BINNENLAND. liicuws. GEMEENTERAAD. KANTONGEREGT. aanwezig warendoor een hevigen brandgrootendeels vernield de persen en de lijsten der geabonneerden werden geredeenige drukkersgezellen en pompiers bekwamen wonden.— Op het ver schijnen van het eskader van den adm1. Tréhouartvoor Tunis heeft de bey aan de eischen der Christen-mogendheden voldaan en gelijkheid voor de wetvan belasting en dienstpligtigheid vrijheid van handel, nijverheid en eeredienst en de instelling van gemengde regtbanken afgekondigd.— De spoorweg tusschen Cha lons en het kamp, ter lengte van 25 kilometersis, in het bijzijn des Keizers, die persoonlijk de groote manoeuvres aanvoert, geopend. De hertog van Cambridgeden 17 te Parijs gekomen, heeft eene der groote bewegingen bijgewoond en daarna het kamp bezigtigddan '20 de fileerden de troepenna het afloopen der militaire misvoor hem en voor den Keizer. Den 23 is de Keizer naar Liïnevilleom eene wapenschouwing te houden en den 21 naar Straatsburg vertrok ken zich naar Stuttgart begevende. Gedurende zijne afwezigheid zal prins Jérome den ministerraad presideren.Feruck-Khan heeft 20 Fransche officieren aangenomenom als instructeurs bij het le ger van den Schach geplaatst te worden.- De heer Maninin 1848 voorzitter der Venetiaansche republiek, is te Parijs, aan eene hartkwaal overleden.In alle mairiën des rijks is gelegenheid gegeven tot het doen van inschrijvingen voor de slagtoffere van den opstand in Britsch-Indie.Aan de maatschappij der Keizerlijke messageriën is voor 20 jaren concessie verleend voor eene paket- vaart op Brazilië, met eene jaarlijksche subsidie van 4,700,000 fr. In de laatste 3 weken is meer regen gevallen dan andere in een jaar; daardoor zijn in het zuiden vele rivieren, vooral de Rhone, Ardèche en Doux buiten hare oevers getredenwaardoor ontzag gelijke schade is aangerigtvele gebouwen zijn verwoest en men- schen omgekomen. Sardinië. De kabel voor den electrischen telegraaf tusschen Kaap Teuleda en Bona (in Algiers), 145 mijlen langis met goed gevolg nedergelaten.-Een zware brand heeft, in het maritieme dok te Genua gewoed en aanzienlijke schade aangerigt.— Yoor de provinciale raadsvergaderingen zijn meestal voorstanders der re gering gekozen. Turkije. De OostenrijkscheEngelsche en Turksche leden der commissie voor de Vorstendommen te Bucharest hebben hun misnoegen aan Vorst Ghika betuigdover het.verleenen zijner mu ziek bij de demonstratie ter eere van den Pranschen commissaris de Talleyrand. Den 3 Aug. heeft ook de Oostenrijksche en min der hevig de Engelsche commissaris zich beklaagd over de hande ling van Frankrijk tot vernietiging der eerste verkiezingen; maar de Fransche en de andere gemagtigden wilden daarover niet in twistgeding treden. Den 10 zijn in Moldavië de nieuwe keuzen begonnen en den 17 geslotenditmaal namen te Jassy niet 4, maar 140 geestelijken daaraan deel en verkozen met 137 st. den archimandriet Neophite Scriban, een warm voorstander der veree- niging en van regtswege voorzitter van den Divan, terwijl zijn tegenstander Silvano slechts 1 si. bekwam; in een ander eollegie werden 2 geestelijken, mede unionisten, eenparig, en in de ste den 19 afgevaardigdenallen tot die partij behoorende, benoemd; van de 90 leden weet men reeds dat 66 voor de vereeniging en 6 daar tegen zijn gestemdterwijl van 15 de meening nog twijfel achtig is. Tc Fokschani werd de anti-unionist Alexander Balsch gekozen; slechts weinigen der in Julij benoemden zijn thans her kozen. De regering heeft zieh onpartijdig gehouden.Achmet- Felti-bassaschoonbroeder des Sultansis als grootmeester der artillerie ontslagen en opgevolgd door Vassf-bassa, den dapperen verdediger van Kars. Sedert eene maand heerscht het miltvuur onder het. rundvee he vig in de Friesche gemeenten Doniawerstal enlVijmbritseradeel. De Koning doet in vele Geldersche gemeenten wegen aanleggen ten behoeve der landbouwersin verband met de groote wegen.