- BINNENLAND. GEMEENTERAAD. tKpf, Rusland. Do Keizer is den 1 Aug. te Petersburg teruggeko men.— Het hoofdcorps der Cireassiers is, met verlies van 400 doodente Isalatavia door de Russen verslagen. Saksen. Den 20 Julij is het, op last des hertogs van Saksen- Meiningen, opgengte gedenkteeken, ter plaatse van de in 1841 om- vergewaaide Lathers-beukvanwaar de hervormer werd opgeligt en m veiligheid naar den Wartburg gevoerdin tegenwoordigheid des stichters, van hertog Bernard van Saksen-Weimar en eene talrijke menigtekerkelijk ingewijd met eene rede van den hofpre diker dr. Ackermamna het zingen van Duther s beroemd lied //Een vaste burg is onze God." Sardinië. De uitgeweken Eransehe schrijver Eug. Sue is te Anneey in Savoye overleden. Turkije. Vorst Banielo van Montenegro zoekt thans heul bij Oostenrijk en is in zooverre geslaagd, dat de beide Petrovicks, die hij voor zijne magt gevaarlijk achtzijn verzocht zich uit Cattaro te verwijderendaarentegen heel't hij de bevolene verhoomng van belastingen weder ingetrokken. Deze maatregel is gevolgd door vele moordaanslagen, welke het wantrouwen weder verlevendig den zoodat de Vorst zich verpligt heeft gezien op het evangelie te zwerendat hij aan dezelven geen deel heeft.Pruissen, Rus land en Sardinië 'hebben zich bij afzonderlijke nota's aangesloten bij het protest van den heer de Thouoenel, tegen de verkiezingen in Moldavië op 19 Julijde laatste heeft daarop een tweede pro test doen volgenwaarbij hij verklaarde zijne paspoorten te zul len vragen, indien de verkiezingen niet vernietigd werden. Pruis sen schijnt daarmede insgelijks te dreigen. De geestelijkheid heeft, wegens de gepleegde willekeur, dan ook geweigerd aan de keuze deeltenemenwaarvan de aartsbisschop de regering schriftelijk heeft kennis gegeven; van de 138 wereldlijke geestelijken hebben slechts 3 gedwongen hunne stemmen uitgebragt, zoodat deze 1 afgevaardigde hebben benoemdin een ander district hebben 4 kiezers 2 afgevaardigden gekozen en van de 34 kiezers uit de grondbezitters zijn slechts 17 opgekomen. De EransehePruissi- sclie en Russische commissarissen nemen dan ook geen deel meer aan de bijeenkomsten te Bucharest, tot organisatie der Vorsten dommen. De groetvizier in het naauw gebragtheeft den 22 zijn ontslag den Sultan aangeboden, hetwelk eerst is geweigerdmaar den 31 verleend. Mustappa-bassagouverneur van Candia is tot zijnen opvolger benoemd, Ali-bassagewezen grootvizier, tot minister van buiten! zaken, Ali-Ghalib-bassa tot minister van openb. werken en voorzitter van den raaden lieschid-bassadie in het ministerie gebleven is, is voorzitter van den lanzimat geworden, de Kapudan-bassa heeft zijne betrekking behouden. Lord Redcliffe, die ditmaal alzoo het onderspit heeft gedolven, is, bij wijze van verlofnaar Londen geroepenmaar heeft het niet raadzaam ge acht zich uit Konstantinopel te verwijderen. De Porte aangebo den hebbende om de Kamaïkans naar de hoofdstad te ontbie» om rekenschap van hun gedrag afteleggenheeft de heer de Thou- venel zulks niet voldoende geacht; hij vorderde de afzetting van Vogondeshetgeen de Sultan weigerdezeggende zelf aan Keizer Napoleon te zullen schrijvenhet wapen is daarop van het hotel der Eransehe ambassade ingetrokken.