BINNENLAND. jSt&bs iXicmus. ARROND3SSEMENTS REGTBOü. KANTONGEREGT. BURGERLIJKE STA AD. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. ezet en eerst 's avonds de orde hersteld. De stad is eenigen ijd in staat van beleg gesteld, 200 lieden zijn in hechtenis geno men en de groothertog van Toscane heeft een bevelschrift uitge vaardigd waarbij het dragen van wapens op gestrenge straf ver boden wordt.— De Napelsche regering heeft 8 besluiten uitge vaardigd, tot aanvulling van het concordaat van 1818 waardoor hetzelve bijna geheel als het Oostenrijksche is geworden1 daar van dienen om de kerk het verkrijgen van tijdelijke bezittingen gemakkelijker te maken en de 1 anderen om de geestelijkheid meer invloed op het onderwijs en de drukpers te verleenen en om de leden der kerk aan de clericals regtspraak te onderwerpen. De gezamelijke bisschoppen hebben den Koning hunnen dank be tuigd voor deze inwilligingen. Oostenrijk. De Keizer heeft den uitgewekenwegens hoog verraad ter dood verwezen, graaf Julius Andrasy den vrijen terug keer en de teruggaaf zijner bezittingen toegestaan.De Koning en Koningin van Pruissen en de hertog van Mecklenburg zijn den 8, 's avonds 6j- ure, aan liet kasteel van Schöubrunn afgestapt; aldaar had een familiediner plaats. De Keizer was zijne gasten tot Ganserndorff te gemoet gereden.De bladen te Weenen beoordee- len met vrijmoedigheid en dus tot zigtbaar genoegen der rege ring, de maatregelen van den bisschop van Bergamo, jegens de openbare drukpers. Rusland. Een Russische stoombootdie onder Britsche vlag de Circassische havens van Gelendjek en Soudjok-Kalek genaderd was, is door de Sandals vermeesterdgeplunderd en in den grond geboord. Spanje. De gouverneur van Cuba, genl. Concha, is, op aan drang van den Britsehen ambassadeur te Madrid, teruggeroepen, wijl liet. genoegzaam bewezen isdat bijin zijn persoonlijk be lang, den slavenhandel, op breede schaal, oogluikend begun stigde.De Cortes heeft de wet tot voorloopige toepassing der voorgedragen wet op de drukpers, met 74 tegen 24 st.na eene hartstogtelijke beraadslaging, goedgekeurd.Verscheidene gene raals in den Senaattot de oppositie beboorendehebben besloten in oogenblikken van gevaar zich van oppositie te onthouden.- Uit Sevilie isonder aanvoering van zekeren Manuel Caroeene ruiteibende naar Uretra getrokken, welke plaats zij onder het aan heffen der kreet van //leve de republiek" hebben bezet. De troepen boden tegenstand maar moesten wijkenwaarna hunne kwartieren zijn verbrand. Na de bewoners aan eene schatting van 8000 pias ter*, onderworpen te hebbenis de bende naar Osuna getogen achtervolgd door alle beschikbare troepen uit Sevilie. De laatsten zijn meester geblevenhebbende in een gevecht, 20 dier lieden ge dood en 22 gevangen genomen, maar eene afdeelingter vervol ging in de Sierra-Morena gezonden, beeft zich onderweg tegen de regering verklaard. In de proclamatie der insurgenten wordt o. a. de afschaffing der conscriptie beloofd. Turkije. Een aantal Moldaven heeft een nieuw protest ge- rigt aan de leden der te Bucharest vergaderde Europesclie com missie, en wel tegen de wijze van opmaken der kiezerslijsten; zij zullen zich van de stemming onthouden.Pruissen behoort niet tot de Staten, die, even als Frankrijken Sardinië, de afzetting van den kaïmakan Vogorides geëischt hebben. De nieuw geopende beurs te Zwolle wordt meestal slechts door een 20tal mensehen bezocht.