—- De windkorenmolenaars der Zaanlandsche gemeenten hebben zich mede tot den Koning gewendom herziening der grondbelasting.— De minister van financiën heeft de 234" staats-loterij gearresteerd, zullende bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën; de collecte blijft geopend van 19 tot 31 Oct. en de trekking duurt van 16 Nov. tot 6 Feb. 1858. Te beginnen met deze loterij wordt, volgens Kon. besluit van den 12. de huur van loten ook in de eerste week der vijfde klasse afgeschaft.— Z. M. heeft maMiging verleend aan de Geref. diakonien te Zwolle en Haarlem tot het ge- lijkelijk verdeelen van het legaat van A. C. van der Heijdengeb. Sandberg, geboren in de eerste en overleden in de laatste stad, „aan de Gereformeerde armen," zonder nadere plaatsaanduiding.— Aan de harddraverij den 17 te Beverwijk gehoudenf13®6)1 12 paarden deel; de prijs, 2 zilveren presenteertrommelsis behaald door de Nobelvan N. Wafelbakker, te Amsterdamen de premie, een zilveren tabakspot, door Jansje, van C. van Beusekom, aan de Bild.Den 20 heeft de liedertafel Rottcs Mannenkoor, van Rotterdam, een concert gegeven in de Cercle Artistiquete Ant werpen, dat uitnemend voldaan heeft. Te Neerbeek bij Maas tricht verbrandden 19 woningenwaarvan slechts 6 verzekerd wa ren— Den 21 werd met plegtigheid de eerste steen gelegd aan het gebouw voor de diergaarde te Rotterdam.— Z. M. opende dien da" de zitting der Staten Generaal en gaf een zeer gunstig versla" van den toestand des rijks. Tot candidaten voor het pre sidium der 2e Kamer werden de heeren v. GolsteinBaud en Dul- lert gekozenwaaruit Z. M. de eerste benoemd heeft. 15 wets ontwerpen, in de vorige zitting onafgedaan gebleven, zijn op nieuw ingediendalsmede de begrooting voor 1858, in ontvang ƒ74,000,000 en in uitgaaf 73,300,000 bedragende.— Te Amersfoort werden den 22 ter verkiezing van een liu der Kamerin plaats van den heer Rappard, 1517 geldige stemmen ingeleverd en moet herstemd worden over de heeren v. Asch v. Wijk en Engelen, die 601 en 588 st. bekwamen, terwijl de heeren v. Hoogstraten en v. Hasselt 202 en 101 st. op zich vereenigden.Dijkgraaf en heemraden der Schardamsche en Nieuwendamsche dijkenmet gecommitteer den uit de schatpligtige polderbesturen, herdachten den 22 in de Rijp feestelijkhet verleenen van het handvest door hertog Willem van Beijeren, in 1358tot het overdijken van de Crommen-Ye en het maken van sluizen te Schardam.- - Te Amsterdam werd den zelfden dag het bouwen eener stearinefabriek aan de Weesperzij- de, bij besteding, aangenomen door A. Kooyvoor 20,876.— Het bouwen van een aanzienlijk huis voor den baron v. Brienen van de Groote Lindt, in het lange Voorhout te 's llage, is besteed voor p. m. 150,000,aan P. Smit Sr Zoon aldaar.Den 24 is de 8e algemeene tentoonstelling der Holl. maatschappij van landbouwdie alle vorige tentoonstellingenvooral wat buiten- landsche werktuigen betreft, verre overtreft, in het locaal Apollo te Amsterdam plegtig geopend. Door 310 personen zijn 983 num mers ingezonden. Den 24 had in de plantage eene harddraverij van 32 paarden plaats: prijs, zilveren bouloir en 50,voorden berijder, de Deugd, van S. Feenstra, 1° premiezilveren trom mels en blad, Victoria, van K.A. Wassenaar, en 2° premie, zilv. olie- en azijnstelde Witvoet, van Heringa Cats.Aan het gou vernement te Haarlem werd besteed het bouwen van eene school met raadkamer en het doen van eenige werkzaamheden aan de on derwijzerswoning te Egmond a. Zeeaannemer W. Stapelkamp, te Haarlem, voor f 7917.