BINNENLAND. ïlictittïS GEMEENTERAAD. republikeinen gevangen genomen: den 8 of 9 moest een opstand te Barcelona en den 10 te Madrid uitbreken.De vrije invoer van granen is tot het einde dezes jaars verlengd.- De regering wil van de voortaan te stichten dagbladen eene borgstelling van 75000 francs te Madrid en 50000 in de provinciën vorderen en de verpligte onderteekening der artikels invoeren.Den 11 beeft Espartero zijn ontslag als lid van den Senaat ingediend.Den 16 heeft de geul. Callonge in den Senaat voorgesteld, het gedrag der zoogenaamde vicalvaristische generaals nadrukkelijk aftekeuren; de pres.-minist.er Narvaez heeft zich daartegen verzet, verbroede ring en vergetelheid willende, waarop het voorstel eenparig is ver worpen. Den 18 heeft O'Donnell gezegd, dat Nurvaéz in 1854, zelfs toen hij zich in het buitenland ophield, niet heeft opgehou den met de Vicalvaristische generaals zamen te spannen, maar, na het gelukken van den opstand, geweigerd heeft het opperbe vel te aanvaarden. Den 22 betoogde de heer Bos d'Olano, dat O'Donnell zich in 1854 en 56 zeer lofwaardig had gedragen; de genl. Serrano besloot, om een voorbeeld van toenadering te geven, net ministerie Narvaez te ondersteunen; de voorzitter weigerde den maarschalken O'Donnell en Concha het woord, om zich tegen de aantijgingen van den minister Fidal te verdedigen.De Russi sche gezant, Prins Galilzin, is te Madrid gekomen en heeft aan de Koningin de insignia der orden van S. Catharina en van S. Anna overhandigd.Het eskader van 6 schepen, 2500 man troepen aan boord hebbende, is eindelijk den 12 van Cadix naar de An tilles vertrokken. Oostenrijk. Op last van den aartshertog Maximiliaan is een begin gemaakt met het graven of verbreeden der kanalen en lagu nen van Venetie, om die voor groote zeeschepen bevaarbaar te maken.Te Padua heeft eene botsing plaats gehad tusschen eene wachtpost en eenige, slechts luidruchtige studenten2 hunner werden gewond en eenigen gevangen genomen. - Tiet gebrek aan woningen voor de behoeftige klassen te Weenen is zoo grootdat men voor 30'J gezinnen vertrekken in voormalige gevangenissen heeft moeten inruimen. Wijlen de heer J. F. Schirriker, te Schiedam, heeft behalve de reeds vroeger vermelde sommen nog gelegateerd f 3000,aan het fonds voor weduwen van Lutherscne predikanten, ƒ1000,aan het bijbelgenootschap1000,aan het zendel: genootschap 1000,aan de Herv. diakonie te Schiedamf 500,aan het zendelings-gest.icht te Rotterdam, ƒ1000,aan Unitas 1000,— aan de maatschappij van welstand500,aan de afdeeling van Christelijk hulpbetoon te Schiedam en 500,aan het doofstom men-instituut te Groningen.Wijlen de heer E. J. de Rooy burgemeester van Monnikendamheeft vermaakt aan de Herv. armen 4000,aan de R. C. 2000,aan de Luthersche 1000,aan de Doopsgezinde en Israëlitische elk f 500,en aan de weezeu der verschillende gezindheden gelijke sommen. De algem. synode der Nederd. Herv. kerk heeft den termijn der uitgeschreven geldleening, aanvankelijk bepaald op 1 Julij, tot later berigt verlengd.De zalmvangst in de Zuid-Hollandsche stroomen is ditmaal zeer gunstig te noemenminder levert de elft op.Te 's Hertogenbosch is besloten, in verband met den we derinvoer van de belasting op het gemaalde broodzetting te her stellen.Den 20 heeft de minister van financien gearresteerd de 233° staats-loterijbestaande uit 20000 loten10000 prijzen en 2 premiën; de collecte zal geopend zijn van 22 Junij tot 4 Julij en de trekking duren van 20 Julij tot 10 October.Den 25 heeft de hoogleeraar J. Bake te Leijden, die, wegens zijn 70jarigen leeftijdzijne gedurende 42 jaren met roem bekleedde betrekking weldra zal nederleggenzijne