ALKMAARSCHE COURAN 1857. J\° ÏÏ7 Negenenvijftigste Jaargang. Maandag Juli]. ©ffteiccl (Scbccïtc. g&lcfcclijfcscft (Ducrsigt. BUITENLAND. Deze Courant wordt wekelijks uit gegeven en is verkrijgbaar op Zondag morgen, tusschen 8 en 9 ure. Prijs perjaar ƒ3,—franco per post 3,50,. enkele Nos. 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM-. COSTER ZOON. IUMSIIIIi De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75voor elke regel, meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelregt voor elke plaatsing. Zij worden ui terlijk aangenomen tot Zaturdag na middag 1 ure; ingezonden berigglfcu een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van do onder n». 37, 38 39 en 40 van tabel n°. XIV der wet van 21 Mei Mei 1819 aangeduide pa- tentpligtige slijters, tappers, kroeg- en koffijhuishouders binnen deze gemeente, dat; zij hunne patenten ter secretarie dezer ge meente te beginnen met Maandag den 29 Junij tot en met Za- turdag den 11 Julij 1857, van des morgens 10 tot 2 ure, kun- pen afhalentegen overgifte van het deswege door den ontvan ger der directe belastingen afgegeven repu en vertooning der bewijzen dat zij hunnen aanslag voor het loopende dienstjaar voor de helft hebben voldaan. Wordende de belanghebbenden tevens herinnerd, dat zonder het bezit van zoodanig patent, de wet niet veroorlooft een der hier boven genoemde beroepen uittcoefenen. Alkmaarden 27 Junij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE. Be Secretaris, SPANJAARD!'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR geven hiermede kennis aan de belanghebbenden Dat op Maandag, den 13 Julij aanstaande, 's middags ton 12 uren, ten Raadhuize de'r Gemeente, zal worden uitgeloot een aandeel in de geldleening ten behoeve van den schelpweg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoefgoedgekeurd bij Z. M. be sluit van den 18 Julij 1845, N°. 40, waarvan de aflossing op 1 Januarij 1858 zal geschieden. Alkmaar, den 4 Julij 1857. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. A. de LANGE, Be Secretaris, SPANJAARDT. Tegen betalig^ der kosten is ter Secretarie der Gemeente, zoo lanq de voorraad strektverkrijgbaar Het JAARLIJKSCH VERSLAG van don toestand der Ge meente Alkmaar, op den 30 April 1857 door Burgemeester en Wethouders aan den Raad gedaan. AANKONDIGING. De KAMER van KOOPHANDEL enE ABRIEKEN te Alkmaar vestigt, naar aanleiding eener bij haar ontvangene missive van Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van den 25 dezer, n°. 22, de aandacht van den handel op het Koninklijk besluit van den 11 dezer, houdende aanwijzing der maat, voortaan te bezi gen bij de metingen van granen, enz. (Staatsblad n°. 44). opgeno men in de Nederlandsche Staatscourant van 19 Junij 1857, n». 143, en meer bijzonder op den inhoud van de art. 1234, 5 en 9, aldus luidende: Art. 1. Te rekenen van den 1 Augustus 1857, wordt de ver gunning, verleend bij art. 9 en 10 van het Koninklijk besluit van 18 December 1819 (Staatsblad n". 57), tot het gebruikmaken eener lage inhouds-maat van een kwart mudde inhoudbij de me tingen in het grotJt van alle granen, zaden, grutterswaren enz., ingetrokken. Art. 2. Behoudens het bepaalde in het 2Je lid van art. 3 van dit besluit, geschieden na dat tijdstip alle metingen hij den handel in het grootuitsluitend met eenc uit ijzer vervaardigde Neder landsche halve mudde. Art. 3. Te rekenen van hetzelfde tijdstip is het ijken van nieuw vervaardigde spanen inhoudsmaten van eene halve Nederlandsche mudde verboden. De thans nog in gebruik zijnde en met de loo pende jaarlettef gestempelde houten maten van eene halve Neder landsche rnudde mogen nog tot den herijk van het volgende jaar •worden gebruikt. Art. 4. Het gebruik der Nederlandsche kwartmudde blijft toe gelaten, zoo voor de meting van kleine partijen als voor eigen gebruik; behoudens de bevoegdheid van den kooper of ontvanger, om de meting Ijjj de halve mudde te vorderen. Art. 5. De plaatselijke beëedigdc graanmeters bedienen zich hij de meting eener hoeveelheid van meer dan eene halve mudde, uitsluitend van do ijzeren Nederlandsche halve mudde. Art. 9. De thans in omloop zijnde en naar do voorschriften van liet Koninklijk besluit van 29 Augustus 1828 (Staatsblad N°. 