—In Noord-Holland bevonden zich in 1856 op de '10000 zielen 6628 Protestanten, 2793 Catholijken en 577 Israëliten.— Den 3 is het landhuishk. congres te Deven ter geslotenmen heeft bepaald om 2 adressen tot de hoooje regering te rigtenover de belangen der veeartsenijkunde en de afschaffing der tienden.Bij besluit van dien dag heelt Z. M. aan prof. J. O. S. van Breda, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in de wis- en natuurkunde te Leijden. De predikant te Chaam heeft de niet meer gebruiktegescheurde klok uit deu dorpstoren verkocht en den 5 doen vervoeren; het gemeentebestuur heeft daartegen geprotesteerd en de klok in be slag genomen.Bij het ouweder van 5 op 6 Jnlij is vooral langs den Rhijn en Maas op vele plaatsen brand ontstaan en schade door den hagel aangerigt.De Prov. Staten van Drenthe heb ben den 8 besloten het hunnebed te Zeijen met 2 ellen grond daarom en een pad daarheen voor de provincie aantekoopen, en met alg. st. een voorstel aangenomen om eene commissie naar s Hage te zenden, ten einde den minister van binnenl. zaken uit- tenoodigen tot opneming van Drenthe in het spoorwegnet.Wij len mr. Hoogendijk van Domselaar heeft aan de Herv. gemeente te Tiel vermaakt 11 stuks Avondmaalszilver, vervaardigd door de heeren Bonebakker en Zonen te Amsterdam.Bij de verkiezingen in Luxemburg, volgens de onlangs gearresteerde kieswet, zijn 26 leden der oppositie tegen 1 der regeringspartij gekozen.De 2e kamer heeft den 3 het amendement Noltlienius, wegens verpligte vaccine voor schoolkinderen, met 35 tegen 23 st. afgewezen, om dat daarin reeds als maatregel van politie voorzien iseveneens werd den 4 het amendement Elout, om het openbaar schoolwezen der Israëliten bij besluit te regelen, met 51 tegen 6 verworpen en art. 16, het beginsel der voor alle gezindheden toegankelijke openbare school inhoudende, met dezelfde stemmen goedgekeurd, alsook den 6, met 49 tegen 14 st., art. 19, de bezoldiging van hoofdonderwijzers in minimum op f 400,en van hulponderwij zers op 200,— slellende.De voordragt tot wijziging der ge meentewet, in verhand met den geldelijken nood van vele gemeen ten, strekt tot verhoogde heffing der opcenten op de grondbelas ting der gebouwde eigendommen, ten behoeve der gemeente, met afstand van het rijk daarvan (het verlies a 7 ton door de ver hoogde suecessieregten te dekken), zoodat die tot 40 en in eenige groote gemeenten tot 50 gebragt kunnen worden; door bovendien 100 opcenten op het gedestilleerd te heffen, zouden de meeste gemeenten verdere accijnsen eu hoofdelijke omslagen kunnen ont beren; zoo niet, dan stelt men voor liet schapen- en varkensvleesch te belasten, vooral daar waar geen accijns op het gemaal bestaat, en zoo deze verkozen wordt dan tot 2,de 100 N. P. tarwe, f 1,60 de spelt en ƒ0,60 de rogge.Den 7 is de Kamer een wetsontwerp aangeboden tot voorziening in de financiële belangen der gemeente Haarlemmermeer, namelijk tot heffing gedurende 5 jaren, van 1,per bunder van het vrijdom van grondbelasting genietende land. In den morgenstond van den 5 vereenigden zieli op de begraaf plaats eenige kunstvereerders en andere belangstellende personen, om een eenvoudigen gedenksteen te plaatsen op het graf van den verdienstelijken Alkmaarscheii schilder P.Blas, overl. 