevelhebber beeft daarop mariniers en zeelieden doen ontschei en en de bevolking streng getuchtigd.Op Hong kong zijn de meeste gouvernements pakhuizen door brandstichting vernield en daarbij 700 vaten meel verloren.Te Sawarak, op liet eiland Borneois do Chinesche bevolking den 17 Eebr. in opstand geraakt en zijn vele Europeanen vermoord; de gouverneur sir J. Brooke redde zijn leven door over eene kreek te zwemmen, geholpen door de inlanders en door afzending van het stoomschip der compagnie Borneo, heeft hij daarover geduchte wraak genomen en zijn 2UU0 Chinezen omgebragt. De Nederlandsche overheden zonden een stoomschip te hulp, doch zulks werd onnoodig bevonden. Te Hongkong zijn reeds 3 Engelsche schepen met troepen aange komen.Yeh gaat voort zich te versterken en legt in zijn ge bied zware belastingen op. Mr. C. C. E. d' Engelbronnergewezen secretaris-generaal bij het departement, van justitie, heeft den Staat, in den persoon van den procureur-gen1, bij het hoog geregtshof, gedagvaard tot beta ling van het hem toegekendemaar weder ingetrokken wachtgeld. Den 5 Mei is het bouwen eener vitrioollabriek te Uithoorn, voor de lieeren Simon Thomas en Moutliaanaangenomen voor ƒ21,900, door den lieer Boonard te Amsterdam.— Den 7 zijn 300 arbeiders aan het kanaal te Wemeldingen in verzet gekomen en hebben zij de zoetelaarstenten geplunderd, zoodat troepen uit het fort. Bath de oproerigen moesten bedwingen.Den 8 is de dienst geopend van het stoomschip Prins van Oranje, varende tusschen Zaandam en Amsterdam, voor de Zaanlaudsehe stoombootreederijzijn de feesten te Delft besloten met vauxhall, bal en vuurwerk (ver vaardigd door de heeren v. Leeuwen en Zoon te Haarlem), in den Stads Doelenen werd te Middelburg het bedijken der schor ren voor den polder Nieuwland, met eene uitwateringsluis, besteed aan W. v. Uye en Zonen aldaar, voor 48,487,Den 9 overleed te Groningen de hoogleeraar in de regtenC. Star Humanoud 50 jaren. Aldaar is mede eene commissie gevormd om den aanleg van spoorwegen in de noordelijke provinciën te bevorderen.Den 11 besloot de raad van 's Hertogenboschmet 11 tegen 5 st. tot afschaffing van den hoofdelijken omslag, wederinvoer van den stcdelijken accijns op liet gemaal en van de in beginsel afgeschafte belasting op de bouwmaterialen.Den 12 vierde Gerrit Dekker, gewezen scliuitenjagerwonende aan de Weesperzijde te Amster dam, zijn 105™ verjaardag; hij werd geboren te Ermelo.— Dien dag werd de beurs te Zwolle geopend en te Rotterdam den opbouw van een stoom- rijst, pel- en nieelmolen. aan het 2° Nieuwe Werk, voor de heeren v. d. Kun, v. Ryokevorsel, Oohsner en Co., besteed aan de timmerlieden 6. de Haas en Zoon aldaar, voor/107,777.- Den 13, 4 dagen vroeger dan in 1856, zijn de eerste nieuwe aard appelen uit, liet Westland daar ter stede bij den koopman J. van Gijzen aangebragt en verkocht voor 2,het mandje.Het prov. hof van N. Holland heeft jr. M. Salvadorappellant van het vonnis der arr. regtbank te Amsterdam, waarbij hij van de door A. H. v. Gorcum ingediende klagt wegens laster was vrijgesproken, op zijne niet verschijningbij verstekniet ontvankelijk verklaard. De 2e. Kamer heeft den 9 aangenomen de conclusie van het rapport, nopens het voorstel van den heer v. Hoevell, betreffende het misbruik van sterken drank. Den 11 diende de regering een wetsontwerp in wegens de belasting op het personeelin verband met den financiëlen nood van vele gemeentenzoodat Amsterdam 250,000,daarvan zoude bekomen, Rotterdam f 130,000, enz.voor de personele belasting wordt de huurwaarde tot 4 pCt. verminderd, deuren en vensters op ƒ1,gebragt, haardsteden en pakhuizen vrijgesteld. Yoorts .wil de regering de opcenten der grondbelasting ten deele afstaan en ter vergoeding van een en an der de successieregten met, 700,000,verhoogen, en in gemeen ten boven de 50000 zielen den wederinvoer van den accijns op varkens- en schapenvleesch toestaan.De minister van justitie heeft een aantal veranderingen gebragt in het wetsontwerp betref fende de jagt en visscherijwaarbij de rijksveldwachters worden weggelaten. Den 13 heeft de Kamer, op voorstel van den heer Thorbeckemet 41 tegen 13 st.beslotenover den vorm der op nieuw voor 6 maanden ingediende credietwet voor het dept. van binnenl. zaken te beraadslagenen daarop met 30 tegen 24 st. de indiening der begrooting zelve, met hare onderdeelen, gevraagd. Den 14 isbij de beraadslaging over de voordragt betreffende "de bieren en azijneneen amendement van den heer v. d. Linden, om de belasting op den azijn met 1860 afteschaffenmet, 26 tegen 23 st.goedgekeurd, waarna de minister het geheele ontwerp heeft ingetrokken. Vervolgens zijn met algem. st. de met Denemarken gesloten tractatentot afkoop van den Sondtol bekrachtigd. In de zitting van den 15 is werkelijk een ontwerp van wet, tot vast stelling van bovengenoemde begrooting ingediend.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2