laatste openbare les gegeven en daarbij afscheid van zijne leerlingen genomen.Dien dag is te Amster dam voor de Ned. Handelmaatschappij voor ƒ34,918 aan F.N. de Wiljf aldaarbesteed het afbreken der percelen in de Nieuwe Spiegelstraat en het maken van een bureau daar ter plaatse.De raad van Rotterdam heeft den 28na eene nog al heftige beraad slaging, met 15 tegen 14 st.bepaald, dat de beurs te 1. in plaats van te 3 ure zal beginnen.Te Deventer heeft zich almede eene commissie gevormd, 1er bevordering der spoorwegzaak. De 2e. Kamer heeft den 26 de begrooting voor binn. zaken met algem. st. goedgekeurd en den 28na eene beraadslaging van vele dagen, met 38 tegen 12 st.de wet op de jagt en visseherij nadat daarin, vooral op voorstel van den heer Sanderveleengewig- tige wijzigingen waren gebragt. Aangezien geene werkzaamheden voorhanden waren, is de zitting verdaagd tot 16 Junij. Het fflluis van Achten" door jr. Johan van Nordingen gesticht, werd den 29 Mei 1657 door de eerste proveniers betrokken. Het 200jarig bestaan werd dusom bijzondere redenen één dag vroe ger, herdacht in eene vergadering van hoeren regenten niet bur gemeester en wethouders en den secretariswelke tevens bestemd was tot het doen der jaarlijksche rekening, waarin de heer m*. J. A. Kluppel, in tegenwoordigheid der bewoners van het gesticht, een beknopt verslag van deszelfs geschiedenis gaf en daarbij tevens eene hartelijke toespraak hieldwelke van de zijde der inwoners niet onbeantwoord bleef. Aan dezen werd vervolgens een buiten gewonen maaltijd versohaft en bovendien aan elk hunner een ge schenk vereerd. De heer Walraveneigenaar van het locaal Har monica tegenover het provenhuisbetoonde zijne belangstelling door insgelijks de vlaggen uittesteken en vooral door eene gasillumina- tie, met toepasselijk tweeregelig versje. Den 25 is het blokkenhuis verkocht aan G. van Beekvoor de som van f 200,—, op voorwaarde van den opbouw der beide door het wegbreken ontbrekende zijmuren van het kostershuis en andere uit de slooping voortspruitende herstellingen. Door het korps muzijkanten der schutterij zalaanvangende op Zondag den 7 Junij aanstaande, wederom, bij gunstig wederom de 14 dagen muzijlc worden gemaakt op het Doelenveldvan des middags nalf een tot twee ure. Zitting van den 27 Mei 1857No. 9. Voorzitter Mr. F. A. de Lange. Tegenwoordig 12 Leden. Afwezig de Heeren Bakkerwegens ongesteldheiden v. d. Driftuitstedig. 1. Na de resumtie en goedkeuring der notulen van de vorig# vergaderingzijn gelezen 2. De authonsatie van H. H. Gedep. Statentot af- en over- schrijvingen op de begrooting der schutterijdienst 1856. 3. Goedkeuring van dezelfdenop het door den Raad vastge stelde kohier der plaatselijke directe belasting voor 1857. 4. Goedkeuring als hovenop de voorgedragen belooningen van den marktmeester der kleine markten en van den marktmees ter en de weegster op de kleine kaas- en botermarkt. De Kos. 23 en 4 allen voor kennisgeving aangenomen. 5. Missive van den Heer Commissaris des Konings, betreffende de verevening der tot dus verre geweigerde onderhoudskos ten van veroordeelde bedelaars en landloopers, over de ja ren 1851 tot Sept. IS54. Ter lezing voor de leden op de secretarie gedeponeerd. 6. Missive van denzelfdenbegeleidende de ministeriëele vergun ning tot het doen eener doorgraving door den kanaaldijknabij de aschschuur en het leggen van eene brug over de aldaar te maken opening. Foor kennisgeving aangenomen. 7. Bapport der commissie, op het voorstel van Burg. en Weth. tot de benoeming van vaste commissiën voor de" fabrikaadje strafverordeningen en fiuanciëele aangelegenheden. Op de secretarie ter lezing voor de leden nedergelegd. 