1 Oct. 1853, en zijne in 1855 overledene echtgeuoote. De toespraken daarbij gehouden getuigden zoowel van de achting voor het talent des ontslapenenals van de vriendschapwelke hij zoo velen door zijn open karakter wist inteboezemen. Do uitvoering der attribu ten strekt den steenbouwer P. Blom tot lof en aanbeveling. Bij het, onweder, in den avond van den 5, als wanneer 's nachts tusschen 1 en l£ ure alhier het zeldzame schouwspel van een maanregenboog is waargenomen, is aan de Wognumsohe buurt eene koe doodgeslageneu bij de zware bui in den nacht van 6 op 7 dezerzijn 2 boomen bij de Bokken- en Lamorale sluis getroffen. Door de heeren Revius c. s. is een nieuw ontwerp gemaakt tot aanleg van een spoorweg van het Nieuwe Diep naar Haarlem, in verband met de Holl.- en Rhijnspoorwegen. Correctionele zitting van 7 Julij. 1. W. K.op Texel(appel van een vonnis van den Kantonreg- ter te Helder), het vonnis vernietigd en op nieuw regtdoende, de beklaagde veroordeeld wegens het niet vertoonen zijner jagt- acte3,boete en de kostenbij niet betaling van beide, binnen 2 maanden na aanmaning, 14 dagen gevangenisstraf. 2. M. TH. v. Ij. en H. B.te Alkmaarhoonelk f 8,boete en de kosten. 3. S. A.te Alkmaar, verwonding door onvoorzigtigheid enz., 2 maanden gevangenisstraf en 50,boete. 4. G. v. T.zonder vast beroepbedelarij14 dagen gevangenis straf en kosten. 5. Y. d. J.te Helder, laster, 8 dagen gevangenisstraf en kosten. Zitting van 6 Julij. 1. H. P. ,te Alkmaarovernachten met zijn met buskruid geladen vaartuig in het kanaal omtrent de Kalkovens, onder Alkmaar, 10,boete en de kostenboete en kosten invorderbaar hij lijfsdwang. 2. G. N.te Alkmaar, zonder vergunning laten ophangen van linnen aan het zeil harer woning. Bij verstek. Vrijgespro ken de kosten te dragen door den Staat. 3. J. M.te Alkmaar, als N°. 2 zijner woning. 3,boeteen de kosten; bij niet betaling 1 dag gevangenisstraf. 4. P. d. M., te Alkmaar, werpen van vuilnis in eene stadsgracht, ƒ1,boete eu de kostenbij niet betaling 1 dag gevangenisstraf. 5. J. G. L.te Alkmaar, als N". 4. Vrijgesproken; de kosten te dragon door den Staat. ONDERTROUWD. 10 Jul. Gerhard Ueinrich Buers, te Alkmaar, en Cornelia Eme- rentia Jonker, te Helder. GETROUWD. 9 Jul. Hendrik Jacobus Bruinvis en Anna Catharina Koentze. GEBOREN. 6 Jul. Wilhelmina Johanna, D. van Hendrik Post en Johanna van der Meij. 8 Maria Magdalena, D. van Jacobus de Geus en Maria Magdalena Elfrink. 11 Willem, Z. van Gerrit Wolzak en Gesina Wolzak. OVERLEDEN. 4 Jul. Johannes de Wilde, circa 44 j. 5 Johannes Kortekaas, 38 j. 10 Klaas van den Braak, ruim 80 j. 10 Julij. Door den Notaris S. A. DE LANGE. 1. Een Winkelbuis, genaamd de Blaauwe Boeraan de N. zijde van het Luttik Oudorp, wijk C, No. 444. Strijkgeld 12,D. Spits Bz1200,— Door den Notaris S. A. DE MOBAAZ. 2. Een Huis, genaamd het Melkmeisje, staande als voren, No. 401. Strijkgeld f 10,B. Bruinf 1000,— (Afslag 17 Julij.) UITTREKSEL van het Jaarlijksch Verslag om trent den toestand der gemeente Alkmaar, gedurende 1856. Vervolg. Het onderhoud der gemeentevxrken vorderde

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2