I BINNENLAND. Nieuws. GEMEENTERAAD. H8|8 werdbezag hij de werken voör hei aanieleggeu kamp.Na het aanleggen van eenen weg door de landstreek dor .Boni-Ratten hebben de divisiën Mac-Mahon, Renault en Yussuf de Beni Yeni aange tast en den28 Junij geslagen, zoodat de stam der Beni Menguillat nog te onderwerpen blijftdie over de spoedige onderwerping der Boni- Ratten verstoord is en daarom de daarvan geborgen bezittingen niet wil afgeven.Te Rome hebben bloedige gevechten plaats ge had tusschen de Eransche en de Pausselijke soldatenwelke laat- sten dien naam niet willen dragen en zeggen, dat de Franschen het "veeleer zijn; de genl. Goyon heeft daarop, op straf van insu bordinatie verboden die benaming te gebruiken en de onrustigsten naar Civita Vecchia gezonden. Het gemeentebestuur van Rome heeft besloten ter herinnering van het bestuur van den Fransehen genl. de Montreal, zijnen naam in het register der burgers van Rome te schrijven en hem tevens eene medaille te vereeren. Oostenrijk De uitgave der Brusselsehe Indépendance is in dit rijk verboden.- De minister van financiën heeft ocne verordening uitgevaardigd, nopens het invoeren met 1°. Julijin alle Staten van het Keizerrijk, van het nieuwe Duitsche muntstelsel.De directie der credietvereeniging heeft in de hoofdstad voor/670,000 aan huizen gekochtom die te sloopen en dair een hotel voor de bureaux te stichten.De plaatselijke overheid eener kleine Bo- heemsehe gemeente heeft, opgrond van verouderde verordeningen, de Israëliten gelast huune christelijke dienstboden weg te zenden. Dc bisschop Speranza heeft, in overleg met den drukker, het dag blad van Bergamo, bij herderlijken brief, verboden, op grond van zijn goddelijk regt, art. 9 van het concordaat en de door hem ingevoerde kerkelijke oensuuren zulks wegens het opnemen van ecnige geschiedkundige vertoogeu van een zeer geacht schrijver. Rusland. De Keizer, die zich laatstelijk te Darmstadt bevond, heeft vóór zijn vertrek, een regeringsraad tijdens ziju afwezen be noemd, bestaande uit den grootvorst Constantjngraaf Orloff en den minister van oorlog. Spanje. Den 21 Junij heeft het kabinet van de Cortes magti- ging gevraagdom de drukperswet onverwijld intevoerenonder voorbehoud daarin later de door de Cortes noodig te achten wijzi gingen tc brengendc commissie ad hoe heeft reeds een gunstig verslag uitgebragt.De onderhandelingen met Mexico zijn zoo goed als afgebrokende heer Lafragua verklaart, dat het regten der moordenaren tot don taak der gewone regtbanken behoort en dat aan de gezinnen der vermoorden geene schadevergoeding zal worden verleend ook dringt hij er op aan, om als gevolmagtigd minister van Mexico erkend te worden en dreigt anders te zullen vertrekken.De I'aus heeft zich bereid verklaard om den ver koop te bekrachtigen der geestelijke eigendommenten gevolge der in 1855 vastgestelde, maardoor liet ministerie Nanaez ingetrok ken desamortisatiewet. De minister Pidal schijnt het bewind van Rome van de noodzakelijkheid dezer goedkeuring overtuigd te hebben.De genl. Serrano wordt als gezant te Parijs vervangen door den hertog de Itivas. Turkije. De Vorst van Montenegro heeft zich met zijne lijf wacht in het klooster Ostrog gevestigd en van daar eene veror dening uitgevaardigd, tot verdubbeling van het bedrag der lauds- belastingeneen algemeen misnoegen is daardoor teweeggebragt.— De Porto heeft aan hare diplomatieke gezanten buitenlands eene vertrouwelijke circulaire gerigt, waarin zij de regten van Turkije bewijst op het eiland Perim in de Roode Zee, onlangs door de Engelsehen bezet.