8. Nadere toelichting van Buig. en Weth., omtrent den vroege- ren gangde kosten en rendementen van het ophalen der meststoffen en het uitdiepen der grachten. Foor kennisgeving aangenomen. 9. Rapport van dezelfdenten opzigte van de uitkomsten die de dienst van de telegraaf over het dienstjaar 1856/57 heeft op geleverd, en waaruit blijkt dat dezelve een getal van 273 de pêches en eene opbrengst van ƒ98,72* boven het voorgaand# jaar heeft opgeleverd. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Voorstel van dezelfden, tot aanleg van den verlichtingstoestel, door middel van gasvoor de stads teekenschool. In dadelijke behandeling genomen en daartoe besloten. 11. Voorstel van dezelfden, tot overbrenging der gasgeleiding naar gene zijde van het N. Holl. kanaal en de verlichting van het Heilige landdoor middel van gas. 12. Voorstel als boven, tot bepaling van de borgstelling, welke door den te benoemen gemeenteontvanger zal behooren te worden gepresteerd. Beide Nos. 11 en 12 ter lezing voor de leden op de secre tarie gedeponeerd. 13. Missive van dezelfdenten geleide der aanbevelingslijst van twee personen voor de betrekking van ontvanger der gemeente, waarop geplaatst zijn de Heeren A. A. van "der Leij Druijve- steijn en J. van der Sluijs Veer. Besloten tot de nederlegying ter secretariemet de adressen der overige zich aangeboden heibende kandidatenenuit hoofde van den gevorderden spoedde benoeming te doen op Woensdag den 3 Junij eerstkomende. 14. Een adres van J. H. Faleari en A.Engelsman, om vergunning tot uitstallingen buiten de stoep vóór hunne huizen. Ter lezing op de secretarie nedergelegd. 15. Een adres van F. Kamsteeg en andere ingezetenenhoudende verzoek om vernieuwing der bestrating van de 2C Achterstraat. Gedeponeerd ter secretarie. 16. Idem van W. F. Stoel, om schadeloosstelling van werk, dat hij bij zijne aanneming der pleinen en straten in 1856ten gevolge van een erreur in de opmetingonverpligt heeft uitgevoerd. In dadelijke behandeling genomen en na eenige deliberatie gewezen van de hand. 17. Idem van denzelfden. waarbij hij verzoekt dat aan hem bij ver koop moge worden afgestaan een gedeelte gemeentegrondter zijde van het N. Holl. kanaalten einde aldaar eene kalkblus- scherij te vestigen. Om berigt en raad aan Burgemeester en Wethouders 18. 19. 20. 21. 22. 23. gerenvoijeerd. Vdres van J. van der Sluijs Veer. J. Berghen. A. A. van der Leij Druijvesleijn, n G. D. van der Swaagh. Jonkhr. II. A. van Foreest. Allen verzoekende om met de betrekking van gemeente ontvanger begunstigd te worden. Ter inzage voor de leden op de secretarie nedergelegd. Is in behandeling genomen het voorstel van Burg. en Weth., omtrent de voorwaarden der verpachting van het ophalen der meststoffen en het uitdiepen der grachtenwaarop is besloten: de verpachting te doen plaats hebben bij inschrijving, en die inschrijving te stellen tweeledig: a. voor den tijd van 12 jaren, met de verpligting van de zijde des pachters, om de doorgraving van den kanaaldijk en het leggen van eene brug bij de aschschuur, mitsgaders het graven van eene sloot daar ter plaatse, voor zijne reke ning daartestellen. Of b. voorden tijd vanzes jaren, zonder laatstgenoemde verpligting, terwijl daarna de bijzondere voorwaarden der verpachting zijn 25 28 30 29 24. Nadat de Voorzitter nog had medegedeeld, dat hij van den Heer J. Coster Hz. het verzoek had ontvangenom aan den Raad te willen voordragenom de opentevallen grond van den te amoveren klokkentoren, aan hem, tegen den prijs van éénen gulden per vierk. elaftestaan is de vergadering opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2