— In het Palembangsche is inéénemaand 1100,— aan premiën voor het dooden van krokodillen betaald. Z. M. heeft tot bewaarder der hypotheken te Breda benoemd den heer W. J. Langeveldthans hier ter stede, en tot kanton- regter te Schagen jr. m'. D. van Foreesl, regter plaatsvervanger in de arr. regtbank alhier. De 2e sectie van het Metalen Kruis, afdeeling Alkmaar, is voornemens het verjaarfeest te vieren harer oprigling, op Zondag, den 11 Oct.in de daartoe gedecoreerde zaal van den heer Wal- raven op den ontzetdag des vorigen jaars. Zitting van den 23 September 1857No. 17. Voorzitter Mr. P. A. de Lange. Tegenwoordig 10 Leden. Afwezig de Heeren Koorn, van Leeuwen, Teengs Pel ting van der Drift en Westendorp. 1. Zijn de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. 2. Wordt door den Voorzitter, ook namens zijne medegecom mitteerden, gerapporteerd, dat, ofschoon het der Commissie niet heeft mogen gelukken Z. Exc. den Minister van oorlog in persoon hare opwachting te makenzij echter alle mogelijke pogingen heeft te werk gesteld om de belangen der gemeente en^de wenschen der burgerijmet betrekking tot de opheffing van het Militair depótter bekwamer plaatse kenbaar te ma ken en voortestellenen zij dan ook na de inlichtingen en mededeelingen haar gegevenniet zonder hoop is teruggekeerd, datmo<*e ook al de gronden door den Raad. voor het behoud van'het 'clepöt aangeroerd, welligt voor redenen van Rijks be lang moeten wijken, de gemeente en hare belangen, in het verkrijgen van eenige vergoeding daarvoor, niet zullen worden voorbij gezien. Onder dankbetuiging aan de Commissie, voor kennisgeving aangenomen. 3. Is gelezen het rapport van II.H. Curatoren van het stedelijk "ijmnasium, betrekkelijk den toestand dier instelling, tijdens het gehouden zomerexame.u der leerlingenen welke toestand, in aanmerking genomen de korte tijd van derzelver bestaan niet ongunstig mag worden genoemd. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Idem een adres van den Heer H. J. Ansingh, betreffende de wijze waarop in de levering der voor de Stads Apotheek be- noodigde medicaliën, met voorbijgang der alhier gevestigde magazijnhoudersen tegen het belang der gemeentcfiuanciën, wordt woorzien. Ten fine van berigt gesteld in handen van II. H. Commis sarissen van de Stads Apotheek. 5 en 6. Idem twee adressen van H. Lievendag en J. D.Steffens, ieder afzonderlijk verzoekende om met de betrekking van Commies bij de plaatselijke middelen te worden begunstigd. Gedeponeerd ter Secretarie, ter lezing voor de leden. 7 Zijn, ingevolge besluit der vorige vergadering, benoemd de beide vaste commissiën, bij die vergadering ingesteld, en zijn daartoe verkozen a Tot leden der Commissie voor de strafvorderingen 'de Heeren Mr. J. A. Kluppel, Mr. J. E. Nuliout van der Veen, J. G. A. Verhoejf en Jonkhr. D. C. de Dien Fontein Verschuir. Onder voorzitting van den Burgemeester, ingevolge art. 166 der gemeentewet. b Tot leden der Commissie voor de financiën de Heeren J. Bakker Klz.Dr. L. de SonnavilleP. A. van der DriftJ. Teengs Telting en J. C. Vonk terwijl bij eene nadere stemming de Heer J. C. Vonk tot voorzitter dier Commissie is benoemd. 9. Met verdaging der nog overige beschrevene punten isuit hoofde van het klein getal aanwezige ledenen de belangrijkheid van een enkeld dier onderwerpen, met algemeen goedvinden der ledende vergadering opgeheven. Zitting van den 14 September 1857. 1. J. B., J. S. en H. S., te Egmond aan den Hoef, arglistige ontvreemding van dood en groen houtieder 2 dagen gevan genisstraf en solidair de kosten dezer vervolging. 2. A. v. d. N., te Alkmaar, laten loopen van 4 zijner koepen,

Alkmaarsche Courant | 1857 | | pagina 2