— Pruissen, Rusland, Oostenrijk, Sardinië en Turkije zijn toegetreden tot het Engelsehe ontwerp, betreffende eene bloot administratieve verecniging der Vorstendommen; om trent Frankrijk verkeert men nog m het onzekere. Zwitserland. De groote raad van Neufchatel heeft besloten, dat de kosten der September-gebcurtenissen zullen blijven ten laste van het kanton. Vereenigde Staten. Te New-York heeft 3 dagen groote span ning geheerseht en zijn bij herhaalde straatgevechten, welke de gewapende magt moest beteugelen, vele personen gedood en ge kwetst, ten gevolge van een verschil tusschen den gouverneur van den Staat en den lord-major der stad, meenende de eerste het regt te hebben, het personeel der plaatselijke politie te be noemen, waartegen de laatste opkwam; van beide zijden werden hevige proclamatien uitgevaardigd.en zelfs liet de gouverneur zijn tegenstander gevangen nemen, die echter dadelijk, 10,000 d. borg- togt stellende, werd vrijgelaten. Beide partijen hebben de zaak thans aan het Hoog Geregtshof der Unie onderworpen. In de grofsmederij te Leyden is voor de rijkswerf te Amsterdam vervaardigd een ijzeren droogloods en mallen zolder, lang 100 en breed 30 ellen en gesteund door 156 holle ijzeren kolommen. De prov. staten van Utrecht hebben tot lid der 1° Kamer verkozen m*. E. van Poortlmysen.Z. M. heeft de buitengewone hoog- leeraren A. E. Simon ThomasH. Halbertsma en R. P. A. Dozy te Leydenen L. C. van Goudoever en C. IT. D. Buys Ballotte Utrecht, tot gewone bevorderd.Rij besluit van 22 Junij heeft Z. M. bepaalddatter herinnering aan den verdediger der cita del van Antwerpenhet bastion Ginnelcen der vesting Breda, voor taan zal zijn genaamd bastion Chassé.- Den 25 is in eene ver gadering van deelhebbers der maatschappij Natura artis magistra te Amsterdam, met eene groote meerderheid, besloten tot het aan gaan eener nieuwe geldleening van ƒ200,000.Den 26, 's avonds, is de Erfprins van Saxen-Meiningenweduwenaar der oudste doch ter van prinses Mariannete 's Ilage gekomen en aan het station ■door Prins en Prinses Ilendri/t ontvangen, die hem naar het hotel Paulez hebben geleidden 27 was er diner ter zijner eere bij de Koningin-Moeder en den volgenden dag bij de Koningin op het Huis in 't Bosch; den 29 vertrok hij naar het Loo, om den Ko ning te bezoekendeze reis schijnt betrekking te hebben op een huwelijk met de jongere zuster zijner eerste gemalin.Den 28 is des avonds brand ontstaan bij een winkelier in garen en brfnd, in het Lange Delft te Middelburgterwijl de bewoners afwezig warenwelke zoo snel toenamdat ook 3 belendende huizen, van een tabaksverkoopereen horologiemaker en een manufacturuur, verbrand en 13 andere percelenten deele zeer aanmerkelijk, beschadigd zijngezegde winkelier is op vermoeden in hechtenis genomen,Den 29 bezweek in de ijzergieterij van D. A. Schret- len en Comp. te Leyden, bij het overdragen van gesmolten ijzer, de bodem der lepel, waardoor 7 werklieden ernstig ziju verwoud.— Den 30 zijn het landhuish. congres te Deventer, met 800 leden, en de tentoonstellingen van provinciale nijverheid en van landbouw werktuigen en voortbrengselen en bloemen geopend. Het volgende congres zal te Nijmegen gehouden worden.Den 2 Julij heeftde eerste haringjager 36 en de tweede 70 ton te Vlaardingen aangebragt. Bij de ingediende wet op de successie wordt voorgesteld te hef fen: 6 pCt. van echtgenooten aan echtgenooten3 van bloedver wanten in de opgaande linie en 6 voor het geen zij meer dan anders bij versterf bekomeiij 6 van broeders en zusters en 9 vau neven en nichten, van ooms en moeijen of van oudooms en moeijen en 11 voor het geen broeders en zusters ,of neven en nichten meer dan anders bij versterf bekomen; 5 in de nedergaande linie tus schen echtgenooten en kinderen en ,10 in alle andere gevallen. Den 29 is bij de Tweede Kamer ingekomen eene voordragttot herziening der gemeentewetbetreffende de regeling der plaatse lijke belastingen. De heer Nolthenius heeft tot amendement op het gewijzigd ontwerp van wet op het lager onderwijswaarover de beraadslaging den 29 begonnen isvoorgestelddat geene kin deren op de scholen worden toegelaten, dan na gevaccineerd te zijn of de natuurlijke pokken te hebben gehad. Een amendement van den heer Bosschaom tot lager onderwijs ook de levende ta len te rekenen, is den 3 Julij, met 37 tegen 21 st.aangenomen; alstoen is een ontwerp ingekomen, tot regeling van de benoem baarheid van vreemdelingen tot landsbedieningen en een ontwerp tot splitsing der gemeente Bruinisse. 