BINNENLAND. Slabs ilicus KANTONGEREGT. BURGERLIJKE STAND. eorpsea tan het leger rijn op den roet tan trede te rog gebragt met uitzondering van dat van den Kaukasus. Sardinië. De ridder Buoncompagni heeft den Paus te Bologna, namens Victor Emmanuelbegroetin het bijzijn van een kardi naal en 2 andere prelaten; toen hij zeide, dat zijn gouvernement er steeds roem op zoude dragen om de godsdienst en de kerk te verdedigen, verzocht hem da Paus zoo ernstig op dien toon niet voorttegaandat hij geen woord verder kon uitbrengenZ. H. onderhield zich met de geestelijken tot de gezant zich wat her steld had en nam toen beleefd van hem afscheid. Spanje. De oogst slaagt alom uitmuntend. Toscane. Den 11 is de groote schouwburg te Livorno, waar de belegering van Sebastopol werd opgevoerd en ongeveer 3000 menschen vereenigd waren in brand geraakt en ten deele vernield; in de daardoor ontstane verwarring zijn 62 menschen gedood en 88 gekwetst. Turkije. Ferhad-pacha is uit zijne ballingschap teruggeroepen. De commissie voor de staatsregterhjke organisatie der vorstendom men heeft hare officiële werkzaamheden te Bucharest begonnen de leden zullen bij afwisseling presiderende Turksche het eerst. De pretendent van Montenegro, die als uitgewekene in Turkije leefdeis vermoord.De Sultan heeft den Belgischen vertegen woordiger Blondeel van Cuelebroek zijne paspoorten gezonde n zoo men meent wegens deszelfs bemoeijingen met de aangelegen heden der vorstendommenhij heeft zich ntiar Athene begeven waar hij insgelijks zaakgelastigde is.De Pransehe gezant heeft de Porte eene nota zijner regering toegezonden, waarin op het ontslag van den Kaimakan van Moldavië wordt aangedrongen Pruissen, Rusland en Sardinië ondersteunen dit verzoek. Zwitserland. De regering van Neufehatel heeft bekend ge maakt, dat 66 aangeklaagden wegens de gebeurtenissen in Sep tember, vrijelijk mogen terugkeeren en aan de verkiezingen deel nemen.De bondsraad weigert de royalistische correspondentie terug te geven, wijl deze stukken corpora delicti zijn en dus tot de archieven des lands behooren. Vereenigde Staten. De minister van buitenl. zaken, genl. Cass, heeft in het begin dezer maand geantwoord op het voorstel van den Britschen gezant, om nieuwe onderhandelingen over Centraal-Amerika te openen. De Unie zal daartoe niet overgaan, dan nadat Engeland stellig afstand heeft gedaan van zijne aan spraken op besohermregt over Mosquito en van alle ontwerpen tot kolonisatie of uitoefening van gezag in Centraal-Amerika. Den 31 Dee. 1856 bestond de bevolking des rijks wettig uit 3,251,498 en feitelijk uit 3,298,137 personen; Noord-Hollancl fei telijk 512,234, Amsterdam 259,873, Haarlem 29,250, enz.In de O. L. V. kerk te Amsterdam zijn 2 geschilderde glasramen ge plaatst, voorstellende Maria-Boodschap en de Emmaüsgangers Je zus herkennendevervaardigd door P. J. Coquenet aldaar, naar tee- keningen van C. Ed. Taurel, welke beter voldoen dan het tus- schen beide staandedat te Muuchen bewerkt is.