— De metropolitaan van Wallachije is door de landsregering vervangen, omdat hij weigerde het presidium der nieuw benoemde Divan te aanvaar den— Met de hervorming van het postwezen is een begin ge maakt.De Europesche commissarissen te Galacz hebben be paald dat alle vlaggen vrije vaart op den Donau zullen genieten, terwijl Oostenrijk dit voorregt alleen aan de oeverstaten wilde toekennen. Vereenigde Staten. De inwoners der stad Lawrence in Kan sas geweigerd hebbende om zich aan de verordeningen van het bestuur des lands te onderwerpen, is de gouverneur van dat ge west, gen! Walker, terstond met 8 compagnien dragonders tegen de stad opgerukt, die echter tegenstand wil bieden. liet hoog bewind te 'Washington heeft de troepen, die ter beteugeling der Mormonen naar Utah bestemd waren, ter zijner beschikking gesteld. Den 22 Julij is bij de 2e. Kamer ingediend een ontwerp van wet tot wijziging der regten op den in- en uitvoer van visch houdende maatregelen van overgang, die binnen 2 jaren herzien moeten wordende invoer wordt geheel vrijgesteldmet uitzonde ring van de versche prkken tegen f 1,— de 208 de invoer van gekaakte en gezouten haring wordt verboden en van ongekaakte en gezouten van uit». April tot 1». Deo. toegelaten tegen 3,— de 100 ponden.De algemeene synode der Herv. kerk heeft bekend gemaaktdat de leeningtot oprigting van een hulpfonds voor de uitbreiding van het Evangeliedoor de geringe deelneming, mislukt is.Het bouwen eener armenkerk te 's Hage is aange nomen door E. H. v. Malsentimmerman aldaar, voor f 32,273.—- Wijlen de heer mr. B. J. C. Iloogendijk van Domselaar te Tiel heeft niet slechts aan de Herv. gemeente een stel avondmaalszil- ver, maar ook aan de diaconiearmen 20,000,—vrij van succes- sieregtgelegateerd.- De maatschappij tot Nut van t Algemeen heeft aan den Koning een adres gerigt, tot eene spoedige en vol komen afschaffing der slavernij.— Bij de jongste herstemming te Rotterdam zijn van de 3006 stembilletten slechts 632 ingeleverd. - Den 1 Aug. is van Rotterdam vertrokken het barkschip Joan, kapt. C. Laseurwaarmede weder 40 kinderen en bijna evenveel hand werkslieden naar Zuid-Afrika zijn gegaan.De Prins van Oranje scheepte zich dien dag te Vlissingen inom de Portugesche Spaansche en Italiaansche havens en Algiers te bezoeken— Op liet bovenhuis van den vuurwerkmaker SchuuTTnans te Leeuwarden, had eene ontploffing plaats van buskruiddat een bediende fijn wreef; hij werd zoo ernstig gewonddat hij welhaast overleed terwijl de zoon des huizes zeer gevaarlijk ligt; het huis werd ernstig beschadigd en de ontstane brand spoedig geblusclit. Des nachts zijn te Yught 5 woningen verbrand.Den 3 heeft de thermometer te Utrecht op 94 te Nijmegen op 95 en den 4 te Harderwijk op 97 gr. gestaanden 4 rigtte eene hoos te Kolder veen, Zwartsluis en Steenwijk veel schade aan daken, schoorstee- nen, enz. aan en deed hetzelfde den 5 te Harlingen; in den nacht tusschen 4—5 sloeg de bliksem in eene boerenwoning bij Lochem, welke met de nog jeugdige vrouw, haar öjarig dochtertje, 6 koei- jen en 2 varkens is verbrand; de man en knechts ontvlugtten nog in tijds.— Den 3 is de eerste tentoonstelling van nijverheid te Middelburg, door het departement der maatschappij van nijver heid, geopend en den 6 de eerste provinciale te 's Hertogenbosch, mede door het departement derzelfde maatschappij en door dat van de Vereeniging voor fabriek- en handwerknijverheid.Den 4 heeft de le Kamer hare werkzaamheden hervat.De Kroon prins en Kroonprinses van Wurtemberg zijn den 5 te 's Hage gekomen, om de baden te Scheveningen te gebruiken; ook be vindt zich in de hofstad prins Wilhelm van Baden. Tot leden van den gemeenteraad zijn bij herstemming gekozen te Egmond Binnen de heeren J. Somevelt en C. Grootte Eg- mond aan Zee JGulte Bergen C. A aandorpJZicakman Be. en P. Spaansente Oudearspel G. Eecente O. Niedorp A. de Geus en J. Stam; te Akersloot W. v. d. Oord, C. Kraakman, G. Groot en J. Stay; te Uitgeest S. Ttcisk. 11. 12. 