BINNENLAND. GEMEENTERAAD. zet, zijnde de lialve bezetting onder de wapens geroepen en do wederhelft in do kazernen geconsigneerd. De trein, geopend en gesloten door afdeelingen ruiterij, bestond uit 20,000 personen, waaronder eene deputatie van het Instituut en een adjudant, na mens den Keizer. Den 18 bevatte de Moniteur een artikel tot lof des ontslapenen.Dien dag bezocht de Keizer onverwacht de stad S. Loupwaar hij bij uitstek goed ontvangen werdhij heeft den bn. v. llumboidt, te Berlijn, tot grootkruis van het Legioen van Eer benoemd. Het gemeentebestuur van 's Gravenhage heeft de noodige gron den tot het bouwen van G groote villa's in erfpacht uitgegeven.— Bij het hevige 011 weder van den 15, waardoor vele ongelukken zijn veroorzaakt, schuilde de arbeider Peel Schut in de hut van den arbeider de Rooij te Lunteren, toen de bliksem daarin sloeg en haar in vlammen zette, waardoor Schut, de vrouw van de Rooij en 5 kinderen bewusteloos neerzegen; het ongedeerd gebleven 9 jarig zoontje heeft eerst een zusje van 8 en daarna een van 5 ja ren uit dé braudende woning gesleept en trachtte vervolgens, maar te vergeefs, zijne kermende moeder, 2 broeders en derde zusje te redden; eene koe, die hij nog in de stal los sneed, moest hijloslatenomdat deze hem naar de vlammen terugtrok. Van de lijken is weinig of niets gevonden.Prins en Prinses Hen drik en de Prins van Oranje hebben den 18 den wedstrijd der Kon. Ned. Yachtclub te Botterdam en de beide Prinsen den 20 ook die te Hellevoetsluis bijgewoond. Zoo ook was Prins Hen drik bij het jaarlijkseh huishoudelijke feest der Amst. Zeil- en Roeivereeniging de Hoop, den 23 in den Buiteuamstel gehouden, tegenwoordig.In den nacht van 2021 zijn bij de goud- en zilverkashoudster de Wed. Keiler, op den Schiedamschen dijk te Rotterdam, bijna alle voorwerpen ontvreemd, zijnde de dieven door den tuin in huis gedrongen.— Den 22 is het maken van een kaaimuur en het verlengen van den havenmond te Zutphen, bij herbesteding, aangenomen door A. v. Beek, te Utrecht, voor 49,700.Öp dien dag is aan het gouvernement te Haarlem besteed het bouwen van eene nieuwe school, met raadkamer, en het doen van eenige werkzaamheden aan deonderw. woning te Egmond a. Zee; aannemer IK.Stapelkamp, te Haarlem, voor/7917.— Den 23 is te Haarlemin den Stads Doelenna afloop van de den 21 aan gevangen 80e algemeene vergadering der maatscl appij van nijver heid, "het eerste Nederlandsclie nijverheids-Congres geopend met een vrij groot getal ledenonder voorzitting van prof. A. 11. v. d. Boon Mesch.De Koning heeft vergunning verleend tot oprig- ting eener gasfabriek te Vianen. Te Schageu zijn tot leden van den gemeenteraad herkozen de heeienC. A'ruijer en C. de Pater en is gekozen II. 11. de Heer te Barsingerhorn J. Spaans Jr. en P. de Bries en gekozen C.Kz. Jongejante Zijpe A. J. van Doorn, C. Siemens en J. Breette Wiermgerwaard D. A. Kaan en J. Blaauboer on gekozen A. K. Schenk; teSohoorl. C.Gutker en K.ICruijer en gekozen P.Twisk; te Noordscharwoude M. Borst en J. Slotemaker; te Warmenhui- zen C. Tjellewal en Swan; te Koedijk J. Jonker, II. Over en J. Lammerschaagte Petten K. Timmerman en J. Rosingte Heer Hugo Waard D. de Boer en J.Gelder; te Zuidscharwoude K. Mun- tjewerjf, C. Berkhouwer en P. Boonte St. Paucras K. Ploeger, P. Boot en C. Schuitemakerte Oudearspel P. Meijlis, herstemm. J. Butter Sr. en G. BecenteUrsem A. Kos en gekozen J. Smit; te Opmeer C. de GoedeD. Nes en F. Moeijeste N. Niedorp E. T. S. Winterberg J. Langedijk, en S. Wit: te N. en Z. Scher mer C. Schermer en J. Ooms en gekozen P. Olijte Graft W. Klein en herstemm. tuss, C. van Tiel, B. Geel Jr., Sloten en Iden- burg te Oterleek