10. ïi. 12. 13. 14. 15. 16. 17. Zitting van den 29 Junij 1857, No. 11. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 10 Leden. Afwezig de Heeren Teengs Teltingv. d. Drift, Ponk en v. d. Sluijs Peer. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Is gelezen eene missive van Burg. en Weth.houdende ken nisgeving, dat door den benoemden gemeenteontvanger de ge vorderde borgstelling is gepresteerd, en, ten gevolge van diede beëediging van dien ambtenaar wordt voorgesteld. De Raad zich met dit voorstel vereenigendeworden door den Heer A. A. van der Leij Druijvesteijn de bij de wet voorgeschreven eeden, in de betrekking van ontvanger der ge meente afgelegd. Daarna zijn gelezen: Een voorstel van dc Kamer van Koophandel en FHbrieken, tot verplaatsing van de wekelijksche botermarkt, naar het pand van de groote Waag. Een adres van 98 belanghebbenden, tot ondersteuning Van dat voorstel. Een adres van 42 aan of nabij de markt wonende neringdoen de ingezetenen die verzoeken dat aan het voorstel geen ge volg moge worden gegeven. Allen gesteld in handen van Burg. en Weth., om daarop te dienen van berigt en raad. Verzoek van het 11. C. Parochiaal kerkbestuur, om vergun ning tot het vergrooten en verplaatsen van het kerkgebouw dier gemeente in de St. Jacobstraat. Eene missive van de directie der Alkmaarsehe pijpgaseompag- niebetrekkelijk de verlichting van het Heilige landdoor gas en de verandering van sommige olie- in gaslichtenbui ten de Boompoort, enz. Rapport en voorstel van Burg.en Weth., op het verzoek van P. A. Wdravenom grond in de Lombardsteeg en van het Doelenveld, langs zijne gebouwen. Voorstel van Burg. en Weth., betreffende de reparatie van de gemeenschappelijke brug over de ringvaart van den Heer Hugo Waard, bij Veenhuizen. Voorstel van dezelfden, tot opruiming van de brug over de ringvaart van den Schermeer, bij Ursem. Verzoek van de gezamenlijke Hoornsche trekschuitschippers, om herstelling van de bovengenoemde brug en van de aan legplaats te Rustenburgaan de zijde van Alkmaar. Adres van C. Stoel, bij herhaling verzoekende dat de Raad, met intrekking van zijn vroeger besluit, hem eene meer ge schikte plaatstot metmg van den voor hem aangevoerd wordenden turf, moge aanwijzen. üe verschillende Mos. 6 tot en met 12 zijn allen ter lezing voor de leden op de Secretarie nedergelegd. Verzoek van W. Tiesing, wonende buiten de Bergerpoort. Idem van B. de Geus, wonende buiten de Heiloërpoort. Beiden om vergunning te mogen erlangen tot het houden van harddraverijen in den stads Houtnabij hunne respective woningen. In dadelijke behandeling genomen envoorwaardelijk toegestaan. Verzoek van J. Paartjes, om vergunning tot uitstalling van goederen buiten zijne stoep. Idem van J. C. Ohmstede, om vergunningen tot 1°. het hou den van een valscherm met afhangende rand2°. het plaatsen van een handwagen en 3°. het uitsteken van goederen buiten zijne stoep. Besloten tot de nederlegging ter Secretarie ter lezing voor de leden. Verzoek van A. Badenhuizen om afstand van gemeentegrond ig de nabijheid van het Heilige land. Gerenvoijeeed aan Bttrg. en Wetg. tot berigt. 1. 1. 2. 3. 1. 4-i -r:IfBSWW

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2