13. Bij de herstemming op den 4 zijn 306 briefjes (8 van onwaarde) ingeleverd, waarvan 174 voor den heer mr. J. E. Nuhoul van der Peen en 124 voor den heer P. J. II. Hay ward, weshalve eerstge noemde tot lid van den gemeenteraad is verkozen. Aan de harddraverij op den 5, in den Geesterhout, hebben 16 paarden deel genomen; de prijs, eene pendule, werd gewonnen door de Witvoet, van J. de Wit te Zijpe, bereden door S. de Wit, en de premie, twee moderateur-lampen, door de Goedheid van en bereden door P. van der Oord, te Koegras. Een groot aantal vreemdelingen was opgekomen om getuige te zijn van dit volks vermaak dat ongelukkiglijk niet door fraai weder begunstigd werd. De sociëteit Harmonie, bestaande uit leden van het kader der schutterij van Haarlem arriveerde den 6des morgens alhier en werd op de grens der gemeente door de Alkmaarsche sociëteit 5, Joris en het corps muziekanten opgewacht. Gezamelijk togen zij door de stad en begaven zich met den stoomboot Zaanstroom daartoe welwillend afgestaan door de heeren Avis te Westzanen, (die daarenboven eene hun bewezen attentie nog met een gul onthaal beantwoorden) naar Zaandamwaar zij door eenige on derofficieren der schutterij werden verwelkomd, en den majoor eeno aubade bragten, bij welke gelegenheid de wijn met kwisti ge hand werd beschikbaar gesteld, 's Avondsten aanschouwe eener ontzaggelijke menigte alhier teruggekeerd, vereenigden zij zichna het brengen van serenades aan den burgemeester en den majoor commandant in den Doelen aan eenen maaltijd. De reeds meer malen gebleken vriendschappelijke betrekking der beide kaders strekt hun tot eer en getuigt van den goeden geest, waardoor zij bezield zijn. Het prov. geregtshof van Noord-Holland heeft den 5 F. S., alhier wonende, beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, zonder gevaar van mensohenlevensveroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. -Z. Exe. de commissaris des konings in deze provincie is den 6des avondsalhier gekomenter bezigtiging van het huis van opvoeding en bewaring voor jongens. Het grootste der beide gebouwen, uitgemaakt hebbende liet oude Koning- Willems-huis is dezer dagen geslooptom door een nieuw pand vervangen te worden. De heer Labes van Harlingen heeft zijn verblijf alhier nog eenige dagen verlengd en zal tot den 15 zijn planetarium ter be zigtiging stellen. Wij wenschen hem nog een ruim bezoek toe hetwelk°zijn kunstwerkdat evenzeer van geduld als studie ge tuigt, allezins verdient.{zie advertentie'). Zitting van den 5 Augustus 1857 No. 13. Voorzitter M'. P. A. de Lange. Tegenwoordig 12 Leden. Afwezig de Heeren Kluppel en de Dien Fontein Ferschuir. 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd zijndeworden medegedeeld 2. Missive van den Voorzitter van het stembureauten geleide van de processen verbaal der gehoudene verkiezing van raads leden op den 22 en 23 Julij 1857. 3. Missive als boven, geleidende de stukken betrekkelijk de ver kiezing van een lid voor den Gemeenteraad, bij herstemming op den 4 en 5 Augustus 1857. Beide voor kennisgeving aangenomen. 4. Missive van Burg. en Weth., houdende inzending van een verzoek van B. N. Hoogvorstom verhooging van beloonmg als bediende in de Stads Apotheek. Gedeponeerd ter Secretarie ter lezing voor de leden. 5. Missive als bovenhoudende voordragt tot belooning van W. F. Stoel en J. J. Hulskamp, voor derzelver werkzaamheden als schatters, ten behoeve der gemeentevan het lokaal van den Ouden Doelen. In dadelijke behandeling genomen en overeenkomstig de voordragt besloten. 6. Missive van als bovenbevattende een voorstel betreffende wijziging in de verordening op het beheer en gebruik der brandbluschmiddelen Ter lezing voor de leden op de Secretarie ncdergelcgd.

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2