— De heer J. A. C. Oudemans, buitengewoon hoogleeraar te Utrecht, is be noemd tot hoofdingenieur van de geographische dienst in N. Indie. De heeren G. en II. Salomonson te Nijverdal zullen hunne Kon. stoomweverij weder vergrooten met een gebouw, ter plaatsing van 120 stoomweefgetonwenwier aantal daardoor op 600 wordt ge bragt.Het vaandel van het 7ereg. inf. is te Groningen op eene groote parade teruggebragtte Leeuwarden was het met eerbewij- zingen ontvangen.Aan het kanaal van 's Gravenhage naar Seheve- ningen wordtna afloop van alle processen tot onteigeningdruk gearbeid, zoodat het in het volgende jaar zal gereed komen, als wanneer het voornemen bestaat daarop eene bargedienst inwerking te brengen.— Met den Perzischen gezant te Parijs is een handelsver drag geslotenop denzelfden voet als het Franschedoch slechts voor 8 jaren.De raad van Harlingen heeft besloten voor/300,000 in den aanteleggen spoorweg deeltenemen.Den 20 overleed te 's Hage m'. P. N. Arntzenius, advocaat-genl. bij den H. Raad, geboren 10 Julij 1802en vertrokken van daar naarWildbad waar zich de Keizerin-Moeder van Rusland bevindt. Prins en Prinses Frederik, met hunne dochter.Den 22 vierde de onderwijzer IV. Stolp te Kwadijk, zijn 50jarig dienstjubiléhij bekwam van Z. M. de medaille van verdiensten, van 'het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen eene zilveren medaillevan het gemeen tebestuur den predikant en 2 kerkvoogden een zilveren inktko ker en van de onderwijzers in het 8e schooldistrict eene fraaije bokaal.— Den 23 heeft de 2e Kamer hare werkzaamheden hervat en werd door de regering eene voordragt ingediendbetreffende het successieregt in de opgaande lijn. Den 25 werd, met 22 tegen 18 st., op voorstel van den heer Dommer, besloten, om de wet op de nationale militie gedurende deze zitting niet in de afdeeliug te onderzoekenmaar de beraadslaging over de wet op het onderwijs aantevangen.Den 24 den feestdag van S. Jan, werd te Dordrecht, van de werf Jan Schouten, te water gelaten het fregatschip Grootmeester Nationaal, groot 400 geme ten lastengebouwd voor rekening der Nederlandsche vrijmetse laars waarvan de kiel is gelegd den 20 Mei des vorigen jaars bij het lOOjarig bestaan van het Groot-Oosten hier te lande en het -lOjarig grootmeesterschap van Prins Frederik. Den 24 is te Leyden tot doctor in de regten gepromoveerd de heer IV. van der Kaag, naverdediging van Thesesjuridicae inaugurates. Zijn wij wel onderrigt dan is de kastelein IV. Tiesing weder voornemensomna bekomen goedkeuring, op den 5 Au gustus eene harddraverij in den Geesterhout te doen plaats heb ben door paarden van zessen klaarom prijs en premie in zilver, waartoe aan de ingezetenen weder eene lijst ter inteekening zal worden aangeboden. Zitting van 22 Junij. 1. J. v. W.te Bergen, zoeken en rapen van eijeren van kievit ten en talingen, in den Bergermeer, op den 18 Mei 1857, 10,— boete en de kostenmet last tot teruggave aan den eigenaar der in beslag genomen eijerenbij niet betaling 7 da gen gevangenisstraf. 2. W. H.te Heilo, geheel als boven, doch eijeren van talingen en slobbenop den 14 Mei 1857. 3. J. 8.te Alkmaar, laten weiden van zijn paard in het plant soen bij de Kennemerpoort te Alkmaar, 1,— boete en de kosten, des noods invorderbaar bij lijfsdwang, bij nietbeialing der boete 1 dag gevangenisstraf. 4. J. H.te Bergenlaten stilstaan van zijn paard en rijtuig in de Schoutenstraat te Alkmaar, zonder behoorlijk toezigt, bij verstek) f 3,boete en de kostenbeide des noods invorder baar bij lijfsdwang. ONDERTROUWD. 