C. BrakC. Visser en P. Dz. Vaderte Dim men Maclnel Noort, A. Roskam en C. Vennilc; te Schermerhorn J. N. Alblas en J. Ploeger; te Egmond aan Zee J. Conijn en T. Planteijdt en herstemm. tuss. J. Gul en A. van Pel; te Egmond Binnen gekozen W. GrootG. ApeldoornC, WitteW. Wage- maker en" A. van Egmond en herst. tusschen K. ZuurbierS. C. S. Holland, Jan Sonnevelt en C. Groot: te Bergen herstemm. tuss. P. RusC. Kaandorp, J. Zrvakman Dz.P. SpaansenJ. Helder C. Bruin en J. Blaauboer Az.te Oude Niedorp gekozen P. Koe- meester en herstemming tussehen P. Kos, A. de GeusJ. Stam en C. Bleeker; te Akersloot herstemm. tuss. K. los, G. Groot, J.Stuij, D. HollenbergA. van DamC. Kraakman en P. Binnenwijzen en nog over een lid tuss. W. van der Oord en G. Groot; te Uit geest herkozherstemm. tuss. S. Twisk en K. Meijnete te Hensbroekherkozen II. MensonidesD. Over 't Water en C. P. Witte Broek op Langedijk S. KansenD. Dirlcmaat en J. de Geuste Spanbroek J. RoemerP. de Leeuw en J. Fok. Den 18 zijn bij de 2e Kamer wetsontwerpen ingekomen, tot afschaffing der slavernij in W. Indie; zulks zoude door onteige ning bij schadeloosstelling geschieden, waarmede dertig jaren na de afkondiging der wet te beginnen, en wel 700,voor een slaaf of eene slavin van 25 jaren en alzoo afdalende tot 50, voor hooger of lager ouderdom. De vrijgemaakten zullen verdeeld worden in districten, bestuurd door ambtenaren en moeten bij dragen in de kosten hunner emancipatie, zoo als de plantagesla- ven door het verrigten van veldarbeid, gedurende 5 dagen elk van 9 uren, per week.Den 20 is de geheele wet op het lager onderwijs aangenomen met 47 tegen 13 stemmen, terwijl 8 leden afwezig waren; terstond na afloop der stemming is een brief in gekomen van den heer Groen, waarbij hij, ten gevolge der ver werping' van al. 4 van art. 22, zijn ontslag als lid der Kamer neemt. De minister van justitie, v. d. Brugghen, heeft van Z. M. insgelijks ontslag gevraagd en de min. van binn. zaken, v. Rap- pard, die de portefeuille slechts aanvaard had om zoodanige wet tot stand te brengen, dringt daarop mede aan. Den 21 is de wet tot uitbreiding van den vrijdom van den accijns op de brandstollen (tol p. m. 5000 smederijen) aangenomen met 21 tegen 19 st., na verwerping van een amendement van den heer Reinders, om de vrijstelling ook tot de bakkers uittestrekken, met 31 tegen 14 st. De 5 aftredende leden van den gemeenteraad zijn den 21 allen weder herkozen, namelijk de hoeren J. T. Koorn met 31G, mr. J. A. Kluppel met 307, dr. D. W. van Leeuwen met 304, J. Bakker Kz. met 222 en J. van der Sluijs Veer met 184 van de 340 uitgebragte geldige stemmen (8 van onwaarde)voorts bekwamen de heeren inr. J. E. Nuhout van der Veen 89, S. Blom Hz. 77, J. A. Peelers 71 en 34 andere personen een minder aantal stemmen. Ter ver vulling der vacature ontstaan door het bedanken van wijlen den heer C. Bruinvis werden 345 geldige stembillelten ingeleverd (3 van onwaardewaarvan 147 voor den heer mr. J. E. Nuhout van der Veen102 voor den heer P. J. H. Hayward, 83 voor den heer J. A. Peelers en 13 voor 9 andere personen, weshalve over de beide eersten eene herstemming zal gehouden moeten worden. Zitting van den 20 Julij 1857, No. 12. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 11 Leden. Afwezig de Heeren Teengs 'Peltingv. d. Drift en Westendorp. 1. De vergadering geopend zijndeworden de notulen der vo rige vergadering gelezen en goedgekeurdwaarna de verga dering op verzoek van een der leden in eene met gesloten deuren overgaat. Do vergadering heropend zijnde, worden gelezen 2. Eene missive van H. II. Gedeputeerde Staten, houdende me- dedeeling dat Z. M. de beslissing op de voorgedragen begra- fenisregten tot het einde dezes jaars heeft verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Rapport omtrent het onderzoek der rekeningen over 1856 van de stads Bank van Leeningde stads Apotheek, het Bur ger Wees- en Huis ^Armenhuis en de Burgerlijke Begraafplaats. Ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 4. Missive van den Schuttersraad der dienstdoende Schutterij ten celeide der rekening van de Schutterij over 1856. Ten fine van onderzoek aan de commissie daartoe betrekkelijk. 5. Rapport van Burg. en Weth., wegens de gehouden verifica tie ens den overgang van de kas van den gemeenteontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. G. Missive van Burg. en Weth., ten geleide van een schrijven van het gemeentebestuur van Hoornbetrekkelijk de repara tion van de brug bij Ursem en van den steiger te Rustenburg. Ter lezing voor de leden op de Secretarie nederlegd. 7. Circulaire van J. Revius o. s.te 's Hage, de ondersteuning der gemeentebesturen en corporatiën verzoekende, op een door hen gedaan aanzoek om concessie voor eenen ijzeren spoorweg, tussehen het Nieuwe Diep, over Alkmaar op Haar lem, in verband met den Hollandsehen spoorweg, en van daar op Amsterdam. Gerenvoijeerd aan de Kamer van koophandel en fabrieken met verzoek om daarop van hare consider oliën te dienen. 8. Een adres van de Vereeniging tot, bevordering van fabriek-en handwerknijverheidbetreifende het gebruik der waag en eene vermindering der wik- en weegloonen. Gedeponeerd ter Secretarie. 9. Een adres van A. Mooij. schadeloosstelling verzoekende voor de nadeelen die hij in het door hem gepachte grasgewas te wachten heeftdoor de ophanden zijnde harddraverijdoor W. Tiesing te houden. De Raad is van oordeel dat in allen gevalle niet de ge meentemaar de ondernemer der harddraverij aansprakelijk is voor de te veroorzaken schade. 10. Een adres van de Wed. D. van Vasen. 11. Een dito van de Wed. G. Duijneveld, heide vergunning vragende tot het uitstallen van goederen, buiten den stoep harer woningen. Ter lezing voor de leden op de Secretarie gedeponeerd. 12. Een verzoek van J. F. Wigman, te Koog aan de Zaan, om afschrijving van zijnen aanslag in de directe belasting der gemeente ter zake van woonplaatsverandering. Aangehouden om daarop bij de sluiting van de dienst terug lekomen. 13. Adres van P. J. Stalenhoeff, tot verdediging der handelingen waarom hijkrachtens besluit van den Raad in zijne dienst, als commies der plaatselijke belastingen, is gesehorst en verzoek om weder in activiteit te worden gesteld. Gesteld in handen van den Heer Controleur der plaatselij ke middelenom daarop te dienen van herigt. 14. Adres van 57 in de omstreken der stad wonende marktbe- zoekersdie verzoeken dat de botermarkt op de tot dus verre daarvoor bestaande plaats moge behouden blijven. Gerenvoijeerd aan Burg. en Wëth. om ook daarop, in ver band met de vroeger daartoe betrekkelijk in hunne handen gestelde stukkente dienen van berigt en raad. 15. Missive van den voormaligen gemeenteontvangerdenHcer F. C. IV. Druijvesteijn,waarbij dezelve verzoekt, het vroeger door hem gedaan verzoek om pensioen te willen beschouwen als niet ingekomen. Onder betuiging van des Raads genoegen over dett besluit ran den Heer Druijvesteijn, voor kennisgeving aangenomen. 16. Voorstel van Burg. en Weth.betrekkelijk de toewijzing der aanbesteding van de liaardasch, vuilnisprivaatmestpuin enz. en het uitdiepen der stads binnengrachten. Na voorafgegane deliberationover het nemen eener proeve op eene o.nderhatidsche aanbestedingen over den termijn van duur der aanneming, is besloten, deze toetewijzen voor den

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2