53), vervaardigde ijzeren halve mudden mogen in gebruik blijven, zoo lang zij bij den jaarlijkschcn herijk deugdzaam bevonden worden. Alkmaar, den 30 Junij 1857. Be Kamer voornoemd, E. M. vak de YELDE, Voorzitter. C. BÜONACKER, Secretaris. Engeland. In Bengalen is een belangrijke opstand uitgebro ken in het begin van Mei weigerden de meeste manschappen van het 3e reg. ligte ruiterijte Meerutom de hun gegeven patronen aftevuren, onder voorwendsel, dat zij met dierlijk vet besmeerd waren en hunne godsdienst het dus verbood. Den 9 werden deze wederspanneliiigcn bij eene parade geboeid en naar de gevangenis geleidden 10 kwam eensklaps genoemd rcg. in opstandwaarbij zich de 10e en 20e reg. inlandsehe infanterie, eene batterij artille rie en de Hindosche bevolking aansloten, waarop de gevangenis werd bestormd en 1200 personen daaruit gelaten werdenvervol gens werd een vreesselijk bloedbad aangerigt, vergezeld van plun dering en brandstichting. Na een bloedig gevechtdoor do Euro- pcsche troepen verdrevenweken de muiters naar Delhiwaar do 3Se, 54e en 47" reg. inlandsehe infanterie en de bevolking hun toevie len, de bank werd geplunderd en alle Europeanen, op weinigen na, die ont.vlugt zijn, werden vermoord. Een kruidmagazijn werd vermcesterd, maar de overigen deed de luitenant Wiüoughby, die daarbij omkwam, springen; de te Delhi verblijf houdende zoon van den voormaligen Mogolschen Keizer is tot Koning uilgeroepcn. Om. de stad wordt eene sterke Britsche magt vereenigd; van Ceylon zijn reeds troepen te Calcutta aangevoerd cn vele inlandsehe vorsten hebben de hunne ter beschikking der regering gesteld. Onlusten te Eerozepore en Lucknow zijn spoedig bedwongen.Te Londen is den 23 en 24 Junij eene talrijke vergadering gehouden van per sonen uit alle oorden des rijks, onder voorzitting van Prins Al- hert om zich met het lager onderwijs bezig te houdenvan de 5 milliocn kinderen van 315 jaren in Engeland en Wallis, genie ten 2,862,000 geen onderwijs en van de 2,047,000 schoolgaanden blijft ruim 1( millioen slechts 2 jaren of korter op school, terwijl niet meer dan 600,000 leerlingen ouder dan 9 jaren zijn.Den 24 is aldaar, gelijk ook in andere steden geschiedt, onder voorzit ting van het parlementslid Bukeeene vergadering gehouden ten gunste van het ontwerp van den heer Lessegstot doorgraving van do landengte van Suëz.Dien dag waren de Aartshertog Maxi- miliaan van Oostenrijk en Prins Frederik Wilhelm van Pruissen te genwoordig hij een bal van ruim 1900 personen, op het paleis van Buckingham. De eerste is den 25 naar Antwerpen vertrokken; aan den laatste heeft de raad van Londen het eereburgerschap opgedragen.Den 26 heeft H. M., te paard gezetenvergezeld van de meeste leden van het Kon. gezin en van den Pruissischen Prinsin Iiydcparkop eene parade van 6000 manaan 48 offi cieren en soldaten het nieuwe Victoria-kruis uitgereikt.Den 28 is op den Noord-Kent-spoorwegbij Lewisham, een trein in vollen gang tegen een stilstaanden aangeredenwaardoor 11 men- scheu gedood en zeer velen gekwetst zijn.Voor de derde maal zijn gelezen: den 25 hij het Lagerhuis de wet op den Parlcmentsecd, met 291 tegen 168 st., en den 26 bij het Uoogerhuis die tot af schaffing der belasting op eenige Iersehe steden voor de Protes tantse!» geestelijkheid, met 24 tegen 7 st. Den 29 werd aan het Lagerhuis medegedeeld, dat reeds 10000 man bevel hebben beko men, om naar Indië te vertrekken en bovendien nog 4000 op aanvraag der O. I. CompK Den 30 deed de heer Berkeley eenc motie, tot invoering der geheime stemming bij de verkiezingen; ondersteund door de heeren Shelly en Green en bestreden door den kanselier der schatkist en lord' Russell, werd zij met 257 tegen 189 st. afgewezen.— Dien dag bezocht de Koningin met haar gezin en den Pruissischen Prins de tentoonstelling te Manches ter. De stad was feestelijk versierd en is 's avonds geïllumineerd geweest. Erankkijk. De Keizer is den 25 naar Plombières vertrokken om de baden te gebruiken en daar den 26 des avonds aangeko men te Chalons, waar hij met de levendigste geestdrift ontvangen

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 1