26Jun. Fieter Pauw, te Alkmaar, laatst te Veenhuizeu (gem, Norgh) en Fr ancien Kits, te Alkmaar, laatst te Arnhem. Hendrik Jacobus Bruinvis en Anna Catharina Koentze. GETROUWD. 21 Jun. Gerrit van der Kodde, Wedr. van Catorina Molendijk, te Delft, en Anna Elisabeth Poll, te Alkmaar.- Arts de Jong en Margaretha Mors. GEBOREN. 21 Jun. Cornelia Janna, D. van Evert Wolzak en Everdina Pauw. 24 Hendricus Johannes, Z. van Anthonius Gerardus Gerver en Alida Maria Alleman. 27 Maria Agatha, D. van Gerardus Johannes Cromwel en Wilhelmina Cornelia van Es. OVERLEDEN. 22 Jun. Johannes, Z. van Johannes Schoonhoven en Trijntje Bak ker, 12 w.— Geertrui Fluiter, Echtg. van Klaas Otter, 72 j. 6 m. 24 Anthonia Catharina, D. van Jacobus van Heems en Hen- drika Maria van der Steeg, 4 j. en circa 2 m. 25 Geertruida, D. van Pipris Smit en Catharina Kos, ruim 8 j.Anna Maria, D. van Floris Bakker en Agenit Maria Sonnevelt, 15 j. 26 Bernardus Polman, 30 j. 7 m. UITTREKSEL van het Jaarlijksch Verslag om trent den toestand der gemeente Alkmaar, gedurende 1856. De wettelijke bevolking nam in 1856 toe met 134 en de feitelijke met 93 zielenzoodat de eerste den 31 Dec. bestond uit 5267 mannen en 5732 vrouwen, totaal 10999, en de laatste uit 5190 m. en 5753 vr.totaal 10943, waaronder 146 militairen tot liet gar nizoen behoorende33 verpleegden in de gevangenissen en 18 in de gestichten der maatschappij van weldadigheid. Naar elders ver huisden 648 terwijl zich hier vestigden 709 personen. Volgens de godsdienstige gezindheden bestond de bevolking uit 5229 Nederd. Hervormden, zijnde toegenomen met 100. 4590 Roomsch Catholijken 487 Evang. Lutherschen, 281 Israëliten, 225 Doopsgezinden 74 Remonstranten, u 74 Christ. Afgescheidenen, 25 Oud Roomsehen 10 Waalsch Hervormden 4 Herstelde Lutherschenn Voor de geboorten, huwelijken naar n°. 1 dezer Courant. verminderd vermeerderd 10. 12. 21. 8. 7. verminderd onveranderd gebleven, vermeerderd met 9. ff 3 en verminderd 2. en sterfgevallen, verwijzen wij De bevolkingsregisters vorderden 760 acten van geboorten, 186 van huwelijken, 674 van sterfgevallen, 1358 overschrijvingen in de registers en evenveel in de alphabetisclie tafels, behalve de af- en overschrijvingen ten gevolge van verhuizingen van gezinnen en dienstboden binnen de gemeente. Het getal kiezers beliep 460 voor de leden der 2e Kamer en der Provinciale Staten en 700 voor leden van den gemeenteraad. Voor de 2e Kamer stemden den 10 Junij 67J pCt. en bij her stemming op den 24.81J; voor de Prov. Staten den 13 Mei 27ï, 23 Sept. 43J. en bij herstemming op 7 Oct. 48 pCt. Bij de verkiezingen van leden der Kamer van Koophandel op 25 Nov. bragten 22j- en bij de herstemming op 9 Dcc. 32j pCt. der daartoe geregtigden hunne stemmen uit. Het corps officieren bij het Brandwezen werd, ten gevolge der veranderde organisatie, ontslagen en op nieuw benoemd 1 president brandmeester, 10 brandmeesters, 10 assistent brandmeesters en 30 commandeurs. De Gemeenteraad hield 30 openbare en 7 besloten zittingen, ter behandeling van 325 verschillende stukken en stelde vast 7 verordeningen in zake van algemeene politie, 21 in zake van be lastingen en 2 in zake van gemeentelijk beheer.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2